Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Krasus

Bohdan Sláma dospěl a s ním i jeho film.Je to jeho první dílo u kterého jsem pochopil poselství a musím uznat,že je to terno až běda.Venkovský učitel je syrový,citlivý a artově vykrášlený film.Ve své podstatě je skvělý a velice důležitý pro tuzemské diváky,ale rozhodně není pro každého.Venkovský úmor a městská džungle utopená v symbolice poctivého filmu evropské měřítka.Marek Daniel zbytečný,porod rulez! ()

standsiller

Film, u ktorého by mi nerobilo problém aj keby som ho videl viac krát. Výborná atmosféra všetko presiaknuté skvele napísanými charaktermi. Pravý smrad života a nie umelý , poprekrúcaný a v kŕčovitej póze. Bolo tam všetko , čo v iných filmoch ( lokalizovaných v našich končinách ) nefunguje, ale v tomto filme to skrátka pekne všetko do seba zapadalo. Na Slovensku a Česku sa filmy točiť dajú. Potrebujú však kompetentných ľudí. ()

jefff

Trochu lepší Sláma, ale pořád jsem se s jeho stylem nesžil. Ke všemu mi Liška do role moc neladil a chvilkama působil až parodicky. Dobré, realistické, ale i nijaké a mdlé. Žádná sláva pane Sláma. ()

Heraldika

Velmi kultivovaný film, abych tak řekla. Žádné přehrávání, přílišné mentorování, nevyužití námětu a špatný casting - tak častý nešvar českých filmů, se zde opravdu nekoná. Po hodně dlouhé době se mi český film opravdu líbil a pokud nedám plné hodnocení, tak jen proto, abych dala prostor panu režisérovi pro další (doufám) filmový skvost. Sláma roste spolu se svými filmy, a pokud mě Štěstí ještě úplně nechytlo, tak učitelovi ve skvělém podání Pavla Lišky (kdo by to byl řekl) se to jednoznačně povedlo. ()

Smileface

Nutno uznat že typicky Slámovské postavy získávají změnou sexuální orientace nový rozměr. Co ovšem Slámovi neodpustím je naprosto otřesný herecký projev Ladislava Šedivého, který tímto navozuje vzpomínky na netalentovaného Zdeňka Raušera z Divokých včel, který tam byl ovšem obsazen úmyslně kvuli své neherečnosti. Některé dialogy působí nereálně až směšně. Trochu se zlepšila kamera, ovšem dějově Venovský učitel nic závratného nepřináší. Jde o klasickou zápletkou několika zmatených lidí a zdlouhavé rození telete na konci filmu z toho nic výjmečného neudělá.Snad Bohdan Sláma příště porodí něco zajímavějšího. ()

fruitbueno

Silné drama o tom, že před sebou samým nelze utéct, o tom, že samota je zlá, o tom, že každý z nás je originál se stejnými právy jako ostatní. Vynikající ZB, která si výkonem koleduje o Českého lva, sympaťák PL, který potvrzuje svou extratřídu, oba skvěle doplněni neherci, se kterými to Bohdan Sláma prostě umí! Chci zdůraznit ještě naprosto odzbrojující hudební doprovod... krásný film, ze kterého poetika sálá na tisíc kilometrů! ()

ericek

Chvílemi silné (i když hóóódně teplé:-)) momenty, chvílemi se děj neskutečně pomalu vleče, což především ve druhé půlce začíná nudit. Liška si určitě zadělal na českého lva, to je bez diskuze. 70%. ()

Soweek

Ano, ano, kvalita českých režisérů upadá do temné nekonečně dlouhé díry, pouze Sláma do ní nespadnul. ()

ArdathBay

Dlouhé záběry bez střihu, krásná kamera, opravdovost číhající v každém filmovém políčku a já absolutně pohnut. Pro mě nejlepší film po roce 89. Tady papír nešustí a život se žije. ()

Wilston

Realistický snímek, který zobrazuje život a starosti obyčejných lidí. Skvěle propracované charaktery postav. Snímek zachycující venkovského učitele (homosexuála), který odjel z města učit do venkovské školy. O jeho sexuální orientaci nikdo z nových kolegů a přátel neví. Jednoho dne se ale objeví člověk (také homosexuál) z učitelovi minulosti a spustí tak nečekané trable… ()

kisha

Sláma tam nacpal tolik klišovitých životních mouder a rad, že by se to mohlo pouštět jako výchovný film dětem ()

