Ďáblova dílna

The Counterfeiters

The Counterfeiters

Drama / Krimi / Válečný

Rakousko / Německo, 2007, 98 min

Co je správné? Postavit se osudu, bojovat a riskovat nesnáze či holý život a nebo zapomenout na hrdost, sklopit hlavu, pokusit se přežít a do konce života mít před očima ty, co takové štěstí neměli? Otázka, na kterou se velice těžce odpovídá a která neztratila nic ze své palčivost, i když válka dávno skončila.(19.3.2009)

Operace Bernard spočívala ve vyrobení miliónů falešných bankovek libry a dolaru. Účelem bylo rozvrátit ekonomiku nepřítele a nakoupit další zbraně. Velmi smělý plán. Další přírůstek do škatulky válečných filmů. Najdou se zde i silné emotivní momenty, při kterých mě zachvátil smutek a úzkost. Ukázka toho čeho byli za války naši němečtí sousedé schopni. Oni se vůbec pouštěli do zajímavých i šílených projektů. Někdy nad tím zůstává až rozum stát. Na filmech podle skutečné události může režisér ukázat své umění nebo naopak film potopit. Tady se mu povedlo velmi dobře převézt příběh na filmové plátno. Oprávněně získal Oscara.(23.9.2008)

I přesto, že se Ďáblova dílna tváří jako ryzí drama o tom, že každý i ten nejnepříznivější čas, si najde své oportunisty; nabízí poměrně zajímavý pohled na speciální praktiky, kterými se Němci za druhé světové války snažili zvrátit vývoj války ve svůj prospěch. Slušně zahrané rakouské válečné drama tak i přes poměrně fádní zápletku ukazuje, že i ten nejmenší prvek v rovnici může mít osudové následky pro celek. Zároveň slouží také jako jeden z důkazů, že rakouská filmová tvorba stojí za větší pozornost.(13.5.2011)

Jiný pohled na koncentrační tábor. Příběh mě velmi rychle zaujal a bez dechu jsem sledovala až do konce. Velmi kladně hodnotím propracované detaily, jako je například vyholený pruh na hlavách vězňů, což v mnohých filmech z toho prostředí chybí. Dále mě potěšil August Diehl, který si o 2 roky později zahrál na opačné straně v Hanebných panchartech.(9.5.2011)

V uzavřeném prostoru odehrávající se skoro celý film, který nám přiblíží méně známou událost z druhé světové války jakou byla "Operation Bernhard". O hrůzách okolního dění v koncentračním táboře se dozvídáme pomocí zvuků či rozhovorů těch, kteří měli to "štěstí" že až na pár výjímek byli padělatelé dokladů a pěněz. Působivá závěrečná scéna osvobození tábora je povedená. Jenom škoda, že více silných momentů není ve filmu více. I tak se jedná o výjímečný počin rakouských a německých filmařů, kterému se dostalo odměny v podobě Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Zajímavostí je, že August Diehl byl tiskař z Prahy a podle jeho knihy vznikl scénář a on sám i ve svém vysokém věku dělal poradce během natáčení.(7.3.2009)

• - Toplické jezero bylo tajemným místem ukrývajícím nacistická tajemství. V letech 1945 až 1965 bylo u něj zavražděno nejméně osm lidí, kteří se odvážili odhalit rouškou tajemství ukrývajících se v hlubinách. Jedněmi z nich byly bedny napěchované falešnými bankovkami - důkazy a pozůstatky akce Bernard. (Rodriguez)

• - Filmovanie prebiehalo vo Viedni a filmovom štúdiu Babelsberg v nemeckom meste Postdam. Niekoľko scén však bolo natočených aj v Monte Carle či juhofrancúzskom meste Nice. (MikaelSVK)

• - Koncentrační tábor Sachsenhausen se nacházel přibližně 35 km severně od Berlína. Jeho stavba byla zahájena v létě roku 1936. Táborem prošlo za dobu jeho existence přes 200.000 vězňů. Zhruba 35.000 jich bylo usmrceno. (blackrain)