Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

Ceberus

Jako předloha pro péčko není špatné, při promítání během výuky ve škole jistě chlapci svým učitelům poprvé a naposled poděkují. Ale jako plnohodnotný film se to děsně vleče a herci samozřejmě přehrávají. Věděl jsem, že mě to bavit nebude, ale bylo to ještě nesnesitelnější, než jsem čekal. ()

čmeld

Až na odchylky od Máchova díla-jehož podstata však byla vystihnuta po všech stránkách, se mi líbilo navození atmosféry spolu s hudbou a záběry Českého středohoří a Českého ráje...parádní kombinace která člověka protáhla filmem...myslim, že tak přísná kritika je přehnaná:) ()

Blacki odpad!

Tohle je jedním slovem hrůza. Nemůžu si pomoct, ale i ve filmech pro dospělé hlavní hrdinka občas něco řekne, aspoň něco. Nedokážu přijít na to, proč naše Jarmila nevypustila ani slovo z úst, akorát vypadala jako prosťoučká husička. Neustálé záběry na různé části ženského těla mě iritovaly. Celý film je jen o sexu, s Máchovým Májem to má pramálo společného. Jediné, na co se dalo dívat, byla příroda. Ale to celý film nezachání. ()

bono22vox

Po překrásné Kytici je tohle velké zklamání... Vše to působí jako klip na máchovské téma, kde za herecké výkony zaskakují líbivé obrázky. Spíše než adaptací Máchova Máje je tak film pouze jeho nepříliš zdařilou ilustrací. Pokud se jedná o emoce, které jeho hrdinové prožívají, a o to, co na plátně zbylo z myšlenkového obsahu básně, lze ocitovat populární písničku: ,,Mácha má štěstí, že je kamennej. Jinak už by nestál a byl by v pase zlomenej...´´ ()

Skautka

Tenhle film natočit nebylo určitě vůbec jednoduché, protože vlastně zfilmováváte poezii. Každý vidí poezii jinak, pro mě je už jen ten žánr samotný jedna velká metafora a každý v Máji jako díle takovém vidí něco jiného. Každý to dílo vnímá jinak a to stejně jako film. Musím panu Brabcovi poděkovat a i scénáristům jelikož viděli stejnýma očima jako když by tu poezii četli. Takhle!!!! vypadá poetický film. Nemůžete od toho očekávat obyčejnou romanťárnu s dramatem na konci to se podívejte na stmívání :D. Kýč kýč musí bejt! O TOM TO JE!!! Je to jiný, je to nezvyklý a je to perfektní. A já vám povím proč se vám to nelíbí. Protože nečtete! Kdo nepřečetl nikdy pořádnou poezii neuvidí krásu tohohle filmu. Mácha je z nebe určitě spokojen. :) ()

Selixinho

Byl jsem ještě malý, tento film nám pouštěli na základní škole. A ačkoliv se tento poetický film moc přesného dění knihy nedrží, mě v tu dobu velmi fascinoval. Vynikající soundtrack, který vždycky doprovázel kameru, když oblétávala nádhernou krajinu. Určitě stojí za zhlédnutí. ()

255085349 odpad!

Neskutečně kýčovitá a prázdná pitomost. Byla jsem na tom se třídou a pamatuji si jak se celé kino otřásalo v základech, když Kukura říká té příšerné neherečce jakože romanticky: "Voníš jako tráva." No, snažte se pak ty nenapravitelné huliče uklidnit:-) ()

ŠIM-ond

Očekával jsem odpad, ale byl jsem, na to že to je český film, docela překvapen. Dodržení původní struktury Máje, použití buďto cool old-schoolových českých herců, nebo naprosto neznámých, ještě nezasvedcených. Fajn. Byl jsem hrozně rád, že jsem v loupežnické bandě neviděl držky typu Kotek-Mádl, a že Jarmilu nehrála Geislerová či Rybová, ale úplně cizí neznámá herečka. Hudba od Supportů je skvělá, až na ten videoklip v poslední třetině filmu, než Vilém spáchá svůj osudový čin. Ten se tam opravdu nehodí. Režisér chtěl možná film prožhnout něčím nevídaným, ale tohle určitě nebylo ono. Ve filmu je dále asi tisíc filmařských chyb, ale když vyloženě nejste fajnšmekři, přehlédnete je. (Např. V závěru filmu je detailní záběr kamerou na Jarmilu, ta má na očích nasazené kontaktní čočky... Vilém jde z basy na popravu ve spoďárech a je vidět, jak má (asi z nějaké dovči) neopálený zadek od plavek...) 60% ode mne, na český film jsem byl opravdu docela spokojen. ()

DarthOrbyd

Když už nic jiného, těšil jsem se alespoň na kvalitní obraz. Ale použití přechodových filtrů bylo k smíchu a barevná gradace místy na úrovni špatného amatérského filmu. ()

Černákočka

Málokdy se stává, že bych litovala návštěvy kina, ale tohle byl bohužel přesně ten případ. Zklamání roku… Takhle zkazit krásné Máchovy verše??? Obsazení (snad krom pár výjimek) naprosto otřesné. Matěj Stropnický je snesitelný zhruba do chvíle, než sesedne z koně a začne se pokoušet o "hraní". Otázkou zůstává, jak se dokázalo takové individuum stát "strašným lesů pánem", když se takřka celý film projevuje jako unylá lemra. Jarmila alespoň nemluví, což je pravděpodobně velké plus. Proslulý večerní máj v tomto filmovém ztvárnění zcela vyšuměl do ztracena a o děsivě kýčovitém nočním lomu raději ani nemluvit. Paradoxně jediným světlým bodem se pro mě stal Jan Tříska, jehož patetický přednes jinak moc nemusím, ale jedině v jeho podání se daly útržky Máje zachytit. Jinak totiž atmosféra celé básně zmizela kdesi pryč. ()

Lichty odpad!

Něco tak kýčovitého, blbého a především senilně úchylného jsem skutečně ještě nikdy neviděl. ()

elpidio

Tak tady těžko hledat nějaké pozitivum. Snad jen závěrečná poprava nesympatického Matěje Stropnického mi udělala radost. Přišlo mi, že režisér Brabec zřejmě někde dostal sadu barevných přechodových filtrů, které musel všechny vyzkoušet. ()

Magnuss

V hlavní roli kozy. Kozy mlčely až do titulků. Byly nám předkládány dle očekávání dobrou Brabcovou kamerou. Ale to bylo všechno. Navíc podříznutím mlynáře a následující psychopasáží ulovil Brabec s hudbou Supportů bobříka trapnosti. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)