Impresionisté (TV seriál)

The Impressionists

Velká Británie, 2006, 4x58 min

Hezky natočený třídílný film je více než dobrý.. A Impresionisté vskutku dobří jsou. Příběh o malířích, jejichž práci dlouhou dobu nikdo nedokázal pořádně ocenit, je více než pravdivý. Impresionismus jako umělecký směr je naprostým průkopníkem moderního umění. Před půl rokem jsem měl na impresionismus a celkové moderní umění stejný názor jako před sto lety tehdejší obyčejní lidé. Avšak po návštěvě Tate Modernu a po zhlédnutí Monetových impresionistických Leknínů jsem začal tento směr takřka zbožňovat, i když přednost spíše dávám kubismu či neo-plasticismu. Minisérie mě jen ujistila, že impresionismus je krásné umění plné barev a nádhery. Tyto dvě vlastnosti filmu nechyběly a pro naprostého laika je vstupní bránou k porozumění tohoto směru. Tak nashle v galerii.(3.7.2007)

• igi B.

Mýtůtvorné televizní šablonky na téma >dobrodružství impresionistiky< po britsku. Hm... Plytce stravitelné, určeno všeobecnému tv divactvu, nejlépe majícímu na své sádrokartonové příčce ve svém domečku uprostřed nějakého toho satelitu všehomíra vkusnou mazanici zvanou "obraz" coby >dobrou investici< , že... No, to se asi musí pánové malíři impresionisté v hrobech obracet. Protože zrovna ONI myslím měli k plytkosti a podbízivosti asi tak daleko, jako má tahle televizáčtina daleko k životopisnému "dramatu"... S ryzím čétébingem splynuvší v šedi rutinní tvorby, hrající si na umění.(20.6.2007)

Vydarený skutočný príbeh, ktorý vznikol v dielni BBC na základe dobovej korešpondencie, zápiskov a rozhovorov. Myslím, že dosť reálne približuje divákovi (či už laikovi alebo znalcovi umenia) nielen životný príbeh umelcov - impresionistov a ich snahu po uznaní, ale aj spoločenské pomery a život v druhej polovici 19. storočia vo Francúzsku. Páčil sa mi nápad, ako celý príbeh rozpráva jeden z impresionistov, Claude Monet. To, že ho hral môj obľúbený Richard Armitage ma milo prekvapilo a v podstate ešte viac utvrdilo v názore, že je to naozaj dobrý a talentovaný herec. Myslím, že si divák sledovaním tohoto príbehu prirodzene rozšíri obzor a vedomosti z oblasti umenia - a o to ide.(23.10.2009)

Hraný dokument nebo dokumentární drama, jakkoliv se tomuhle dílu dá říkat, tak či tak je to lahůdka. Přehlídka všech nejvýraznějších obrazů nejvýraznějších impresionistů, procházka jejich osudy, spousta faktů. I samotná kamera je co do kompozice mnohdy pojímána jako obrazy. Celkově skutečná pochoutka.(23.9.2011)

• andrii

Budoucnost patří impresi, plátnům stojícím v plenéru, rozkvetlým leknínovým jezírkům, vonným zážitkům,... Za každým tahem individuální možnost vyjádřit sebe samu v meditační galerii. Věhlasní mistři štětců, barev, palety energie. Praví umělci krve nové generace. Velikáni, zlatým písmem do dějin malířství, zapsáni.(29.1.2016)

• - Děj filmu byl inspirován skutečnými archivními záznamy a dopisy. (BLANIK.)