Po smrti

• Německo

Afterwards - Engel im Winter

Drama / Mysteriózní / Thriller

Kanada / Francie / Německo, 2008, 107 min

Uh.. tak tohle mně zase dostalo. Já tyhle filmy na toto téma rád. Příběh klade důraz na jednoduchou skutečnost. Važte si aždé minuty se svými blízkými, protože čas, který tu máte je dar. A my navíc máme možnost pamatovat si všechny krásné věci co jsme zažili a ty zlé časem vytěsňovat. Snímek neřeší co se děje pak, když překročíte onu hranici mezi životem a smrtí. Nečekejte žádné Jak přicházejí sny. Tohle je spíše ve stylu Města andělů. Malkovich tu byl skvělý i ten jeho klidný hlas. Prostě role jak pro něj. Krásnou Evangeline zbožňuji už od odb co s letem Oceanic nedobrovolně spadla s ostatními Ztracenými na ostrov Duris se skvěle hodil do role arogantního advokáta. Kamera nádherná a nakonec samozřejmě veliká poklona panu Desplatovi. Neskutečná věc ta jeho hudba! Ať už něco je, nebo není.. Ať už nám někdo slibuje, že ten skutečný život je teprve tam... Myslím, že nikdo nic nezkazí i kdyby pak už nic nebylo, kdybychom si své životy tady, žili je naplno pro sebe i pro ostatní. Možná, že ty krásné vzpomínky, případně věci co jsme vybudovali pak budou budou to jediné, co po nás zůstane. Já dávám za 5 rozkvetlých pouštních květů ! * * * * *(15.12.2019)

Dva neokoukaní herci, k tomu John Malkovich a podivná atmosféra provázející film. Chvílemí mě dostávala, jindy mě nechávala klidným. Téma silné, ale musí se uchopit správně, v tomto případě to bylo docela obstojně provedeno a podáno. Jinak celkově téma ztráty blízkého, smrti a nějakého toho "afterlife" mě vždycky zajímala.(12.1.2011)

Chtěli byste vědět, že umíráte a kolik času Vám zbývá? Změnili byste svůj život? A co kdyby umíral Váš nejbližší, co byste udělali? Silné drama, kdy do poslední chvíle nevíte, co očekávat. Krásná hudba skladatele Alexandrea Desplata tomu dodává tu správnou atmosféru.. ,,Nebojte se říct těm, na kterých Vám záleží, že je milujete." (8.9.2011)

Ačkoliv záčátek snímku je takový všelijaký a poněkud rozpačitý, konec je doslova prosycen emocemi a smutkem. Zprvu jsem si myslel, že budu zvažovat hodnocení velmi nízké 2*, max. 3*, ovšem s blížícím se koncem jsem začal uvažovat o plném počtu. Afterwards navozuje řadu zajímavých myšlenek o smyslu života, smrti, uvědomnění si priorit, smíření s osudem a přijetí jeho naplnění. K silnému prožitku na konci napomáhá pomalá a tklivá klavírní melodie a skvělé záběry kamer. Celkově vizuální zpracování snímku je třeba pochválit, stejně jako herecké výkony.(7.3.2013)

,,TO JE CENA ZA TO STÁT SE POSLEM“. ,,Ale já o to nikdy nežádal. Nikdo mi nikdy nedal na vybranou“. ,,MĚL JSI NA VYBRANOU, NATHANE. VYBRAL SIS, KDYŽ SES ROZHODL VRÁTIT ZPÁTKY, POTOM CO JSI UMŘEL. A TY SES VRÁTIL. A TEĎ VÍŠ PROČ“..... /// Nathan se podíval smrti do tváře, ale je stále tady. Kay je posel, který pomáhá lidem odejít v pokoji. MYSLÍM, ŽE TO CO DĚLÁTE JE ÚŽASNÝ. Záhadná atmosféra, příjemná hudba, dobří herci (R.Duris potvrdil své charisma z (K)lamače srdcí) a film plný života a SMRTI. Když umřete, to neznamená, že přestanete existovat ..... Mám rád tyhle filosofický úvahy, zvlášť když jsou zabalený do takhle zajímavýho provedení (unylé tempo? Kam furt spěcháte? Umřít?). JAKÉ JE TO ČEKAT NA SVOJI SMRT? Jsem ochoten ,,v něco“ věřit (nejdůležitější je žít naplno dnes, TEĎ! ZÁZRAK ŽIVOTA SI UVĚDOMÍME POZDĚ) a vychutnávat si každej okamžik. Nejen filmu, ale hlavně ŽIVOTA! Mnohem zajímavější než Život po životě. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám rád filmy ve kterých se neustále čeká, že někdo umře. 2.) Bestseller ,,Et après“ od Guillaume Mussa číst nebudu. 3.) Zničeho nic se mi začali stávat zázraky. 4.) Neustále kolem sebe vídám lidi zářící bílým světlem. 5.) Jsem přesvědčenej, že není žádný světlo, ani svatozář, ani hovno (o tom 1. a 3. bodě bych si dovolil polemizovat..). /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(30.5.2011)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v kanadskej provincii Quebec, v amerických štátoch Nové Mexiko a Texas a taktiež v meste New York. (MikaelSVK)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2008 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)

• - Inšpiráciu pre natočenie snímky dostal režisér Gilles Bourdos ihneď po tom, čo dočítal novelu "Et apres..." od francouzského spisovatele Guillauma Mussa. (MikaelSVK)