Ergo Proxy (TV seriál)

エルゴプラクシー

Ergo Proxy

Animovaný / Drama / Sci-Fi / Psychologický / Mysteriózní

Japonsko, 2006, 23x25 min

zatím nudná podívaná s hnusným a protivným hlavním hrdinou a krásnou nicméně rozmazlenou a sobeckou hrdinkou. fakt nechápu systém japonského kreslení se zavřenýma očima a děsně mě to rozčiluje. po 4. dílu jen samé keci, minimum dobré akce a hrdina Vincent Law, který svou ubohostí nemůže klesou o moc níž. nesáším takovéhle chlapy. ubohé naříkající nicky. ještě jedna otázka? proč má na sobě pořád ten neuvěřitelně odporný oblek ve který vypadá jak tlustý prase? A to nemohli nakrreslit hezčího hrdinu jako třeba v Ecobanu?Po dévátém díle: mám nového favorita :-) Daedalus. Ten jeho jízlivý pohled a hlásek. K zulíbání. Závěr: Poslední díly rozhodně nepřinesly takovou extázi jak tady někteří popisují. Navíc mi u posledního dílu v půlce naskočily špatné titulky, takže jsem musela přepnout na americkou verzi abych aspon věděla o co běží. Pointa a výsledek mi ale stále chybí (a není to těma titulkama). Spousta dílů byla k ničemu nebo divná, závěrečné vysvětlení pro mě neuspokojivé. => průměr(19.2.2012)

