Mlýny (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1994, 70 min

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Václav Havel (divadelní hra)

Ivo Popek

Humor divadla Sklep je zvláštní a ojedinělý, ale nebýt těch ojedinělých a zvláštních lidí, které v něm hrají a které on dokázal najít, nedokážu si představit, čemu bych se nakonec tak smál. Mlýny jsou příkladem toho, že jestli toto nepochopíte, nemáte vkus. Tak soudím já. Problém je, že sledovat "pouhý" televizní záznam není takové jako to vidět na živo. Člověk se tolik nesměje, kde by určitě chtěl a řada věcí mu nedojde okamžitě, tak jak by žádal. I tak je toto představení právem ohodnoceno jako jedno z nejlepších vůbec. Všichni ti herci totiž dokázali za tu dobu do dneška takových věcí, které se neztratí, že je nemůžete mít rádi, stejně jako Mlýny. Je to zvláštní, je to apolitické, ale rozhodně zábavné a humorné, jen je třeba se na tu Sklepní vlnu naladit.(4.12.2007)

Divadlo sklep v té nejlepší formě. Neuvěřitelné představení... Zároveň nekonečně absurdní a přitom nesmírně přesně a naprosto dokonale popisující socialistickou armádu se vším všudy... „Kurva, tady někdo leží, to bude průser! ... nebo pochvala! ... “ Kam se hrabou všichni seriáloví i filmoví Kefalínové ve ve srovnání s tímhle? Na DVD k tomu navíc ještě úžasné bonusy...(18.11.2007)

K V.Havlovi mám spoustu výhrad,ale Mlýny tak jak jsem je viděl na vlastní oči a posléze ještě několikrát v tv jsou dílem špičkovým.Samozřejmě za to může Divadlo Sklep a vůbec všichni kdo s tímto dílem mají co do činění.Vytkl bych pouze závěr s andělem,ale to mích 5* neohrozí.Kdo nebyl za bolševika na vojně,bude možná překvapen.93%(6.1.2013)

Netřeba nijak šířeji komentovat tohle skvostné dílo "sklepáků",které se povedlo od...do...! Za zmínku snad stojí parádně vykreslená postave lampasáka od Davida Vávry, nádherná šachová partie mezi Kouťákem a Ferem Burdou se závěrečnou "dvojitou"rošádou.Človeku se chtělo smíchy až řičet...Mluvím teď za sebe.A že jsem něco z toho sakra intezivně zažil na vlasní kůži!! Hodnotím vysoko a klaním se hluboko!!!(20.2.2015)

Sklepácký humor pobírám jen asi tak z 80 % a chvílema mi to přišlo dost nudné (začátek a hudební vložky), ale některé momenty jsou dokonalé - Trojan a jeho dikce (... kurva!! ... tady někdo leží!! ... to bude průser!! ... nebo pochvala!! ...... tak ... kdo to byl?? ......... teda, to je asi blbost! Hlášení!! ....... slušný ...), gymnastická cvičení zpařeného Hanáka s ještě zpařenějším Vávrou ("prázdná!") a samozřejmě finále ("Boženko, tohle nezapisovat!"). Moc mi nesedla postava šialeného Slováka Šimáka, duch zastřeleného civilisty mu byl naštěstí jen velmi podobný... - - - Milostná fantazie ctnostného vojína (posléze svobodníka) Maršíka má podobu éterické brýlaté "Boženky" z Povážskej.(10.3.2008)

• - Divadlo Sklep pozvalo na generálku i Václava Havla, ten kvůli pracovnímu vytížení nemohl, ale paní Olga pozvání přijala. Celou dobu se smála a pak jen dodala, že je to opravdu svérazná adaptace a že si je jistá, že by se to Vaškovi líbilo. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Trumpetista na střeše je hlavní osvětlovač. Hercům trvalo dlouho, než ho k tomu přemluvili a on sám se musel před tímto výkonem "posilnit". (Zdroj: ČSFD.cz)