Mrňous a čarodějnice

• USA Teeny-Tiny and the Witch Woman
Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka / Horor
USA / Československo, 1980, 14 min

Lehce hororová parafráze na Jeníčka a Mařenku. Podle turecké předlohy-pohádky. Tři bratři Velikán, Prostředník a nejmladší Mrňous, jednoho dne při dětských hrách zabloudí v lese a skončí v zajetí zlé čarodějnice. Jen díky nejmladšímu bráškovi se jim podaří obelstít čarodějnici, uprchnout a v pořádku se vrátit zpět domů. (Karlos80)

Aiax

Tak takové pohádky se už dnes netočí. Poprvé jsem to viděl někdy ve druhé třídě, a když na to koukám teď po třicítce, naprosto nechápu, jak jsem po tomhle mohl vyrůst v celkem příčetnou a duševně relativně stabilní osobu. Ačkoli tehdy byla drsnější doba. Hádal bych, že dnešním dětem, odchovaným na disneyovkách plných malých chlupatých zvířátek s velkýma očima, by tohle přivodilo celoživotní psychické trauma a z nemála z nich by se staly roztřepané uslintané trosky neschopné se ani vlastnoručně nakrmit. Mimochodem, viděl jsem nedávno i anglickou verzi a musím říct, že vypravěčka se samozřejmě nemůže rovnat podmanivosti a charismatu paní Rosůlkové, ale ta čarodějnice tam zní jako FAKT strašidelně, a ne jako roztomilá tetička v podání MR. Vždycky mi přišel trochu zvláštní nesoulad mezi vizuálním zpracováním čarodějnice (a doprovodnými efekty) a takovým tím domáckým podáním vypravěčky a teď už mi je to jasné. K anglické verzi se ty halucinogenní efekty hodí mnohem víc :) ()

BoredSeal

Pohádce dodává vyšší level hlas skvělé Rosůlkové. Jinak jako nepřítel všech dětí fandím pochopitelně čarodějnici, už jenom kvůli tomu skvělýmu designu interiéru i exteriéru jejího domova. ()

Nach

Skvělá krátkometrážní děsivá pohádka pro děti. A pro dospělé kraťas, který zanechá řadu otazníků. Proč je za vesnicí mešita? Proč děti jdou v klidu do chalupy, když je její plot z lidských kostí? Proč baba chce vraždit děti, když se stará o to, aby v klidu spali? K čemu je babě kouzelné mýdlo z něhož je hora bublin, když se evidentně nikdy nemyla? K čemu je babě kouzelná nit z níž je hora nití? A k čemu je babě dýka, která roztrhne zemi vejpůl? Tyto filozofické otázky nemají ve filmu odpovědi a tudíž je na mě tento film příliš chytrý, protože jsem si na ně nedokázal odpovědět. Přesto ale musím uznat, že jako krátkometrážní, trochu hororová vyprávěčka to bylo vskutku dobré. Jen u toho nesmíte myslet. 75% ()

zette

Vyborna pohadka, ktera me desi jeste dnes! Animace slusna, hlavne utikajici carodejnice. A vse podtrhuje uzasna Rosulkova v roli vypravece! ()

dr.fish

Marie Rosůlková byla sama čarodějnice a tak tento večerníček patří k těm, které si člověk z dětství zapamatuje. Čarodějův učeň je ovšem mnohem víc. 80% ()

angel74

Svým jedinečným hlasem a osobitým přednesem Marie Rosůlková krásně podtrhla hororové ladění téhle pohádky, ale neumělá animace celkový dojem přeci jen trochu kazí. (75%) ()

MJMilan

No celkem slušný horor, prefektní dubbing paní Rosůlkové, avšak příběh mi nepřišel ničím vyjmečný spíše obyčejný. ()

pytlik...

Pohádka má i přes jednoduchou kresbu parádní atmosféru. Na člověka přímo dýchne hrůza, se kterou museli lidé v minulých staletích žít, když věřili, že lesy jsou obývané všelijakými nepřátelskými bytostmi... Nám naštěstí vědci dokázali, že takové bytosti neexistují. Ale neexistence něčeho se vlastně nedá dokázat... No nazdar. ()

Master19

Toto je mazec pohádka, dodnes si ji pamatuju naprosto přesně a taky jak jsem se u ní bál a nemohl kvůli ní usnout. Dlouho předlouho jsem se nemohl dopátrat toho, jak se vlastně jmenuje a přitom stačilo zadat klíčová slova Marie Rosůlková, protože ta je pro tuto hororopohádku taky naprosto charakteristická. ()

PollyJean

Nepatřím k těm, které by tato pohádka nějak zvlášť vyděsila. Jakožto pilnému čtenáři Krásy nesmírné mi ani nepřišlo divné využití kosterních pozůstatků při výzdobě interiéru či exteriéru. Patrně to je na východě pro čarodějnice běžný materiál, zatímco na západě to sofistikovaněji zkoušely s perníkem. Jejich setkání s dětskými oběťmi tam ale naopak dopadá mnohem tragičtěji - na rozdíl od východní čarodějnice, která přijde "jen" o kouzelné předměty a v hloubi lesa může čekat na další důvěřivce, ta západní končí v peci. ()

Braddy

Skvělá zpráva pro všechny příznivce resp. pamětníky tohoto filmečku! 29.10.06 ho budou dávat v rámci cyklu Mistři českého animovaného filmu. Tak uvidíme, zda se budeme opět bát:-) ()

wosho

Jeden z nejstrašidelnějších filmů co si pamatuji z dětctví. Dodnes se mě vybavůjí ony staré ruce a hrůzu nahánějící čarodějnice honící děti po lese. ()

reditelka

Příjemně mrazivá pohádka, krásně animovaná. Malým dětem bych to ale určitě nepouštěla, pokud je nechcete za trest vyděsit. Ti větší určitě ocení Marii Rosůlkovou. ()

duddek

Strašidelná pohádka s prvky z Jeníčka a Mařenky, ze které děti musí mít zlé sny (už jen z těch šeptajících stromů!). Čarodějnice je vskutku hororová, jen na ni byl hrozně smutný pohled, když stála s vědrem u studny a snažila se naplnit síto... ()