Válka rozumu a cti

• Česko Souboj stratégů (více)

370 let př. Kristem byla Čína rozdělena na sedm národů a několik dalších malých kmenů. Jeden z nich sídlí ve městě Liang. Velitel Xiang Yangzhong se svojí 100 tisícovou armádou má za úkol zahájit útok na Liang, který stojí v cestě do Jenu, a zabrat ho. Město by tomuto mohutnému útoku zcela jistě podlehlo a tak je jejich jedinou nadějí válečník Ge Li z Mo-Tsu kmenu jehož členové jsou proslulí obranými schopnostmi. Město, za pomoci Ge Liho odolává postupně jednomu útoku za druhým. Král města se však brzy začne obávat o své postavení a velitel Xiang ještě neřekl poslední slovo... (Siriuss)

sheen

Film, který mě doopravdy dostal, vybalancovaný příběh plný zajímavých zvratů. Zajímavé bitevní okamžiky, strategie. Výtečný Andy Lau. ()

HAL

Dvou a půl hodinové dobývání města v ne-až-tak eye candy akci jak by se slušelo, to bude prostě utahané ať už to ozdobíte jakýmikoli zajímavostmi ze středověké taktiky, takže na rozdíl od většiny lidí tady kolem jsem radostí příliš nevýskal. Postavy a minimalistický příběh působí spíš jako laciná a nekonzistentní agitka než něco živelného a uvěřitelného, navíc vlivem vskutku zoufale nezvládnuté režie je to celé časem i dost zmatené... a ubíjející. Vynikají výprava tak nemá moc co zachraňovat, měl to být film, ne cvičení v komandování armád komparzistů. 6/10 ()

Rudovous

Koprodukcni vychodoasijsky historicky velkofilm. Andy Lau v uloze mohistickeho stratega je jako vzdy skveli. Po vsech strankach vydareny pocin v nemz akce nehraje takovou roli a objevuje-li se tak je pekne ztvarnena. Vyprava je slusna jakoz i dalsi slozky filmu, ale to proc je Muk gong tak vydareny je jeho myslenkovy naboj. ()

IQ Tiqe

Krásná ukázka umění boje, obrany a strategie musí každému připomenout Chi-bi. Podobnoust po válečné stránce je velká a stejně tak i kvalita provedení. Tento film má rychlejší spád příprav na bitvu a bitvy samotné (to je dáno poloviční minutáží). To vše lze jen chválit, ale zbytek mi kazí dojem - nevím, jestli ho lze nazvat studií Čínské mentality nebo obecně lidského uvažování, jednoduše ho vystihuje rčení "pro dobrotu na žebrotu" - jinak řečeno, čekal jsem jiný vývoj. Ale i tak jde o hodně dobrý válečný film. ()

Anderton

Vojna rozumu a cti nie je veľkofilm typu Kráľovstvo nebeské, kde sa dve hodiny filozofuje a končí to monumentálnou bitkou. 100 tisíc bojovníkov to rozbehne hneď od začiatku a ich útok trvá niekoľko dní (možno dlhšie) a prinesie so sebou viaceré zvraty a nečakané úmrtia. Priznám sa, že po taktickej stránke bitky som sa dosť strácal, takže som bol viac nútený sa sústrediť na postavy a ich osudy. Tá hlavná na môj vkus filozofuje trochu polopaticky a ani sa potom nevidím, že je ostatným mužným veliteľom tak trochu na smiech, aj keď má pravdu. V jeho názoroch tkvie nadčasovosť a aktualizácia tohto historického filmu, v ktorom sa stále niečo deje. Akcia je rytmicky vyvážená počas celého filmu a na jeho konci dostáva tak obľúbený filmový pojem "hrdinstvo víťazov (alebo porazených)" poriadne na frak. ()

teutates

Strategické manevrovanie, kde pomocou logického myslenia vyvražďuje národ národ... to môžem. Ako som už spomínal vo svojích skorších komentoch, tento žáner mi sedí no a daná kultúra mi príde zaujímavá a pútavá... takže tu v celku ani nebolo čo skaziť. Slušné spracovanie vojnovej "epopeje", ktoré poteší... 7/10 ()

predators

Při sledování jsem měl střídavé pocity spokojenosti a zklamání. Naštěstí těch spokojenějších pocitů bylo poněkud více a i proto se přikláním ke 4* hodnocení. Jinak je to slušných 75% ()

PetrPan

Přišlo mi to trošku jako filmová adaptace šachů. Minimálně zpočátku je to neosobní strategická hra, kde jsou všechny postavy jasně načrtnuté a mají pevně danou pozici , ale v průběhu děje (díkybohu) přece jen trochu obživnou. Válečné scény jsou zdařilé, ale nečekejte žádné krvavé či cool lahůdky, o tom to není, spíš je to taková pohledná podívaná (chvílemi bohužel i trochu fádní), celý film však velmi pohodově odsýpá a byly to příjemně strávené 2 hodinky a něco až na to přetlačené poselství míru a lásky mezi všemi lidmi .. to nemuselo být tak polopatické a několikrát omílané dokola ( ale odpouštím:). A jen tak na okraj, povinný černoch už se asi vetřel i do asijské kinematografie, zajímavé. ()

iamek

Tyhle Asijské válečné velkofilmy můžu pořád. Tyhle taktické boje miluju a mrzí mě, že se tak málo točí a jsem moc rád, že se ke mě konečně něco pořádného dostalo. Režii Cheung zvládnul výborně, herecké obsazení je rovnež kvalitní a herci hrajou poměrně slušně. Hudba bohužel film v některých pasážích příliš "nenakopává", ale vzhledem k jiným atributům to příliš nevadí. Vyzdvyhnout musím taky kostýmy a taky to, že 130 minut uteče jako voda. ()

