Po smrti

Afterwards - Engel im Winter

Drama / Mysteriózní / Thriller

Kanada / Francie / Německo, 2008, 107 min

• KOZEL84

Duris zabil tenhle film.Nelíbil se mi.Nelíbilo se mi to jeho věčné šeptání,nevěřil sem mu ani slovo a prostě mě absolutně nebavilo se na něj dívat.I tak to ale byla dost nuda.Možná sem jen nebyl v tom správném rozpoložení na tenhle film,ale vzhledem k tomu o čem film je,by to rozpoložení nebylo vůbec dobré.Takže pro mě dobře.(7.1.2010)

Romain Duris, den první. A začnu hned možná kriticky. Co se ústředního námětu blížící se smrti týče, je to téma nevděčný (protože kolik z nás už tam bylo, žejo), přesto na mě daleko silněji zapůsobila kupříkladu taková Veronika decides to die. Vedle ní působí Afterwards jako přehnaně důležité nedochůdče. Další moje výtka směřuje k hudbě. Sic jsem možná neznalec a nelida, ale nemůžu si pomoct - mě v několika bodech rušila. A nakonec již avizovaný Romain Duris - ve francouzštině nepřekonatelný, v ne-rodné angličtině lehce přehrávající je pro mě slabinou i tahounem celého filmu. Nějak si to nedokážu vysvětlit, ale přes veškerou mou kritiku sem prostě patřil. Ale aby to bylo fér a já mohla jít v klidu spát, tak ty čtyři hvězdičky jsou tu za fenomenální střih, poetickou atmosféru, herecké obsazení, (za plakát:)), a umění vědět, kdy je čas skončit :)(29.10.2010)

Pomaly plynuca drama, kde ma kazdy zaber, kazda veta, kazdy zachvev brvy na tvari, kazdy ton nadhernej hudby, ktora vas sprevadza celym filmom svoje miesto a zmysel a vy sa tymi drobnymi prvkami nechate unasat. Hned od zaciatku ste vtiahnuti do deja naozaj uzasnym sposobom a ja som po prvych troch minutach vedela, ze tento film bude stat za to.(6.12.2009)

Žánrově bych Afterwards zařadila spíš mezi mysteriozní drama, které bylo opravdu zajímavě zpracované, už jen když budu přihlížet k faktu, že je to téměř nevyčerpatelné filmové téma. Ano, otázek týkající se smrti a okolnosti s tím souvisejících je nepřeberné množství. Faktem ale možná zůstává, zda odpovědi na ně chceme opravdu vždy znát. Může být například loď mizející za horizontem tou jedinou odpovědí, jak nám ve svém přirovnání říká Guilliam Mussa? Film nádherně podkreslený Desplatovou hudbou a skvělými hereckými výkony Johna Malkoviche a čím dál víc známějšího Romaina Durise si určitě zaslouží vaší pozornost.(16.9.2012)

Mysteriózna dráma s tématikou smrti a posmrtného života, námet, ktorý dokáže vždy zaujať. Nesadlo mi však spracovanie, prišlo mi to zbytočne komplikované, zasnené a s umelou snahou privodiť u diváka nejaké emócie. Často ani dialógy neboli bohviečo, pričom niektoré výjavy z minulosti alebo snové vízie prichádzali neúčelne. Pripadalo mi to, ako keby autor chcel diváka len zbytočne miasť. Miesto toho sa v snímku radšej mohla vypilovať dramatická stránka tejto témy a zatlačiť na emócie diváka prirodzenejším spôsobom ako len mudrovaním o smrti, chcelo to skrátka zaujímavejšiu dejovú dramatickú linku s emočným potenciálom a viac sa vyhrať s charaktermi jednotlivých postáv. 70/100(19.2.2015)