Na vlastní nebezpečí

Na vlastné nebezpečenstvo

Akční / Thriller / Dobrodružný

Česko, 2007, 92 min

• -bad-mad-wolf-

Na vlastní nebezpečí je název více než výstižný, pokud ho pochopíme jako varování pro diváka. Přesnější definici pojmu "neuvěřiteně debilní" by člověk pohledal. Pokud z nějakých milosrdných důvodů tvůrcům odpustíme, že titulní postavy jsou buď prázdné šablony, nebo naprosto vylízaní mamlasové (snaha o komickou vložku v podobě pana profesora je křeč galaktických rozměrů), zůstane nám prazvláštní story o ještě prazvláštnějším týmu raftařů, kteří divné situace řeší divnými způsoby. Jedinou mikroskopickou předností zůstává několik atmosférických záběrů kamery z přídě raftu, které občas v té změti nijaké hudby a rutinnérských obrázků dokážou rozptýlit. A to je vše. Vražedně nepromyšlený scénář dokope nesmyslná "OldBoy" pointa, která nijak neospravedlní předchozí dění, ani mu nedá jakýkoliv smysl. Renč se možná snaží svou tvorbou ozvláštnit stereotypní českou produkci, kvalitativně však hrubě nestíhá.(29.9.2010)

• Sobis87

Chválím Filipa Renče za odvahu vyrukovat na českého diváka uchlácholeného hořkosladkými příběhy s čistě žánrovou záležitostí, která silně koketuje exploatací. Na vlastní nebezpečí je zjevnou variací na kultovní exploitation thriller Vysvobození Johna Boormana, se kterým toho má až nezdravě mnoho společného – motiv měšťáka vracejícího se do přírody, která pro zhýčkaného tvora není dvakrát přátelským místem pro rekreaci; nepřátelsky naladění tamní obyvatelé;zuřivá řeka, atd. Tahle podobnost by ani nemusela být na škodu, zdá se, že se Renč především snažil o poctu žánru – pokleslý pastiš – avšak jeho verze je v některých ohledech pokleslá až moc. Mám tím namysli především špatně napsané postavy, které v některých případech v kombinaci se špatným herectvím balancují na hraně trapnosti, dialogy jsou taktéž povětšinou zoufalé a, ačkoliv nejsem expert na jazyky, řeč tamního obyvatelstva se mi zdála být nešťastnou směskou ruštiny, češtiny a kdoví čeho ještě, přičemž všichni mluví tak, aby jim čeští návštěvníci a hlavně diváci bez problémů rozuměli…a působí to přinejlepším úsměvně. Samotný příběh je klasický vzhledem k žánru, což se z určitého hlediska dá brát jako klad, neboť jsem se při sledování párkrát přistihl, jak mě to opisování žánrových prvků vlastně docela bavilo. Film Na vlastní nebezpečí je poměrně zábavný i díky Miroslavu Robotovi, jehož postava je po většinu dění tak mimo, až jsem se musel smát. V jeho postavě se snoubí čecháčkovský šašek s žánrovým arogantním blbcem a skoro všechno, co řekne, je nechtěnou(?) perlou. Celé vyprávění je navíc ještě obohaceno o finální zvrat, který se však dá odhadnout hned v první třetině a abych se přiznal, v hlavě jsem si vymyslel ještě trochu divočejší rozuzlení (stále jsem čekal, kdy si ten dědula oholí plnovous...). Jakožto žánrového pokusu v české kinematografii si tohoto filmu vážím, z bažin průměru se však téměř po většinu stopáže ne a ne vynořit. 50%(21.6.2010)

• Phobia

Riskuji sice ztrátu své zanedbatelné, pochybné reputace a pohrdání všech správných uživatelů CSFD s perfektním vkusem, ale v porovnání s těmi splašky, jaké na nás domácí filmový průmysl chrlí od Plyšáku, považuji "Na vlastní nebezpečí" za standardní český (pod)průměr. Rozhodně neplánuju dívat se na to někdy znovu, Aštar Šeran mě chraň! Nicméně hudba neurážela můj sluch a přírodní scenérie vzbuzovaly touhu být tam, plavit se po křišťálově čisté řece. Samozřejmě ne s těmi otravnými šulíny, co po sobě celou cestu štěkají, občas zachlastají s domorodci, sem-tam se nechají vyděsit zlými, chamtivými a šílenými policajty, čas od času se vykoupou a kromě toho Langmajer zapracuje na tvorbě dementních potomků (což má být šokující překvapení na závěr, to by však nesměla být zápletka vztahu inzerována už někdy ve třetině filmu). Vůbec nejlepší - napínavější, dynamičtější, zajímavější a kvalitnější by ten film byl bez lidí, co se chovají stupidně, nebo se snaží mluvit cizozemsky (případně kombinace obojího)... takže úplně bez lidí, jen se kochat krajinou. Nevím teda, kde konkrétně se to odehrávalo, soudě dle mluvy místních to mohlo být v Čechách, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, v některé zemi bývalé Jugoslávie nebo Sovětského svazu. Suma sumárum: mozek znuzeně až zmučeně úpěl, leč oči ani uši neměly mnoho důvodů ke stížnostem, imho to na 41% stačí (jakkoliv se to s akcí, thrillerem ani dobrodružstvím vůbec nepotkalo). Já jsem zkrátka pod dojmem místních komentářů nic nečekala, tak nejsem ani zklamaná... Chápu však, že pokud na to šel někdo v naivním očekávání do kina za své těžce vydřené love, nemůže být tak shovívavý. Nemyslíš, zaplatíš!(28.11.2011)

Mně to nepřišlo tak špatné. Zdařilé lokace, ponurá a tajemná atmosféra a řada zajímavých herců v nepříliš propracovaném příběhu. Renč natočil typ filmu, který nebývá často u nás k vidění a na diváky to nezabralo. Podle mě nebyli připraveni na dobrodružný příběh s banálním rozuzlením, ale přesto se zajímavou kamerou snímající zrádné peřeje a herce v neobvyklých rolích.(5.9.2010)

• Skejpr

Renč se sice snaží vyprávět dobrodružný akční film pokud možno světovějších rozměrů než většina české filmové produkce, jeho snaha ale přichází vniveč. Čím více se film snaží být seriózní, tím je směšnější, čím dramatičtější, tím trapnější a čím světovější, tím více zabředá do bahna "čechovosti". Několik málo slušných záběrů nedokáže zamaskovat scénáristickou křeč a herci k té své taky neměli daleko. Za zmínku stojí snad jen Raluca Aprodu a Lucia Siposová, protože jsou to pěkné baby (o hereckých schopnostech raději pomlčím), a Miroslav Krobot, který je někde naprosto jinde, ostatně jako vždy, k filmu to ale místy příliš nesedí. Patetická a otravná hudba Waltera Krafta, stejně jako zpomalené, nebo retro záběry pak dělají filmu medvědí službu. Tu nejmedvědovitější z medvědovitých.(22.1.2008)

• - Herec Jiří Langmajer si při natáčení v Rumunsku poranil páteř, musel být operován a kvůli zranění musel na poslední chvíli odmítnout i původně domluvenou roli v novém filmu Dušana Kleina Svatba na bitevním poli. (hippyman)

• - Debut slovenské herečky Lucie Siposové. (M.B)

• - Jiří Langmajer a Filip Blažek absolvovali před natáčením raftový výcvik na kanálu v Českých Budějovicích. (Cherish)