poster

Dobrodružství s nahým klukem

 • anglický

  Adventures with a Naked Boy

Krátkometrážní / Komedie

Československo, 1964, 22 min

 • Vančura
  ****

  Pro mě osobně příjemný objev krátkého filmu, o kterém jsem neměl ani potuchy. Výchozí zápletka je - stejně jako symbolická rovina tohoto dílka - znamenitá. Zamrzí snad jen konec vyhnaný do přílišné absurdity. Jinak je to vtipná anekdotka, ve které se objeví celá řada výborných herců a která zafunguje i jako dobová sonda. Kdo ví, zda by něco takového mohlo být natočeno v dnešní době, posedlé honem na pedofily. Sám jsem byl lehce nesvůj z pohledu na nahotu onoho chlapce. Inu, doba se mění.(11.11.2011)

 • petrsv
  ****

  Úžasný snímek. Přijde mi, jakoby to Hašek napsal dneska a film byl zasazen do dnešní doby. Asi to znamená, že lidi jsou vlastně pořád stejní. Smutný je naopak fakt, že takový film by si dneska nikdo netroufl natočit, protože jak už napsali jiní, máme práva, všude jsou samí úchylové... a tak se radši točí filmy s autocenzurou.(26.7.2013)

 • MTHRFCKR
  ****

  Dobrodružství s nahým klukem je tak akorát. Déle bych se na nahého kluka v tramvaji dívat nedokázal. A teď s kamennou tváří a vážně, haškova ironie a především pak lidé, kteří se sami parodují a ukazují v každodenním módu je fajn. "Lidi pojďte, dávají adresu, bude nahrazovat škodu" aka bacha spoiler mi v paměti utkvěla nejvíc. Trochu mě vadí vytržení z kontextu doby, kdy byla věc napsána a kdy natočena, ale vše naznačuje tomu, že to nakonec není podstatné. Lidi jsou furt stejný. Díky Járo, zase si trefil na hlavičku.(30.9.2014)

 • Biff
  ****

  Krátká, ale velmi výživná tragikomedie. Haškova předloha byla notně prodloužena a vyšperkována situacemi a humorem tomuto českému mystifikátorovi vlastním. Hlavní duch povídky zůstal - střet konzervativního povědomí s něčím novým, provokativním, co musí být okamžitě po zásluze potrestáno a zpacifikováno. Je tu jako v mnoha pozdějších filmech nové vlny pranýřováno typicky české stádování, kdy se lidé na nahého klučinu napřed smějí, ale když jeden cestující zmíní, že je to nevhodné, okamžitě se přidají na jeho stranu. Cesta šalinou, totiž tramvají, abych nezaváděl brněnismy, se pro kluka stává trýznivým martyriem, kdy jako by seděl na lavici obžalovaných a sledoval proces se sebou samým. Takový ten typický hořký pocit z lidské malosti tu představuje skutečnost, že nikdo nevnímá ani neodsuzuje to, že byl malý bezbranný chlapec okraden. Oběť je zde viníkem. Z vážnější roviny se příběh snadno přelévá na hladinu nadhledu a humoru ne nepodobnému starým dobrým němým groteskám, viz dokonalé scény porady průvodčích se strojvůdcem, zatímco vůz jede dál nebo chudák pán s kolečky, který si na vlastní kůži zkusí, jaké to je být Sisyfem. Jedinou vadou pro mě byl až příliš nadsazený konec, diametrálně odlišný od Haškova černěhumorného vyústění. Předloha k přečtení zde.(24.9.2011)

 • insurgentes
  *****

  Film je geniální jak Hašek sám, s tím se prostě nedá nic srovnat. Jenom mi vrtalo hlavou, kde byli v roce 64 normalizátoři politické korektnosti. Nedovedu si představit, že by dneska na ulici za bílého dne mohli točit něco s chlapečkem, jemuž trčí pindík do prostóru: máme přece práva dětí, práva menšin, práva nutrií, práva Anderse Breivika... atd.(27.12.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace