Inkoustové srdce

Atramentové srdce

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA / Velká Británie / Německo, 2008, 102 min

• silentname

K "Inkheart" som sa už chcel nejaký čas vyjadriť, no osobne nerád dávam komenty k filmom, ktoré som už nejaký čas nevidel. Najmä z toho titulu, že nemám šancu si už pamätať všetky detaily. Na druhú stranu mám pocit, že o tomto si pamätám celkom dosť. A druhý dôvod, pre ktorý chcem o tomto filme niečo povedať je fakt, že svojim konceptom ma absolútne zahákol. Keď som videl trailer a čítal anotáciu na tento film, tak som veril, že to bude jeden z najlepších filmov. Že ide o skvelé fantasy, ktoré ma celkom originálny nápad a nevyužiť by ho bolo až trestuhodné. Bohužiaľ tento film svoj koncept ale absolútne nevyužil. Tento film sa dá dokopy zhrnúť v dvoch zásadných problémoch. V prvom rade je absolútne rozutekaný. Nemal som z filmu pocit, že by sa vedel upokojiť a sústrediť na niečo. Jednotlivé dejové línie vysoko skáču a film sa absolútne nevie ustáliť. Postavy nie sú veľmi zaujímavé, lebo sa o nich nestihneme toho veľa dozvedieť. Viac-menej všetci idú s dejom ďalej a čakajú, že to nejako dopadne. Druhý problém filmu je fakt, že je veľmi nudný. Možno to súvisí s tým, že je všetko tak rozutekané. No napriek tomu, že ma film svojim nápadom zaujal, tak spracovaním absolútne nevedel udržať moju pozornosť. Pamätám si, že som to pozeral na dvakrát. Pretože prvýkrát ma to tak nudilo a bol som z toho tak zmätený, že som film vypol a rozhodol sa robiť niečo iné. Na druhý pokus som to už dopozeral a aj tak som nemal pocit, že by som toho nejako veľa z toho získal. Záverečná scénka s tieňom je skvelá a skutočne funguje. Brandon Fraser je celkom okey, no Eliza Bennett veľmi zaujímavou nie je. Vizuálna stránka je okey. Efekty sú (čo si pamätám) celkom slušné a vedia ma presvedčiť. No jediné čo ostáva v pamäti je fakt, že sa mi počas celého filmu stále chcelo iba spať. Myslím si, že tento film by si zaslúžil remake. Prepísať to, urobiť to zaujímavejšie a vyťažiť viac z toho skvelého konceptu. Možno raz. Potenciál v tom nápade je. Ale tento film ho nevyužil. Hodnotenie: C-(19.6.2020)

Mám ráda knihy a tím nemám na mysli naučné cihly ani Harlekýnky, ale knihy s pořádným příběhem. Jen málo věcí považuju za příjemnější, než ponořit se prostřednictvím stránek knihy do světů a událostí, jaké (pravděpodobně) nemůžu nikdy sama prožít. V tomto ohledu mě několik úvodních minut "Inkoustového srdce" navnadilo, působilo dojmem, že dokáže pocity z čtení vizuálně zprostředkovat, vytvořit cosi okouzlujícího, podmanivého... Leda hovno! Poměrně brzy přišlo vystřízlivění, děj upadl přímo po hubě do televizní tuposti. Nevyčítala bych lacinější prostředí a efekty, obsazení se celkem povedlo, výprava s hodně přivřenýma očima taky ušla, jenže rozháraný scénář veškerý potenciál utopil v záchodové míse průměrnosti. Máme tady pazgřivé zlouny fašisto-bandity (povětšinou bez mozku), máme tady tajnůstkářského otce, zbytečnou tetičku, lehce hysterickou dcerunku, speciálně pro ni přičarovaného Prince of Persia, mimózního spisovatele, zbaběle odvážného kejklíře (Bettany to celé táhne) a jeho nepříliš vyjasněného ščura s rohama. Ti všichni se pořád honí, podrážejí, ječí, pokřikují, piští a řvou, jedni chtějí tam a jiní zpátky, další nechtějí nikam a Golum chce přivést Zlo nejbubákovitější Balrogovité a ovládnout svět. V závěrečných minutách jsem absolutně nepochopila, proč trmácení Brendana Frasera za ztracenou starou trvalo 9 let, když mohl vše vyřešit v průběhu několika minut. Takhle zprostituovat vcelku solidní leitmotiv příběhu, to se ti fakt povedlo, Janku Měkkey, ty už na tu direktorskou židli nesedej - maximálně režíruj nějaká představení v mateřských školkách! 50%(3.1.2012)

• Popluh

Co se to sakra s pohádkami stalo? Inkoustové srdce sice nabízí celkem zajímavou zápletku (knihu jsem četl, ale už ani nevím proč jsem někde za polovinou přestal), která však není vyždímána ani z poloviny a většinou se jí jen samoúčelně plýtvá. Jinak se jedná o tradičně vystavěnou pohádku, která po technické stránce nemá vůbec nic, čím by mohla překvapit. Jediné co překvapí vzhledem k relativně slušnému obsazení je místy televizní vzhled celého filmu a jediné, co tak Inkoustové srdce táhne dál jsou celkem slušné herecké výkony všech zúčastněných. Ani ty ale nestačí k záchraně zkratkovitého scénáře plného rádoby napínavých zvratů či nudné a obyčejné režie, která nenabízí ani jeden jediný záběr, který by se nějak vymykal z běžného pohádkového standartu. 50 %(28.8.2009)

Těšil jsem se, ale nakonec jsem po skončení filmu byl zklamaný. Ohledně fantasy filmů na hodnocení na čsfd vůbec nekoukám, protože ve většině případů jsou vysoko podhodnocené a přitom ani nevím proč, možná z toho důvodu, že pro plno lidí existuje jen jedno fantasy a tím je pán prstenů, nebo ještě harry potter. Fakt ale je, že u tohohle mi příběh vůbec nesedl a i když zpracování je příjemné a efekty taky nejsou nijak extra zlé, u filmy jsem se těch 106 minut děsně nudil, a to i přesto, že v něm hraje sympaťák Brendan Fraser, který má takového filmy asi hodně v oblibě. I tak to ale hodnotím třema hvězdičkama, protože podívat se na to určitě neuškodí, není to nikterak zlý film, to určitě ne, jenom kniha by se mi asi nelíbila.(7.4.2009)

Blu-ray/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +někteří herci, některé scény, zajímavý námět -docela fádní, občas trošku nudí, hodně divní záporáci/// Inkoustové srdce je přesně takové jaké jsem se bál že bude. Právě už trailery něco napověděli. Zajímavý námět s celkem dobrým technickým zpracováním, ale hodně debilním scénářem a otravnými padouchy. Několik momentů bylo hodně dobrých (hlavně ty jak četli z knih), ale spousta jich taky byla hodně nemastných, neslaných a fádních. Herci se snažili, jenže dostali do rukou hodně přitroublé a divé postavy. Největší sympatie si asi získal Paul Bettany, které bych ovšem skoro nepoznal. Na Inkoustové srdce rád zapomenu a je jen dobře, že to nedali do kin./// Celkem 63%///(28.12.2009)

• - Cornelia Funke, autorka předlohy, několikrát navštívila natáčení. Dokonce se kvůli filmu i s rodinou přestěhovala z Hamburku do Los Angeles. (Petr23)

• - Exteriéry se ve většině případů natáčely skutečně v Itálii, interiéry v Anglii. Část filmu byla natočena v opuštěné italské vesnici Balestrimo. (Petr23)

• - Během psaní románu si autorka Cornelia Funke pro postavy Dustfinger představovala někoho mezi Viggo Mortensenem a Danielem Day-Lewisem. Ve filmu jej nakonec ztvárnil Paul Bettany. (FilmFan24)