Impresionisté (TV seriál)

The Impressionists

Velká Británie, 2006, 4x58 min

Hraný dokument nebo dokumentární drama, jakkoliv se tomuhle dílu dá říkat, tak či tak je to lahůdka. Přehlídka všech nejvýraznějších obrazů nejvýraznějších impresionistů, procházka jejich osudy, spousta faktů. I samotná kamera je co do kompozice mnohdy pojímána jako obrazy. Celkově skutečná pochoutka.(23.9.2011)

• hirnlego

Po prvním dílu trochu rozporuplné pocity - s tím, že ty pozitivní převažují. Zbytečně patetické a předramatizované některé scény a až příliš polopaticky sdělované rysy samotného impresionismu - avšak na druhou stranu, méně znalý divák dostává možnost seznámit se s konkrétními obrazy slavných malířů (vždy ukázka díla, jeho název a rok vzniku) a může vidět i pravděpodobné situace, za kterých tato díla tvořili. No a koneckonců, když se občas někdo z nich nadšeně rozpovídá o tom, jak chce malovat svět "právě tady a teď", člověka přepadne podivný pocit, že impresionismus je snad i něco víc, než jen umělecký směr... (mým nejoblíbenějším směrem vždy byl a je surrealismus, avšak teď jsem zjistila, že i dříve pro mě nijak zvlášť úchvatný impresionismus má vážně také něco do sebe)(20.6.2007)

Ryze subjektivní hodnocení, které neodpovídá skutečné kvalitě filmu. Trochu školometské úsilí příbližit neznalému divákovi vrcholná díla impresionismu a představit mu jeho hlavní představitele. Snaha navodit situace, jak vznikaly někteé obrazy je sice úsměvná, ale na druhou stranu pochopitelná. Historické a životopisné filmy jsou nejnáročnější a nejčastěji podrobené kritice. Zdejší hodnocení nejčastěji odráží víc úctu k tématu než filmařinu, což je pochopitelné. I já tak někdy hodnotím. Co se mi na Impresionistech opravdu líbilo je kamera, povedlo se nastínění a barvy, záběry kamery často skutečně navozují atmosféru důvěrně známou z obrazů. Dalším velkým kladem je živoucí galerie - ve všech třech částech uvidíte zásadní díla impresionistů. Z trilogie se tak stává skutečně užié umění - filmařina slouží osvětě, dokonce natolik, že potlačí snahu vyniknout jako samostatné dílo. Tak to vnímám já. A oceňuji! :o)(29.1.2016)

• andrii

Budoucnost patří impresi, plátnům stojícím v plenéru, rozkvetlým leknínovým jezírkům, vonným zážitkům,... Za každým tahem individuální možnost vyjádřit sebe samu v meditační galerii. Věhlasní mistři štětců, barev, palety energie. Praví umělci krve nové generace. Velikáni, zlatým písmem do dějin malířství, zapsáni.(29.1.2016)

Vydarený skutočný príbeh, ktorý vznikol v dielni BBC na základe dobovej korešpondencie, zápiskov a rozhovorov. Myslím, že dosť reálne približuje divákovi (či už laikovi alebo znalcovi umenia) nielen životný príbeh umelcov - impresionistov a ich snahu po uznaní, ale aj spoločenské pomery a život v druhej polovici 19. storočia vo Francúzsku. Páčil sa mi nápad, ako celý príbeh rozpráva jeden z impresionistov, Claude Monet. To, že ho hral môj obľúbený Richard Armitage ma milo prekvapilo a v podstate ešte viac utvrdilo v názore, že je to naozaj dobrý a talentovaný herec. Myslím, že si divák sledovaním tohoto príbehu prirodzene rozšíri obzor a vedomosti z oblasti umenia - a o to ide.(23.10.2009)

• - Děj filmu byl inspirován skutečnými archivními záznamy a dopisy. (BLANIK.)