Na hraně lásky

The Edge of Love

Drama / Romantický / Válečný / Životopisný

Velká Británie, 2008, 110 min

Mám ráda filmy z této doby, avšak nijak veselé. Ale vždycky se nějak nechám strhnout tou atmosférou - anglické uličky, vesnice, natočené vlasy, celé zahalené do kouře z cigaret, rudé rty, následný zářivý široký úsměv, který toho mnoho skrývá. (A že jim to slušelo). Složité mezilidské vztahy. Nekončí dilema, kterému přispívá obtížná válečná situace. Vše míří do temné propasti, kde se prvně pátrá a pak už jen čeká na nějaký aspoň tenký proud světla. A přece ho tam našli.(11.1.2009)

Přes všechny poměrně zásadní věci, kterými se film zaobírá, mě nakonec celé dílo nechalo překvapivě dost chladnou. Příběh se zaplétá pomalu a nezajímavě, což už se mu v závěru, kdy to nabírá grády, nepodaří příliš napravit, a různé vizuální a stylistické hračičky tady taky nepůsobí tak, jak by asi měly. Pochválit ale rozhodně musím zajímavé herecké obsazení.(6.5.2009)

Keiru asi současná doba vážně nebaví. Jak jinak si totiž vysvětlit, že si vybírá pouze filmy z doby korzetů nebo 2. světové války. Tenhle se řadí do té druhé kategorie a Keira je asi jeho největší klad. Předvádí zde totiž další ze svých výborných výkonů a z hereckých kolegů ji nikdo nestačil. Dokonce ani Cilian Murphy, který už podával mnohem lepší výkony, ale je pořád o dost lepší než takový Matthew Rhys, který mě docela iritoval. Na Keiru ovšem nestačí nejenom herci, ale i režie. Ta je zde totiž docela nevýrazná a tempo dosti pomalé, i když s výbornou kamerou. Paradoxně mě více bavila ta první půlka, kde se toho ještě tolik nedělo. Druhá půlka je sice dost vyhrocená, ale kvůli mdlé režii mě zkrátka nedokázala zaujmout a bylo mi vlastně i jedno, jak to nakonec celé dopadne. Pořád je to ale celkem zajímavý film, který by se v rukou jiného režiséra mohl klidně měřit s Pokáním, potenciál na to byl.70%(9.3.2009)

Ta toporna snaha rezisera bohuzzl cisi z kazdeho zaberu. Mene snahy by bylo urcite lepsi, protoze pro me ty nejlepsi sceny jsou ty uplne nejobycejnejsi (keira a Matthew v koupelne, Keira a Cillian na nadrazi), kdy se reziser nesnazi o hezky a zajimavy obrazek a navci bych mu neverila, ze se nesnazil inspirovat Pokanim, jenze kdyz dva delaji totez, neni to totez a ani Keira to nezachranila, i kdyz je uzasna a jeji tvar se pro kameru narodila. Je skutecna skoda, ze film je jen prehlidkou prazdnych scen s nablyskanym obalem a silnymi slovy, kterym nikdo neveri.(24.6.2009)

Ten film ani v úvodu nepozdravil, což neodpouštím, protože jak by řekl Svěrák, jsem Vítací typ, a ten když je opomíjen, je smutný. Světla svítí, lahváče se povalují v rohu, čili atmosféra slušná, jenže i přes svou romantickou vlnu (tu já rád) se dočkám jen chladnýho odstupu. Od všech. Keiru nemám na pozadí svého notebooku jen tak, je pro mě docela dobrou múzou, něčím... asi takovým básnickým pojmem, tak. To se mi to kecá do cizího filmu, když sám nejsem schopný racionálně popsat svoje myšlenky, že jo? A lepší už nebudu! Vlastně ani Mayburyho film, který by si měl přečíst příručku o tom, jak se naučit emotivně vyjadřovat.... a když toho nebyl schopný film, tak alespoň já: "Takže, Dobrý den!"(12.10.2009)

• - Keira Knightley kvůli svým pěveckým vystoupením navštěvovala učitelku zpěvu. (HappySmile)

• - Keira Knightley má ve filmu pěvěcká vystoupení, která si i přes počáteční ostych sama odzpívala. (Parlay)

• - Scénáristka Sharman Macdonald napsala roli Caitlin na tělo Keiry Knightley, ale Keira se rozhodla pro roli Very. (Morien)