Tedy.. Již v polovině prvního dílu jsem došel k závěru, že pro celkové popsání seriálu Ergo Proxy se neobejdu bez popisu okamžitých pocitů po shlédnutí každého dílu. Takže pokaždý, když nějaký díl dokoukám, zůstane tu po mě svědectví o tom, jak moc velkou díru do mě udělal. 17. 1. 2007 Díl První - Procitnutí Celé se to odehrává v budoucnosti. Lidé žijí po boku androidů - tzv. Autoravů, které se ovšem občas pokazí (viry apod.) Na scénu proto nastupuje tajná agentka Lily, (která je setsakra hbitá, setsakra drsná, zatraceně sexy a kapičku Emo, ale upřímě - komu to vadí, když se okolo sebe ohání bouchačkou ;) ) se svým Autoravatickým pomocníkem. Společně mají za úkol nakažené Autoravy likvidovat, zdá se ovšem, že budou konfrontováni s něčím mnohem nebezpečnějším (HURÁÁ!!) Hned v úvodu totiž z jakési laborky uteklo něco velkého, rychlého, pravděpodobně hodně nebezpečného, se spoustou kadeří a navíc to není samo. A prapodivná Rada starších (převážně mluvících soch) káže něco o probouzejícím se proxy. No to sem na to zvědavej. Okamžitý pocit po skončení závěrečných titulků se dá popsat slovy "No ty krááávo!" První díl na ***** :) 18. 1. 2007 Díl Druhý - Zpověď První díl nasadil laťku hodně vysoko, ale druhý ho překonává zcela bez mrknutí oka. Taková brutika!! Modlící se robo-holčičky! ***** hvězdiček zcela bez diskuze, i když je pozorovatelný úpadekkvality kresby a animace. Du na třetí díl! Nedýchám! 18. 1. 2007 Díl Třetí - Labyrint města Hurááá..Konečně úvodní titulky..a Jaký!! Jinak je ale tendle díl je kapičku zklamání. Celkově se toho v něm moc nestane, nicméně posledních cca 5 minut je opěr výborných, a v několika aspektech dosahuje tento díl naprostého vrcholu geniality (holčička, atmosféra v temných chodbách).. Takže...slabší **** 20. 1. 2007 Díl Čtvrtý - Futu - Risk Poměrně mdlá dvacetiminutovka s velmi zajímavým začátkem. Jakékoliv popisování děje již nemá smysl, stejně tu žádný v podstatě ani není, a pouze bych vyzradil zvraty apod. Doufám, že příští díl zase přitvrdí. Tento si vysloží pouhé *** 20. 1. 2007 Díl Pátý - Soumrak Poněkud akčnější díl, ale pořád spíše zdlouhavé, děj neposouvající. Ale MIHLO se to tam... takže za **** :) 20. 1. 2007 Díl Šestý - Návrat Domů Po krátké přestávce zase vcelku výživný díl. Trocha akce, nějaké to překvapení na konec, a robotická holčička Pinot, objevující význam svých vnitřních pocitů mi zaříná zavánět GitS a Cyberpunkem obecně... A Cyberpunk já můžu, takže, sice slabších, ale ***** 20. 1. 2007 Díl Sedmý - re-l124c41+ A jsme zpátky, v plné formě. Význam Proxy dostává nový význam, Tajná rada vystrkuje drápky, záběry na jachtu, upalující k Moskvě jsou naprosto famózní a ten konec.. Stejně jako na začátku - "No ty krááávo!", ale minimálně třikrát hlasitěji. ***** zcela bez debat! 21. 1. 2007 Díl Osmý - Svítící znamení/b Nemám nejmenší tušení, co je to to Proxy.. Ale podle všeho je to to nejdrsnější stvoření, které se kdy prohánělo po našich monitorech (Pokud je to Proxy).. Jinak tento díl si nemůže štěžovat na nedostatek napětí, akce, ani zvratů, co bohužel lehoulilince kazí dojem, je zjevná Inspirace Matrixem (zničená krajina, neprostupitelné mraky a lidé, bojující s roboty) a taky Akirou (ta bíla polokoule). Ale pět hvězd za poslední scénu je jasnejch... 21. 1. 2007 Díl Devátý - Andělský Podíl Jsem Ergo Proxy! Jsem prostředníkem Smrti! JE TO TADY!!! Jen si říkám, jestli není příliš brzy na zjevení identity Proxy, vzhledem k faktu, že ještě 14 dílů zbývá. Doufám, že příjdou s něčím pořádným.. Byť silně ukecaný, je 9tý díl za *****. 22. 1. 2007 Díl Desátý - Cytotrofie Velmi nahuštěný díl. Ukecaný, a přitom zábavný. Opět nějaké to "překvapení", hodně se tu intrikuje.. škoda jen, že tempo celého dílu je takové konstantní..dal bych přednost tempu kolísavému, ovšem s nějakým vrcholem. Navíc se na konci v určitém směru tak nějak vracíme na začátek.. spíše slabší **** 23. 1. 2007 Díl Jedenáctý - Anamnéza Zatím nejlepší díl, to je zcela bez debat. Sice nemám nejmenší tušení, co jsem vlastně zjistil, ale veřím, že mi to během několika dílů dojde. Podstatná je forma, jakou je celý díl proveden. Ta se nedá popsat..Ta se musí vidět. Z tohoto dílu genialita přímo prýští, z každého záběru, z každé repliky. ***** 23. 1. 