Máj

Poetický

Česko, 2008, 69 min

Po shlédnutí ve mně převládal jediný pocit: zklamání s poznámkou, že to mohlo být mnohem, mnohem lepší. Máj je pouhým stínem Kytice, kterou nadevše zbožňuji a která je pro mně barevně nejvychytanějším českým filmem všech dob. Máj mi naopak přišel dost vybledlý a obsahově prázdný... věřím tomu, že kdyby si autoři trochu vyhráli s psychologií postav, výsledek by byl mnohem lepší - takhle se dozvíme akorát to, že Jarmilina matka je stará kuplířka a jinak v podstatě nic. Mlynář Schichtler, Vilémův otec, který by měl působit jako totální parchant, naopak působí dost obyčejně, prostě starší chlápek, který si rád užije a možná by byl i dobrým, milujícím manželem, Jarmila, kterou jsem si vždycky představoval jako svedenou ženu, která by dobrovolně svého loupežníka nepodvedla - předvedená varianta mladé ženy, která je ovládaná hormony a jejímž "hříchem by bylo nehřešit" je sice taky možná, ale opět zcela nedotažená, navíc to, že snad vůbec nemluví a jen se všelijak nastavuje (divákovi, milencům) mi pěkně lezlo krkem. A loupežníci v čele s Vilémem? Představit je jako bandu hipíků vůbec není špatný nápad, ale opět - jeho potenciál zůstal nevyužitý. A tak místo dramatu s překrásnou vizuální stránkou zůstal jen sled scén, ve kterém se producírují nějaké postavy, které nás zajímají jen proto, že jejich příběh vcelku dobře známe (neodvažuji se tvrdit, že Máj četl každý, jak to činí propagační materiály k filmu; já jej četl, ale taky už to pár let bude). A postavy Kata a Faráře, které jsou pravděpodobně zahrané nejlépe z celého filmu... Tříska a Javorský se za ně stydět nemusí, ale to je asi tak všechno, co mě k nim napadá. Výsledek: F.A.Brabec sice zůstává významným experimentátorem, ale Kytice zůstává jeho mistrovským dílem, kterému Máj nesahá ani po kotníky. Bohužel.(10.11.2008)

• Malarkey

To mi je panejo sračka. Pro lidi, co žijou kolem Českýho ráje, totální sračka. Všichni si skáčou z jedný scenérie do scenérie 40 kilometrů vzdálený...a příjde jim to jako pětiminutová procházka. Jediný plus na filmu je hudba, která je hezká, do doby, než absolutně ztratí punc originality a Support Lesbiens zahrajou nefalšovanej rádoby rock, kterej stojí fakt za hovno. Tím to Brabec absolutně posral....demenci mohl ukázat i jinak. Krom toho....neodehrával se Máj na Máchově jezeře, alespoň v představách Karla Hynka Máchy?...kde to kurva bylo? Já tam to jezero neviděl.(18.2.2010)

no úplnej propadák to nebyl, přestože majoritní podíl na mém hodnocení mají zejména krásné a bohudík hojně se vyskytující dvě hvězdičky sandry lehnertové... ale i když k tomu přičtu ještě spektakulárně nasnímané scenérie, vyhrabu se jen na průměrných 50%... víc v tomhle snímku prostě nebylo... p.s.: a dovolím si nesouhlasit s oficiálním textem distributora, myslím, že nejde zrovna o "film pro celou rodinu"... :-P(4.1.2009)

• Ellesime

Dvě hvězdičky za hudbu a posledních 20 minut, ve kterých by se našlo pár scén, které stojí za to. Nějaké emoce ve mně tento film vyvolal, takže odpad dát nechci. A i jedna je málo. Našlo by se pár opravdu dobrých nápadů a vizuální stránka filmu taky nebyla špatná, ba naopak nějaké scény byly opravdu povedené. No, snažila jsem se najít pozitiva, je však pravda, že negativa převažují. Nic od toho nečekejte, nic totiž nedostanete.(5.12.2009)

• Bebacek

Přesně podle očekávání Brabec nezklamal a je to neskutečně příšerné (k tomuto zhodnocení stačilo samozřejmě pouhé shlédnutí traileru). Karel Hynek se chudák musí v hrobě obracet z toho, jaké laciné porno mu z Máje udělali. A kdyby viděl Viléma, radši by žádnou báseň ani nenapsal. Mladý Stropnický (kde toho vyhrabali???) evidentně žere Tokio Hotel (a toho zpěváka, co vypadá jak holka) - je to takový emo-indián v kožených kalhotech. No a ti Supporti.... Tragédie.(24.3.2009)

• - Přestože se děj odehrává v 18. století, mají Jarmila (Sandra Lehnertová) i Hynek vyholené podpaždí a Jarmila oholené nohy. (Novalinda)

• - Film se paradoxně nenatáčel v květnu, nýbrž v červnu/červenci. Režisér F.A.Brabec to vysvětluje svou neoblíbeností k jarní zelené barvě. (Caszidy)

• - Ve scéně, kdy Vilém (Matěj Stropnický) na kopci čeká na Jarmilu (Sandra Lehnertová), má na nohou tenisky. (Maty.tekk)