Na vlastní nebezpečí

Na vlastné nebezpečenstvo

Akční / Thriller / Dobrodružný

Česko, 2007, 92 min

• dopitak

Páni, co z tohohle filmu mohlo být, točit ho někdo jiný a jinak!... Pátrání po dávno zmizelém otci-kajákáři, který dost možná zahynul v dravých vodách nádherné jugoslávské přírody, postupné odkrývání tajemného příběhu, to vše na pozadí složitých osobních vztahů účastníků tohohle dobrodružství- to je námět jako hrom! Jenže ouha, do židličky s nápisem Director se posadil pan Renč a z dobrého základu je tu zoufalý pokus o cosi, co ani neumím dobře pojmenovat. ---------------Prvních 10 minut filmu budiž, jenže co ty ostatní? To, co se poté odehrálo, je jakási kaše příšerné hatmatilky, kdy domorodci mluví každou chvíli jinou směsicí nářečí (jak vidno, s problémem dorozumění se s jižními Slovany si Renč problémy nedělá) a korunu všemu nasadí místní policie (či vojsko) s veletrapnou všudypřítomností a plýtváním nábojů do samopalu (patrně reminiscence na nedávnou občanskou válku). Dialogy nejsou stupidní, jsou ještě horší! Původně silný příběh se na konci rozplyne v páru nad řekou (dlouho jsem si myslel, že onen zarostlý rybář/pytlák je ztracený Sašův otec, ale vysvětlení bylo ještě tupější). Jedna hvězdička je za nádhernou přírodu kolem blbého filmu (být to bez těch herců jako dokument, jen s průvodkyní Raluca Aprodu, bude to mnohem lepší).(24.5.2008)

• KarelR

Tak už i Filip Renč podlehl temné straně. Co naplat, že stále dokáže svůj film vizuálně prodat, když točí scénář ze třetí cenové. Avizovanou báchorku o ztraceném otci doplňuje mladý pár, co si nerozumí, romance v kapradí a dvojice pohraničníků, co se snaží koupit raft a chutná jim slivovice, ale jediné fungující časti filmu jsou ty, ve kterých se nemluví. Chudák Jiří Langmajer si zahraje tak dvě tři scény a jinak většinu času jen civí na všechny okolo nebo se nechává balit sličnou rumunkou (?), a tak otěže přebírá profesor v podání Miroslava Krobota. Viděl jsem Crash road, viděl jsem Poslední plavky a viděl jsem i Svatbu na bitevním poli, ale to, co předvádí Krobot nemá obdoby. Celý film odehraje s jediným výrazem a vysype ze sebe tolik hlášek, že bych okamžitě odklepnul Na vlastní nebezpečí 2, které by zmapovalo jeho výuku na základní škole. Trailerové „Pojedeme tam s přáteli a pokoříme ten divoký tok“ je totiž jen špičkou ledovce. Když Krobot před převrácením raftu zahlásí: „K*rva, p*del!“, začne uprostřed plavby nabízet keksíky nebo si ráno dává rozcvičku ala Chuck Norris, přestanete litovat utracených peněz a začnete si jeho výstupy nehorázně užívat. Škoda tedy, že jinak se všichni berou hrozně vážně, hezké ženy tam jsou opravdu jen od toho aby ukázaly své přednosti a i slibné flashbacky začnou být časem docela otravné. Skvěle natočená závěrečná scéna s vodopádem (a vůbec většina „akčních“ sekvencí) vám totiž dokáže, že technicky na to naši filmaři mají, ale dokud se budou točit scénáře, kde se prostě banda herců potlouká po atraktivních lokacích a sype ze sebe toporné dialogy, nikdy z toho dobrý film nebude. A závěr v bayovských obletech nic nezachrání. 3/10(17.1.2008)