2007 Díl Dvanáctý - Úkryt. Úroveň se drží velmi vysoko. Ergo Proxy zcela definitivně přebírá pozici nejdrsnějšího stvoření pod sluncen (sorry, Alucarde), Lil Meyer je bohyně, a plačící Autorav velmi citlivě podtrhuje ***** pro tento díl. 23. 1. 2007 Díl Třináctý - Špatná cesta domů Tentokrát poněkud psychologičtější a filozofičtější díl. Násilné dumání nad smyslem existence, zajímavě propletený "romantický" 4úhelník (chvilku to vypadalo na pětiúhelník), a úžasná scéna poněkud schizofrenního pohledu na jednu ženu.... Velmi slušné **** 24. 1. 2007 Díl Čtrnáctý - Ophelia Pro změnu psycho, neposouvající děj příliš dopředu. V první polovině naprosto hutná hororová atmosféra, v druhé polovině velmi intenzivní pocit bezmoci, ztracení, několikanásobná Deja vu... Poměrně zvláštní díl, ne nezajímavý, ale nepříliš záživný... *** 24. 1. 2007 Díl Patnáctý - Chcete být milionářem? Tendle díl je v podstatě celý jedno vydání televizní vědomostní soutěže, které se hlavní hrdina účastní. Má 30 minut na to aby vyhrál milión bodů. Když se tak stane (ještě nikdy se to nestalo), zemře moderátor souteže, když milion nezíská, zemře sám. V průběhu dílu se dozvímě několik zajímavých informací (doufám ovšem, že budou ještě rozpracovány) a celkově je to poměrně zajímavé (Jako když sledujete soutěž, ve které právě hraje nějaký váš známý) **** 25. 1. 2007 Díl Šestnáctý - Plné ruce nicnedělání Tenhle díl je o tom, jak se naši hrdinové nudí... A je to tak nějak nuda.. :( Nic se zde nestane, nic se zde nedovíme... Doposud jednoznačně nejslabší díl... ** 27. 1. 2007 Díl Sedmnáctý - Terra Inkognita Opět spíše průměrný díl s naprosto geniálním koncem. Jsem moc a moc zvědavý, jak se nám to ještě vyvine. **** 31. 1. 2007 Díl Osmnáctý - Život po Bohu Poměrně zajímavý, i když ne moc záživný díl. BOHUŽEL ve verzi, kterou mám já, je díl utnut a chybí posledních 5 minut, během nichž mohlo dojít k velké spoustě událostí. :( . Nemohu proto tento díl hodnotit, pokud někdo viděl díl až do konce, dejte mi prosím vědět. Doufám, že mi těch 5 minut nebude ve zbývajícíh pěti dílech chybět 31. 1. 2007 Díl Devatenáctý - Věčný Úsměv Za prvé mne tedy velmi zarazil zvláštní začátek. Nevím, zda má nějakou souvislost s koncem minulého dílu, který jsem neviděl (myslím ten konec) nebo se prostě jedná o další ze zvláštních začátků. Druhá věc, která mne zaujala byla celková komixová stylizovanost a plačící holčička na konci mě dojala. Takže slabších, ale ***** :) 31. 1. 2007 Díl Dvacátý - Sbohem, Vincente A todle bylo zase jednou pořádný Psycho. Až do konce jsem neměl nejmenší tušení, která bije. A nemám ho tak docela ještě teď... ale ***** je v tomto případě naprosté minimum :) 31. 1. 2007 Díl Dvacátý První - Šampónová planeta Nechápu název. Ale zbytek je dokonalost sama a myslím, že do konce seriálu už to horší nebude. Něco takového jsem čekal celou dobu. A Teď je to tady!! ERGO PROXY!!! ***** 31. 1. 2007 Díl Dvacátý Druhý - Bilbul Genialita dosahuje nebeské výše! ***** 1. 2. 2007 Díl Dvacátý Třetí - Deus Ex Machina Tak jo... Nyní, po dvou týdnech, strávench ve společnosti Ergo Prxy, mohu vyřknout verdikt. Viděl jsem za těch pár let, co koukám na filmy už mnoho. Viděljsem veliké armády sjíždět příkrý svah za rozbřesku slunce a Obří Orly, snášející se z nebes na své nepřátele!. Víděl jsem ruce, rozhrnující obilí a písek, posypaný červenými kvítky! Viděl jsem tísice robotů, vynořujícíh se ze tmy i souboj dvou mužů bojujícíh v hustém dešti o osud celého lidstva! Viděl jsem bílou polokouli, která pohlitla město, a viděl jsem muže, jenž si z odpadků a elektronických částeček sestavil ruku! Viděl jsem polocyborga, který doma choval baseta a spousty inteligentních robotů, kteříé se pro něho obětovali! Viděl jsem vesmírné lodi rotovat v prostoru a viděl jsem obří dítě zachránit planetu Zemi! Při všech těchto filmovýc okamžicích ( a při spostě dalších, na které zde není místo) jsem cítil hluboké mrazení a husí kůži po celém těle! Nic se ale nevyrovná tomu, co jsem zažil při dvaceti minutách strávených nad posledním dílem seriálu Ergo Proxy! Ať už byly předchozí epizody jakékoliv, extázi, jaká nastala při posledním díle si musí každý zažít sám! "Nyní nastává pravý boj! Protože já jsem Ergo Proxy, vyslanec Smrti!" Ámen!(17.1.2007)

