Válka rozumu a cti

• Česko Souboj stratégů (více)

370 let př. Kristem byla Čína rozdělena na sedm národů a několik dalších malých kmenů. Jeden z nich sídlí ve městě Liang. Velitel Xiang Yangzhong se svojí 100 tisícovou armádou má za úkol zahájit útok na Liang, který stojí v cestě do Jenu, a zabrat ho. Město by tomuto mohutnému útoku zcela jistě podlehlo a tak je jejich jedinou nadějí válečník Ge Li z Mo-Tsu kmenu jehož členové jsou proslulí obranými schopnostmi. Město, za pomoci Ge Liho odolává postupně jednomu útoku za druhým. Král města se však brzy začne obávat o své postavení a velitel Xiang ještě neřekl poslední slovo... (Siriuss)

cyBerN

Myslím, že vše podstatné už řečeno bylo. Pro mě je tento snímek po dlouhé době prvním historickým velkofilmem, který mě zvednul ze židle. Musa byl také výborný, ale přesto se dle mého názoru neuchránil patosu, Musa přeci jen působil velmi "superhuman", k čemuž má Ge Li rozhodně daleko. Za zmínku jistě stojí, že hudbu dělal slavný Kenji Kawai - a nevím, jestli to byl jen můj pocit, ale občas mi motiv ve vypjatých situacích trochu evokoval Četu ;) - přesto hudební složka neruší, naopak sedí jak cosi na hrnci. Některé speciální efekty působily trochu nepodařeně, ale film je tak strhující, že je to divákovi vcelku fuk. Na závěr bych podotknul, že Mozi, což je v překladu uváděno jako kmen, je ve skutečnosti filosofická škola, založená mužem jménem Mozi (Mo C´). Mozi hlásal tzv. "universální lásku", o které se ve filmu několikrát mluví. A také řekl, že "válka má kořeny v zaujatosti sebou samým a vede pouze ke všeobecnému ničení", což film přesně ilustruje. ()

Seti

Tak tenhle kousek se mi skutečně líbil. Na čínskou produkci co se postav týče nečekaně přehledné a se sice jednoduchým, ale silným ústředním motivem. Samozřejmostí jsou perfektní davové scény a kostýmy. Kdo by očekával přehlídku asijských bojových umění, tak bude zklamán. Kdo má ale chuť na lekci v bojové strategii a taktice, doplněnou o efektivní dobývací scény, tak tomu bude tahle čína náramně po chuti. Překvapivě mi v tom seděla i trocha té romantické příměsi. Ideály čestného boje a úvahy o tom, že válka by měla být vždy až tou poslední možností, jsou pro mě takovou třešničkou na dortu. 4,5* ()

dopita

První hodina filmu je skvělá, pak jde úroveň trochu dolů. Je to válečný film, který není postavený na akci (i když i na ni dojde), ale na válečné taktice, lidské pýše, cti a rozumu. Bídný triky (není jich moc), naprůměrná kamera a geniální hudba. ()

Paity

Rozhodně se neřadím mezi nějaké veliké fanoušky asijských filmů. Herci tam podle mého zbytečně přehrávají, je to trochu na jedno brdo, spousta postav, které se jen pletou a tak dále. Jiné je to ale v případě Války rozumu a cti. Je to zajímavé, má to příběh, herci hrají a je to velkolepé. ()

F.W.Colqhoun

Jakmile začneš pochybovat, co je dobré a co špatné, tvá sebedůvěra je oslabena. Jasný, chápu. Překvapivě strohý čínský velkofilm o jednom obléhání, s nezanedbatelnou výpravou a triky jako z Opičího krále, kterého dávali ve čtvrtek v Magionu. Jestliže mě příjemně překvapily zaznívající státnické úvahy (nejen) o praktičnosti idealismu, anžto v přímém rozporu s tím, jak se v Zemi středu na nejvyšších pozicích nejspíš uvažuje nyní, tyto na druhou stranu jaksi zabírají místo tomu, co divák od dálnovýchodního produktu čeká: svérázně přestřelenou akci, fotogenické lokality, baletní kreace větru a krve. A bambus; Válka rozumu a cti je co do exteriérů žlutý, pouštní film. Chyba spočívá nejspíš nikoliv ve filmu, ale v očekáváních. Rozpory, které nechávají domácí (rozuměj: čínské) publikum chladné, dráždí. Snadno oceňovat chytrou pitomost, dětinskou velkolepost a další rozpory jsem nebyl vychován. Dá se naštěstí očekávat, že nás české televizní stanice naučí navyšováním poměru čínské produkce tyto kvality doceňovat bezprostředněji. ()

Klay

Sterilně natočený a místy zbytečně nadsazený historický film, který ospravedlňuje jeho původ v mangové předloze. Děj je na poměry velkofilmů nezvykle jednoduchý, místy trochu zheroizovaný, ale žádný obšleh Tygra a draka s pořadovým číslem XY se naštěstí nekoná. Plnohodnotnou bitevní scénu uvidíte jen jednu a dojem z ní trochu kazí sem tam neuvážené CGI a nepřehledný střih při soubojích muže proti muži. Slibovanou bitevní strategii tvůrci pro jistotu úplně vynechali. Skvělé kostýmy a spousty komparsistů svědčí o tom, že producenti museli sáhnout dost hluboko do kapsy a rozhodně to masovým scénám dodává hodně na působivosti, místy skoro jako kdybych sledoval Kurosawův Ran. Největším kladem a myslím, že i hlavním důvodem proč A Battle of Wits vidět je Andy Lau, který je film od filmu lepší. Sečteno podtrženo byly to příjemně strávené dvě hodiny, ale nebylo to nic tak ohromujícího, abych si tenhle film zařadil mezi historickou popkornovou špičku, na které pro mě trůní Gladiátor. ()

