Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

Olafsson

Silenost, zvrhlost, absurdnost a uplna umelecka volnost. Slova ktera me napadaji kdyz si vzpomenu na Taxidermii. Jen malokteri oceni, jen fajnsmekri s vytribenym vkusem si posmaknou. Pokud tak udelaji, zazitek bude zarucene gurmanskym nebem. A tim nenarazim ve slovni hricce na druhou cast filmu.. ()

WwiwW

Syžet Taxidermie je rozdělen do třech linií. Představuje příběh tří generací jedné rodiny. Děd jako bývalý voják a sluha v jedné na venkově žijící rodině toužící po společnosti. Otec jako profesionál v jezení. A syn, který vycpává mrtvá zvířata. Onanie a sexuální touhy, přejídání a následné zvracení, vycpávání mrtvých zvířat, zabití a vycpání sebe sama. Na první pohled tento snímek vypadá jako odrazující dílo, ale ve své podstatě je velmi originální, soudržný a více než zajímavý. Řekla bych, že i geniální.:) ()

barbara5

Tři příběhy. Tři generace maďarské rodiny. Morosgoványi, jež je poskokem v rodině poručíka, tráví čas buď prací a nebo ukájením se nad představami žen, se kterými sdílí dům. Jeho syn je přeborníkem v rychložraní, stejně jako jeho manželka. Jejich syn je vycpavačem zvířat. Podle otce nepovedený, jelikož je moc hubený. Každodenně nakupuje svému otci zásoby másla a čokolády, ale ani to jeho otci nestačí a neváží si lásky, která je mu jakýmsi zvrhlým způsobem dokazována. Film, který je sice zvrhlý a místy hraničí s nechutností, avšak na druhou stranu, nemůžeme Pálfimu upřít podání situací, jako je klofnutí do penisu, zmínka o tom, že byla po Kalmánovi pojmenována technika blití, čí promyšlenost sebevraždy, jak ji spáchá Lajoska. Vše je natočeno dokonalým způsobem a od jedné z úvodních scén, kdy vidíme, co všechno taková vana může pojmout, jsme fascinováni strhujícím a zároveň neskutečným příběhem. ()

XXXXXXXX

György Pálfi natočil nezapomenutelnou nechutárnu, rozdělenou do tří časových rovin, spojenou postavou děda otce a syna. Normálně se tváří snad jedině prostřední linie s jedlíkem. Zbytek stopáže je nechutárna, ovšem svůj účel plní dokonale... *****/***** ()

adamix

Antiporno pre ľudí, ktorí majú radi jedlo, svoje babičky a bravčové. A to som si myslel, že z nášho okolia sú Rakúšania tí úchylovia. ()

psohli

Film vás nepustí od začátku až do konce..Když budete čekat, že nic horšího již nemůže přijít, další scéna vás vyvede z omylu...Střídají se zde drsné a vtipné scény, zajímavá práce s kamerou a že je to maďarsky si po pár minutách ani nevšimnete...Doporučuje se předem ani potom nejíst, ale hlad při filmu stejně dostanete ;-) ()

Tichoza

Maďaři mě stále víc a víc překvapujou. Možná to je dost slušná prasárna, ale nemá to chybu. Překroucený znechucený obličej střídají bouře smíchu. Kromě originálního příběhu také výborná kamera a pár užasných detailů. Během soukromé projekce se nám tu u toho jedna slečna skoro pozvracela, ale i tak vřele doporučuji. ()

Simo16

Tento film je rozdelený na 3 časti.1.časť je zamerná na osud muža, ktorý je pre lásku ochotný urobiť vśetko, ale pretoźe jeho najvačším a najvernejším priateľom je samota, jeho život končí smrťou.2.časť poukazuje na chuť víťazstva.Veď predsa nie je nić lepšie ako byť známym a bohatým.Žiaľ nie vždy sa to podarí a aj keď Balatony, hlavný predstaviteľ druhej časti, je pre víťazstvo ochotný urobiť všetko a zo svojich detí chce mať rovnakých ,,športovcov´´, pri pomyslení na budúcnosť a na svoju rodinu sa tejto myšlienky vzdáva.3.časť nám približuje život otca a syna, ktorý sa oňho stará, ale pretože nesmrteľnosť je hlavnou pointou tejto časti, príbeh končí vytvorením mechanického robota a odkazom pre budúcnosť.Akým to zatiaľ presne neviem a analyzovať niečo tak bizarné, nereálne a skeptické nie je mojou hlavnou a najlepšou stránkou.Tento film ukončím myšlienkou, ktorá by mala vystihovať vśetky príbehy dokopy: Pretože sme pre lásku ochotní urobiť všetko, prejsť aj tými najťažšími prekážkami, vźdy sa nájde niečo, čo nám tento plán prekazí a my si uvedomíme, źe je uź príliš neskoro plakať nad rozliatym mliekom. ()

Ygan

Ne, nenudil jsem se v podstatě ani vteřinu, nevadí mi gore ani porno, ale tento film je mix, po žádné stránce dotažený a s příchutí další spousty žánrů. A k tomu ještě nanejvýš nesympatický. Holt maďaři, jiná kultura. ()

jack_scott

Zajimavá skládačka, lišící se i kvalitou. První příběh je zajimavý šílenými fantaziemi sexuálního zvrhlíka a pěkným zpracováním,přímo z něj sálá zimní studenost maďarského venkova. Těžko ho vylepšovat.... Je svým způsobem zváštní, hodnotil bych ho na ****. Prostřední příběh je šílený, to šílené komunistické prostředí přesně ladí se šíleným příběhem,který se tam odehrává...Ale spíše ničím nepřekvapí. Pravda, je to fekální a nechutné, ale to je taky tak všechno. Tento příběh moc invence nepobral. Hodnotím ho na ***. Poslední příběh je správně šílený, má těžce vynikající námět a zpracování, skvělé nápady.... a je chladně drsný. Hned jak se tam ukázalo, že se vykrmují kočky a před nimi sedí obludný otec hlavního hrdiny, bylo mi jasné k čemu dojde. A došlo! Jen škoda, že to neobsahuje scénu kdy se na něj ta kočka vrhla. Nicméně třeba zakázka na preparaci embrya či nákupy hlavního hrdiny jsou úplně špičkové. O sebepreparaci hrdiny ani nemluvě, a závěrečná chladně prezentace tohoto šíleného umění je jen třešinkou na dortu. Poslední příběh hodnotím jako zdaleka nejlepší na *****, je dobrý i sám o sobě. Celkově snímku za vynikající nápad dávám nadprůměrných 85% a ****. ()

Picolo

Tak u mňa tento film prepadol na plnej čiare. Najprv som sa naň tešil. Po komentároch, ktoré som tu čítal som bol pripravený na niečo iné, na niečo čo bude osobitým štýlom ukazovať na tabuizované témy života. Čo prišlo následne bolo sklamanie. Pravdupovediac nechápem prečo má ten film také silné hodnotenie. Hovorí sa tu o dekadencii a pointe, lenže to nestačí. Všetko treba podať správnym spôsobom a Taxidermia na mňa vychŕlila jedine množstvo úchylných a nechutných scén. Nie som človek, ktorý by nezniesol povedzme "iný" štýl humoru, ale toto mi pripadalo ako trápna teen-komédia. Sex s dierou v drevenej stene alebo s mŕtvym prasaťom (toto mi pripomenule American Pie a sex s koláčom...)? Napchávanie sa a následné zvracanie aby sa do mňa zmestilo ešte viac? No úžasné... A to sa o poslednej časti tohto filmu nejdem ani rozširovať. Naozaj neviem čo ste za týmito scénami našli vy, ale ja som tam teda nevidel nič. Ešte horšie ako nič...našiel som tam znechutenie. ()

ShotgunED

Film o tom kde nejde ani tak o to co se zde odehrává, ale kdy se to odehrává. Zrcadlení tří dob a stylu života v nich dle mého soudu zobrazuje příliš zjednodušeně i když pravdivě. A i když podle mě jsou věci na světě černobílék, nejsou tak přímočaré jak se nám tu snaží dokázat. ()

LuckyK

Opravdu skutečně velmi nechutné a velmi dobré. Garantuji (skoro) každému, že ho na nějakou dobu přejde chuť na jídlo. A doporučuji předtím taky moc nejíst, ne jako já. ()

Insomniac

Príbehy, ktoré chceli a asi aj mali šokovať, no nestalo sa. Je to o tých horších stránkach ľudí, ale čakal som niečo viac - hlavne teda scenáristicky. Čo by som pochválil je naozaj skvelá kamera, tá ma držala v kresle v podstate celý film. No nič viac... ()

kadles

Ojedinělý film režiséra György Pálfiho. Vrcholná epocha je snad jen ta první, kdy mi zůstane v hlavě scéna s kohoutem a nádherné dekorace městečka, kde dívce nabízí výrobu hvězdiček. Komunistické období mě skoro nenadchlo, jen snad hláška: "Pojmenovali po mně techniku zvracení." a část kdy závodníci zvrací a všude jsou vyvěšeny komunistický prapory. Kapitalistická éra je jen takový temný dodatek, vidíme hroudu hmoty místo člověka a nedoceněného syna, který se sám vycpe. Celkově za nacismu se dělalo, co jsme chtěli, za komunismu vlastně nic a za kapitalismu touha psát dějiny a stát se nesmrtelným. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007