Once

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu. (Bontonfilm)

qualkalim

Ale hodně slabé čtyři, The Frames zrovna nemusím, Hansardův projev mi také zrovna moc nesedl, na druhou stranu scéna v hudebninách na mě zapůsobila jako dlouho nic = 70 procent přesně sedí... ()

Freemind

S těžkým srdcem 3. Ono je to hezky civilně natočené, hudba je úžasná, Glen Hansard překvapivě autentický, několikrát jsem se fakt upřímně dojal, což se mi zas tak často nestává. Fakt chcete slyšet mínusy? Je jich hodně, bohužel. Špatná, hodně špatná Irglová, těch písniček tam je - paradoxně - moc, tak moc, že místy tam děj prostě neexistuje, jsou to jen propojky mezi skladbami, postavy mají psychologické profily vypracované na úrovni teletubbies. Jako všechny hudební filmy, které jsem dosud viděl je to zase idealizace, naivita a hurá-přístup ve stylu "pojďte udělat kapelu, během 5 minut se sehrajem jako blázni, posměváčkům zkysnou škleby a ještě nám zatleskaj, jak jsme dobří". Přesto vřele doporučuju, pro tu hudbu, pro ty opravdu jímavé momentky, pro závěr. ()

erased

Více než 3 roky po premiéře a po splasknutí velké mediální bubliny jsem dal Once druhou šanci. A vyplatilo se. Dosud nekompromisní odpůrce neherectví ve mě ustoupil přirozenému, civilnímu a bezporstřednímu dojmu z ústřední dvojice. Jakékoli jejich gesto, všechny výrazy a hlavně příběh samotný působili totiž oproti uhlazeným filmům "velké" produkce naprosto uvěřitelně. Obyčejný příběh dvou obyčejných lidí s ne až tak obyčejným hudebním talentem dokázal něco co málokterý jiný - zapůsobit na city jinak než zbytečným a patetickým citovým vydíráním. Celá tato paráda vedená charismatickým, typicky irským Glenem a křehkou svéráznou Markétou by ale ztratila polovinu svého kouzla nebýt té hudby. Jako fanoušek The Frames se tedy nestydím za možná lehce přehnané hodnocení. Jen jsem se nedokázal nezamyslet: Jak by Once vypadalo, kdyby Hansarda nahradil Bono, Brian Molko, Mathew Bellamy, Chris Martin nebo Thom Yorke? Po poměrně dlouhé úvaze nemůžu jinak, než vyzvednout pěvecký a textařský talent tohoto Ira nad všechny ikony anglické rockové hudby. Jejich srovnání totiž nakonec dopadá stejně jako to již zmíněné porovnání Once s hollywoodskými filmy. ()

milicjant

Klídek, než - li na mne, rozlícený romantiku, použiješ svůj pěstní zmizík věz, že ty tři hvězdy jsou u mě pořád dobrý film. Nadprůměrný. Jen to prostě není taková pecka jak se povídá a zajít si na Once někam do multiplexu za 150 vočí, asi bych se cejtil trochu vošizenej. Frames, přestože zdaleka nejsem jejich příznivcem, dokážou patřičně podrtit i z WinAmpu, netřeba často pofidérních obrázků. Jako neplatící bloody pirat jsem si však tuhle atypickou romanci překvapivě užil a ač skončily mé pokusy o opětovnou projekci pokleslými víčky a pravidelným oddechováním, Glenovi s Markétou jejich úspěch ze srdce přeju a krásné Falling Slowly budu držet na oskarovém klání všechno, co bude po ruce. ()

sonnak

Scénář veškerý žádný, herecký projev Markétky takový lehce podprůměrný, ale tenhle film útočí spíše na divákovo srdce a uši, nežli rozum. Pokud to přijmete, budete spokojeni. ()

Tirion

Tak tohle je Irsko, dámy a pánové! Velmi pohledný a "lidský" kousek. Jakoby někdo z hlavních hrdinu měl na klopě saka kameru a jen tak snímal svůj život. Takhle realistické filmové hraní jsem ještě neviděl. A to nemám rád muzikály... ()

Pragrik

Tak prostý a přitom tak působivý film se jen tak nevidí. Ta jednoduchost příběhu člověka udivuje. Na druhou stranu některé fragmenty filmu se mi jeví ne až tak profesionálně, například také herecké představení Markéty Irglové. Ale účel tento film určitě splnil. Zapůsobí na city snad každému. Samozřejmě je zde kvalitní hudba. Jen lituji, že jsem tento film neviděl v kině, a také i proto je mé hodnocení 3 a půl. ()

blackrain

Jsou filmy, kterým se dlouho vyhýbám a nakonec jim stejně neuteču. Once je jeden z nich. Celá mánie okolo filmu mi přišla skoro až nesmyslná. Proč kolem toho dělat takový humbuk, vždyť o nic nejde. Ano, o nic nejde, film je jednoduchý, křehký, prostý a ke všemu ještě neoriginální. Možná proto má takové kouzlo, kterým své diváky zláká. ()

