Na vlastní nebezpečí

• Slovensko Na vlastné nebezpečenstvo
Trailer

Otec Saši Dluhoše zmizel v roce 1982, když se s partou kamarádů pokusil sjet Černou řeku. Sašovi se dostane do rukou otcův deník, fotografie a několik starých filmů z osudné výpravy, a tak se rozhodne vydat po otcových stopách. Obrátí se na specializovanou cestovní kancelář. Ta připraví cestu na raftu a zajistí zbytek posádky. Kromě Saši a zkušeného profesionála Ronyho ji tvoří nerudný učitel zeměpisu Kužník, Slovenka Míša a její milenec Dominik. Dramatické situace je čekají ještě dřív, než se dostanou na vodu. Při konfliktu s policejní hlídkou na ně policista Razvan vytáhne zbraň. Když se pustí po proudu, sleduje Saša na skalách znamení, která tu zanechal jeho otec. Bez potíží sjedou první peřeje, u dalších však jejich vinou spadne ze své loďky místní dívka Anica. Saša ji zachrání a její otec, starý rybář a pytlák Božko, je pohostí. Saša z jeho řečí pochopí, že ví o osudu výpravy jeho otce. Jenže dřív než se stačí dozvědět víc, znovu se objeví policista Razvan, který vodáky napadne a ti ho v sebeobraně zabijí. Pokusí se těla zbavit, před sebou však mají velký vodopád. Pokud se jim podaří přežít, možná se Saša přece jen dozví děsivé tajemství otcova zmizení. (TV Nova)

Trailer

KarelR

Tak už i Filip Renč podlehl temné straně. Co naplat, že stále dokáže svůj film vizuálně prodat, když točí scénář ze třetí cenové. Avizovanou báchorku o ztraceném otci doplňuje mladý pár, co si nerozumí, romance v kapradí a dvojice pohraničníků, co se snaží koupit raft a chutná jim slivovice, ale jediné fungující časti filmu jsou ty, ve kterých se nemluví. Chudák Jiří Langmajer si zahraje tak dvě tři scény a jinak většinu času jen civí na všechny okolo nebo se nechává balit sličnou rumunkou (?), a tak otěže přebírá profesor v podání Miroslava Krobota. Viděl jsem Crash road, viděl jsem Poslední plavky a viděl jsem i Svatbu na bitevním poli, ale to, co předvádí Krobot nemá obdoby. Celý film odehraje s jediným výrazem a vysype ze sebe tolik hlášek, že bych okamžitě odklepnul Na vlastní nebezpečí 2, které by zmapovalo jeho výuku na základní škole. Trailerové „Pojedeme tam s přáteli a pokoříme ten divoký tok“ je totiž jen špičkou ledovce. Když Krobot před převrácením raftu zahlásí: „K*rva, p*del!“, začne uprostřed plavby nabízet keksíky nebo si ráno dává rozcvičku ala Chuck Norris, přestanete litovat utracených peněz a začnete si jeho výstupy nehorázně užívat. Škoda tedy, že jinak se všichni berou hrozně vážně, hezké ženy tam jsou opravdu jen od toho aby ukázaly své přednosti a i slibné flashbacky začnou být časem docela otravné. Skvěle natočená závěrečná scéna s vodopádem (a vůbec většina „akčních“ sekvencí) vám totiž dokáže, že technicky na to naši filmaři mají, ale dokud se budou točit scénáře, kde se prostě banda herců potlouká po atraktivních lokacích a sype ze sebe toporné dialogy, nikdy z toho dobrý film nebude. A závěr v bayovských obletech nic nezachrání. 3/10 ()

Enšpígl odpad!

Nějaký zdejší bezvýznmaný novinář napsal jednou o Krobotovi, že jeho projev je "populárně minimalistický" já říkám, že Krobot má koule !! Je to bůh všech bohů a pevně věřím, že Česká republika přijme zákon, kde bude jasně stanoveno, že vešekeré vodácké expedice musí doprovázet Krobot i se svejma kecama. Právě s ohledem na mistra Krobota mě to hodnocení trošku štve, ale nemůžu si pomoc. Film je taková sračka, že kdyby byla výstava sraček, tak film Na vlastní nebezpečí by měl samostatnou expozici na tom nejprestižnějším místě. ()

