Máj

Poetický

Česko, 2008, 69 min

Přízvisko "režírující kameraman" F. A. Brabcovi skutečně sedí. Škoda, že se tento vynikající český kameraman musí pouštět do režie, která mu očividně moc nejde... Pokud se jedná o "Máj", vyrazila jsem na něj právě kvůli poetizující vizuální stránce, výpravě, kameře - protože tenhle styl mám moc moc ráda. Od ostatního (scénář, režie, herecké výkony) jsem ani příliš nečekala. Tudíž jsem v konečném součtu nebyla nijak zklamaná. BTW Sandře Lehnertové to na plátně fakt sekne, čili i ona svůj smysl v tomto filmu v podstatě naplnila :-))(2.9.2008)

Jelikož jsem si přečetl hodnocení od jiných uživatelů tady, než jsem na tento film šel. Váhal jsem, jestli na něj vůbec jít. Musím ale uznat , že jsem byl mile překvapen... Brabec to spracoval dá se říct podle svého pocitu a ne přímo podle knížky, která nám je všem dobře známá ze školních lavic. A právě toto zpracování dodalo onu filmu kouzlo a celkové zamyšlení se nad Májem "originál". Hudba k tomu byla též perfektní. 75%(19.12.2008)

Po shlédnutí ve mně převládal jediný pocit: zklamání s poznámkou, že to mohlo být mnohem, mnohem lepší. Máj je pouhým stínem Kytice, kterou nadevše zbožňuji a která je pro mně barevně nejvychytanějším českým filmem všech dob. Máj mi naopak přišel dost vybledlý a obsahově prázdný... věřím tomu, že kdyby si autoři trochu vyhráli s psychologií postav, výsledek by byl mnohem lepší - takhle se dozvíme akorát to, že Jarmilina matka je stará kuplířka a jinak v podstatě nic. Mlynář Schichtler, Vilémův otec, který by měl působit jako totální parchant, naopak působí dost obyčejně, prostě starší chlápek, který si rád užije a možná by byl i dobrým, milujícím manželem, Jarmila, kterou jsem si vždycky představoval jako svedenou ženu, která by dobrovolně svého loupežníka nepodvedla - předvedená varianta mladé ženy, která je ovládaná hormony a jejímž "hříchem by bylo nehřešit" je sice taky možná, ale opět zcela nedotažená, navíc to, že snad vůbec nemluví a jen se všelijak nastavuje (divákovi, milencům) mi pěkně lezlo krkem. A loupežníci v čele s Vilémem? Představit je jako bandu hipíků vůbec není špatný nápad, ale opět - jeho potenciál zůstal nevyužitý. A tak místo dramatu s překrásnou vizuální stránkou zůstal jen sled scén, ve kterém se producírují nějaké postavy, které nás zajímají jen proto, že jejich příběh vcelku dobře známe (neodvažuji se tvrdit, že Máj četl každý, jak to činí propagační materiály k filmu; já jej četl, ale taky už to pár let bude). A postavy Kata a Faráře, které jsou pravděpodobně zahrané nejlépe z celého filmu... Tříska a Javorský se za ně stydět nemusí, ale to je asi tak všechno, co mě k nim napadá. Výsledek: F.A.Brabec sice zůstává významným experimentátorem, ale Kytice zůstává jeho mistrovským dílem, kterému Máj nesahá ani po kotníky. Bohužel.(10.11.2008)

• Ellesime

Dvě hvězdičky za hudbu a posledních 20 minut, ve kterých by se našlo pár scén, které stojí za to. Nějaké emoce ve mně tento film vyvolal, takže odpad dát nechci. A i jedna je málo. Našlo by se pár opravdu dobrých nápadů a vizuální stránka filmu taky nebyla špatná, ba naopak nějaké scény byly opravdu povedené. No, snažila jsem se najít pozitiva, je však pravda, že negativa převažují. Nic od toho nečekejte, nic totiž nedostanete.(5.12.2009)

• sud

Po shlédnutí Máje jsem došel k jasnému rozhodnutí, F. A. Brabec by se měl v budoucnu držet jen a pouze kamery. Exteriérové záběry působí opravdu malebně a, dalo by se říct, romanticky. Ovšem co se týče dějové stránky, kdybych o Máji nic nevěděl, téměř nic bych nepochopil. Vše je příliš zmatené a je zde mnoho rozporů s předlohou (tam Vilém do poslední chvíle neví, že zabil svého otce) a s jednáním postav (z Jarmily udělali v podstatě kurvu). Herci jsou až na výjimky (Jan Tříska, Vladimír Javorský, Jan Přeučil) afektovaní - Matěj Stropnický vypadá jako holka, Juraj Kukura spíš jako otrapa než mlynář a loupežníci spíše jako zfetovaní hippies. Na druhou stranu Sandra Lehnertová je sice hodně toporná, ovšem roli to nijak nevadí a její půvab všechny nedostatky vynahrazuje. Hudba skupiny Support Lesbiens působí místy opravdu nevhodně a přes krátkou stopáž jsem se nudil. V každém případě doporučuji spíše Máchovu báseň, než tento videoklip (filmem se to skoro nazvat nedá) s hezkými obrázky, charismatickou Třískovou recitací a místy nevhodným hudebním doprovodem. 35%.(30.5.2010)

• - Originální hlas Matěje Stropnického se režisérovi nezdál dosti romantický, a proto jej v postsynchronech namluvil Josef Pejchal. (funhouse)

• - Kostýmní návrhářka Jaroslava Pecharová záměrně navrhovala filmové kostýmy tak, aby připomínaly oblečení hnutí hippies, zdůrazňující touhu mladých lidí po svobodě. (Lynette)

• - Přestože se děj odehrává v 18. století, mají Jarmila (Sandra Lehnertová) i Hynek vyholené podpaždí a Jarmila oholené nohy. (Novalinda)