Kronika rodu Spiderwicků

Kronika rodu Spiderwickovcov

Kronika rodu Spiderwickov

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2008, 95 min

Starý vrzající dům s tajemnou a možná i hrůznou minulostí, s divnými původními obyvateli, zaprášenou půdou a temným lesem kolem. Překvapivě zábavný, obstojně akční a do dětského problému příliš nesklouzávající film, který sice na knihy asi nemá, ale hlavní představitelé jsou dostatečně sympatičtí, některé scény jen tak nezapomenete a atmosféru taky nějakou postřehnete. Bavil jsem se, a měl jsem pocit takového sympatického menšího a temnějšího fantasy. Jakoby určité osvěžení, které si na nic nepokouší hrát a podává nám přesto výsledek, který ty velké filmy často nedosahují.(26.4.2010)

Nuda k zbláznění. Ten lehce vzrůstající hype, hovořící o fantasy jako víno, mi vážně nějak nedochází. Spiderwickovci jsou lepší než Terabithie? Let na grifovi úžasnější než poletování ve třetím Potterovi? A triky vypadají báječně? Ale no tak. Kronika na zabití prkenného Davida Strathaima je mnohem více než ukázkou dobrého fantasy katastrofálním příkladem odfláknutého scénáře, který po půl hodině vyčerpá všechny slušné vtipy a ve zbytku stopáže se zmůže maximálně na zoufalé vykrádačky, nad jejichž rutinním zpracováním se lze pousmát nebo usnout. S odstupem času začínám litovat, že jsem se neopřel a nezavřel oči, možná by mě teď tolik nebolelo za krkem při vzpomínce na trapného a blbě vyexponovaného záporáka, nějakého žabího poskoka a dva digitální sidekicky, z nichž jeden je se svým požíráním medu otravný už po první minutě a ten druhý, s přiškrcenou náturou Setha Rogena, nepředstavitelně zabitý a komediálně "nedopečený". Vypadá to hezky, děti jsou slušné, ale všechno okolo je jenom stupidní blivajz, kterého mám upřímně plné zuby. 5/10 s odřenýma ušima i zadnicí.(21.3.2008)

Pro mě oddechovka po dlouhé době, kterou jsem přesně potřebovala... Pokud hledáte zajímavé příšerky, svižně odsejpající děj a doporučení, jak udělat z baráku kůlničku na dříví, je to přesně pro vás. Ač rychlý sled událostí někdy až zbytečně, dialogy které chtějí za každou cenu všechno uspíšit a hlavní obr předveden ve vší velikosti tak chabým způsobem, vás ten film stejně baví. O to zoufalejší byla jeho záhuba, ale film byl celkem ucházející s dobrým nápadem a vůbec... chtěla sem vypnout.(24.3.2012)

Když jsem tak nějak tady pročítal komentáře, měl jsem dojem, že mě čeká nějaká barevná pohádečka pro předškoláky, něco vedle čeho bude Narnie děsivé fantasy. A ono mě to mile překvapilo svou komorní „temností“ a napínavostí. Většina děje se odehrává ve starém domě a jeho okolí a to nejen dodává Spiderwickům na zajímavé atmosféře, zároveň je to taky odlišuje od podobných velkolepých fantasy pohádek, kde proti sobě stojí obrovské armády a hrdinové během svého dobrodružství procestují celé říše. To ale neznamená, že by nebylo na co koukat, na zadku nesedíme a do nějaké té jiné říše se taky podíváme a pak to opravdu stojí za to, ale jde především o různé potvůrky, kterých na nás tvůrci vybalili požehnaně a ač jsou do jedné počítačové (vidět to prostě je, bylo a bude, ať jsou triky sebelepší a to ve Spiderwicích jsou) pohled na ně oku lahodí! Scénář však k tomu lepšímu určitě nepatří, to že se rodinka stěhuje do opuštěného domu v noci a aniž by si kdo kdy byl sídlo byť jen prohlédnout, to je vcelku normální, to že dům stojí uprostřed pustých lesů, ale po několika krocích kanálem děti vylezou uprostřed města, to je ještě taky v pořádku, ale co měla znamenat scéna, kdy se trojice dětí složitě vypraví na křídlech gryfa do říše Elfíků aby řekly starému Spiderwickovi ať zničí knihu, on že se mu ta kniha zničit nechce, pak se přišlo na to, že s sebou ani tu knihu nemají tak teda zase letí zpět? To nám asi tvůrci chtěli ukázat, jak ta Elfíkovská říše vypadá pěkně, a to jako že jo, ale smysl toho? Ono, celé ty problémy okolo knihy jsou hodně nezvládnuté, scénárista jakoby nevěděl, co s ní mají hrdinové vlastně udělat, abychom se dočkali šťastného konce. Když nad tím tak přemýšlím, Kronika rodu Spiderwicků je vlastně docela blbost, ale pěkně vypadá.(3.11.2008)

• M.a.t.t.

Detské fantasy už začínajú byť otravné. Kým doteraz na mňa aj slabšie prírastky dokázali zapôsobiť aspoň niečím, vďaka čomu som sa na chvíľu vrátil do svojich mladých čias, pri Spiderwickovcoch bolo toto čaro defintívne prelomené. Nie je fér od filmov tohoto typu zakaždým očakávať dokonale prepracovaný Rowlingovej svet, ale niečo tak povrchné a odfláknuté sa zase až tak často nevidí. To si zrejme uvedomil aj Mark Waters, lenže ani jeho svižná réžia z veľkého NIČ nemohla vytvoriť niečo prevratné. Pár originálnych nápadov totiž kvalitnú fantasy nespasí, najmä ak je v každej tretej scéne prítomné klišé a halda neuveriteľných nezmyslov a náhod, nad ktorými ostáva aj rozum stáť. Snaha o prepojenie s rodinnou drámou vyznieva do stratena a väčšina ľudských postav iba nadbytočne dopĺňa pomerne fungujúci tím hlavných predstaviteľov. Samotní záporáci sú naviac žalostne smiešni (s výnimkou hlavného, ktorý je len žalostný) a ani pár škrabancov ma nedokáže presvedčiť o údajnej hrozbe, ktorú majú predstavovať. Takto už viac nie!(10.6.2008)

• - Paramount uvolnil na rodinné dobrodružství režiséra Marka Waterse 90 milionů dolarů (chtěl tím sekundovat Narnii). Celosvětově utržil slušných 163 milionů. (Rodriguez)

• - "Vždycky jsem měl rád fantasy filmy", řekl režisér Mark Waters (The House of Yes - scénář a režie). Proto se rozhodl natočit film podle knih od Tonnyho DiTerlizzi a Holly Black - Kronika rodu Spiderwicků. (Rodriguez)

• - Obe dvojčatá (vo filme hlavné postavy Jared a Simon) stvárnil jeden herec, Freddie Highmore. (metal.storm)