První dva díly jsem viděla snad 3x po sobě. Tak hutný a napínavý začátek seriálu se moc často nevidí. Děj se pak ustálí a přejde do roviny jakéhosi roadtripu. Tato cesta za hledáním sebe sama hlavním protagonistům poodkryje nejen tajemství bytostí zvaných proxy, ale i popožene celý svět do záhuby či nového počátku. Každý díl je samotnou kapitolou se skvělým koncem či pointou na závěr. Poslední díly se zase slejou dohromady a vykvetou v neuvěřitelné finále. A i to ovšem přímo neodpoví na všechny otázky a nerozmotá všechna tajemství, kterých se autoři dotkli. Což nabízí množství prostoru pro vlastní úvahy a hledání metafor a narážek v psychologii, filozofii a náboženství. Pro mě srdcovka, doporučuji všem.(7.1.2012)

Ergo Proxy je směsí toho nejlepšího i toho horšího, co může anime nabídnout. Největším kladem je velice efektní animace a sountrack, který k témné atmosféře seriálu perfektně pasuje. Velkou devízou seriálu jsou určitě i skvělé charaktery. Především Pinot (ze začátku jsem ji nesnášel, ale ke konci nejoblíbenější postava :) ), ale i k Lil a Vincentovi jsem cítil velké sympatie. Jedinné, co lze seriálu vytknout, je místy chaotický a příliž komplikovaný styl vyprávění. Totéž platí pro přesycenost tajemně, či moudře znějícími výroky postav, které mnohdy působí jako nepovedený pokus dát seriálu vyšší smysl. A nebo jsem je jen vždycky nepochopil... kdo ví, ale určitě nejsem sám. Ale dost hanění, jedná se o špičkovou záležitost, na kterou vzpomínám velice rád a často. Ergo proxy má prostě NĚCO, co šíleným způsobem funguje. Ani po dlouhém přemýšlení jsem nedokázal přijít na to, co přesně to je. Zřejmě to bude výtečná režie. Každopádně má to za následek to, že i když ději nerozumíte na 100 %, tak jste napjatí z každého následujícího okamžiku. Pamatuju si, že při posledním díle mi vzrušením skoro celou dobu splašeně bilo srdce. Takový adrenalin ve mě snad žádný seriál nevyvolal. Poslední díl jsem zkoukl asi tak 10x, než jsem se dostatečně nabažil dokonalosti každé jednotlivé scény. A proto po zralé úvaze dávám 5*. KDybych měl být objektivní, dám 4*... původně jsem je taky dal. Ale prostě už nemůžu přehlížet fakt, že mě pořád Ergo Proxy fascinuje a na jeho charaktery vzpomínám skoro nejradši ze všech anime.(8.10.2008)

No myslím, že tu už drvivá väčšina komentárov všetko podstatné vystihla, dal som tomu štyri hviezdičky kvôli samotným postavám a kvôli úvodu. Záver série bol ale poriadne uletený, tvorcovia ako keby boli v tranze a tých niekoľko epizód, v ktorých sa snažili vysvetliť dosť podstatné veci, formulovali síce originálne, ale dosť nešťastne (narážam na toho Milionára a časť s animákmi). Pohľady do budúcnosti boli v posledných častiach v mnohých prípadoch mätúce a ich hlavnou chybou boli časté spoilery. Koniec mohol byť trochu viac rozvedený, keďže ďalšia séria neexistuje. V každom prípade kvalitný seriál. Zmena. Vzhľadom na dopad a na to, aké kreslo toto zaujalo medzi ostatnými, si to tých 5 úplne zaslúži.(10.11.2012)