Máj

Poetický

Česko, 2008, 69 min

• johnn333

Když splaskne bublina oku lahodících záběrů na krajinu a dekolty hrdinek, co zbyde? Jan Tříska naléhavě recitující verše jdoucí zcela mimo mě? Nulová chemie mezi Vilémem a Jarmilou, podepřená minimem společných scén? Nevadí mi vyloženě jednoduchý děj, dokázal bych vyjmenovat i pár scén, které se dají považovat za atmosférické (Vilémův žalář a poprava), jsou to ale jen krátké momenty, které v zápětí přebije dojem promarněné šance. Máj utopený v kýči. Ano, dalo se to čekat. 40%(1.12.2008)

• Ellesime

Dvě hvězdičky za hudbu a posledních 20 minut, ve kterých by se našlo pár scén, které stojí za to. Nějaké emoce ve mně tento film vyvolal, takže odpad dát nechci. A i jedna je málo. Našlo by se pár opravdu dobrých nápadů a vizuální stránka filmu taky nebyla špatná, ba naopak nějaké scény byly opravdu povedené. No, snažila jsem se najít pozitiva, je však pravda, že negativa převažují. Nic od toho nečekejte, nic totiž nedostanete.(5.12.2009)

• Silas

Modelky a modelové před kamerou se s tvůrci sešli, aby znásilnili Máchu stejným způsobem jako protagonisté mlčenlivou nymfomanickou kurvu Jarmilu. Tříska sveřepě recituje a Brabec by zasloužil hrdelní trest. Fatální chyba, když nad sebou kameraman nemá rozumného režiséra. Postavy v krajině tvoří pohlednicové obrázky a sami se navíc chovají úplně divně. Aspoň že to je chvílemi velmi vtipné a máme tam Sandru...(20.9.2008)

• Bart

Pohádka, romance, balada, drama a já nevím co ještě... to vše se podařilo Brabcovi do tohoto filmu vtěsnat. Nedá mi to, musím srovnávat s Kyticí. Zatímco v Kytici se Brabcovi parádně podařilo zachytit poetiku a básnivost díla, Máj zůstal jen neuchopitelným slepencem. Když pominu fakt, že Brabec udělal s Viléma chladnokrevného otcovraha (v předloze Vilém zabíjí soka, aniž by věděl, že je to jeho otec), nemůžu překousnout divokou rockovou "party" umrlců. A herecké obsazení? Přemýšlím, koho "pochválit" dřív.... Kukuru se slovenským akcentem nebo neskutečně patetického Hamleta Třísku? Po shlédnutí Kytice jsem měl opravdu o čem přemýšlet a těšil jsem se na to, do čeho se Brabec zase pustí. Ovšem teď ve mě zůstává jen prázdno. Teda vlastně jeden pocit mám. Strach z toho, co se rozhodne Brabec zprznit příště.(3.12.2008)

Po shlédnutí ve mně převládal jediný pocit: zklamání s poznámkou, že to mohlo být mnohem, mnohem lepší. Máj je pouhým stínem Kytice, kterou nadevše zbožňuji a která je pro mně barevně nejvychytanějším českým filmem všech dob. Máj mi naopak přišel dost vybledlý a obsahově prázdný... věřím tomu, že kdyby si autoři trochu vyhráli s psychologií postav, výsledek by byl mnohem lepší - takhle se dozvíme akorát to, že Jarmilina matka je stará kuplířka a jinak v podstatě nic. Mlynář Schichtler, Vilémův otec, který by měl působit jako totální parchant, naopak působí dost obyčejně, prostě starší chlápek, který si rád užije a možná by byl i dobrým, milujícím manželem, Jarmila, kterou jsem si vždycky představoval jako svedenou ženu, která by dobrovolně svého loupežníka nepodvedla - předvedená varianta mladé ženy, která je ovládaná hormony a jejímž "hříchem by bylo nehřešit" je sice taky možná, ale opět zcela nedotažená, navíc to, že snad vůbec nemluví a jen se všelijak nastavuje (divákovi, milencům) mi pěkně lezlo krkem. A loupežníci v čele s Vilémem? Představit je jako bandu hipíků vůbec není špatný nápad, ale opět - jeho potenciál zůstal nevyužitý. A tak místo dramatu s překrásnou vizuální stránkou zůstal jen sled scén, ve kterém se producírují nějaké postavy, které nás zajímají jen proto, že jejich příběh vcelku dobře známe (neodvažuji se tvrdit, že Máj četl každý, jak to činí propagační materiály k filmu; já jej četl, ale taky už to pár let bude). A postavy Kata a Faráře, které jsou pravděpodobně zahrané nejlépe z celého filmu... Tříska a Javorský se za ně stydět nemusí, ale to je asi tak všechno, co mě k nim napadá. Výsledek: F.A.Brabec sice zůstává významným experimentátorem, ale Kytice zůstává jeho mistrovským dílem, kterému Máj nesahá ani po kotníky. Bohužel.(10.11.2008)

• - Natáčelo se na několika místech - Trosky, zřícenina hradu Zvířetice, Chvalkovice. Rybník najdeme v Českém ráji, jmenuje se Věžák. Točil se zde i film Jak dostat tatínka do polepšovny. Křížovou cestu najdeme v Jiřetíně pod Jedlovou v severních Čechách. (M.B)

• - Přestože se děj odehrává v 18. století, mají Jarmila (Sandra Lehnertová) i Hynek vyholené podpaždí a Jarmila oholené nohy. (Novalinda)

• - Originální hlas Matěje Stropnického se režisérovi nezdál dosti romantický, a proto jej v postsynchronech namluvil Josef Pejchal. (funhouse)