Horský kmen lovců mamutů Jagalové se obává hladovění, protože zvířata, která jsou jejich zdrojem obživy, přicházejí stále později a je jich méně. Když najdou v horách mrtvou ženu a u ní modrooké děvčátko, prorokuje stará šamanka, že dívka, která dostane jméno Evolet, je znamením velkých změn. Současně však slibuje, že ze středu Jagalů vzejde válečník, který se ožení s Evolet a povede Jagaly k novému životu. Do dívky se zamiluje DeLeh. Když je přepadnou bojovníci na koních, mnohé zabijí a další včetně Evolet odvlečou, rozhodou se KaRen, DeLeh a TikTik vydat po stopách nájezdníků a zajatce osvobodit. Po vyčerpávající cestě dorazí k Hoře bohů, kde tisíce otroků stavějí pod dohledem kněží a válečníků pyramidu pro všemohoucího vládce. DeLeh a náčelník Nakuů proniknou na stavbu, aby se pokusili získat podporu otroků v boji proti jejich utiskovatelům, ti však váhají. Dosud se totiž neobjevilo znamení, které by zvěstovalo příchod bojovníka osvoboditele, kterého se i všemohoucí bojí. (TV Nova)

Akinaz

Přesně tenhle styl vyprávění, který tu Emmerich předvádí, a který pro něj není tak typický, se mi neskutečně líbil. Nádherný příběh, krásná výprava. Prostě výlet do světa o několik tisíc let zpátky. Dostala jsem, co jsem chtěla. Zasloužené 4* ()

Jirkacek

Snímek 10 000 př. n. l. z roku 2008 jsem měl doma na DVD několik let, než jsem se rozhodl se na něj podívat. Nic jsem od něj neočekával, tyhle filmy z pradávných dob byly vždy zvláštní a navíc jsem si jej pustil protože jsem fakt už nevěděl, na co se mám dívat. Možná proto mne po počátečních rozpacích a pomalém rozběhu postupně začal čím dál více zajímat a nakonec z toho vylezlo lehce nadprůměrné hodnocení. Ale nepředbíhejme. Snímek se logicky začal odvíjet v období kolem roku 10 000 př.nl, kdy kmen lovců a sběračů zvaný Yagahl, žil v Uralských horách a přežíval díky lovu mamutů. Kmen byl veden lovcem, který zabil mamuta jednou rukou a získal tak Bílý oštěp, odznak šéfa kmene. S kmenem žila Old Mother (Mona Hammond) se šamanistickými schopnostmi. Když počet mamutů začal ubývat, vůdce vesnice našel jednoho dne mladou dívku jménem Evolet (Camilla Belle), která přežila masakr své vesnice, kterou podle staré matky napadli„čtyřnozí démoni“. Ti se měli v jejich vesnici objevit poté, co kmen Yagahl podnikne svůj poslední lov. Prorokovala, že kdokoli zabije vůdce démonů, získá Evolet i Bílý oštěp a stane se náčelníkem další vesnice. Kmen věřil, že „démoni“ jsou mamuti, jejichž návrat je zachrání před hladověním. Šéf nevěřil proroctví a odešel najít mamuty. Svůj bílý oštěp a syna D'Leh (Steven Strait) svěřil do péče svého přítele Tic'Tica (Cliff Curtis ), který neměl prozrazovat důvod jeho odchodu. Zbytek kmene, včetně D'Lehova rivala Ka'Rena (Mo Zinal) věřil, že D'Lehův otec byl zbabělec a uprchl. Postupem času se do sebe D 'Leh a Evolet zamilovali a uběhlo mnoho let. Když se mamuti konečně vrátili, D'Leh lovil s muži kmene pod vedením Tic'Tica a dokázal jednoho zabít náhodou, čímž neúmyslně vyhrál Bílý oštěp i manželství s Evolet. Vesnice věřila, že se proroctví Staré matky naplnilo, ale D'Leh sžírala vina za to, že Bílý oštěp nezískal spravedlivě. Poté, co mluvil s Tic'Ticem, vzdal se tohoto symbolu a manželství s Evolet. Následující den napadli tábor lupiči na koních, zajali Evoleta a několik dalších a zabili mnoho lidí z kmene. D'Leh, Tic'Tic, Ka'Ren a mladý chlapec Baku (Nathanael Baring) se rozhodli zachránit svého spolubojovníka Yagahla, ale Evolet byla znovu chycena s Ka'Renem a Bakuem během útoku nebezpečných dravých ptáků na otroky a Tic'Tic byl zraněn. Při lovu spadl D'Leh do jámy neboli hluboké pasti na chytání mamutů. Ta se záhy začala plnit vodou kvůli dešti a v tom si mladík všiml, že dole je s ním šavlozubý tygr, kterému hrozilo utopení. D'Leh se rozhodl ho zachránit a tygr pak utekl pryč. Následně se Tic'Tic zotavil a společně se vydali do vesnice, ve které se dozvěděli o proroctví od Naku, dalšího kmene, když se zde objevil tygr a zachránil oba před zabitím. Podle pověsti kdokoli mluví se šavlozubým tygrem, pomůže osvobodit jejich lidi. D'Leh si uvědomil, že proroctví je o něm, když přišel tygr, kterého zachránil, a odmítl ho zabít. Také se dozvěděli, že D'Lehův otec (Kristian Beazley) byl hostem Naku a jejich vůdce Nakudu (Joel Virgel), dokud nebyl zajat otrokáři a Tic'Tic konečně D'Lehovi odhalil, proč jeho otec odešel. Několik kmenů se spojilo, aby pronásledovali lupiče pod vedením s D'Leha. Po dlouhém putování našli lodě, na kterých drželi zajatce a aby je dostihli, museli projít pouští do neznámé země, ze které se vyklubal Egypt. Ten byl ovládán tajemnou postavou známou jako „Všemohoucí“, vysoký muž s modrýma očima, který se oblékal do dlouhých bílých šatů a skrýval se za závojem. Byl to poslední ze tří králů a poslední z Atlanteanů. Unesení lidé zde pracovali jako otroci při stavbě pyramidy. Válečník Warlord (Affif Ben Badra), který unesl Evolet, se snažil ji donutit, aby ho milovala. Okamžitě se ale dozvěděl Všemohoucí a tak ho nechal zatknout. Během nočního průzkumu se D'Leh dozvěděl o Všemohoucím a o osudu svého otce, který zahynul jako otrok. Vzápětí byli průzkumníci spatřeni strážemi, kteří byli zabiti Tic'Ticem, ale jeden z nepřátel jej ještě stihl bodnout a následně muž podlehl svému zranění. Jeden kněží (Farouk Valley-Omar) věřil, že Evolet je předurčena zabít Všemohoucího,na základě jizev po biči na jejích rukou, které náhodou odpovídaly hvězdám, které nazývaly „Mark of Hunter“ a starověkého proroctví, které předpovídalo pád jejich civilizace. Všemohoucí si uvědomil, že Evolet je pouze ženou skutečného lovce. D'Leh zahájil povstání mezi otroky a zabil mnoho vojáků všemohoucího, i když byl Ka'Ren přitom zabit. Všemohoucí nabídl Evolet a další lovce D'Lehovi výměnou za to, že zruší svou vzpouru. D'Leh předstíral přijetí, ale Všemohoucího zabil vzápětí kopím. Během následující bitvy byla Evolet zabita válečníkem, který pak byl zabit D'Lehem, ale dívka byla probuzena k životu, když se pro ni stará matka sama obětovala. Když byl Všemohoucí mrtvý a jeho civilizace zničena, Yagahl se rozloučil s ostatními kmeny a vrátil se domů se semeny, které jim dal Naku, aby mohli začít nový život. Tak se vlastně z lovců stali zemědělci a tak nějak jsem z filmu cítil ještě další myšlenky s poselstvím, který mi však pořád unikaly. Když začalo povstání, vzpomněl jsem si na jeden díl oblíbeného seriálu Hvězdná brána, v němž populární čtveřice cestovala časem do starého Egypta, v němž mělo dojít zrovna k povstání a svržení falešných bohů. Zvláštní náhoda, že ? Když to tak vezmu kolem a kolem, po přežití první půlhodiny to byl celkem slušný film režiséra Rolanda Emmericha a po 109 minutách jsem byl s jeho kvalitou průměrně spokojen. Na závěr bych si ještě dovolil poznámku, že mamuti byli opravdu o hodně větší než dnešní sloni a nejlépe to člověk zjistí v brněnském muzeu Anthropos. Suma sumárum, snímek 10 000 př. n. l.ode mne získal tři předpotopní hvězdy ***. () (méně) (více)

bonsetti

Viděl jsem před lety v kině, dal jsem 5*. Dnes viděno znovu v TV, na pozadí, při práci. Už mi to nepřišlo tak skvělý. Asi tenkrát zapůsobila atmosféra kina a moje láska sedící vedle mne. Nechávám proto 5* :-) ()

hypnos11

Podle názvu jsem očekával historický film, nic si o něm předem nezjišťujíc. Dostal jsem tedy něco úplně jiného. Ano, je to děsná blbost. Ale mně se to místy i líbilo, dívat se na to dalo. Scénář je sice taková spatlanina plná rádoby překvapivých zvratů, ale jinak je ta spatlanina je docela mile podaná. Herecké výkony nejsou ničím zajímavé, snad jenom Cliff Curtis potěšil, za připomínku stojí snad ještě ksicht vůdce čtyřnohých démonů. Osobně proti voiceoverům většinou nic nemám, ale tenhle se mi moc nezdál, a to ho má na svědomí Omar Shariff. Zamrzel konec, nejdřív se v něm stalo něco, co jsem v té pohádce vůbec nečekal, aby to pak totálně zazdili. ()

TylerD.

Nechci moc spoilerovat ale musím upozornit na narážku, kterou je snadné přeslechnout o tom, odkud přišli Ti, co postavili Hory Bohů (potopený ostrov, že by se jménem na A?). A na souvislost, která se díky ní ztratí - zda se ještě vrátili (vzhledem k letopočtu). To by pak asi dnešní obyvatelé možná i zakázali archeologické práce. Moment, ony vlastně zakázané jsou :) Mimo tyto zajímavé teorie nabízí film asi to, co byste od něj očekávali. Snad proto aktuální hodnocení 51 %. Já dorovnám na 60 % za úžasné téma, ztvárnění doby i když zřejmě hodně fantasticky a nereálně a taky za ty teorie. ()

ondrapec

Tento film se mi líbí hlavně z historické perspektivy, když si uvědomíte, že zatímco v Evropě lidi lovili mamuty, v Egyptě vznikala daleko modernější a v té době již vyspělejší říše. Děj je občas zbytečně táhlý ale díky té výpravné atmosféře to nějak funguje. Baví mě to! *70%* ()

Nový zákon jako superhvězdný trhák?

Nový zákon jako superhvězdný trhák?

08.02.2009

Kazisvět Emmerich opět v akci

Kazisvět Emmerich opět v akci

22.02.2008

Pokud jde o jeho novinku 10 000 př. n. l. (stručně shrnuto: pravěcí lovci prohánějí mamuty kolem pyramid), nejsou komerční ani umělecká očekávání nijak vysoká, ale to ještě neznamená, že by byl… (více)

Emmerich bude mikroskopický

Emmerich bude mikroskopický