Hra souboru, který je zakládajícím členem Pražské 5, vznikla na motivy "raného opusu" Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou. Děj se odehrává za socialismu kdesi ve vojenském útvaru. Jednoduchá zápletka, točící se okolo zastřelení civilisty při strážní službě, poskytla východisko pro jedovatou satirickou komedii, věrně zachycující podobu lidové armády jako zcela absurdního stroje na ničení lidských charakterů. Přesně odpozorované situace, jalové dialogy a odpovídající jednání všech postav dokáže patrně ocenit především ten, kdo tehdejší vojenskou službu zažil na vlastní kůži. Ve spoustě komických okamžiků, vypointovaných gagů a v neustálé kaskádě hereckých kousků se poněkud ztrácí hlubší smysl, vypovídající o tom, že každý musí sám za sebe neustále rozhodovat, zda zvolí pravdu či lež. Sklepácká inscenace Mlýnů je postavena zejména na situační komice a na svérázném hereckém projevu. Režisér televizní verze Ondřej Trojan natočil záznam představení, uváděného na jevišti v plenéru u skutečných kasáren. Exteriéry a reály pak "hrají" v různých prostřizích, podobně jako vojáci z tamního vojenského útvaru či samotní diváci. Stálé divácké reakce dotvářejí účinek inscenace, jež věrně zachycuje poetiku originálního divadelního souboru. (oficiální text distributora)

CrazymanM

Skvělá věc,skvělé obsazení!Já to mám ještě umocněno tím,že jsem k tomuto útvaru nastoupil něco málo poté,kdy se tento snímek točil.Ještě to tam bylo znát,že se tam něco dělo! ()

_Irbe_

Jednooký Trojan je k popukání i když si vystačí s jedním, přesto naprosto geniálním výrazem po celou hru. Lampasákům tak vtipem vládne on, ale Hanákuv ožralý poručík - sympaťák - co vypadl z řetízkáče také kolikrát polechtá vaší bránici. K velmi groteskním figurkám patří slovenský vojín Šimak, který ztvárněn Fero Burdou v podstatě táhne celý začátek hry. ()

Danielitto

Skvělý náměr, výborní herci a inteligentní humor, který není pro každého. Navíc hromada nezapomenutelných hlášek atd. Kdo byl na vojně, nechť si přičte ještě jednu hvězdičku ;) ()

FandaF

Příjemná svérázná komedie v divadelním pojetí. Většina hlášek kopíruje přesně to, co se dalo slyšet a vůbec zažít na vojně v kterémkoliv voj. útvaru ČSSR, ČSFR a i ČSR. Laik tak často vůbec některé věci nechápe a směje se něčemu čemu se poučený, či voják ani nesměje - a naopak. Každopádně děkuji za prima komedii, rád jsem si zavzpomínal (samozřejmě v dobrém) na tu svou vojnu... Mrzí mne, že jsem to viděl až teď (r. 2008). Plně souhlasím s komentářem od: jahol. ()

superzurda

Noooo, nemáš špatný vkus," řekl mi kamarád, když v mém batohu zahlédl toto DVD a já vůbec nevěděl, co tím myslí. Po počátečním oťukávání nastává chvíle Hanáka a Vávry, která vyvrcholí mimořádnou, jež se svou absurditou nikterak neliší od současných pracovních schůzí. ()

Saxos

Ty šajněj.....co.....to jsou ty nový.....bulharský. Jedna hláška za druhou. Ten, kdo byl na vojně, pamatuje těch spousty nesmyslů s kterýma se tam setkal. ()

hony23

Sklepáci v životní formě. Při každé repríze se tomu tlemím znova a znova a ani nechci domýšlet, co by to se mnou dělalo být na tom přímo v divadle. DOPLNĚNÍ KOMENTÁŘE: splnil jsem si sen a vyrazil na představení do divadla. Ač děj znám nazpamněť, brečel jsem u toho smíchy nad hereckými kreacemi Hanáka, Šteindlera a spol., nehledě na to, že po 25 letech doznala hra několika změn, herci často improvizují a dělají narážky i na současnost. Nejlepší divadelní představení, co jsem kdy viděl. ()

rigby

Jak divadelní představení, tak i jeho záznam stojí za shlédnutí. Možná je to už lety trochu vyvanulý humor, než kdysi býval, ale pořád je zcela originální. Divadlo Sklep má prostě grády a je radost je sledovat na pódiu. Navíc záznam se povedl na výbornou. ()

Grázl83

Vidět to naživo v divadle, určitě bych hodnotil lépe, atmosféra dělá hodně, nicméně TV záznam mě moc nechytnul. Pár dobrých fóru doplněno pitvořením a trapností. ()

ExecutorQ3

Tohle opravdu nelze komentovat. Naprosto dokonale predstaveni, osobne lituji vsechny, co to nevideli, protoze opravdu prisli o hodne :) ()

J.Bourne89

Nemám osobní zkušenost s ČSLA, ale dost jsem toho o ní nastudoval a po celou dobu jsem se řechtal a jen řechtal. Každá divadelní hra může mít jakýkoli scénář, ale její úspěch je odkázán pouze hercům. A ti byli fakt dokonalí. Skvostné dílko a jsem rád, že jej mám ve své filmotéce........ ()

Trescha

"V takýchto hnusných topánkách mam ísť domov??" Sklepáci jsou extra třída a tohle dílko to jenom potvrzuje.Ovšem pokud nemáte rádi jejich specifický humor.Tak máte smůlu a upřimě vás lituju ()