Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

ccaaggii

I když vezmu v potaz Kytici a její samozřejmou podobnost s Májem ,přece jen se jedná o na český poměr nevšední,jemně kýčovité dílo které především kvůli hudbě Support Lesbiens chytne za srdce. Tak trochu mi připomíná francouzskou Amélii z Montmartru,aspoň tou kýčovitostí a srdeční hudbou.Nicméně co se týká příběhové linie, souhlasím s ostatními.Je dosti nudná a neexistuje tu jakýkoliv vývoj postav.Nebo spíš postavy,protože Jarmila tu hraje pouze svými vnady,nikoliv hereckým uměním.Ačkoliv je to velká chyba na krásne,mohlo to dopadnout hůř a v konečném důsledku se mi Máj líbí více než Kytice. ()

corax8

Proč? Strašná nuda, kdyby si režisér nevymyslel, že bude foukat vítr tak by tam nebyla žádná akce. Herecky dost slabé. Už mne prostě omrzely záběry, které jsou ve filmu, jen proto, že jako hezky vypadají. ()

Umělec

Tak podle hodnocení zde jsem čekal něho hrozného. A byl příjemně překvapen. Že Jarmila nepromluvila, že spala s kde kým, že je to moc erotický, kýčovitý atd. ? Není to dokumentární film ale vizuální zobrazení básně, spíše obrazy než popisné vyprávění příběhu. A Mácha rozhodně neměl k erotičnu daleko... F.A.Brabec se o filmu vyjádřil: "Je to báseň Máj, jak jí vidím já". A mně se jeho pohled líbí. Krásná kamera podtrhující výraznou vizuální stránku filmu, hudba mi k tomu taky seděla. Jasně, spousta věcí mohla být asi natočena trochu jinak, ale je to režisérův pohled... Evidentně film, který někomu sedne a někomu vůbec. A i když je druhá skupina asi větší, tak já patřím do té první :-) 75% ()

Haňulka

Na tento filmu jsem byla se školou.... čekala jsem od toho filmu víc( o hodně víc), učitelé absolutně nadávali a jediné, komu se film líbil, byli kluci, kteří se nemohli vynadívat na nahou Jarmilu... ()

Marcey199

Mácha se asi v hrobě provrtal až do Austrálie, jak se tam rychle obracel. Filmový Máj má s jeho předlohou společného pramálo. Především osekat lyrický Máj na pouhou dějovou kostru chtělo asi velkou odvahu, kterou zřejmě pan Brabec nepostrádá. Výsledek se ale nedá srovnat s mnohem povedenější Kyticí (ta je ale narozdíl od Máje daleko víc epická). Nejvíc mě na celém filmu štvala role Jarmily. Mezi ní a Vilémem to jiskřilo asi jako mezi Perry Masonem a Paulem Drakem. Vášeň se nedostavila, zato ale nám bylo mnohokrát předvedeno Sandřino bujné poprsí. Nic proti němu, ale čeho je moc... Ani hezká tvářička Matěje Stropnického film nezachránila, přestože hodně divaček určitě potěšila. Jedinými plusy jsou role Juraje Kukury a Kryštofa Hádka, oba působí velmi profesionálně. Hvězdičku dávám i za krásnou krajinu. A největší plus filmu? Měl jen 80 min. Díkybohu... ()

Molerat

Neshledávám na Máji žádnou chybu, myslím že požadavky takovéhoto filmu splňuje._Nebyl jsem sice naprosto uchvácen, ale velmi mile překvapen. ()

Barybal

Úvodem bych chtěl říci, že hodnocení pěti hvězdami je trochu nadnesené, viděl bych to spíš na ty čtyři, ale v porovnání se zdejším hodnocením jsem mu ještě jednu hvězdu přidal. Můj názor na tento film je jednoznačný, je to velice dobře vizuálně zpracované dílo, které se tématicky a strukturálně opírá o báseň K. H. Máchy, avšak od tohoto díla si jen půjčuje některé motivy a části textu a nadále už je to vize režiséra F. A. Brabce s jeho naprosto nezapomenutelnou kamerou. Podle mého mínění a mého dojmu z tohoto filmu, nešel jsem na ten film, abych to porovnával s originálem, šel jsem na něj, protože mám rád práci pana Brabce a pokud jste na tom stejně, tohoto se vám dostane v plné míře a po shlédnutí tohoto díla jsem byl naprosto nadšen, neboť film je skutečně plný krásných vizuálních okamžiků, ale je v něm také spousta náznaků a odkazů na báseň K. H. Máchy a proto mě jeho shlédnutí donutilo přečíst si původní Máj, ovšem ne, jako povinnost ve škole, kdy člověk přemýšlí spíše o tom, co bude dělat odpoledne, ale jako zájem, jak to doopravdy bylo, protože film vyvolá spoustu otázek a dáte-li si dohromady film, původní báseň a skutečnost, potom budete mít ucelenou představu co a jak kdo si upravil a z čeho čerpal. Osobně si myslím, že záměr pana Brabce byl, přiblížit českou básnickou klasiku dnešnímu divákovi a to především mladému a pokud to zapůsobí i na další lidi stejně, jako na mě, myslím, že se tento záměr povedl. Samozřejmě, dalo by se vyčítat spoustu věcí, které by se daly udělat jinak, ale řekněme si popravdě, držet se tvrdošíjně předlohy, tak to asi dnešního diváka těžko okouzlí a i role strašného lesů pána by byla jaksi epizodní, vzhledem k tomu, že film není tříhodinový. Je těžké zfilmovat takovou báseň, jakou je Máj, ale podání pana Brabce je zdařilé a proto vřele doporučuji. ()

Exitus99 odpad!

