Kronika rodu Spiderwicků

• USA The Spiderwick Chronicles (více)
Trailer 2

Dům prastrýce Spiderwicka, do kterého se sourozenci Jared, Simon a Mallory právě přistěhovali, vypadal už na první pohled velmi záhadně. A druhý pohled jim stačil k tomu, aby vytušili, že je na téhle divné adrese čeká největší dobrodružství jejich života. Kronika rodu Spiderwicků je adaptací populární stejnojmenné knižní série (vyšla i u nás), ve které ožívá fantastický svět obývaný ještě fantastičtějšími bytostmi. Pro jejich návštěvu nepotřebujete ani kouzelné skříně ani vlaky odjíždějící z neexistujících nástupišť. Ten svět je totiž mnohem blíž, než si myslíte. Když nejzvídavější z dětí, Jared, najde v jednom z pokojů knížku, na které je ručně psaná poznámka „Ať se ji nikdo nikdy neopovažuje číst“, pochopitelně ji okamžitě otevře. Autor – jeho strýc Arthur Spiderwick – v ní popisuje magické bytosti, které žijí kolem jeho lehce strašidelného sídla. Mazaného plivníka Hogsqueala, bandu nebezpečných goblinů, nádherné víly a tajemné skřítky ale může vidět jenom ten, kdo se na ně dívá skrz kouzelný „kámen ke koukání“ nebo komu uvízl v oku plivníkův plivanec. Kniha ale není pouhým průvodcem po alternativním světě a jeho obyvatelích, ale zároveň v sobě skrývá zdroj moci nad ním. I proto o její získání usiluje zlobr Mulgarath, jeho nejnebezpečnější obyvatel. Na Jaredovi, Simonovi a Mallory bude, aby před ním zachránili nejen tuhle říši fantazie, ale taky sami sebe... Režiséra Marka Waterse (Mezi námi děvčaty, Protivný sprostý holky) nadchla představa natočit dobrodružný příběh, který je na jedné straně fantasy a na straně druhé pevně ukotvený v realitě a v současnosti. „S našimi hrdiny se může ztotožnit každý dětský divák. Proti své vůli se přestěhovali do nového domu a neznámého prostředí, které krok za krokem prozkoumávají a objevují. To zažil snad každý z nás, včetně pocitu, že v našem světě kromě nás žijí různé zvláštní bytosti, které nevidíme,“ říká Waters. Zvědavá dvojčata Jareda a Simona si zahrál Freddie Highmore (Karlík a továrna na čokoládu), jejich starší sestru s pečovatelskými sklony Sarah Bolger (In America), na svůj věk velmi zkušení herci. Všem třem sourozencům pak zdatně sekundují počítačově animovaná monstra, která přivedl na svět multioscarový tým trikařů ze slavné společnosti Industrial Light & Magic. „Strašidelné domy skrývající řadu tajemství, fantastické světy se spoustou úžasných bytostí, to všechno lákalo nás, když jsme byli malí, a myslím, že se děti od té doby nezměnily,“ říká producent Mark Canton. (oficiální text distributora)

Trailer 2

T2

Rozpočet $90miliónovTržby USA $71,195,053Tržby Celosvetovo $162,839,667Tržby za predaj DVD v USA $27,620,901 //počet predaných kusov 1,520,103║ Ničím prevratné fantasy, ľahko zapadne do nevýraznej priemernosti a ten rozpočet je dosť prestrelený na to že tam nehrajú žiadne veľké hviezdy ani že sa nekoná žiadna pompézna výprava. /55%/ ()

Malarkey

Zlý ošklivý děti to jsou, kam ta civilizace spěje. No žejo Pájo:) Tady je to záměrně vidět, poslední dobou se setkávám víc a víc s tím, kdy filmaři narážej na zlý parchanty, s nějakým tím poselstvím uvnitř. Kronika rodu Spiderwicků je film z řady těch fantasy, kterých za poslední dobou pár vzniklo, až na to, že tenhle je ten nejprůměrnější, jaký jsem za poslední dobu viděl. To i děti v Mostu přes zem Terabithie mi přišli milejší a originálnější. Freddie Highmore se možná tváří na mazánka, který hrát umí, ale počkejte na pubertu, co s ním udělaj Hollywoodské večírky a první fet na pánských záchudkách, na jedné z některých akce, pak si povíme. Zatím je to teda ještě hezkej klučík tady na fotkách... ()

