Hra souboru, který je zakládajícím členem Pražské 5, vznikla na motivy "raného opusu" Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou. Děj se odehrává za socialismu kdesi ve vojenském útvaru. Jednoduchá zápletka, točící se okolo zastřelení civilisty při strážní službě, poskytla východisko pro jedovatou satirickou komedii, věrně zachycující podobu lidové armády jako zcela absurdního stroje na ničení lidských charakterů. Přesně odpozorované situace, jalové dialogy a odpovídající jednání všech postav dokáže patrně ocenit především ten, kdo tehdejší vojenskou službu zažil na vlastní kůži. Ve spoustě komických okamžiků, vypointovaných gagů a v neustálé kaskádě hereckých kousků se poněkud ztrácí hlubší smysl, vypovídající o tom, že každý musí sám za sebe neustále rozhodovat, zda zvolí pravdu či lež. Sklepácká inscenace Mlýnů je postavena zejména na situační komice a na svérázném hereckém projevu. Režisér televizní verze Ondřej Trojan natočil záznam představení, uváděného na jevišti v plenéru u skutečných kasáren. Exteriéry a reály pak "hrají" v různých prostřizích, podobně jako vojáci z tamního vojenského útvaru či samotní diváci. Stálé divácké reakce dotvářejí účinek inscenace, jež věrně zachycuje poetiku originálního divadelního souboru. (oficiální text distributora)

Chlo0opek

Skvělé herecké výkony představitelů, parodujících situace na vojně. Anebo bych měl napsat spíše popisující tuto situaci? Výborné hlášky. Celkový dojem trochu kazí jen místy příliš hlasité hlediště. ()

Stinger78

Húska... Na chodbe, taká skriňa, taká šedá, plechová, v ní gitara, taka hnedá, taká drevená. Divadlo Sklep v tomhle kusu exceluje, spousta nezapomenutelných hlášek, které používám i v běžném životě a pokud je nás víc podobně postižených, okolí nestíhá... ()

ondraro

Divadelní hra odehrávájící se ve vojenském prostředí se přesně strefuje do absurdity komunistického chování a myšlení. Velice zábavnou a sledovatelnou formou nám divadlo Sklep servíruje příběh točící se okolo zastřeleného civilisty (záškodníka), což mělo za následek povýšení a uznání jednoho z příslušníků útvaru od velitelů. Autory dramatu jsou Václav Havel a Karel Brynda. ()

Kivis

I velmi úspěšné divadelní hry většinou ztrácí v televizi šťávu. Znám jen pár výjimek a Mlýny mezi ně naprosto jednoznačně patří. Počet shlédnutí se pohybuje někde kolem pěti a i naposledy jsem se několikrát smál. Shlédnutí v televizi jsem nedávno proložil i návštěvou samotného představení a samořejmě platí, že naživo je naživo, ale přesto musím říct, že televizní ztvárnění má i své výhody. Za první vám do toho žádnej frajírek z publika nepředříkává hlášky a za druhé nafilmování písniček a snů je příjemným přídavkem. Mlýny jsou samy o sobě kultovní, nerezavějící klasika a pokud se má přenášet divadlo do televize, tak takovýmto způsobem. ()

Otan

K V.Havlovi mám spoustu výhrad,ale Mlýny tak jak jsem je viděl na vlastní oči a posléze ještě několikrát v tv jsou dílem špičkovým.Samozřejmě za to může Divadlo Sklep a vůbec všichni kdo s tímto dílem mají co do činění.Vytkl bych pouze závěr s andělem,ale to mích 5* neohrozí.Kdo nebyl za bolševika na vojně,bude možná překvapen.93% ()

DrifterSoul

Dokonalý obraz té komunistické pakárny. A komu by se zdálo, že ti "furťáci" se v reálu nechovali tak idiotsky, tak říkám, že ne. Opravdu (téměř) takoví skutečně byli. ()

ABC1

Skvělý, skvělý, skvělý!!!úúúžásný Vávra s Hanákem v opilecké skeči, nesnáším ožraly, ale smála jsem se, až mi tekly slzy. ()

DeTomaso

Mám za to, že plně si užije tuhle hru jen ten, kdo ji může konfrontovat s vlastními vzpomínkami. Hojně je totiž využíván vojenský slang a specifické situace, které vojnou nedotčený civil nemůže chápat. Bude se teda bavit sklepáckým podáním, ale pro tuto hru platí otřepané rčení, že " kdo nezažil, nepochopí ". ()

Kemkacek

Jej jak já se u toho nasmála :) Poprvé jsem to viděla jako malá a smála jsem se pořád i když jsem nevěděla pořádně o čem je děj. Po pár letech jsem se na to koukla znovu a i děj jsem pochopila :....:) Pro mě je to prostě nejlepší divadelní představení co mohlo kdy být ...:) Mě už s toho taky Haraší :D ()

andydufrsn

Na co Divadlo sklep sáhne, to se mu povede! A tohle je absolutní vrchol jejich tvorby, byť se vlastně jedná o předělávku. A i když to není film, tak ale jen záznam divadelního představení tak nelze neohodnotit jinak, než 5 hvězdičkama! ()

Dobry_clovek

To nejlepsi, co kdy Sklep vytvoril. Zvlast pro nas, kteri vojnu skutecne zazili na vlastni kuzi, ma tato adaptace puvodni Havlovy hry zvlastni kouzlo, kdy nam vetsina vet a slovnich spojeni prijde duverne znama, vse samozrejme dovedeno ad absurdum, jak je u Sklepmistru zvykem. Vsichni hraji skvele, zvlast Trojana jsem si uzival, ale tezko ho uprednostnit, protoze opravdu vsichni podali vyborny vykon. Absurdita zakladni vojenske sluzby podana na urovni. ()

Falanx

95% Viděno na pomezí let devadesátých a nultých v ČB, divadélko někde poblíž Senovážně-Malinovského náměstíčka, ale to se asi nepočítá do čsfd. *****Rozhodně nezapomenu jak  si tam Vávra odřel hřbet o hranu jeviště, když tu zajeb*anou ožralou GUMU zahrál jako BÚH. ()