Kronika rodu Spiderwicků

Kronika rodu Spiderwickovcov

Kronika rodu Spiderwickov

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2008, 95 min

Zlý ošklivý děti to jsou, kam ta civilizace spěje. No žejo Pájo:) Tady je to záměrně vidět, poslední dobou se setkávám víc a víc s tím, kdy filmaři narážej na zlý parchanty, s nějakým tím poselstvím uvnitř. Kronika rodu Spiderwicků je film z řady těch fantasy, kterých za poslední dobou pár vzniklo, až na to, že tenhle je ten nejprůměrnější, jaký jsem za poslední dobu viděl. To i děti v Mostu přes zem Terabithie mi přišli milejší a originálnější. Freddie Highmore se možná tváří na mazánka, který hrát umí, ale počkejte na pubertu, co s ním udělaj Hollywoodské večírky a první fet na pánských záchudkách, na jedné z některých akce, pak si povíme. Zatím je to teda ještě hezkej klučík tady na fotkách...(23.1.2009)

Subžánr dětské fantasy mi zásluhou (vinou) všech těch Potterů a Narnií už trochu leze krkem, ale KRONIKU RODU SPIDERWICKŮ jsem poněkud nečekaně slupnul jako malinu - je totiž nebývale svižná, přiměřeně temná, bez hluchých míst a na rodinný film až podezřele dospělá (v podstatě nikdo zde není otravný, infantilní a vlastně ani zbytečný). Po nadprůměrně dobré (zábavné a atmosférické) první polovině (do scény příchodu do města) to sice trochu ztratí grády, naštěstí hodně slušné akční finále a neiritující dojemný závěr to do toho nadprůměru zase s přehledem vrátí. Malé, ale o to sevřenější dobrodružství (čili žádná únavně roztahaná hra na osudovost a epiku, jako je tomu u jednoho obrýleného čaroděje s bleskem na čele). 70 %(31.1.2011)

Nuda k zbláznění. Ten lehce vzrůstající hype, hovořící o fantasy jako víno, mi vážně nějak nedochází. Spiderwickovci jsou lepší než Terabithie? Let na grifovi úžasnější než poletování ve třetím Potterovi? A triky vypadají báječně? Ale no tak. Kronika na zabití prkenného Davida Strathaima je mnohem více než ukázkou dobrého fantasy katastrofálním příkladem odfláknutého scénáře, který po půl hodině vyčerpá všechny slušné vtipy a ve zbytku stopáže se zmůže maximálně na zoufalé vykrádačky, nad jejichž rutinním zpracováním se lze pousmát nebo usnout. S odstupem času začínám litovat, že jsem se neopřel a nezavřel oči, možná by mě teď tolik nebolelo za krkem při vzpomínce na trapného a blbě vyexponovaného záporáka, nějakého žabího poskoka a dva digitální sidekicky, z nichž jeden je se svým požíráním medu otravný už po první minutě a ten druhý, s přiškrcenou náturou Setha Rogena, nepředstavitelně zabitý a komediálně "nedopečený". Vypadá to hezky, děti jsou slušné, ale všechno okolo je jenom stupidní blivajz, kterého mám upřímně plné zuby. 5/10 s odřenýma ušima i zadnicí.(21.3.2008)

Milý, dobrodružný a sympatický příběh se dvěma dobře hrajícími mladými herci a průměrným příběhem. Po vizuální stránce je film opravdu skvělý (na to, jak měl průměrný rozpočet, mě velmi mile překvapil) a herecké výkony rovněž (Freddie Highmore se v dvojroli bezvadně vyžívá, Sarah Bolger mu skvěle oponuje), zbytek je taky ou-kej. Je to zkrátka takový solidní film na jedno pokoukání, které neurazí, ani nenadchne.(19.1.2009)

No ty brďo! Trailery hrozili ďalšou slizkou detskou fantasy - a ono je to v skutočnosti ultranadupaný akčný horor s fungujúcimi ľakačkami a takým závratným tempom , že sa to kľudne mohlo volať Spiderwickovo ultimátum (darmo, dedo Kahn je stále majster remesla, ak dá takýto rytmus Indymu, umriem blahom). Pravda, tá fantasy omáčka nie je nijako originálna, ale akčná omáčka, ktorú nechá Waters vybuchnúť v nevídane nátlakovej záverečnej scéne, rozhodne stojí zato. Highmore sympatický (minimálne z polovice), triky výborné (zlý obor ruluje, nesmial by som sa mu ani v regulérnom horore), Horner sa snaží. Watersovi by som pokojne dal natočiť pokračovanie Bladea. ;-)(20.3.2008)

• - Paramount uvolnil na rodinné dobrodružství režiséra Marka Waterse 90 milionů dolarů (chtěl tím sekundovat Narnii). Celosvětově utržil slušných 163 milionů. (Rodriguez)

• - Obe dvojčatá (vo filme hlavné postavy Jared a Simon) stvárnil jeden herec, Freddie Highmore. (metal.storm)

• - Fantasy film Kronika rodu Spiderwicků byl natočen podle prvních tří dílů literární předlohy. Na papíře je Kronika určena menším dětem, film by ale podle režiséra Marka Waterse měl oslovit i starší diváky. (Pumiiix)