Kriminální román

Kriminálny román

Crime Novel

Drama / Krimi

Itálie / Francie / Velká Británie, 2005, 3x88 min

Film Michele Placida o vzostupe a páde mafiánskeho gangu v Ríme, natočený podľa knihy Giancarla de Cataldo, na základe skutočných udalostí. Príbeh sa prevažne odohráva v 70-tych rokoch minulého storočia, kedy zločinecký gang Banda della Magliana ovládal takmer celé rímske podsvetie. Film zachytáva hlavné a najpodstatnejšie udalosti, ktoré v tej dobe zavládli Talianskom. Medzi inými napríklad únos politika a predsedu Kresťansko-demokratickej strany Alda Mora, za ktorým bolo práve skryté podsvetie, ale za objednaným únosom a nakoniec vraždou Alda Mora oficiálne stála ultraľavicová teroristická organizácia Červené brigády. 9. mája 1978 sa po 55 dňoch od únosu našlo Morovo telo v kufri auta na ulici Via Caetani s dostrieľaným hrudníkom a k jeho vražde sa priznal samotný líder Červenej brigády Mario Moretti. Ďalšou z udalostí, ktoré otriasli vtedajším Talianskom bol bolonský atentát na vlakovej stanici, ktorý sa udial 2. augusta 1980 a za ktorým stáli údajne dokonca slobodomurárske lóže v spojení znova za skrytou mafiou. Tento bolonský atentát zanechal po sebe 85 mŕtvych a cez 200 zranených. Až po pätnástich rokoch od udalosti bolo oficiálne potvrdené podozrenie, že za masakrom neboli Červené brigády, ale mafia a slobodomurárske lóže a nakoniec boli usvedčený dvaja z organizátorov atentátu, veľmajster lóže P2 Licio Gelli a agent CIA Francesco Pazienza a v novembri 1995 boli odsúdený na desať rokov väzenia. Celý film je veľmi zaujímavo spracovaný a filmová verzia Gomory je o mnoho slabšia a veľmi zaostáva.(11.11.2009)

Michele Placido. Nebýt reedice Chobotnice na stáncích, tak jsem si na něj již léta nevzpomněl. Jenže letos mi již podruhé stihl vytřít zrak. Nejdříve výkonem v Neznámé a nyní touhle zločineckou ságou dle skutečných událostí o vzestupu a pádu několika postradatelných poskoků z ulice, kteří mají plné zuby přitakávání i čekání na to, kdy se někomu znelíbí a začnou podnikat na vlastní pěst. Je to patřičně syrové, bez příkras a dokonce snad i reálné. Nikterak zdlouhavé, výtečně zahrané a takřka fantastické. Přesto to za plný počet nebude. Z důvodu, že na jednu stranu to je postavami přelidněné, přitom však naprosto chladné a odosobněné. Zajímal mě vlastně jen osud "rodiny" jako celku. Což dost možná bylo i Placidovým záměrem, jenže emoce k těmhle mafiánským opusům prostě tak nějak patří. Ovšem patřičně mě to navnadilo k přečtení předlohy, to zase ano. PS: Ocenil bych obligátní závěrečný titulkový souhrn jak si vedou přeživší. Takhle jsem musel hledat na netu, což není k divákům zrovna vstřícné.(27.7.2008)

Zajímavá story o borcích, kteří v Římě začnou únosem a s následným výkupným rozjedou pouť za ovládnutí podsvětí v Římě. Film trvá tři hodiny a kupodivu z nelegální činnost z které má ta skupina mít prachy se moc neukáže - spíše se řeší vztahy mezi postavami - láska, pomsta. Celkový dojem je pozitivní. Michel Placido je šikovnej i jako režizér.(28.9.2016)

Epická gangsterka s velkým přesahem. Zajímavá práce s hudbou, atmosférou, vyprávěno uměřeně a ačkoliv stopáž překračuje 120 minut, stále se příběh rozvíjí, někdy až trochu nepřehledně, ale vždy jde "navázat" na nepozorností přerušenou linii příběhu (znalost historického pozadí by sledování možná prospěla, protože vložené autentické záběry jsou opravdu zajímavé). Placido zároveň více než důstojně navazuje na klasické mafiánské filmy, a to i precizní stylizací do sedmdesátých let - v tom se hodně liší od horkou jehlou ušitých amerických "retrogangsterek" typu Pokrevní pouto (2013) nebo The Wannabe (2015). Kus evropské historie (a současnosti) z pohledu římského podsvětí 70. a 80. let...(9.7.2016)

Ocitol som sa doma boli 3 hodiny ráno a ja som bol relatívne opitý. Reku poprepínam. A čo na BBC práve začínal Romanzo criminale a to som vôbec netušil že ho natočil Michele Placido. Vždy som mal voči Chobotnici troška predsudky. Ale týmto kúskom mi veru ukázal že nad ním palicu neradno lámať. Minutáž bola skutočne pridlhá, ale ako inak by sa dal celý epos vtesnať do 90 minút. Soundtrack filmu dodával šťavu a keby je film natočený v US tak tu máme asi o 500 hodnotení naviac. Film nemal ani vyhraneného hrdinu aj keď troška viac sa asi venoval film Freddovi ktorý ako jediní sa snažil konvertovať na troška kľudnejší život. Ale ako to už medzi mafiou chodí..... Myslel som si že pri telke hodím šlofíka, a na miesto toho som sa dožil kokrhania susedovho kohúta .(8.11.2009)