Mlýny (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 1994, 70 min

Předloha:

Václav Havel (kniha)

Václav Havel (divadelní hra)

Ivo Popek

Mlýny jsou jedinečnou a ucelenou ukázkou provokativně satirického stylu práce divadelního uskupení Sklep. A první polovina devadesátých let, čas rozjařeného optimismu, přála jejich způsobu zábavy. Vidět ono divadelní představení naživo, šlo by jistě o jeden z nejpovedenějších a nejrozdováděnějších večírků. Absurdita života socialistického vojáka povstala z nadšení a vytrysknutí dlouho očekávaného gejzíru živé vody svobodné tvůrčí práce. A co je na srdci a dává smyl, musí jít ven do života. S kousavě trefným nadhledem a neutuchající radostí ze života. Nedávná minulost stále žila ve vzpomínkách a jak se s ní lépe vypořádat, než v kritickém pohledu bizarní ironie? Je dohnána až na samou hranici a výsledkem je roztomilá taškařice, která se nechce zastavit, ale pokouší prorazit každou překážku a rozlévat životodárnou vláhu svobody po celé zemi. Hlavní postavou příběhu je vojín Maršík (zajímavý Jan Slovák) v největším vnitřním rozporu svého života uvědomělého a poctivého socialistického člověka. A pochvala je vždy lepší, než průser a skvrna na kádrovém posudku. Výraznou postavou je poručík Horáček (příjemný Tomáš Hanák) v alkoholickém oparu služební výdrže a praktických rad do života. Nejrozkošnější postavou je podplukovník Malík (skvělý David Vávra), osoba na hierarchicky nejvyšším stupínku kasárenského světa. Jeho pozice je zárukou největších gest i nejúdernějších slov. Jedinou ženskou postavou je rotmistryně Boženka (velmi zajímavá Monika Načeva), prostořeký posel a komentátor zpráv. Z dalších rolí: hlasitý Slovák, amatérský svářečský umělec a vojín Šimák (pozoruhodný Jiří Fero Burda, též v roli nespokojeného ducha mrtvého civila), prostodušší popleta, neoficiální hrdina a vojín Houska (zajímavý Otakáro Maria Schmidt), bezprostřední a poživačný kapitán Sládek (dobrý Ondřej Trojan), tichý vojín Čapek (Petr Koutecký), či opatrný desátník Toman (František Váša). Ve své době šlo o jeden z vrcholů nespoutané zábavy. I dnes je tento rozpustilý způsob nakažlivý svou veselostí a optimismem.(1.12.2016)

Podle mne jedna z nejlepších věcí Sklepáků. S filmem to bude jako s divadlem sklep, buď si ho zamilujete, nebo se vám nelíbí, nic mezi. Nutno podotknout, že ten kdo nezažil povinnou vojenskou službu, je ochucen o některé narážky a nemusí karikaturu vždy pochopit (u ženského publika má film určitě menší oblibu) Film dělají vynikající výkony Vávry, Trojana, Schmidta, Hanáka i Moniky Načeva i ostatních herců. Mnoho hlášek z filmu již zlidovělo : Kdo ho sundal škodnou? To bude průser, nebo pochvala! A už to nalejvej!... K filmu se vracím vždy když se chci zasmát.. Myslím si, že Havel nikdy netušil jak jeho hra může být zábavná :D(11.11.2009)

Pro toho, kdo chce poznat fenomén pražského divadla Sklep, je záznam divadelní hry Mlýny tím nejlepším řešením. Ostatní kousky, které existují v záznamu České televize, jsou poněkud živelné, chybí jim pevná struktura, protože divadelní soubor rád improvizuje. Televizní záznam umožnil zastavit čas, a tak známé sklepácké tváře vidíme v podobě z poloviny 90. let. Humor je postavený do polohy sarkastické nadsázky, exceluje zejména David Vávra coby ožralý podplukovník a Monika Načeva jako rotmistryně Boženka. Tahle parodie na poměry v Československé armádě v 50. letech se prostě povedla a patří k tomu nejsvěžejšímu, co v 90. letech ČT divákům nabídla. Celkový dojem: 90 %.(20.11.2007)

Ano, takhle to přesně bylo (no dobrá... pokud si odmyslíme mírnou nadsázku.. :-) ) za socialistické vojny... výstižně podána celá typická galerie postav - od "šialeného Slováka", přes zkušené mazácké praktiky,i naivy zobáky, absíky na bidle (moje role), "přátelského" velitele roty, minimálně jednoho uchlastaného gumáka a další gumové šarže shlížející dolů a plné strachu, že se provalí nějaký jejich hříšek, a všemocná "strana" v pozadí, a lehce nadržená praporčice v představách těžce nadržené poloviny pluku, deklarovaná a předstíraná bojeschopnost zakrývající totální nemohoucnost... vždycky jsem si říkal, proč tuhle látku ze života nikdo nezpracuje a teď konečně vidím, že to Sklepáci udělali... Představení, které prostě musí potěšit každého, kdo to zažil... a i toho, kdo ne...(25.11.2007)

Stejně jako Kouř, ani Mlýny nejsou šálkem pro každého, je třeba více repríz, aby jim člověk přišel na chuť, a hlavně aby stihl zachytit všechny perly, které na obecenstvo protagonisté házejí. „Po dobu mé služby se nic zvláštního nestalo.“ „Takže jste tady byl vlastně úplně na hovno, co!?“(5.1.2015)

• - Divadlo Sklep pozvalo na generálku i Václava Havla, ten kvůli pracovnímu vytížení nemohl, ale paní Olga pozvání přijala. Celou dobu se smála a pak jen dodala, že je to opravdu svérazná adaptace a že si je jistá, že by se to Vaškovi líbilo. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Trumpetista na střeše je hlavní osvětlovač. Hercům trvalo dlouho, než ho k tomu přemluvili a on sám se musel před tímto výkonem "posilnit". (Zdroj: ČSFD.cz)