MaxipesFik

První třetina filmu místama drhne - některý repliky, scény... Ale když už se zdá, že se z módního tématu o jinakosti stane výstavní klišé, věci se nějak dají do pohybu a najednou je to přesvědčivý. Velice dobrý film, takových tady moc nevzniká (ve srovnání s Hřebejkovsko-Svěrákovským mainstreamem spíš výborný film). Největší zásluhu na tom má asi duo Liška - Bydžovská. Kamera je někdy příliš prvoplánovitě hezká (kontralicht, jízdy...). Muzika sedí. 85% ()

Zemi11

Voříšková je sexy, co si budeme povídat, ale po tomto jejím představení šuk sem šuk tam se mi opravdu zhnusily zábavy. Nechutné, odsuzuju takovéhle jednání. Založeno na naturalistickém vykreslení kruté reality, podobně jako Štěstí. Bohdan Sláma je prostě v takovýchto nechutnostech a odporných oplzlostech král. ()

Daniellea

Neměla jsem od tohoto filmu žádné velké očekávání, nezaujalo mě téma ani jsem nevěřila v možné věrohodné ztvárnění Liškou a Bydžovskou. Do půlky filmu to byla pro mě "jen" příjemná podívaná, ale pak mě to postupně dostávalo... Je to opravdové, jemné, uvěřitelné a hluboce lidské. Liška i Bydžovská jsou skvělí, přesvědčili mě i dojali. Bravo! Do půlky filmu jsem byla přesvědčena o 3*, ale především za výkon Pavla Lišky, který ztvárnil nelehký charakter s naprostou přirozeností a změnil můj dosavadní názor na něj (i když už i ve Štestí ukázal, že zvládá složitější charaktery) dávám 4*. ()

Dromed

Některé české filmy jsou tak krásně sympatické. Po všech těch amerických neosobních bullshitech, tohle pohladilo a zahřálo u srdce. Díky Slámo za balíky slámy. ()

Matts

Když jsem viděl Divoké včely, bylo mi okamžitě jasné, že na styl Bohdana Slámy si nikdy nemůžu zvyknout. Neustále jsem si říkal "...a co jako?". Po shlédnutí filmu Štěstí už jsem se sám sebe takhle blbě neptal. Musel jsem si připustit, že mě to začíná celkem bavit a těšil jsem se, co přijde. A to co přišlo mi vyrazilo dech. Venkovský učitel je skutečně dobrý film. Uvěřitelné postavy vedou uvěřitelné dialogy. Příběh fascinuje svou jednoduchostí a zároveň silou. Sláma zde hraje na city diváka víc, než jsme zvyklí - a velice se mu to daří. Pavel Liška se do role intelektuála, trpícího silným pocitem viny, překvapivě velice hodí...no a Bydžovská je prostě dobrá vždy a ve všem. ()

uzzi

Venkovský učitel mě překvapil svojí dokonalou stavbou, nenuceností, špinavostí a reálnou poetikou. Tohle všechno nacpat do jediného filmu a udržet pohromadě všechny jednotlivosti a vše vyprávět jakoby mimochodem je režisérský majstrštyk. Sláma ve svých starších filmech už dokázal jak skvělý je režisér, přesto mě uhranul až nyní. Obrazy kde se bez střihu klouže nádhernou kamerou za zvuků hudby po krajině a postavách jsou skvělé a nejsou samoúčelné, střídají je reálné a přesné dialogy. Dialogy které nepadají jako říkanka a kde jsou opravdu cítit emoce. Vynikající herecké výkony Pavla Lišky a Zuzany Bydžovské trhají na kusy cokoliv co smrdí a šustí papírem (tak jak smrdí většina české hořko-sladké produkce). Filmu by možná slušela kratší stopáž zbytečné natažená cestou do Německa a větší důraz na pnutí mezi hlavní postavou a zbytkem obce. Ale i tak jsem nadšený z opravdu dobrého filmu. Pokud v současné době někdo točí filmy které jednoznačně přesahují kvalitou hranice naší republiky, je to právě Sláma. Je to film o lehké lásce, těžkém svědomí a hlavně o usmíření. 90% ()

Kanibal

Na 5* to není, na to až moc často vyleze scénář s příliš prostou či šroubovanou větičkou a kamera by občas mohla slézt z jeřábu a stříhnutí tu a tam by neškodilo, ale až na Ladislava Šedivého všichni skvěle hrají, k čemuž jim pomáhají kvalitní scénář, silný příběh, reálné postavy a kvalitní režie. Výborně, díky za dobrý český film (konečně). ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008