poster

Mlýny (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1994, 70 min

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Scénář:

Václav Havel (divadelní hra)

Kamera:

Ivo Popek
(další profese)
 • DeTomaso
  *****

  Mám za to, že plně si užije tuhle hru jen ten, kdo ji může konfrontovat s vlastními vzpomínkami. Hojně je totiž využíván vojenský slang a specifické situace, které vojnou nedotčený civil nemůže chápat. Bude se teda bavit sklepáckým podáním, ale pro tuto hru platí otřepané rčení, že " kdo nezažil, nepochopí ".(20.2.2008)

 • Brylin
  ****

  Typický sklepácký humor založený na výtečném přepisu Havlovy hry a uvolněných výkonech všech herců, kterým byly skeče a výstupy psány na tělo. Tato perfektní satira na československou lidovou armádu vyvedená schválně ad absurdum, ale sedící jak zadek na hrnci, je dle mého skromného názoru tím nejlepším, co na podobné téma v Čechách kdy vzniklo. Skvěle jsem se bavil zvlášť při opileckých scénách a úžasných živých videoklipech. Velmi silné čtyři hvězdičky.(16.10.2011)

 • Šandík
  *****

  Divadlo sklep v té nejlepší formě. Neuvěřitelné představení... Zároveň nekonečně absurdní a přitom nesmírně přesně a naprosto dokonale popisující socialistickou armádu se vším všudy... „Kurva, tady někdo leží, to bude průser! ... nebo pochvala! ... “ Kam se hrabou všichni seriáloví i filmoví Kefalínové ve ve srovnání s tímhle? Na DVD k tomu navíc ještě úžasné bonusy...(18.11.2007)

 • DaViD´82
  ****

  "Během mé služby zneškodněn záškodník zastřelením!" Sklepáci v prostorách pro ně netradičních sehráli poněkud svéráznou adaptaci Havlovy látky. Ovšem to hlavní zůstalo - satira nade vše. Navíc geniálně podpořená sklepáckým "tak trochu jiným" humorem. Pravda, zpočátku to ještě takové grády nemá, ale ve chvíli kdy se děj hry přesune od vojínů k vyšším šaržím, tak je vymalováno. A jak dostanou prim Vávra s Hanákem je již všem jasné, že Mlýny se povedly opravdu náramně. Dvojnásobná škoda vlažnějšího úvodu. Takže za čtyři (armádně generální) hvězdy. A ty sedí, ne že ne.(21.11.2007)

 • tomtomtoma
  ****

  Mlýny jsou jedinečnou a ucelenou ukázkou provokativně satirického stylu práce divadelního uskupení Sklep. A první polovina devadesátých let, čas rozjařeného optimismu, přála jejich způsobu zábavy. Vidět ono divadelní představení naživo, šlo by jistě o jeden z nejpovedenějších a nejrozdováděnějších večírků. Absurdita života socialistického vojáka povstala z nadšení a vytrysknutí dlouho očekávaného gejzíru živé vody svobodné tvůrčí práce. A co je na srdci a dává smyl, musí jít ven do života. S kousavě trefným nadhledem a neutuchající radostí ze života. Nedávná minulost stále žila ve vzpomínkách a jak se s ní lépe vypořádat, než v kritickém pohledu bizarní ironie? Je dohnána až na samou hranici a výsledkem je roztomilá taškařice, která se nechce zastavit, ale pokouší prorazit každou překážku a rozlévat životodárnou vláhu svobody po celé zemi. Hlavní postavou příběhu je vojín Maršík (zajímavý Jan Slovák) v největším vnitřním rozporu svého života uvědomělého a poctivého socialistického člověka. A pochvala je vždy lepší, než průser a skvrna na kádrovém posudku. Výraznou postavou je poručík Horáček (příjemný Tomáš Hanák) v alkoholickém oparu služební výdrže a praktických rad do života. Nejrozkošnější postavou je podplukovník Malík (skvělý David Vávra), osoba na hierarchicky nejvyšším stupínku kasárenského světa. Jeho pozice je zárukou největších gest i nejúdernějších slov. Jedinou ženskou postavou je rotmistryně Boženka (velmi zajímavá Monika Načeva), prostořeký posel a komentátor zpráv. Z dalších rolí: hlasitý Slovák, amatérský svářečský umělec a vojín Šimák (pozoruhodný Jiří Fero Burda, též v roli nespokojeného ducha mrtvého civila), prostodušší popleta, neoficiální hrdina a vojín Houska (zajímavý Otakáro Maria Schmidt), bezprostřední a poživačný kapitán Sládek (dobrý Ondřej Trojan), tichý vojín Čapek (Petr Koutecký), či opatrný desátník Toman (František Váša). Ve své době šlo o jeden z vrcholů nespoutané zábavy. I dnes je tento rozpustilý způsob nakažlivý svou veselostí a optimismem.(1.12.2016)

 • - Divadlo Sklep pozvalo na generálku i Václava Havla, ten kvůli pracovnímu vytížení nemohl, ale paní Olga pozvání přijala. Celou dobu se smála a pak jen dodala, že je to opravdu svérazná adaptace a že si je jistá, že by se to Vaškovi líbilo. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Trumpetista na střeše je hlavní osvětlovač. Hercům trvalo dlouho, než ho k tomu přemluvili a on sám se musel před tímto výkonem "posilnit". (Zdroj: ČSFD.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace