Impresionisté (TV seriál)

The Impressionists

Velká Británie, 2006, 4x58 min

• igi B.

Mýtůtvorné televizní šablonky na téma >dobrodružství impresionistiky< po britsku. Hm... Plytce stravitelné, určeno všeobecnému tv divactvu, nejlépe majícímu na své sádrokartonové příčce ve svém domečku uprostřed nějakého toho satelitu všehomíra vkusnou mazanici zvanou "obraz" coby >dobrou investici< , že... No, to se asi musí pánové malíři impresionisté v hrobech obracet. Protože zrovna ONI myslím měli k plytkosti a podbízivosti asi tak daleko, jako má tahle televizáčtina daleko k životopisnému "dramatu"... S ryzím čétébingem splynuvší v šedi rutinní tvorby, hrající si na umění.(20.6.2007)

Impresionismus je jedním z mých vůbec nejoblíbenějších směrů, proto mě tento projekt velmi potěšil. Neberu to jako nějaké věrohodné povídání o osobnostech impresionismu, na to by to muselo být mnohonásobně delší, ale především jako představení těch nejznámějších, i méně známých, děl hlavních impresionistů široké veřejnosti a to se cenní. Ani se nebudu vyjadřovat k scestnému komentu igiho B.(20.10.2008)

Hraný dokument nebo dokumentární drama, jakkoliv se tomuhle dílu dá říkat, tak či tak je to lahůdka. Přehlídka všech nejvýraznějších obrazů nejvýraznějších impresionistů, procházka jejich osudy, spousta faktů. I samotná kamera je co do kompozice mnohdy pojímána jako obrazy. Celkově skutečná pochoutka.(23.9.2011)

Hezky natočený třídílný film je více než dobrý.. A Impresionisté vskutku dobří jsou. Příběh o malířích, jejichž práci dlouhou dobu nikdo nedokázal pořádně ocenit, je více než pravdivý. Impresionismus jako umělecký směr je naprostým průkopníkem moderního umění. Před půl rokem jsem měl na impresionismus a celkové moderní umění stejný názor jako před sto lety tehdejší obyčejní lidé. Avšak po návštěvě Tate Modernu a po zhlédnutí Monetových impresionistických Leknínů jsem začal tento směr takřka zbožňovat, i když přednost spíše dávám kubismu či neo-plasticismu. Minisérie mě jen ujistila, že impresionismus je krásné umění plné barev a nádhery. Tyto dvě vlastnosti filmu nechyběly a pro naprostého laika je vstupní bránou k porozumění tohoto směru. Tak nashle v galerii.(3.7.2007)

Myslím si, že je to poměrně zdařilý seriál a jsem moc ráda, že jsem ho mohla vidět. Nádherné scenérie a dobře vykreslená doba ve které se rodil impresionistický směr. Velmi mě to připomíná knihu, kterou jsem četla a doporučuji všem, kdo se o impresionismus zajímají. Je od V. Vollarda: "Vzpomínky obchodníka s obrazy".(1.3.2012)

• - Děj filmu byl inspirován skutečnými archivními záznamy a dopisy. (BLANIK.)