Dobrodružství s nahým klukem

Adventures with a Naked Boy

Krátkometrážní / Komedie

Československo, 1964, 22 min

-5* Tady na stránkách jsem narazil na tento černobílý krásně absurdní film podle povídky Jaroslava Haška. Tohle by se opravdu v dnešní době natočit nemohlo. Je vidět, že ne vždy jde tím správný směrem. Jinak je to taky zajímavá sonda do dopravního systému 60-tých let. Tak nakonec dávám plný počet, protože jsem už je dlouho nedal a tento si je zaslouží. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](12.7.2018)

Znamenitý krátký hraný film, jeden z nejlepších, jaký jsem doposud viděl. Ukazuje, jak geniálním spisovatelem Jaroslav Hašek byl. Je o netoleranci, nerozhodnosti, anonymitě a pokrytectví, velice vtipně podanou formou. Jsem velice rád, že jsem od kamaráda tento film, o jehož existenci jsem doteď neměl tušení. Svižné tempo příběhu, dobrá kamera a režie, proto dávám příběhu 5 hvězdiček.(15.10.2014)

Asi není náhodou, že tento film vznikl v polovině šedesátých let. Přestože jde o námět podle Haškovy předlohy, je na svou dobu více než aktuální. Film je zajímavým mixem několika žánrů, najdeme tu stopy satiry, podobenství i klasické komedie. Ale na každý pád jde o mistrně ztvárněný souboj mezi konzervatismem a "vybočováním z řady". Možná je závěr až moc hnaný do extrému, ale i tak tento krátkometrážní snímek více než pobaví.(4.12.2013)

Pro mě osobně příjemný objev krátkého filmu, o kterém jsem neměl ani potuchy. Výchozí zápletka je - stejně jako symbolická rovina tohoto dílka - znamenitá. Zamrzí snad jen konec vyhnaný do přílišné absurdity. Jinak je to vtipná anekdotka, ve které se objeví celá řada výborných herců a která zafunguje i jako dobová sonda. Kdo ví, zda by něco takového mohlo být natočeno v dnešní době, posedlé honem na pedofily. Sám jsem byl lehce nesvůj z pohledu na nahotu onoho chlapce. Inu, doba se mění.(11.11.2011)

Úžasný snímek. Přijde mi, jakoby to Hašek napsal dneska a film byl zasazen do dnešní doby. Asi to znamená, že lidi jsou vlastně pořád stejní. Smutný je naopak fakt, že takový film by si dneska nikdo netroufl natočit, protože jak už napsali jiní, máme práva, všude jsou samí úchylové... a tak se radši točí filmy s autocenzurou.(26.7.2013)