BloodyVamp

V podstatě amatérsky zpracovaný film (na režii je amatéřina hodně znát). Podle mě jde o přeceňovaný film, proto jdu o stupeň níže, než bych za normálních okolností šel. Ano irská folková hudba je výborná, ale osobně takovéto hudební filmy nijak zvlášť nemusím. Prostě mě to tak nechytilo. Ovšem největším kladem je krásná Markéta Irglová (nemůžu si pomoct v obličeji mi velice připomíná mou bývalou), její civilnost. Nepokulhává ani její protějšek Glen Hansard, tento pár si prostě byl souzen. A z netypického závěru jsem byl nadšen, tady se opět tvůrci vyhli klišé. Ovšem nemůžu pomoct, ale Once nechal tak chladným. Falling Slowly rulezzz ! ()

Makky

Napriek tomu, že celý film je doslova oničom, tým dvom som fandil a jednoducho nešlo celý príbeh nesledovať s úsmevom na tvári. Songy sú perfektné a celé to Fucking Slowly v obchode je jednoducho bohové. Oscar je na mieste. ()

kaylin

Když hrají neherci, je často vidět, jak se před kamerou chovají nereálně. V případě Glena Hansarda a Markéty Irglové k tomuhle nedošlo. Jsou poměrně přirození. V kontrastu je pak vidět, jak někteří namířenou kameru nezvládli, a přirozenost se vytratila. Ale tak ono v tomhle případě jde i o ten amatérismus před kamerou, který celkovému dojmu hodně dává. Na tomhle příběhu, i když jede podle scénáře, je krásné, že ho mohl napsat sám příběh a vy tomu snadno uvěříte. A ta hudba... ()

Marci

Potkali se dva. A když spolu začali hrát a zpívat, znělo to jako nádherně zazpívaná báseň. A tak plynul celý film. Moc, moc příjemný a pozitivní. Kdo má depky, ať si naordinuje Once. ()

anniehall

V čem spočívá kouzlo tohoto filmu? Pro mne je to více než jasné. Může za to citlivá a leckdy i dojemná Hansardova hudba a charisma tohoto irského barda. Film je o hudbě a je na ní také postavený. Kdyby se z něj vystříhaly všechny písničky, moc by toho na pásu nezbylo. Pokud na toto přistoupíte a máte Hansardovu hudbu rádi nebo se vám líbí The Frames, určitě se necháte unést i poetickou atmosférou tohoto hudebního snímku. Film, který by měl být nezávislý, ale ve svém výsledku nijak netradičně nepůsobí. Scénář je jednoduchý, lineární a nijak se v něm neexperimentuje. Kamera skoro až dokumentárně snímá dva hlavní hrdiny v klíčových okamžicích jejich počínání a režie nás vede téměř za ruku. Z filmařského hlediska to až takový skvost není. Dokonce by se dalo mluvit i o určitých scénách, které nemají daleko ke kýči (auto a dobrá nálada na pláži), o dějových stereotypech nemluvě (hrdinka musí být zákonitě s dítětem bez partnera). Ale ta hudba, která je melancholická a vede vás, ta nálada, která celým snímkem prostupuje, ty pečlivě odkoukané začátky cest, které zná každý amatér v čemkoliv a příjemné herecké výkony obou hlavních hrdinů - jsou to, co z tohoto filmu dělá záležitost i na druhé shlédnutí. ()

Kreeki

# if you want me satisfy me.. Velmi milá jednohubka. Jelikož jsem starej poeta a romantik, tak jsem byl velmi potěšen lehkostí a něžností celého filmu. Příjemná hudba, perfektní Glen Hansard, ten to má v krvi, ale celý snímek výraz alá Dr.House mě až zaskočil, Markétě Irglové jsem místy opravdu nevěřil a její rodiče postavit před kameru bylo čiré bláznovství. Pobavila mě scéna s bankovním úředníkem, i když byla lehce kýčovitá, a hlavě "miluju tebe" mi přímo vyrazilo dech. Suma sumárum romantické, milé a roztomilé pokoukání. 6/10 # I don't know you but i want you.. ()

movieband

Filmová symfonie pro každého. Nádherná hudba se skvělými texty. Film je krásný a neobyčejně živý. Písnička Falling slowly (http://www.youtube.com/watch?v=FkFB8f8bzbY) mi bude dlouho, předlouho hrát hlavě. A až vyprchá pustím si ji znovu a znovu. Film člověka chytí za srdce a to se mi málo kdy stává. Vztah s hudbou je tu dobře podán. Tenhle film má své kouzlo a mě hodně oslovil, už jen díky tomu, že píšu texty a hraju na klavír. Glen Hansard a Markéta Irglová podali své role přesvědčivě a oba mají můj obdiv. The Frames jsem začal poslouchat nedávno (náhodou jsem na ně narazil) a líbí se mi. Písničky z jejich repertoáru (http://www.youtube.com/watch?v=BoymI1cqECI) jsou krásné a dobře se poslouchají. Film je taky dobrou inspirací pro začínající skupiny (je jedno jakého žánru). Co se týče té romantické části, tak proti té nic nemám. Trochu jsem se bál, že to bude velký slaďák, ale to co jsem dostal je něco neskutečného. Romantika je tam vyvážená a nijak přehnaná jak to vídáváme v amerických filmech. Písně co ve filmu zaznějí (http://www.youtube.com/watch?v=wtVSfINZA4I), texty co jsou ve filmu vysloveny jsou velice krásné. Tenhle film je jedna velká, nádherná třiaosmdesátiminutová skladba. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky