Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

tranquill

"Ty věříš v Boha? .. Rád bych, ale nevím, jak se to dělá..." Tentokrát se Bohdan Sláma nezaobírá sociálními tématy, ale menšinovou odlišností. A opět na výbornou i díky parádnímu výkonu Pavla Lišky. "Každej někoho potřebuje!" ()

elessar04

Petr učil na gymnáziu v Praze. Nejen kvůli své matce se rozhodl odejít učit na venkov. Měl skoro vše… Co teď? V jihočeské vesničce se seznámí s farmářkou Marií, která má dospívajícího syna, lempla Láďu, který chodí s bývalou studentkou našeho hlavního hrdiny, studentkou Beruškou. Petr je homosexuál. Bojuje tak trochu sám se sebou. Marie po něm touží, on se zamiluje do jejího syna, který zase přijde o Berušku. Do toho všeho přichází ještě Petrův milenec Jirka. V tomto filmu není nikdo šťastný. Existuje vlastně vůbec nějaké východisko?  Bohdan Sláma opět natočil komorní drama. Tentokrát o samotě a hledání něčeho… Čeho? Štěstí? Lásky? Pochopení? Těžko se o tomto snímku píše… Vlastně ani nevím co psát. Jen možná, že Zuzana Bydžovská zde předvedla snad svůj úplně nejlepší herecký výkon. A Pavel Liška? Ten se své role zhostil s grácií. Jen a jen potvrdil má slova, že je doopravdy skvělým hercem. Možná to chvilkami trochu vázlo, ale to lze hodit za hlavu, protože celek - Venkovský učitel - je vynikající. Skvěle se pracuje se zvukem, obraz je nádherně poetický. Smekám pomyslný klobouk před Bohdanem Slámou, že se snažil o detabuizaci - v konzervativním Česku - "sprostého" slova sexuální orientace. Protože: „Každý někoho potřebuje.“ ()

nwx odpad!

Zbytečný film nijak nevybočující z řady českých novodobých filmových nudností. Šíleně dlouhé záběry o ničem. Prkenní divadelní herci (až na Bydžovskou). Proč jen se každý český film snaží vypadat umělecko psychologicky? ()

Perr

Hodně přeceněný film, herci sice hraji dobře, ale na začátku je úplně zmatený střih, a potom v opěvovaných místech kde už není střih vůbec žádný jsem sice neusnul jako asi tři lidi kolem mě, ale hodně jsem se nudil. Po „znásilnění“ je hodně nelogický scénář, všichni si velmi brzo odpustili, ale ono se vlastně nic moc nestalo:o). ()

radeckator

Filmy Bohdana Slámy mám moc rád, až na to že na ně se mnou do kina nechce nikdo chodit. Jestliže jsem byl Divokými včelami nadšen, po Štěstí jsem si řekl ááách, zase paráda, tak po Venkovském učiteli nemůžu jinak než opět smeknout. Ale i tak bych tuto volnou trilogii o naději v beznaději uzavřel, další díl nepřidával a rád viděl od Bohdana Slámy zpracování jiné látky. ()

Toochman

Pro mě osobně velké zklamání. Celý film mi připadá plytký a bez výrazu, o nějaké pointě nemůže být ani řeč. Kromě toho, podobných ukázek českého venkova už bylo dost (viz. Slámovy Divoké včely). Své "herecké schopnosti" zde naplno využil snad jen Kotek. ()

BDMarty007

Bohdan Sláma je určitě největším depkařem současného českého filmu. Vykreslení venkova v jeho podání je hodně extrémní a neutěšené, stejně beznadějná je i většina postav. Všichni jsou v podstatě svým způsobem "zkrachovanci" - neúspěšní, nešťastní, bez lásky. Už jsem se obával, že si opět uženu pěknou depresi ... ale překvapivě tentokrát dává autor naději. Přijetí reality a odpuštění se stává východiskem. Podle mého je to asi zatím nejlepší film Bohdana Slámy. Pro Slámu typická velká dávka syrovosti je tentokrát vyvažována řadou lidských, obyčejných či až úsměvných postav. Film jako celek řeší hodně obtížná a zásadní témata - vyloučenost jedince s odlišnou sexuální orientací, samota uprostřed lidí, definice úspěšnosti, sociální determinace krachu vztahů... - , ale je přitom poměrně dobře přístupný a stravitelný! Štěstí bylo také hodně silné, ale pro mnohé možná až příliš silné kafe. V neposlední řadě je film skutečně vynikající z čistě řemeslného hlediska. Vynikající scénář, výborná režie, skvělá kamera pracující s různými délkami záběrů a nebojící se jít do detailu, krásně plynoucí vyprávění... Vynikající je i casting a herecké výkony a v neposlední řadě velmi silná a zcela funkční hudební stránka filmu. Myslím, že v tomto smyslu je to film skutečně evropských, či světových parametrů. ()