Say

[+]: Příběh o válečném stratégovi, který přehodnocuje svůj přístup k válce. Jakoby pořekadlu ,,Za dobrotu na žebrotu." z oka vypadl. [+]: Střízlivé kostýmy a kulisy. [+]: Pár zajímavých válečných strategii. [+]: Vynikající Andy Lau. [-]: Kamera. Až amatérský střih a konečná úprava obrazu. Noční scény šumivé, problémy se zaostřením, minimální (a Asiatů jindy špičková) kompozice snímků. [-]: Paradoxně se zápletka zakončí protikladem ideje. [#]: ,,-Proč jsi mne nezabil? -Proč se ptáš na takové hloupé otázky? Proč... Proč by se měli lidé navzájem zabíjet?" [♫]: ***** Kenji Kawai. Zřejmě nejhodnotnější část filmu. Hudba opravdu impozantní. [=]: Film se dá zařadit mezi kategorii Čínských válečných velkofilmů, jako jsou Tau Ming Chong nebo Chi Bi a jeho pokračování. ()

Nethar

Zpočátku jsem si pomlaskával, jak je to výborný historický válečný film. Vzpomínal jsem na Chi Bi a měl z toho prostě dobrý pocit. Vypadalo to pěkně a bylo to prostě hezké a asijské. Ale někde kolem balónů se to trochu zvrtlo, pak jako přídavek nějaké to rádoby filozofování, to se nepovedlo. Konec sice netuctový, ale už to nezachránil. Vypadá to vizuálně dobře, líbilo se mi to, ale některé části a chování postav to sráží dolů. ()

Czernozub

Čert vem Hollywoodské spektákly, v tomhle Číňané prostě zaváleli. Jakožto obdivovateli asijských civilizací a mistra Suna se mi to velmi líbilo o to víc. Dalším plusem je nádherná hudba... ()

Jeremiah

Neprávem opomíjený film, který má stejné parametry jako Tygr a drak, resp. Hrdina. Je sice z trochu jiného soudku, ale dějově je hluboký a závěrečný výsledek předčí všechna očekávání. Jak je důležitá válečná strategie, tak to již prokázaly i jiné dějinné události - vlastně téměř všem důležitým dějiným událostem předcházela skvělá strategie. Povedený film, kde 4 je možná i málo. Po druhém shlédnutí zvyšuji na 5 - ten závěr je famózní. ()

KoleckoR

Další z krásných historických velkofilmů. Číňané to prostě umějí. Velkolepé bojové scény, na komparsu se nešetří. Mám tohle prostě rád. ()

Brusíček

Na tenhle film jsem se těšil, ale byl jsem docela zklamaný. Samozřejmě jako ve všech čínských válečných filmech i v tomto byla velkolepá výprava a docela povedená kamera i střih. Příběh o obraně jednoho města kterému pomáhá jeden vinikající stratég aby pomohl jejím obyvatelům přežít útok veliké armády, mi přide velice roztahaný a rozhodně nemůže konkurovat vinikajícím snímkům podobného námětu jako například: Krvavé pobřeží, nebo Hrdina... čekal jsem lepší herecké výkony a trochu mi to zavánělo béčkovostí na kterou nejsem u těchto flmů zvyklý. Jelikož chovám úctu k čínské kinematografii, protože je v jejich filmech vidět silný patriotismus, tak hodnotím: 60%. ()

Narciska

Jsou filmy, co i po mnoha desetiletích mají nadčasovou kvalitu, pokud hodnotím formu, kameru atd., není to případ tohoto, na tom už uvízlo hodně prachu, i kostýmy a účesy působí směšně, i když mohou být autentické, to nevím, ale celkový dojem pro ok už není moc dobrý. Kompenzují to moudré promluvy a nevyzpytatelný vývoj. Některé momenty a podání však vyznívají naivně, určitě byl důležitý moment v rozvoji kinematografie čím dál tím méně dálného východu. ()

Eles

Pro mě film asi ve dvou třetinách ztratil tempo, takže nakonec z mé strany za trojku. Škoda, první půlka byla vynikající. ()

amarth

Film dobrý, závěrem ztrácí na plynulosti, neboť se stává až moc hrdinským eposem. Ztrácím přehled, kdo z postav je vlastně větší hrdina. (Stačí však odkázat na poválečnou románovou literaturu bývalého mocenského bloku, která je tímto hrdinstvím přesycena...a v Číně tomu není jinak). ()

strikeman

Průměrný čínský pseudohistorický epos, u kterého jsem ani neusnul, ani nejásal, a který si už pravděpodobně podruhé nepustím. ()

Puol

Zo začiatku len klasický hrdinský epos o dobíjaní sa v druhej polovočke preklopí do strhujúcej drámy s rozhodne veľmi zaujiímavámi charaktermi. Výprava veľkolepá, hutný komparz a charizmatický Andy Lau. Veľmi silný film o filozofii, resp. zbytočnosti akejkoľvek vojny. ()

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)