Chrustyn

Hodně roztahaný válečný snímek, kde se více mluví než bojuje a žádný z hrdinů se nepokouší získat si divákovi sympatie nějakými závratnými či zajímavými činy. Nemám nic proti asijské kinematografii ale toto mi opravdu nesedlo. Rozhodně by mě však zajímalo jak si s podobným tématem poradil John Woo. ()

Jirka_Šč

Příběh z období Válčících států mi připadne být trochu naivní. Ano, téma je to výborné. Myšlenka, že nic není černobílé a boj nemusí vést ke konečnému vítězství a že lidská sobeckost dokáže v některých situacích obětovat všechny, kdo sobečtí nejsou, je, dalo by se říci, "moderní". Film má dobrou kameru, výpravu, herci jsou typově "správní". Přesto mi něco schází. Jediné, čemu dokážu uvěřit, je krátká "milostná" linie, které ale běží na vedlejší koleji. Což je problém. Hlavní slabina asi bude v postavě režiséra, který nedokázal z tématu a herců dostat víc. Doopravdy nevím jak. Ale cítím, že to není to ono a to mi stačí. ()

Xeelee

Válka rozumu a cti je chytrý filozofující historický válečný epos o nesmyslnosti války, který staví především na propracovaném příběhu s promyšlenými obrannými strategiemi a chytrými dialogy, než na akci a vypiplané choreografii soubojů. Poté, co Ke Li zachrání Liang před agresory, je obviněn z vyvolání vzpoury, protože je u lidu mnohem oblíbenější než tyranský vladař, kterému pomohl ubránit jeho říši. Po zdánlivém odražení útoku nepřátel se na povrch dostávají ryze politické zájmy a hranice mezi přítelem a nepřítelem, vítězstvím a prohou, válkou a mírem, dobrem a zlem se stává něčím relativním, abstraktním, pro každého znamenají něco jiného a může to být i naprostý opak toho, co si myslí ostatní. Motiovci hlásají, že pouze univerzalita dokáže zahladit rozepře, čehož by se dalo dosáhnout pouze sjednocením Číny, ale jak se Ke Li dozvěděl od jednoho otroka, kterému zachránil život, univerzální láska znemožňuje opravdu někoho milovat. Navíc, dá se tímto způsobem vůbec vládnout? ()

prome

Skvela rezie, skveli herci, skvela kamera, skvely pribeh... atd. Takhle bych mohl pokracovat hodne dlouho, ale proc to vsechno rozepisovat. Pro me po hrdinovi druhy nejlepsi film zanru. Jenom skoda toho konce, tak moc jsem si pral aby ji zachranil. ()

stub

Když se člověk smíří s trochu ploššími postavami a neudělá tu strašnou chybu, že místo titulků zvolí dabing, je to s odřenejma ušima 9/10 ()

Lacike

2/3 filmu to vyzerá na klasický historický veľkofilm v ktorom sa opevnené mesto snaži brániť pred zlými dobyvateľmi. Celkom fungujú aj postavy a ich príbehy behom bojov. Hlavnými sú rozporuplný kráľ mesta, skúsený bojovník, ktorý ma na starosť obranu mesta (Andy Lau) a veliteľ dobyvateľkej armády, ktorý má tiež určité zásady. Scény bojovej vravy sú na ázijské pomery fantastické. Jednak sú dokonale prehľadné, CGI je len doplnkom a bitky na ňom nestoja a hlavne sú všetky bitky perfektne takticky prepracované, takže je poučne sledovať ktorá strana s akým plánom príde. Takže to dlho vyzerá na nadpriemerný vojnový veľkofilm. Lenže to najlepšie, čo film film o triedu povyšuje príde v poslednej tretine v ktorej sa začne morálne filozofovať nad tým ktorá strana bola vlastne tou dobrou a ktorá zlou a hlavne aký zmysel majú všetky tie vojny. Niekoho možno práve táto časť bude nudiť, ale mne sa páčila najviac a dodala filmu pekné ale aj smutné posolstvo, pretože ľudia sú aj tak nepoučiteľný. Najmä tí, čo majú moc. 8/10. ()

Folpa

Pro mě se to docela vleklo. Když přišlo na boj tak to bylo pěkné ale na to, že to měl být válečný film, tam bylo boje opravdu málo. ()

kikuka

..miesto dorazu na hand-to-hand kombatov, resp. tanecnych subojov so zbranami mame pred sebou naozaj boj umu, resp. uvazovania, v ktorom ten, kto prezije boj, nemusi byt nutne vitazom.. a do toho zena, ktora ako voda narusi zasady filozofie a zasad Mozi, ktorymi sa riadi Go Li, strateg a ochranca / obranca miest so snom nastolit mier v celej čine v case, kedy bola krajina rozdrobena na sedem vacsich a niekolko mensich uzemno-spravnych jednotiek, aby asi 500 rokov neskor mohla bojovat za nastolenie troch kralovstiev.. /a ano, a little faster breath for Andy Lau/ .. ()

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)