Brady

Na naše poměry až neuvěřitelně kvalitní snímek. Bohdan Sláma nám, po svém Štěstí, znovu dokazuje, že i tuzemské snímky s relativně nízkými náklady mohou být kvalitní a víceméně srovnatelné se zahraniční tvorbou. Příběh filmu je velmi silný a je zpracován dostatečně citlivě, čímž divákovi přináší vskutku sváteční zážitek. Chvíli jsem váhal zda hodnotit 4* nebo 5*. Ale vzhledem k fenomenálnímu výkonu obou hlavních protagonistů musím hodnotit výše. Zuzana Bydžovská je tradičně velmi dobrá a uvěřitelná a Pavel Liška zkrátka čím dál víc dokazuje, že umí hrát i velmi složité a intelektuální charaktery. Prostě skvělé! ()

DarkoCohen

Po shlédnutí Českých lvů jsem si řekla, že se teda konečně kouknu. Zuzana Bydžovská si lvíčka zaslouží. Pro ni role šitá na míru. Pro Pavla Lišku mám slabost, ale tady bych stejnak uvítala raději někoho jiného. Tandem Sláma/Liška začíná být nesmrtelný. Ladislav Šedivý jako neherec příjemně překvapil, Marek Daniel taktéž potěšil. I scénář se mi líbil. Takže asi jediné co mi vadilo, byla přehnaná délka. Být to o fous kratší, tak jsem ještě spokojenější. Sama jsem překvapená, ale nemůžu jinak. 80% ()

Italiano

Zklamání! Dlouho jsem otálel, abych si tenhle film pustil a tak jednou nastal čas a já máčknul na DVDčku PLAY..Po deseti minutách jsem si říkal, ještě chvilku vydržím, ale moc šancí to u mě teda nemá.Další hodina a půl filmu bylo utrpení..Klasický, otřepaný, český drama o hovně a Liška jako buzík - no, to si snad děláte prdel, ne? ()

loveless odpad!

Na tomto filmu se mi líbily pouze některé panoramatické záběry přírody. Herecké výkony by se daly také vyzdvihnout, ale v tomto případě proč? Nechápu, co to všechno mělo znamenat. Měla to snad být obhajoba - být homosexuální je v pořádku není se čeho bát? Nebo něco v tom smyslu? Pokud ano, tak se to vůbec nepovedlo. Homosexualitu beru jako normální, není důvod pro jakoukoli diskriminaci, ale to co nám tento snímek chtěl zřejmě říct na mě působil negativně. Hlavně i výběr herců do rolí byl fatálně špatný. Pavla Lišku mám ráda, ale do takové role se vůbec nehodí. On vlastně ani ten příběh v postatě o ničem není... a je to tak hrozně nudný a unavující film. Původně jsem dala jednu hvězdičku, ale pak jsem si říkala, že bych tím ukřivdila spoustě dalších filmů, kterým jsem dala jednu a byly lepší i zábavnější, takže už zbývá jen odpad. ()

tančísvlky

Tento film si zaslúžil byť na Nový rok o veľa viac ako ten čo sa premietal. Pan režisér si naložil "komplikované" téma. So cťou z neho vybruslil , pomalosť záberov a práca herecká je vidieť na rozdiel od bežnej produkcie. Podarený film... ()

whisker

Nuda ... pak zazní jedna věta kterou se změní celý pohled na film a vše mi dochází. V tom momentě jsem zpozorněl a vyčkával co se dál seběhne. Byl jsem docela potěšen filmem, který se zezačátku tváří úplně nudně a který by někteří vypli už po deseti minutách. Já jsem naštěstí vydržel a vyplatilo se. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008