Once

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu. (Bontonfilm)

heyda

Once je film, který proslavila především ústřední píseň díky níž jsme se dočkali v novodobé historii Oskara. Škoda akorát, že film je takřka o ničem a je strašně nudný. A to nemluvím o té ruční kameře. Zase na druhou stranu. Za ty prachy, co bych nechtěl, že? :-D Tak tedy 3 hvězdičky, poděkování Irglové a Hansardovi, ale tenhle film si už pravděpodobně nepustím. ()

jojinecko

Jednoduchý až triviálny film, ale o to údernejší, uveriteľnejší, dojímavejší, úsmevnejší a hrejivejší. Soundtrack som mal napočúvaný už mesiac pred projekciou a hoci to nie je moja šálka kafe, dosť ma to dostalo...Alternatívny, nezávislý, "amatérsky" megahit!!! 4,5*/5 ()

Stanislaus

Once je sladký a prosťoučký příběh o nadané dvojici umělců, které svedla dohromady láska k hudbě. Film i jeho postavy působí sympaticky a jednoduše, což ale vůbec není na škodu. A píseň "Falling Slowly" si toho Oscara určitě zasloužila. Zkrátka snímek, který se hodí na zpříjemnění volné chvíle. ()

lillien

Spojit písničky Glena Hansarda do malého filmu se ve finále ukázalo jako oskarový nápad, byť je to neskutečně přiblble ( ale uznávám, že vcelku i mile autenticky) amatérské. Spoustu míst jsem musela proklikávat a popohánět dopředu. Tam kde zpívá Markéta sama je to šíleně utahané, jako solo interpretka mě vůbec neoslovila. Co byl opravdu neskutečný průser byly ty její filmové outfity. Na horší hadry a kombinace byste nenarazili ani v rumunském hororu. Pouze dva okamžiky mě opravdu hodně bavily. „Say it to me now“ v noční osamělé ulici, tak to byla pecka a pak „When your minds made up “ v nahrávacím studiu. Otázka je, jestli mi šest minut solidního zážitku stálo za to probrodit se víc jak hodinou nudy, díky které mě Irglové pánské hubertusy budou strašit v hlavě ještě dva dny. ()

sharky

Glen Hansard ma velke problemy s vyzpivanim vysek, jeho kytara je spatne naladena (mozna je to tou velkou dirou), veskere zakonitosti strihove skladby jsou v tomto filmu poruseny a tezko se najde nejaka profese, jejiz praci by neslo neco vytknout, presto cele tohle amaterske home video dohromady ve vysledku funguje a neuprete tomu pusobive kouzlo a jedinecnou atmosferu. 70% ()

anais

Pokud člověk bezvýhradně přijme písničky, tak není co řešit. Pokud ne, vynikne nicotnost příběhu. Na druhou stranu proč by měl mít film nějaký děj? Proč by prostě nemohl vyjadřovat nějaký pocit? Jak Hansard tak Irglová své role zvládli bezchybně. Pohybují se na tenké hranici mezi filmem a videoklipem, a příjemně tyto dva rozdílné světy propojují. Asi nejkrásnější mi přišla scéna, kdy si dívka jde koupit baterky do obchodu a cestou zpět poslouchá hudbu v discmanu a prozpěvuje si do toho právě vznikající text… Je to tak prosté a jednoduché, až to působí velkolepě. Once působí velmi upřímně, čistě. V jednoduchosti je jeho největší síla. ()

poz3n

Ten příběh je vlastně o ničem, neskončí spolu, neodloučí se od sebe, protože vlastně nikdy nebyli spolu. Ale tenhle film má prostě v sobě něco krásnýho, upřímnýho a hodnýho... A úžasnej soundtrack. ()

Jinny

70 %. Popravdě řečeno by Once bylo milejší překvapení, kdyby z něj festival v Sundance neudělal indie legendu. Skutečně se nejedná o žádné veledílo. Nevypráví se tu o osudové lásce na celý život, ale o letmém setkání dvou spřízněných duší. A hlavně o lásce k hudbě. Celkový dojem vylepšují chytlavé emotivní balady a především rozumná stopáž. ()

jonyyy

Hodně silný film, uplně mě dostala písnička, kterou hraje Glen a Markéta v prodejně nástrojů. Jak jsem teď o pár dní později zjistil nejen mě, když je nominována na Oscara a Grammy. Moc jim ten úspěch přeju. ()

