Miss Potter

• Česko Podivuhodný svět slečny Potterové (více)

Anglická spisovatelka a kreslířka Beatrix Potterová (1866–1943) patří k úspěšným autorkám dětských knih, ve kterých se objevují především zvířecí hrdinové s antropomorfickými rysy, např. "Dobrodružství králíčka Petra" (1901, česky až 2010). U nás je ještě známá její pohádka "Krejčík z Gloucesteru" (1902, česky 2000). Její životní příběh se stal předlohou biografického filmu, nazvaného prostě Miss Potter (2006). Natočil ho australský režisér Chris Noonan, který se proslavil rodinným snímkem Babe (1995) o prasátku, jež se chtělo stát ovčáckým psem. Titulní role se ujala americká hvězda Renée Zellwegerová, oceněná za svůj výkon mj. nominací na Zlatý glóbus. Jejím partnerem v úloze nakladatele Normana Warnea je známý skotský herec Ewan McGregor. Film zachycuje její spisovatelské období, jež trvalo pouhých deset let na počátku 20. století, její život v doznívající viktoriánské společnosti, svázané přísnými konvencemi, a konečně její „útěk“ na venkov, do oblasti Lake District, kde se mohla věnovat svým dalším zálibám, botanickým kresbám a průkopnické práci při ochraně přírody. Tvůrci se vedle příběhu soustředili také na náležité vykreslení dobové atmosféry, jak promyšlenou volbou exteriérů, tak např. i použitím skutečných historických kostýmů. (Česká televize)

Miloško

Pekné zobrazenie Anglicka spred sto rokmi,typicka zdvorilá angličtina,a hlavne,ako vždy perfektná,Renée.To sú pre mňa hlavné dovody na pozretie tohoto filmu.Škoda,že príbeh je trochu taký strnulý,ale to je vlastne príbeh podla skutočnosti. ()

pasqviL

Hrozná nuda, ještě že je to tak krátké.Ve srovnání s Finding Neverland je to břečka. Toporná Zellweger která má po celou dobu filmu stále jeden výraz v obličeji ( něco jako Stallone v Rambovi ), klasicky dobrý McGregor. Dá se na to podívat ale jednou a stačí. ()

hwnd

Nehodnotím, neviděl jsem začátek a veškeré pokusy o pochopení děje následně selhaly. Tak třeba příště. ()

Spuggy

Ten film působí jako její kresby, prostý, něžný, půvabný... Zpočátku vypadá jako perfektní nekomplikovaná love story. Naštěstí jsem před shlédnutím nečetla recenze, proto na mě náhlý zlom zapůsobil tak nečekaně, jak měl. Málokdy se mi stane, že bych tak intenzivně prožívala osudy hrdinů, ale zároveň mi snímek dodal klid. "Miss Potter" je jako teplý čaj a sušenky za podzimního deštivého odpoledne. ()

Idealista

Zbytečně moc pohádkové, strašné přeslazené a hlavně sterylní podívaná. V podstatě bez dramatického oblouku. Hlavní postavě ( mimichodem R.Z přímo nasnáším mám pocit že všechno hraje stéjně, tak nějak protivně a nepřirozeně ) věřím víc že přední zvířata ožívají než že truchlí pro svého milého. Aspoň že to byla kvalitní filmařina. Ps: na mou matku to zapůsobilo tak že když jsem řekl svůj názor tak semnou dva dny nemluvila. ()

akcul

Snímek, který výrazně nevyniká, ale potěší svou něhou, hravostí a herci: Zellweger, McGregor, Watson. Možná se rozhodnu utrousit další hvězdičku, až se vrátím z návštěvy Lake District. Lehounké. ()

sharka.68

skvělý příběh o jedné úžasné ženě a jejích kreslených přátelích...tyhle pohádky, které kreslila a vymyslela, mám moc ráda.... ()

Akyno

Solídny, no ničím výnimočný historický film, o žene ktorá bola prinajmenšom trochu uletená a infantilná. V každom prípade to bola príjemne naivná jazda so zajačikmi vedľa na sedadle. ()

Cinik

Není to špatný film a Zellwegerová a McGregor hrají dobře. I historické nepřesnosti jsou v normě, nicméně... Ve filmu toho mnoho chybělo. Beatrix Potter byla mnohem komplexnější osobnost. Film nezmiňuje její vědeckou práci a její marný boj a snahu o to, aby byla ve své vědecké činnosti brána vážně. Ačkoliv její dodnes ceněné kresby klíčení houbových spor patří k tomu nejlepšímu, co mykologie konce 19. století vyprodukovala, musel je před Společností lichenologů odprezentovat její strýc, sir Henry Enfield Roscoe, neboť jako žena do klubu neměla přístup ani jako hostujícící přednášející. Jako žena byla též odmítnuta, když chtěla studovat botaniku u Královské botanické zahrady, takže studovala fakticky pouze formou samostudia, přesto ji lze bez váhání zařadit mezi největší mykology přelomu 19. a 20. století. Že první vydání svých knih sama financovala, aby dokázala, že mohou mít úspěch, film taktéž mohl zmínit. Zkrátka a dobře, nemohu si pomoci, Miss Potter jako biografický film do určité míry selhal, protože ukázal méně, než ukázat měl, a zajímavou osobnost příliš osekal - což je přesně to, co by se biografickým filmům stávat nemělo. ()

Gwilwen

Slečna Potterová žije v „králíčkovém“ světě a skrze její obrázky roztomilých zvířátek se rozsvítí tisíce dětských očí. Dojemný příběh z doby svazované konvencemi, částečně situovaný do kouzelné přírody Lake District. Pro Skotsko mám setsakramentskou slabost a kraj Belatrix Potterové a okolí Dunkeldu se svou zelení a desítkami (!) hopkajících nefalšovaných králíků Petrů jednoduše zbožňuji. Renée podává standardně dobrý výkon, jen se z mého pohledu stále nachází ve stejné herecké poloze – stejná chůze, stejné škleby. Nebýt kostýmů těžko bych poznala zda hraje Bridget Jonesovou, tulačku Ruby s jiskřivýma očima nebo právě Miss Potter. Je to ale miloučké a tak dávám poctivé tři hvězdy. ()

Mistle_

Sladký /myšleno milý, nikoli přeslazený/ anglický film, který měl všechno, co má takovýhle film mít. "This matter is closed." A Renée je skvělá. ()

djcremo

Nádherný životopisný film jednej ženy spisovateľky, ktorá ktorá písala a kreslila tak zaujímavé rozprávky pre deti, ktoré dokázali zaujať napriek tomu, že to bol v tej dobe takmer nepredajný tovar. Páčilo sa mi, že sa tu fantázii medze nekladú a postavičky ožívali aj vo filme a mali tu aj svoj život. Ďalšie plus pre mňa bolo to, že mi ten životopis pripadal ako rozprávka, aj keď film sa radí ku dráme. Veľká žena, rozprávkovo podaný životopis, ale zasa vierohodne a skvelá Renée Zellweger s Ewanom McGregorom. Samozrejme, že zaujala aj Emily Watson. Proste úlohy im sadli a zhostili sa ich skvelo. ()

Muf911

Příjemný přímočarý film bez větších peripetií. Krásné záběry krajiny, krásné obrázky myší a králíků, kteří občas mrknou okem nebo zavrtí ocáskem. Roztomilé. ()

Dana1926

Půvabný příběh o životě ženy která nacházela naději a porozumění v umění. Skvělá Renée Zellweger byla pro roli přímo stvořená. Mezi ní McGregorem to pěkně jiskří. Děj se sice začíná rozbíhat až v druhé části ,ale to nevadí je to krásné milé jeden z těch filmů co pohladí po duši a zanechá své kouzlo. ()

LencaN

Asi už budu otravná, že pořád nějaké herce kritizuju...ale Renée si mě prostě nikdy nezískala. Ať jako blond baculka, vyšvihnutá novinářka s ostrými lokty, trpělivá manželka boxera, prostě jí nemůžu přijít na chuť. Ne že by mi vyloženě vadila, ale nemusím to, jak ze sebe pořád dělá 15-letého diblíka grimasami a mluvou. Každopádně jinak to bylo obsazení hodně dobré a vyšel z toho příjemný film. Bylo to laskavé, postavičky roztomilé, i když na to, že jimi byla slečna Potterová tak posedlá, jak říkali, tak zase tak aktivní její kreslení kamarádi nebyli. Děj ještě oživovaly postavy despotické matky (nejradši bych jí do toho umělého drdolu schovala nějaké breberky, ať si s nimi poradí, semetrika jedna :D) a všudypřítomného garde, kterážto madam se asi mazlila s kravkou, která jí samou láskou olízala celou hlavu :) děj je jakoby rozdělen na idylickou a smutnou část, kdy v té druhé části mi chybělo větší vysvětlení toho, co se tam dělo, neviděla jsem v Miss Potter takové předpoklady pro to, do čeho se pustila a spíš mi tam chyběla ta kreslená zvířátka. A málem bych zapomněla, film má nádhernou hudbu! Musím si vyhledat soundtrack. ()

Karin00

Moc se mi líbil vztah mezi Beatrix Potter a Normanem Warnem, i když to byl příběh nakonec smutný. Bylo také zajímavé sledovat život lidí v tehdejší době, zejména co se vztahů týče. ()

katy16

milý príbeh o spisovatelke Beatrix Potterovej, celé to je tak trochu rozprávkové - hlavne tie kreslené hýbajúce sa zvieratká- čo sa mi velmi páčilo, dávam štyri * ()

Karja

Hodina a půl v jiném světě. Milý pohádkový příběh zasazený do dvacátého století, kdy dívky sotva dosáhly dospělosti, už se musely vdát, sešněrovaní rodiče se svými upjatými názory, preferující postavení a nepřející čisté lásce. Zkrátka pohádka asi pro dospělé, ale s roztomilými dětskými prvky, čistou přírodou…a hlavně pohádkovými příběhy. 70 % ()