Hnusný kýč s ještě hnusnějším hlavním hrdinou. Ještě že na Jarmilu se dalo koukat...Brabec mě dost zklamal. Kdyby to viděl Mácha, co by na to chudák řekl? ()

MAKITA

Velmi poutavá kamera, ale to je asi tak vše.. Docela mi bylo proti srsti, že verše z básně nešli po sobě a byly nahrazovány normálními dialogy, pak ty sexuální scény... no prostě zlatá knížka.. ()

HudsonStan

Místy možná i na 4*, ale nemálo momentů je sotva na 1*. Příšerně mě ale iritovalo, že režisér nebo kameraman zřejmě právě objevil přechodové filtry a nacpal je minimálně do poloviny záběrů naprosto rušivě a nevhodně. ()

gerojmanus

Tak já se dovedu radovat z detailů a u tohoto filmu to platí dvojnásob. Úžasná kamera F.A.Brabce, barvy, výprava i samotná nálada filmu mně stačí k tomu, abych to hodnotil tak, jak hodnotim - 55%. ()

Drasha

Krásne a poetické, hoci miestami až príliš silene. Niekoľko záberov však vyslovene dýchalo krásou, či už malá loďka plaviaca sa po mĺkvom jazere, pohľad na mlyn a tiež scenérie oblakov, tie ma chytili za srdce :) Škoda, že tak vydarenú snímku kazilo pár "ukričaných" momentov, konkrétne neustále Jarmilino zvliekanie sa (často aj bezdôvodné) alebo scéna, keď Vilém po vražde otca vidí preludy a dochádza mu, čo sa vlastne stalo. V tejto scéne ani hudba nebola práve najlepšie vyriešená, film sa celý čas držal istého motívu a tu to bolo príliš "drsné" a celkovo, nezapadala podľa mňa do kontextu diela. Okrem týchto pár chybičiek sa mi to ale veľmi páčilo, scény, hudba, Kukura :). Čo najskôr si musím prečítať aj predlohu :) Tie citované pasáže mali čosi do seba :) ()

rodl

Chudák Mácha, tohle si nezasloužil. Přišlo mi, že režisér až příliš podlehl kráse Sandry Lehnertové a Českého středohoří. Obé je sice úchvatné, ale Máj to není. ()

johael

K filmu jsem přistupoval s jistou rezervou a despektem, protože třeba Kytice byla na můj vkus vyvázána sice okázale, ovšem z bylin, co mi až tak nezavoněly. Ale musím říct, že pokud je něco Umění, pak je to Máj! Myšleno nejen jako období roku toku či lásky srdce tlukotu, ale i ten Máchův i ten Brabcův splňují nároky lahodného pokrmu pro lidskou duši. Film považuji za mimořádně povedený svojí nádhernou kamerou (obrazy nadpozemsky krásné jako obrázky; jedna věta vyjádřena třeba pěti úhly pohledu a přitom vždy vkusně a harmonicky), hudbou (hude mile, příjemně a tklivě), hereckým obsazením (hezcí lidé i ve své případné nehezkosti či nelidskosti) i způsobem příběhu vyprávění (poetické zůstalo poetickým v života půvabu i tragičnosti). Bravo, pánové Mácho i Brabče! P.S. Pátou hvězdu zde přidávám k vyvažování nevyváženého podhodnocení. ()

Thorian

Mám teorii. Jednou jeden jazykovědec vzal do ruky Máchův Máj a řekl si, že je to fakt pecka a že je to fakt originální. Ostatní jazykovědci to po něm papouškovali, a tím stvořili dnešní obraz Máje jako naprosto úžasné, skoro až mytické poezie. Já mohu s klidem říct, že Máj je totální blábol a spolu s dílem Františka Halase nejpřeceňovanější památka české literatury (ale o tom se tu teď nebavíme). Tudíž, abychom se dostali k jádru věci, Brabcova adaptace mě potěšila, protože Brabec neměl na Máji absolutně co znásilnit, mohl ho maximálně vylepšit. A to se mu podařilo, alespoň dle mého názoru - čekal jsem kameramana Brabce a dostalo se mi ho, drtivá převaha formy nad obsahem tu byla rozhodně prospěšná. Co se hereckých výkonů týče, jediná výhrada jde za K. Hádkem (půl * dolů), který prostě hrát neumí a jeho obsazení bylo chybou, Stropnický špatný nebyl, Sandra vzhledem k pojetí filmu nic moc nepředvedla, ale ani nic moc nezkazila, Tříska a Javorský výborní. Další ocenění jde za hudbou Supportů, která k filmu seděla, kromě části "Vilémovy halušky" - tam Supporti přestřelili (další půl * dolů). Pro mě tedy čisté 4 a konstatování závěrem: podle nehorázně přeceňované básně vznikl velmi podceňovaný film. Škoda, K. H. Mácha by měl Brabcovi líbat nohy za to, co tenhle režisér za kamerou z jeho pseudoumělecké poezie dokázal vytvořit. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)