Sbohem, Bafano

James Gregory, mladý a ambiciózní vězeňský dozorce, přijíždí s manželkou a dětmi na ostrov Robben Island. Je pevně a neotřesitelně přesvědčen o správnosti politiky apartheidu v Jihoafrické republice a o nebezpečnosti černošského obyvatelstva pro bělochy. Ne vždy však tato stanoviska zastával, v dětství se přátelil s černošským chlapcem, který jej zasvětil do tajů svého jazyka, což právě na Robben Islandu může uplatnit. Je pověřen svým nadřízeným, aby osobně dohlížel a kontroloval veškerou korespondenci hlavního vězně - Nelsona Mandely. Čím více se však seznamuje s osobností a názory černošského vůdce, začíná pochybovat o správnosti a smyslu svého povolání... (claudel)

zette

Jak hodnotit film, ktery idealizuje nekoho, kdo za dvacet let polozil celou zemi ekonomicky na lopatky a ma jednu z nejvetsich kriminalit na svete? Ja se uz na podobne filmy divat nebudu... ()

Radiq

Filmy podle skutečnejch událostí ve mě vždycky zanechají větší vrstvu zájmu a vcítění se do rolí zúčastněných. Když se jim děje nějaká křivda, tak je pak poměrně jednoduché zatáhnout diváka do událostí a soucítit s těma hodnejma. A to se přesně stalo u tohohle filmu mě. Mandela je pro mě pojem, ale nikdy jsem toho o jeho životě moc nevěděl. Jsem rád, že takovej film byl natočen. Ptáte se, proč hodnotím tak nízko? Ptejte se dál, ale já to nevím... je to prostě takovej můj pocit. Hned po shlédnutí bych dal 4, ale to by na mě působily dojmy a city. Střízlivým pohledem takhle. ()

tomeek

Zajímavý příběh o okolním dění života Nelsona Mandely, pěkně natočené, místama ale trochu tápe v dynamičnosti vyprávění (tzn. neměl jsem tušení, jak dlouho to bude ještě trvat)... A zároveň je to asi ten nejrasističtější film, který jsem kdy viděl :) ()

maxxxim

Vcelku podarený snímok, ktorý vás prinúti zamyslieť sa nad absurditami apartheidu. Myšlienkové pochody hlavného hrdinu sú zaujímavé a podnetné. Hlavne jeho neohrozenosť a nezlomnosť v presvedčení sú ukážkové. Film odporúčam nielen na pobavenie, ale ako zdroj nových a hlavne zaujímavých informácií, ktoré sú podávané nenásilnou, ba niekedy až skrytou formou. ()

Tyny

Kvůli Haysbertovi jsem se odhodlala shlídnout tento na první pohled nudný film. Po deseti minutách jsem nevěděla hlavu ani patu, první polovina filmu je absolutní nuda. V druhé polovině, když divák ví o co jde, se začíná mírně bavit. Jelikož životopisný, historický film opravdu není má parketa, tak mně Goodbye Bafana nějak nesedla. ()

Chasm

Skvělé drama, které u mě bude mít stejné místo jako žánrově podobné snímky Hotel Rwanda a Schindler's List. Goodbye Bafana je ale více politický a neukazuje nám denní tragédie apartheidu, o kterých se jen jakoby okrajově dovídáme z novinových článků, zaměřuje se především na dozorce Gregoryho, jeho rodinu a jeho rozvíjející se vztah s Nelsonem Mandelou. Hned na začátku mě napadlo, že jsem doposud neslyšel o žádném filmu o apartheidu, a byl sem dost napjatej jak to dopadne (po filmové stránce samozřejmě). Dopadlo to velmi dobře, škoda jen neinvenční kamery, jinak hudba Daria Marianelliho je úžásná a tři hlavní představitelé také. (Dennis Haysbert ale vypadá jako Denzel Washington a to mě trochu mátlo). 85% ... "There shall be peace and friendship. Let all who love their people and their country now say, as we say here: "These freedoms we will fight for, side by side, throughout our lives, until we have won our liberty."" ()

Kangaxx

Odsúdenie apartheidu formou zmeny postoja spočiatku zanieteného dozorcu má niečo do seba. Mandela hrá síce iba sekundárnu úlohu, no prostredníctvom nenápadných fragmentov vyzdvihuje režisér jeho úlohu v boji za rovnocennosť, jeho charakter a v neposlednom rade aj túžbu po novej JAR. Chýbajúce komplexnejšie zobrazenie problematiky nahrádza pohľad jednotlivca a ten nie je vykreslený vôbec zle. ()

vaja

Sbohem, Bafano neví, jestli má být politickou agitkou, životopisem Mandely nebo příběhem dozorce a jeho činů, které se promítají do jeho rodiny. Tato neujasněnost je hlavní problém snímku. Film se snaží pokrýt všechny zmíněné dějové linie, ale ve výsledku působí všechno nedotaženě. Druhá velká chyba je obsazení Diane Kruger, která by se teda (ruku na srdce) měla zabývat něčím jiným, než herectvím. Její hraní je jeden velký dvouhodinový afekt. Bohužel ale je Diane živoucím důkazem mnohdy kruté pravdy, že s pěkným obličejem se zvládne všechno. Lehký nadprůměr. ()

darwin

Těžká pro-mandelovská agitka, která pouze nudí. Film však dokáže taky rozesmát - Mandela vypadá jak nabouchaný basketbalový hráč, političtí vězni poslouchají ve věznici radio atd. ()

MareT.

