Mlýny (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1994, 70 min

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Václav Havel (divadelní hra)

Ivo Popek

Divadlo Sklep vždy dokázalo nastudovat vážný kus a vdechnout mu život vlastním pojetím. To vše se beze zbytku podařilo. Tomáš Hanák, mnoho násobný držitel tituly Nejpřitažlivějšího muže ČR, zde dokonale zahrál lidskou trosku, veš v kožichu armády. David Vávra mu však zdatně sekunduje a ve společných scénách ho jasně překonává. Ze spousty situací se pak hodně cituje v běžných konverzacích. Ztřeštěnost všech postav jakoby odpovídala obrazu ČSLA. Ještě štěstí, že jsem neměl tu čest.(14.3.2014)

Tradiční humor Sklepáků spolu s Havlovou hrou. Jak toto může jít vůbec dohromady? Perfektně. Původní Havlovo poselství je sice vtípky a gagy značně upozaděno, stále však ve velmi silné míře zachováno. DVD vidání v nejmenovaném českém denníku je tedy i s obdtojnými bonusy geniální počin.____ A na závěr je nutností pár hlášek: "Teď mě omluvte, musím na lampiónový průvod." "Ale pane podplukovníku, lampónový průvod byl v říjnu." "To nevadí. Chvost ještě stihnu."______ "Vypínač na můj rozkaz!"______ "To je strašný. Blaopřeje mi člověk, který má za sebou Sokolovo, Duklu. Takový hrdina. Chápeš to? Blahopřeje mi za to, že jsem ho podved. PODVED!"______ "Strana tu přeci není od schvaloání lži." "Ale půl pravdy ti také neschválí." "No, to je pravda." "Pravda, pravda furt. Prosimtě. Jdi už do hajzlu. Pravda, pravda..."(21.11.2007)

Klasická divadelní inscenace, kterou jsem měl možnost navštívit, má asi dvojnásobnou délku plnou šestihvězdičkového humoru (jenom bych vynechal ty songy). Tahle televizní verze vznikla vystřihnutím těch nejlepších částí, takže pokud bych viděl jenom tuhle verzi, nezjistil bych jak moc jsou v divadle Sklep dobří.(14.5.2008)

Pro každého, kdo zažil povinnou vojenskou službu ultimátní masakr od začátku do konce. Sice jsem nesloužil za komoušů, ale začátkem devadesátých let, nicméně ten duch debility a ožraleckých lampasáků v armádě pořád přetrvával. Adaptace Divadla Sklep je naprosto boží se spoustou nezapomenutelných scén - snídaně šampiónů por. a pplk., debata nad mrtvolou, výlevy primitivního zvoleňáka Šimka apod. Pamětníci budou určitě plesat i nad zdařilým parodováním budovatelských a vojenských filmů (Chlapci a chlapi apod.), ale i mladší generace určitě nepohrdne situačním humorem. Na DVD jsou super bonusu s nepoužitými scénami a s alternativním obsazením. Na příkladu, kdy pplk. nehraje Vávra ale Nebřenský, je zajímavé sledovat míru improvizace obou a smeknout, že v obou případech jsou scénky sice v podstatě stejné, ale přesto krapet jinak pojaté...(15.1.2017)

Měli sme tady takové menší manévre. Divadlo Sklep na vrcholu svých tvůrčích sil. Skvěle zahraný poručík Horáček Tomášem Hanákem. David Vávra je prostě borec a chlastá jak carskej dustojník. Ondřej Trojan by vyšetřil i záhadu Bermudského trojúhelníku. A Otakáro Štětináš Schmidt je tak naivní a pozitivní pionýr, že byste mu dali s chutí do huby:).(14.12.2007)

• - Divadlo Sklep pozvalo na generálku i Václava Havla, ten kvůli pracovnímu vytížení nemohl, ale paní Olga pozvání přijala. Celou dobu se smála a pak jen dodala, že je to opravdu svérazná adaptace a že si je jistá, že by se to Vaškovi líbilo. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Trumpetista na střeše je hlavní osvětlovač. Hercům trvalo dlouho, než ho k tomu přemluvili a on sám se musel před tímto výkonem "posilnit". (Zdroj: ČSFD.cz)