Impresionisté (TV seriál)

The Impressionists

Velká Británie, 2006, 4x58 min

• hirnlego

Po prvním dílu trochu rozporuplné pocity - s tím, že ty pozitivní převažují. Zbytečně patetické a předramatizované některé scény a až příliš polopaticky sdělované rysy samotného impresionismu - avšak na druhou stranu, méně znalý divák dostává možnost seznámit se s konkrétními obrazy slavných malířů (vždy ukázka díla, jeho název a rok vzniku) a může vidět i pravděpodobné situace, za kterých tato díla tvořili. No a koneckonců, když se občas někdo z nich nadšeně rozpovídá o tom, jak chce malovat svět "právě tady a teď", člověka přepadne podivný pocit, že impresionismus je snad i něco víc, než jen umělecký směr... (mým nejoblíbenějším směrem vždy byl a je surrealismus, avšak teď jsem zjistila, že i dříve pro mě nijak zvlášť úchvatný impresionismus má vážně také něco do sebe)(20.6.2007)

Impresionismus, v hlavní úloze Claude Monet. Krásné! První díl voněl barvami, prostředí bylo přesně jak jej znám z obrazů, nádherná kamera, pohodové obsazení a sympaticky pojatá edukace, vhodná pro diváka neznalého, přičemž ani člověka zasvěceného by to nemuselo otrávit. Ideálně vyřešeno. BBC tyhle počiny umí dobře.(22.11.2019)

Impresionismus je jedním z mých vůbec nejoblíbenějších směrů, proto mě tento projekt velmi potěšil. Neberu to jako nějaké věrohodné povídání o osobnostech impresionismu, na to by to muselo být mnohonásobně delší, ale především jako představení těch nejznámějších, i méně známých, děl hlavních impresionistů široké veřejnosti a to se cenní. Ani se nebudu vyjadřovat k scestnému komentu igiho B.(20.10.2008)

Hezky natočený třídílný film je více než dobrý.. A Impresionisté vskutku dobří jsou. Příběh o malířích, jejichž práci dlouhou dobu nikdo nedokázal pořádně ocenit, je více než pravdivý. Impresionismus jako umělecký směr je naprostým průkopníkem moderního umění. Před půl rokem jsem měl na impresionismus a celkové moderní umění stejný názor jako před sto lety tehdejší obyčejní lidé. Avšak po návštěvě Tate Modernu a po zhlédnutí Monetových impresionistických Leknínů jsem začal tento směr takřka zbožňovat, i když přednost spíše dávám kubismu či neo-plasticismu. Minisérie mě jen ujistila, že impresionismus je krásné umění plné barev a nádhery. Tyto dvě vlastnosti filmu nechyběly a pro naprostého laika je vstupní bránou k porozumění tohoto směru. Tak nashle v galerii.(3.7.2007)

• igi B.

Mýtůtvorné televizní šablonky na téma >dobrodružství impresionistiky< po britsku. Hm... Plytce stravitelné, určeno všeobecnému tv divactvu, nejlépe majícímu na své sádrokartonové příčce ve svém domečku uprostřed nějakého toho satelitu všehomíra vkusnou mazanici zvanou "obraz" coby >dobrou investici< , že... No, to se asi musí pánové malíři impresionisté v hrobech obracet. Protože zrovna ONI myslím měli k plytkosti a podbízivosti asi tak daleko, jako má tahle televizáčtina daleko k životopisnému "dramatu"... S ryzím čétébingem splynuvší v šedi rutinní tvorby, hrající si na umění.(20.6.2007)

• - Děj filmu byl inspirován skutečnými archivními záznamy a dopisy. (BLANIK.)