Mlýny (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1994, 70 min

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Václav Havel (divadelní hra)

Ivo Popek

Zásadní inscenace divadla Sklep přináší tragikomický vhled do chátrajících struktur ČSLA. Tento počin na hranici "site specific" s bláznivým nadhledem reflektuje nefunkčnost a demenci armádních i politických představitelů v éře socialistického realismu. Skvěle obsazená podívaná, které se nestydí vůbec za nic - zkrátka jsou to ti zlatí Sklepáci (a to je v každém možném případě MOC DOBŘE...).(30.7.2007)

Divadlo Sklep vždy dokázalo nastudovat vážný kus a vdechnout mu život vlastním pojetím. To vše se beze zbytku podařilo. Tomáš Hanák, mnoho násobný držitel tituly Nejpřitažlivějšího muže ČR, zde dokonale zahrál lidskou trosku, veš v kožichu armády. David Vávra mu však zdatně sekunduje a ve společných scénách ho jasně překonává. Ze spousty situací se pak hodně cituje v běžných konverzacích. Ztřeštěnost všech postav jakoby odpovídala obrazu ČSLA. Ještě štěstí, že jsem neměl tu čest.(14.3.2014)

Typický sklepácký humor založený na výtečném přepisu Havlovy hry a uvolněných výkonech všech herců, kterým byly skeče a výstupy psány na tělo. Tato perfektní satira na československou lidovou armádu vyvedená schválně ad absurdum, ale sedící jak zadek na hrnci, je dle mého skromného názoru tím nejlepším, co na podobné téma v Čechách kdy vzniklo. Skvěle jsem se bavil zvlášť při opileckých scénách a úžasných živých videoklipech. Velmi silné čtyři hvězdičky.(16.10.2011)

Viděl jsem záznam odehrávající se na dvorku nějaké budovy, a docela se mi to prostředí libilo, pak tam teké bylo obecenstvo, které museli předtím zfetovat, neboť se smáli úplně všemu dokonce i ničemu... Teď se zaměřím na obsah: tím byla parodie na pravdu a jak známo pravda zvítězí i kdyby jí měli pomoci andělé :-). Celým příběhem nás provázejí humorné scénky jen občas skutečně vtipné (hraní písně Karla Kryla mě skutečně do kolen nedostane, narozdíl od obecenstva). Zajímavostí bylo, že jsem se většinou smál, když to nikomu srandovní nepřipadalo :-) Celkově to ušlo, bavil jsem se nenudil se ale nenadchl jsem se se se se.(4.9.2008)

Pro každého, kdo zažil povinnou vojenskou službu ultimátní masakr od začátku do konce. Sice jsem nesloužil za komoušů, ale začátkem devadesátých let, nicméně ten duch debility a ožraleckých lampasáků v armádě pořád přetrvával. Adaptace Divadla Sklep je naprosto boží se spoustou nezapomenutelných scén - snídaně šampiónů por. a pplk., debata nad mrtvolou, výlevy primitivního zvoleňáka Šimka apod. Pamětníci budou určitě plesat i nad zdařilým parodováním budovatelských a vojenských filmů (Chlapci a chlapi apod.), ale i mladší generace určitě nepohrdne situačním humorem. Na DVD jsou super bonusu s nepoužitými scénami a s alternativním obsazením. Na příkladu, kdy pplk. nehraje Vávra ale Nebřenský, je zajímavé sledovat míru improvizace obou a smeknout, že v obou případech jsou scénky sice v podstatě stejné, ale přesto krapet jinak pojaté...(15.1.2017)

• - Trumpetista na střeše je hlavní osvětlovač. Hercům trvalo dlouho, než ho k tomu přemluvili a on sám se musel před tímto výkonem "posilnit". (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Divadlo Sklep pozvalo na generálku i Václava Havla, ten kvůli pracovnímu vytížení nemohl, ale paní Olga pozvání přijala. Celou dobu se smála a pak jen dodala, že je to opravdu svérazná adaptace a že si je jistá, že by se to Vaškovi líbilo. (Zdroj: ČSFD.cz)