Už od začátku světa okouzlovali vypravěči své posluchače. Vyskytují se však i jedinci, kteří když čtou nahlas, dokáží postavy přivést k životu. Většina těchto Kouzelných jazyků své schopnosti raději drží v tajnosti. Mortimer Folchart si svůj dar uvědomil až v okamžiku, kdy z knihy nazvané Inkoustové srdce přivolal do našeho světa nelítostného vraha a banditu Kozoroha, jeho poskoka Basta a nakonec Pražprsta, kejklíře s magickými schopnostmi. Bohužel ve stejném okamžiku zmizela Mortimerova milovaná manželka Resa v knize. Od té doby Mortimer po celém světě hledá další výtisk Inkoustového srdce, aby mohl svou ženu vrátit zpět. O dvanáct let později společně s dcerou Meggie na knihu narazí v jednom evropském antikvariátu. Současně se však objeví Pražprst, který se chce vrátit do knihy, ke své rodině... (TV Nova)

Trailer 1

Phobia

Mám ráda knihy a tím nemám na mysli naučné cihly ani Harlekýnky, ale knihy s pořádným příběhem. Jen málo věcí považuju za příjemnější, než ponořit se prostřednictvím stránek knihy do světů a událostí, jaké (pravděpodobně) nemůžu nikdy sama prožít. V tomto ohledu mě několik úvodních minut "Inkoustového srdce" navnadilo, působilo dojmem, že dokáže pocity z čtení vizuálně zprostředkovat, vytvořit cosi okouzlujícího, podmanivého... Leda hovno! Poměrně brzy přišlo vystřízlivění, děj upadl přímo po hubě do televizní tuposti. Nevyčítala bych lacinější prostředí a efekty, obsazení se celkem povedlo, výprava s hodně přivřenýma očima taky ušla, jenže rozháraný scénář veškerý potenciál utopil v záchodové míse průměrnosti. Máme tady pazgřivé zlouny fašisto-bandity (povětšinou bez mozku), máme tady tajnůstkářského otce, zbytečnou tetičku, lehce hysterickou dcerunku, speciálně pro ni přičarovaného Prince of Persia, mimózního spisovatele, zbaběle odvážného kejklíře (Bettany to celé táhne) a jeho nepříliš vyjasněného ščura s rohama. Ti všichni se pořád honí, podrážejí, ječí, pokřikují, piští a řvou, jedni chtějí tam a jiní zpátky, další nechtějí nikam a Golum chce přivést Zlo nejbubákovitější Balrogovité a ovládnout svět. V závěrečných minutách jsem absolutně nepochopila, proč trmácení Brendana Frasera za ztracenou starou trvalo 9 let, když mohl vše vyřešit v průběhu několika minut. Takhle zprostituovat vcelku solidní leitmotiv příběhu, to se ti fakt povedlo, Janku Měkkey, ty už na tu direktorskou židli nesedej - maximálně režíruj nějaká představení v mateřských školkách! 50% ()

corpsy

Toto starosvetsky podané, kúzelné dobrodružstvo, malo nakročené k pomerne veľkej popularite. Ešte z dôb, keď sa uvažovalo nie politicky, ale prakticky a kde rozprávkovosť nestavala na dnes tak módnych kvótach. V minulosti sa bavili všetci, dnes sa rozdeľuje. Predsa len snímok po skvelom úvode, akosi zastal na pol ceste a začal nudiť. Škoda, lebo takýchto filmov je dnes málo. ()

Marek1991

Slabá fantasy rozprávka s hlúpym dejom, nelogickými scénami, ktorá bola veľmi naivná a pre deti nie príliš pekná. Mimochodom tentokrát aj s otrasným českým dabingom. Brendan Fraser by už vo filmoch nemusel nosiť ten svoj priblblý účes. Keď už chcú tvorcovia vytvoriť svet rozprávok, nemuseli by mať vždy za najdôležitejšie hradné rozprávky s naivnými, tupými zločincami s kopou vrhačov ohňa, žonglérov, princeznami a inými predpovedateľnými vecami. Takému prvému dielu Harryho Pottera to nesiahalo ani po päti. Nebavil som sa, iba som očakával koniec. ()

nash.

Příjemná, ale ve střední části značně zdlouhavá pohádka pro ty, kdo milují knihy. Je to vlastně takový malý Last Action Hero, jen místo akčních filmů má knihy a chybí mu humor. Celkem vzato, má jinak velmi silné téma, slušné obsazení, působivý úvod a svižný závěr. Jenže mezi úvodem a závěrem se to zaseklo, trošku bezradně potácelo sem tam, občas zakoplo o nějakou tu mezeru v logice, občas chytlo dech, ale pořádně se rozběhlo až v samotném závěru, aby ukázalo, jak to mohla být skvělá podívaná, kdyby měla lepšího scénáristu, režisér si dal záležet stejně jako u svého zatím nepřekonaného K-Paxu a většina herců a postav nepůsobila tak bezradně. Škoda, od takového tématu v rukou Softleyho jsem čekal víc. ()

HoneyBunny

Velmi slušný začátek zasazený do Evropy (zasněžené Švýcarsko a podzimní Itálie) sliboval, že uvidíme další film o magii vypravěčství. Bohužel se ten příslib utopil mezi předvídatelnými a hloupými postavami a odfláknutým příběhem. Navíc čím víc příběh pokračuje, tím víc vidíme dceru hlavního hrdiny, která je opravdu, ale opravdu neskutečně otravná. Mnohem radši bych viděla příběh kouzelného kejklíře Paula Bettanyho, než otravné americké teenagerky. Tenhle film sice neurazí, ale rozhodně ho neuvidím znovu. ()

• Exteriéry se ve většině případů natáčely skutečně v Itálii, interiéry v Anglii. Část filmu byla natočena v opuštěné italské vesnici Balestrimo. (Petr23)
  • Brendan Fraser jako Silvertongue byl pro autorku knižní předlohy Cornelii Funkeovou osobní volba a byl také velkou inspirací při psaní knihy. Jemu také věnovala druhý román z trilogie a poslala mu výtisk s osobním věnováním. Přestože producenti zamýšleli do hlavní role větší hvězdu, přání Funkeové obsadit Frasera nakonec splnili. (FilmFan24)
  • V čase 01:07:56 môžeme vidieť hrob Ebenezera Crooka z knihy "Drakológia". (Ronan)

Související novinky

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (více)

Šermíři R. E. Howarda nastupují

Šermíři R. E. Howarda nastupují

13.01.2008

Obrovské zklamání z tržeb Zlatého kompasu (srovnatelné s rozčarováním z vlažného přijetí Superman se vrací, takže se vážně pochybuje o pokračování) a následné urychlené odsunutí Inkoustového srdce … (více)