Kailo

Krásný písničky a dobří neherci..... LIVINGDEAD: Když si ten film neviděl a dáš mu "odpad" tak to si pro mě s prominutím debil ()

Ilicka

ON: How to say: Do you love him? ONA: Miluješ ho? ON: Miluješ ho? ONA: Miluju tebe... ON: What? *** Once je obyčejný a neambiciózní filmeček z živého města Dublin, přesto vzbudil velkou pozornost a získal si srdce diváků. I to moje bylo zasaženo posmutnělou romancí dvojice muzikantů, jejichž cesty se na krátký čas spojí a oni se do sebe mimoděk zamilují. *** "Amatérská" digitální kamera (s vloženým domácím videem šťastných chvil s expřítelkyní) dodává celému snímku nádech improvizace, scén volně propojených písněmi (mimochodem velmi zajímavými písněmi) od The Frames. Ošoupaná kytara souzní s křehkým zvukem piána, stejně si na plátně souzní i Hansard s mladičkou Irglovou. Věřila jsem jim takřka vše, ať už šlo o výlet s vysavačem, či jejich první společné Falling slowly v prázdném obchodě vyplněné kradmými pohledy. . PS: Je naprosto nepředstavitelné, že by měl hrát hlavní roli někdo jiný než Glen Hansard, byť by ji měl dostat můj oblíbenec Cillian Murphy. Hansard užívá specifické mimiky ke zvládnutí jistých intonačních obtíží a to ho (spolu s krásnýma očima) činí neodolatelným rebelem. Debutující Irglová je rovněž příjemná a bezprostřední. PPS: Bylo zvláštní poslouchat češtinu mezi irskou angličtinou ()

Sofia

Asi jsem cynik, ale já zde kromě Hansardových písniček nic hezkého ani romantického nenašla. Neherectví Markéty Irglové mi spíše vadilo, její postava mi taky nebyla dvakrát sympatická. Příběh měl značné trhliny - to odešla z Česka se svojí rodinou, aby se v Dublinu živila jako uklízečka a pouliční prodavačka? Že by se svojí perfektní angličtinou nenašla lepší job? A proč se ke konci vlastně vymlouvat na svoji dceru, když se o ni stejně skoro vůbec nestarala? Celé mi to přišlo značně odfláknuté, scénář by chtělo lépe propracovat a dodělat. ()

Mgb21

Komorní příběh se spoustou krásných písní. V jednu chvíli jsem měl trochu pocit, že se koukám na zfilmované album, ale příběh se pomalinku rozeběhne a už vás nepustí. Příjemné překvapení letošního roku. Sice to pro mě není taková bomba jako loni Little Miss Sunshine, ale sountrack si rozhodně stáhnu a několik týdnů mi bude znít v uších. P.S.: Asi po 14 dnech po návštěvě kina jsem nucen svoje hodnocení zvýšit na plný počet. Stále musím nad tím filmem přemýšlet a při poslouchání písní ho mám stále před očima. ()

becki_tu

" - So, miluješ ho?..... - Miluju tebe..." V tomhle případě platí snad asi stonásobně heslo Za málo peněz hodně muziky. A to skoro doslova. Krásnými, pohodovými a zamilovanými písničkami ověnčený příběh dvou lidiček, kteří k sobě hlavně díky hudbě našli cestu a ikdyž jim nebyl v minulosti osud příliš nakloněn, snaží se hledat pochopení. A samozřejmě i přátelství a lásku, která se tady skrývá v nádherných textech a melancholických melodiích a mezi nimiž je - jak se často ukazuje - jen velmi tenká hranice. 90% ()

Beastmaster4

Dojemný a krásně obyčejný, skromný příběh. Bohužel mě moc nechyt, což se nedá říct o písních, které jsou úžasné. Samotný soundtrack je něco výjimečného, ale když osvobodím tuhle hlavní součást od filmu, zbyde mi jen průměrně romantický snímek, jakých podobných je spousta. Za přirozené herce, skromný dojem a písně tedy 3 hvězdy. ()

Sawy

Krásný film,který dal pojmu nezávislák nový rozměr.To souznění mezi Hansardem a Irglovou bylo neskutečné,písničky dobré,vůbec jsem se nenudil a na plný počet nejdu jen proto,že klišé je pořád poměrně dost.Přesto fakt milé překvapení. 85 % ()

Kamca_

Docela se mi to líbilo, ale nebýt těch songů, tak je to hooodně slabý film. Čekala sem od toho podle ostatních recenzí mnohem víc. Škoda. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky