Náklad 200 (festivalový název)

• Rusko

Freight 200

(festivalový název)

Drama / Thriller

Rusko, 2007, 90 min

Nesdílím nadšení většiny komentátorů. Úpadek morálky i víry v SSSR kolem roku 1984, kdy ještě přibyl sovětský Vietnam (Afghánistán), o tom není žádný spor. Země SSSR si musely za celou svou historii projít neuvěřitelným utrpením, o jakém se nám ani nezdá. Balabanov ale hrdinství a statečnost mnohých Sovětů opomíjí, jako kdyby zlo v obyčejných lidech převládalo. Trvalo hodně dlouho, než jsem si po shlédnutí filmu uvědomila, že kladní hrdinové v něm jsou. Všechno to pohltila brutalita, špína, zlo. Proto hodnotím jako průměr.(7.9.2014)

Takový "The 51st State" na ruský způsob. Těžko říct o čem, pokud vůbec o něčem, to bylo. Ovšem rozhodně to bylo stylové jako málo co. To se musí nechat.(8.7.2008)

• Freemind

Thriller s lehkou příměsí gore - hnusně natočený hnusný příběh z hnusného prostředí. A v pozadí snad nejvíc iritující soundtrack v historii kinematografie.(29.3.2016)

Kto by čakal, že na mňa Coeni reznutí Arronovským zaútočia so špinavého Ruska. Bizzané, morbídne, absurdné, silné. 95%(10.1.2010)

Nevidíš někde světýlko?... Jo, na konci tunelu, jen jestli nás nakonec neoslepí víc, než špiritus, až ho dosáhneme... Balabanov buď nebyl Rusem rád nebo právě naopak - nářek kritiky v agonických momentkách z jeho země nelze přeslechnout... a když se k tabu tématům přidá špetka thrilleru, zbývá už jen optimistický popík, který by v souvislosti s děním v obraze podtrhnul hrůzostrašnost bezmoci. Tak, drsná země si žádá drsné činy, a i když se úroveň úchyláků rovná americkému Středozápadu, ke cti doby slouží info o humánnosti poprav... narozdíl od života. A tak dumám, jestli se docent katedry ateismu svým rozhodnutím, nechat se pokřtít, nakonec neunáhlil, možná jsme fakt jen vědomí a hmota... někdo dokonce jen hmota.(12.8.2015)