Na tři * to umne vytáhla děvčata, neb mi připadala tuze roztomilá. Jinak v tomhle snímku honí Filip Renč moc zajíců najednu a to s dost nevalným úspěchem - výsledné dílo není ani ryba ani rak (což mi připomíná docela zdařilý motiv s malůvkami na skalách, který ale vyšumí do ztracena, stejně jako jiné). Na komedii je to příliš vážné, na akční film málo napínavé (místní strážci zákona byli docela komické figury - podobní Kočkoidní pánové u nás jezdí po poutích s labutěmi) a jako psychologická studie skupinky lidí v mezní situaci už "Na vlastní nebezpeční" nefunguje vůbec. Co se týče stínů minulosti, řešení této linie se nabízelo minimálně od půlky filmu. Když už se, jak to tak vypadá (podle zdejších komentářů to napadlo i řadu jiných diváků) nechali autoři tématicky inspirovat "Vysvobozením" Johna Boormana, mohli najít odvahu a rozřešit vztah Saši a Anici po vzoru Saylesovy "Osamělé hvězdy" - do dějin české kinematografie by se tak zapsali alespoň překročením jednoho tabu - takhle si za pár let na jejich snímek někdo vzpomene leda kvůli těm holkám.(31.8.2009)

Vážně jsem nečekal, že ten nejlepší hixploitation vznikne v české kotlině za pořádné peníze a bude vypadat tak profesionálně... Na vlastní nebezpečí je okázalou variací na Deliverence, ve kterém je homosexuální znásilnění nahrazené incestním vztahem, jediná akční scéna celého filmu - bitva s buranskou bulharskou postavou - je celá snímána pod vodou, takže vidíme pouze komíhající se nohy a vodu zabarvující se krví a holky jsou tam jenom na to, aby ukázaly kozy. Tuhle otřesně napsanou podívanou. - kde postavy mají daleko i k pověstné plochosti a kde dialogy jsou tak neuvěřitelně (nechtěně?) funny a všechno je tak hrozně klišovité a schématické, jasné jak facka - nemohl nikdo myslet vážně... a pokud ano, tak to aspoň divák tak doufám myslet nebude. Mám chuť tomu šoupnout pátou hvězdičku, protože jeden z rafťáků vypadá jako Gimp, ale nakonec zůstanu na střizlivých 4* s dodatkem, že Na vlastní nebezpečí je to nejvtipnější a nejbéčkovitější, i když áčkově se tvářicí, co v české kinematografii vzniklo. Guilty pleasure, za které se nestydím... A Krobot je ďábel!(1.2.2008)

• duklak2

Upozornění na začátek: Je to jen na vlastní nebezpečí, dívat se Na vlastní nebezpečí. Tohle že je český trihller? No potěš pánbůh. Klaním se všem béčkovým USA trihllerům, protože jsou mnohem lepší než tento. Renči, Renči, ty jeden d....e. Proč to točíš? Proč nutíš lidi ztrácet svůj volný čas nad takovými hloupými filmy. Divím se, že ti těch lidí není líto. Sám si představ, kdyby jsi chodil do rachoty a těšil se, že večer vyrazíš do kina. Chtěl bych vidět tvůj výraz, kdyby ti někdo naservíroval takovouto ubohost. Pro mě je to jasný odpad. Nevytrhne to ani Langmajer, který se zde spíše ztrapňuje, ale na druhou stranu za to nemůže on, protože zde hraje to, co má předepsané. Přitom děj filmu je velice slibný. A troufám si tvrdit, že kdyby to natočil jiný režisér, tak to mohl být jeden z nej filmů roku 2007. Celý film je točen v Bosně. Divím se všem lidem, kteří se na tomto počinu podíleli, protože si myslím, že i zadarmo je to drahé!(1.11.2008)

• - Herec Jiří Langmajer si při natáčení v Rumunsku poranil páteř, musel být operován a kvůli zranění musel na poslední chvíli odmítnout i původně domluvenou roli v novém filmu Dušana Kleina Svatba na bitevním poli. (hippyman)

• - Hluk vodopádu, během natáčení vrcholné scény filmu, vyřadil téměř všechnu komunikační techniku. Pomocný režisér Jiří Kačírek tedy dával pokyny pro natáčení pomocí signalizace s využitím barevných praporků. (DaViD´82)

• - Dle vyjádření režiséra Renče ve filmu není ani jeden trikový záběr a vše je děláno za pomoci ať již herců či kaskadérů. (DaViD´82)