FIlm krásně ukazuje, jak dokážou být lidé hovada! Jinak přiběh je natočen velice koukatelně a zajímavě! ()

1945

Velice silný příběh dozorce, který postupně odhaluje ukrývanou pravdu. Jedná se o kvalitní film s dobrým tématem, natočeným podle skutečnosti, což je bezesporu kladem ()

jerenymo

Snímek dle mě s malým rozpočtem, který ale vezme docela diváka tak trochu za srdce. Film sice působí zdlouhavě a bez akce, ale dle mě je hlavním cílem ukázat jak ztrávil Nelson Mandela celých 27 let za mřížemi a jaké byli podmínky ve vězení. A poněvadž mi sednul herec Dennis Haysbert, tak sem filmeček shlédnul a oblibou. ()

Kroupa

Vynikající fïlm. Je to sice malý film, naštěstí není pokusem o biografii. Podstata příběhu není nijak originální, ale ona douška "podle skutečných událostí" v tomhle případě skutečně funguje, nesmrdí to manipulací historií ani zneužití známých událostí k pouhé reklamě. Mandelu hraje herec výborný, ale fyziognomicky nevhodný - ten pravý přeci není tak mohutný a jeho rysy jsou spíše jemné až dětské, nikoli drsně maskulinní. ()

Indian88

Ten film mohl být být pecka, jenže není. Téma je silné, ale potenciál je nevyužitý. Film se neustále zabývá maličkostmi a hlavní děj je značně zobecnělý. První půlka filmu není špatná, ale pak už je vše moc kouskované, nelineární... ()

BOURQUE

Film, ktorý v podstate zobrazuje život Nelsona Mandeli (Dennis Haysbert) za mrežami, kde strávil skoro 30 rokov. Podľa mňa film celkom dobre zobrazuje to prostredie, kde sa to celé prakticky odohrávalo. Inými slovami: dostaneme „celkom čistý“ obraz o politickej atmosfére, ktorá sa odohrávala v JAR v tých rokoch a nielen tam. Herci sú celkom v pohode – Fiennes, Haysbert a Kruger sa fakt snažili :). Práca režiséra a kameramana v pohode. Teraz asi len toľko. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

ex.it

Mohl to být výborný film, ale chybělo mi v něm více zmínek o politice, protože pokud někdo o této historické události nic neví, bude se trochu ztrácet. ()

VyViteKdo

Netuším, co přesně chtěl scénárista tímhle počinem sdělit. Děj je roztrhaný a chvíli se odehrává tam, či onam. Jako zřejmě každý, tak i já znám příběh Nelsona Mandely a myslím si, že si zaslouží svůj vlastní životopisný film. Tenhle to ale není. Když se na něj díváte, máte pocit, že chcete vědět víc, ale film se začne vždy ubírat jiným směrem. Objevuje se zde pár velmi klišovitých scén, u některých vám ovšem naběhne dobře známý šibalský úsměv, takže film pokračuje příjemným tempem. Bylo docela zajímavé sledovat, jak se s tak neúplným příběhem a místy docela zvláštně napsanými scénami poperou, promiňte mi ten výraz, "béčkoví herci." Režisér August zřejmě nechtěl ve svém filmu již dobře známé a okoukané tváře a tak vsadil na ty méně známé. Ovšem jejich výkony jsou místy vskutku bídné, až si říkáte: "Bože, to myslí vážně?" Nicméně, film neurazí. Má dobrý nápad, ale nijak neohromí. Díky tomu dávám tři hvězdičky. ()

fraktal

Ctvrta hvezdicka za tema hodne pozornosti - skoda jen, ze potencial takto silneho pribehu nebyl vyuzit lepe (moralni sila pochopeni nebyla takrka k nalezeni ani na strane hlavniho hrdiny, ani u Mandely) - ve vysledku tu mame jen vcelku vsedni, povidavy film bez zadneho napeti, gradace ci pointy. ()

vla_kor

Výborně (a napínavě) natočený film o vězeňském dozorci, který se sblížil s Nelsonem Mandelou. Není to žádná politická "agitka" jen film natočený podle autobiografického románu. Pokud nevíte nic o životě N. M. tak se mnoho nedozvíte, ale to nebylo ani cílem tohohle filmu. Je to spíš sociální a protirasistické drama. Pokud se vám líbí tento film podívejte se i na snímek "Volání svobody" s Kevinem Klinem, který se rovněž odehrává v apartheidu. ()

wege

Tomu filmu strašně škodí, jaká to je agitka, jak to není vyvážené a toho Mandelu to ukazuje jen v tom správném světle. On nebyl jen světec, on prostě byl zločinec a využíval špatné metody. Narodil se to světa, kde vládl bílý muž a vadilo mu to. Ta glorifikace a spasitelský postoj pak strašně chřadne při pohledu na současnost v té zemi. Je to tam špatné, pro mnohé (možná i většinu) horší, než bylo. Podobný pocit jsem měl, když jsem se díval na film o tom, jak Matt Damon vyhrával mistrovství světa v rugby. Stejně jako ten film o sportu, i ten o vězení, prostě vzbuzuje jiný dojem, než je realita. Btw. to co hrála Diana Kruger bylo úplně šílené. ()