Enšpígl

V životě jsem neviděl tak zlý děti. Jistá obluda, vašnivá čtenářka si chce jenom přečíst knížku, kterou našli děti ve svým baráku a představte si to, ty děti tu knížku té obludě ne a ne půjčit. Příběh směřuje ke koaličnímu jednání mezi všemi hamouny, jak zabránit obludě aby si přečetla knížku. Je to hrozný, úplnej nervák. Filmaři se strašně snaží aby jsme byli všichni na straně dětí a tak je nechali žít jenom s maminkou, aby nás dojali a zajistili naší plnou podporu tomu odpornému dětskému aktu lakomství. Výživná scéna nastane, když tam nějaké pohádková postava, silně připominají Škromacha nechutně fluše dětem do ksichtu, kéž bych uměl taky takhle výživně flusat. Film vám také ukáže nový umělecký způsob jak vymalovat vlastní kvartýr rajskou omáčkou. Já myslím, že podobný film jsme všichni potřebovali jak prase drbání. ()

Blizzard

Čekal jsem, že to bude horší, nakonec to ale nebylo tak zlé. Na snímku Spiderwick Chronicles je bohužel vidět, že je laděn spíš jako rodinný film pro děti než pořádné fantasy a těm starším z nás už tolik radosti nepřinese. Nutno podotknout, že goblini mi svým skákavým chováním připomínali spíše přerostlé zmutované žáby, které utekli z nedalekého Botiče. Mary-Louise Parker mi do role starostlivé matky prostě nesedne, ve "Weeds" to aspoň hraje na vtipnou stránku matky co by dealera THC. Co mě naopak pobavilo, byl hobgoblin Hogsqueal namluvený Sethem Rogenem už jen za jeho "Bird! Bird! Bird!". Freddie Highmore se velmi dobře dokázal vžít do role dvou různých osobností, což se nedá říct o toporném Davidovi Strathairnovi. Film také nabízí celkem slušné efekty, ale na pravé fantasy mi tam chyběla větší diverzita bytostí (poletující kytky nepočítám). Alespoň po hudební stránce odvedl James Horner odvedl výbornou práci a pěkně dokresluje atmosféru filmu. Škoda, film měl dobrý rozjezd, ale celá honba za Arthurem Spiderwickem je vlastně zbytečná a v druhé polovině mu došel dech. (6/10) ()

Cervenak

No ty brďo! Trailery hrozili ďalšou slizkou detskou fantasy - a ono je to v skutočnosti ultranadupaný akčný horor s fungujúcimi ľakačkami a takým závratným tempom , že sa to kľudne mohlo volať Spiderwickovo ultimátum (darmo, dedo Kahn je stále majster remesla, ak dá takýto rytmus Indymu, umriem blahom). Pravda, tá fantasy omáčka nie je nijako originálna, ale akčná omáčka, ktorú nechá Waters vybuchnúť v nevídane nátlakovej záverečnej scéne, rozhodne stojí zato. Highmore sympatický (minimálne z polovice), triky výborné (zlý obor ruluje, nesmial by som sa mu ani v regulérnom horore), Horner sa snaží. Watersovi by som pokojne dal natočiť pokračovanie Bladea. ;-) ()

• Kvůli roli Mallory se herečka Sarah Bolger (A Love Divided, In America) naučila něco nového - šerm. Sarah musela před natáčením absolvovat kurz šermu, protože ve filmu je spousta bojových scén a plno šermování. Tři týdny trénovala v Montrealu a čtyři týdny v Dublinu. (Rodriguez)
  • "Vždycky jsem měl rád fantasy filmy", řekl režisér Mark Waters (The House of Yes - scénář a režie). Proto se rozhodl natočit film podle knih od Tonnyho DiTerlizzi a Holly Black - Kronika rodu Spiderwicků. (Rodriguez)