Mlýny (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1994, 70 min

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Václav Havel (divadelní hra)

Ivo Popek

Skvěle zpracovaný scénář a fantastické výkony jednotlivých představitelů způsobily, že jsem nemohl ubrat hvězdičku, přestože mě příliš nebraly pasáže s písněmi a tanci. Každopádně bylo prostředí a situace v naší lidové armádě tak přestřelené, až byly prakticky reálné. Absolvoval jsem základní vojenskou službu až v devadesátých letech a stále to byl podobný absurdistán. Některé scény z Mlýnů už z hlavy nikdy nedostanu, patří mezi ně zcela jistě setkání nad mrtvolou s Ondřejem Trojanem nebo sólový výstup Davida Vávry, to byly záležitosti, které má bránice vydržela snad jen zázrakem.(26.12.2017)

Sklepáci v životní formě. Při každé repríze se tomu tlemím znova a znova a ani nechci domýšlet, co by to se mnou dělalo být na tom přímo v divadle. DOPLNĚNÍ KOMENTÁŘE: splnil jsem si sen a vyrazil na představení do divadla. Ač děj znám nazpamněť, brečel jsem u toho smíchy nad hereckými kreacemi Hanáka, Šteindlera a spol., nehledě na to, že po 25 letech doznala hra několika změn, herci často improvizují a dělají narážky i na současnost. Nejlepší divadelní představení, co jsem kdy viděl.(31.12.2014)

Divadelní hra odehrávájící se ve vojenském prostředí se přesně strefuje do absurdity komunistického chování a myšlení. Velice zábavnou a sledovatelnou formou nám divadlo Sklep servíruje příběh točící se okolo zastřeleného civilisty (záškodníka), což mělo za následek povýšení a uznání jednoho z příslušníků útvaru od velitelů. Autory dramatu jsou Václav Havel a Karel Brynda.(29.1.2011)

Nejlepší Sklepárna na obrazovce, ale jen proto, že je to vlastně natočené divadelní představení. "Kdo jsi, že mi říkáš jménem! - i hodností!" "V takých hnusných topánkoch mám ísť domov? Čo tomu povie Zvolen? To nieje brat, to je kurva!!!" ".....je tam taká skrina, taká plechová...." Už dost, to nejde komentovat!(11.7.2009)

Stejně jako Kouř, ani Mlýny nejsou šálkem pro každého, je třeba více repríz, aby jim člověk přišel na chuť, a hlavně aby stihl zachytit všechny perly, které na obecenstvo protagonisté házejí. „Po dobu mé služby se nic zvláštního nestalo.“ „Takže jste tady byl vlastně úplně na hovno, co!?“(5.1.2015)

• - Divadlo Sklep pozvalo na generálku i Václava Havla, ten kvůli pracovnímu vytížení nemohl, ale paní Olga pozvání přijala. Celou dobu se smála a pak jen dodala, že je to opravdu svérazná adaptace a že si je jistá, že by se to Vaškovi líbilo. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Trumpetista na střeše je hlavní osvětlovač. Hercům trvalo dlouho, než ho k tomu přemluvili a on sám se musel před tímto výkonem "posilnit". (Zdroj: ČSFD.cz)