Malarkey

Na tento film jít prosím jen opravdu na vlastní nebezpečí. Kdybych neměl chuť se podívat na nějaký český film, tak se na tuhle zhovadilost snad ani nepodívám. Už když jsem viděl na Nově ukázky na supr český akční film, kterých se u nás točí opravdu hodně po málu, řekl jsem si, že větší kravinu už natočit opravdu nemohli. Když jim týden dá práci natočit závěrečná scéna, kde s raftem skočí z vodopádů v Bosně, kde ostatně točili celý film, tak je jasný, že prostě tenhle film z akčních scén nemůže těžit ani náhodou. Ani herci na to nemají, v čele s Jiřím Langmajerem, u něhož jeho hlas mně už začíná lézt krkem více než obvykle. Veškeré očekávání se splnila. Na vlastní nebezpečí je příšerná zhovadilost o ničem. Snaží se to být originální, nápadité a hlavně originální, což určitě je, ale pochybuju, že to někoho bude zajímat za pár měsíců, a bůhví jestli ihned po shlédnutí. Horší nekomediální a český film jsem dlouho, opravdu dlouho neviděl. ()

imf

Renč se bohužel projevil jako hrozný kýčař. Má odkoukané poletování s kamerou, umí nabarvit záběr, ale... nezná míru... Nový akční hrdina Jirka Langmajer filmem jen tak prošeptá, vizuály východní Evropy zůstanou nevyužité a snaživá hudba většinou spíš otravuje svým kontrastem k tomu, co se děje na plátně. Jako detektivka slabé, ako thriller směšné díky Krobotovi, díky kterému všem pendluje od variace na Účastníky zájezdu k Slunce, seno, splav... vtipy veškeré žádné, napětí ani co by se vešlo na špičku pádla a pointa viditelná od první zákruty. Ale co... žánrovky se v našich končinách budou rodit těžce a pomalu. Škoda. Od Renče jsem po solidním Románu a Rebelech čekal trochu snesitelnější evoluci. ()

Matty

"Bereš si tepláky?" Od prvních minut pro nápadnou blbost scénáře vyčnívající český příspěvek do žánru… Do nějakého žánru, což je samo o sobě velmi potěšující. V tom, jestli je tím žánrem akce, komedie, nebo thriller, zjevně neměli jasno ani tvůrci. Renč jakoby zaměřením na opojně bezdějové pasáže (jež mě nasytily poměrně záhy) dával najevo, že mu na vyprávění nějakého příběhu vůbec nezáleží, že chce jenom bavit těmi nejlacinějšími prostředky. Oprostíme-li se od české kotliny, laciné je zde všecko. Od humoru (kdy první kontakt profesora s alkoholem skončí „srandovní“ opicí), přes pár rádoby akčních momentů (šplouchání s mačetou), až k závěrečné pointě (která nepřekvapí, natož aby objasnila, nač to všechno). Samostatný rozbor by zasloužilo znásilňování všech možných i nemožných balkánských dialektů (na což vtipně poukázal Jaromír Blažejovský v Cinepuru), umocněné plynulým přecházením řeči domorodců od relativně srozumitelné češtiny ke zrůdné hatmatilce, budící podezření z mozkové mrtvice. Zamýšlenou retardaci (což, obávám se, není tento případ) bych byl ochoten akceptovat, pokud by byla vykoupena již zmíněnou zábavností. Není. 40% Zajímavé komentáře: Lateef, choze, KarelR, Mr.Hawkeye, Pisoarec, Mr.Shock ()

• Hluk vodopádu, během natáčení vrcholné scény filmu, vyřadil téměř všechnu komunikační techniku. Pomocný režisér Jiří Kačírek tedy dával pokyny pro natáčení pomocí signalizace s využitím barevných praporků. (DaViD´82)
  • Mnoho fyzicky náročných scén v divokých vodách natáčeli herci sami bez záskoku kaskadérů. (DaViD´82)
  • Debut slovenské herečky Lucie Siposové. (M.B)

Související novinky

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

24.12.2008

Mezi ČSFD uživateli s nejvíce body jsme udělali malý průzkum, které filmy se jim v roce 2008 líbily nejvíce a které nejméně. Nejedná se o žádné „ČSFD Oskary“ ani žádnou oficiální statistiku, jde…