Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Gennaro@po

Slusny vykon Lisky a Bydzovske. Nez tocit podobne s***, tak radsi netocit nic. Kameraman se fakt nepredved. Horsi kameru jsem dlouho nevidel. Cumet minutu na odjizdejici traktor je skutecne kumst. Kompozice tragicka. Beatbox u taboraku to je sila. Punk na tancovacce? V tomhle podani? ()

LůCZa

Myslím, že by filmu přispělo víc nadsázky a humoru, protože takhle je to dost pesimistický až ubíjející. ()

Stingray

Asi jsem chvílema i zapoměl na děj kvůli na české pměry neuvěřitelné kameře. Nádhera.Ta"bílo-modrá" scéna na stohu sena mě úplně uchvátila. ()

robzombie

Liškovi vážně nevěřím jiné role, než idiot - a ty mu mimochodem jdou vážně skvěle. V tomto filmu opravdu překvapil. Film má takovou divnou a smutnou atmosféru. Je to zkrátka takové povídání o tom, jak může bejt život na nic... ()

kiwing

Bydžovská výborná, ač ji jako herečku nemusím. Ovšem Liška, "Ládik", a především ten amaterský "kompars" ( např.když si Liška z tramvaje spletl Ládika s nějakým týpkem, tak ten týpek byl fakt vykuk,až jsem se (nechtěně)pobavil) shrhnuly mé hodnocení na *. Povětšinu filmu jsem se nudil...:(čekal jsem víc.... ()

Molerat

Trvalo mi neskutečně dlouho než jsem se donutil podívat se na to, podařilo se však, hlavně díky tomu, že v nemocnici je ukrutná nuda.Byl jsem však velice mile překvapen celým filmem, jeho prostředím, dobrými výkony herců a dějem.Hned jsem si vzpoměl na Zkrocenou horu, která je žánrově celkem podobná, i když Venkovský učitel je více drama.Původně jsem chtěl dát plné hodnoceni, ale když jsem si vzpoměl na zkrocenou horu, tak musím jednu hvězdičku ubrat.Závěrem: nechápu proč se tam několikrát opakuje písnička od Visáčů Známka punku, vždyť tam mohli dát třeba traktora.:) To pogo na zábavě mě velice rozesmálo.:) ()

FireFox

Jo, je to dobrý, vlastně ze všech Slámovek mi nejbližší, ale já mám prostě s tím Slámou problém, no. Nějak se s ním neztotožňuju. Asi to bude tím, že jsem nevyrostla na venkově, ani nejsem lůzr, ani homosexuál. Ale zase to hledání lásky, přátelství a odpuštění, to je univerzální. Bydžovská za pět, Liška tu konečně zahodil toho idiota a je překvapivě dobrej. ()

beregond

Ikdyž mě občas dialogy některých neherců občas zatahali za uši, je to pořád jeden z nejlepších českých filmů, který jako jeden z mála snese srovnání se zahraničními. Učitel je lidský, promyšleně pracuje s nepodbízivou symbolikou a rozhodně stojí za to. ()

stenyek

Chcete dobrý film o venkově? Zkuste Vesničko má středisková. Chcete kvalitní gay drama? Sáhněte po Zkrocené hoře. Chcete se nudit a ptát se jak něco takového vzniklo? Stačí Vám Venkovský učitel... ()

garbage

Člověk, který začně opilému klukovi ve spánku honit péro je hodný a slušný asi se stejnou pravděpodobností jakou je váš otec chovatelem včel na balkóně pražského paneláku. K tomu připočtěte násilně naroubované radobychytré dialogy, do očí bijící výkony neherců a schématické jednání postav. Jako klad vidím podařenou kameru, kompozici záběrů a to, že se stejné krávě za chvíli po narození mrtvého telátka narodilo uplně stejné, ale zdravé. Gratuluji. ()

Liya

Ne, ne a třikrát ne!! Český film dostal zase na prdel... moje stručné hodnocení je "kravina", pokud bych to měla rozvést, tak bych musela říct, že film byl utahaný, neskutečně nudný, o ničem (slušně řečeno), trapné dialogy, herecké výkony tristní, hudba hrozná, navíc místy kvůli její hlasitosti nebylo rozumět dialogům (místy jim nebylo rozumět ani bez hudby, protože herci spíš huhlali než artikulovali), trapné nelogičnoti - nejvíce mě dostalo, jak Bydžovská najde bezvládného, o sebevraždu předávkováním léky pokusivšího se Lišku, ale ne že mu zavolá záchranku, což se v takových případech obvykle dělá - přitáhne ho do postele a riskuje, že i přes její obětavou péči obnášející naturalisticky znázorněné (díky Bohdane, to bylo fakt nezbytné) vytírání zvratků jí kluk dodejchá, ovšem Liška je pašák, jen se trochu prospí a vyzvrací, už je zase jura že může skálu lámat - bože bože, jak naivní!! Nejvíce mě dostává, jak by film hrozně chtěl být pravdivý a upřímný, a přitom je vše tak hrozně nucené a vyumělkované, nic v něm není přirozené. To je velmi smutné. Ke konci jsem to už nevydržela a asi 10 minut před závěrem to vypnula. Absolutně mě totiž nezajímalo, jak to dopadne, a ten ušetřený čas měl pro mě větší cenu než prošvihnutá pointa. A to už se mi dlouho u žádného filmu nestalo... ()

radostR

Hodnocení Slámových filmů se u mě obvykle pohybuje výš, ale Venkovský učitel je za 3. Nepociťuji potřebu podívat se na něj znovu. ()

ashlei

Tohle je určitě film, nad kterým budu ještě dlouho přemýšlet, herci hráli úžasně, byla skvěle vystižena venkovská charakteristika a byla to smršť emocí. Takže jsme se hodně rozhodovala zda dát 3 nebo 4 *, ale 3 * to nakonec vyhráli. Protože, promiňte, ale já jsem tomu filmu nevěřila, která máma by tak lehce odpustila někomu, kdo tohle udělal jejímu synovi a proč role učitele nám byla vnucována, jako ryze kladná? A v neposlední řadě mi scény občas přišli opravdu, opravdu, opravdu dlouhé... Ale aby se nezdálo, že ne, film rozhodně doporučuji ke shlédnutí, určitě stojí za to ()

d.u.f.f.y

Nejhorší Liškův film. Díky scénáři a díky "osvícené" době. Příště si pečlivěji budu číst recenzi a hledat v ní náznaky tolerance. ()

Lucie505

Příběh učitele, který svádí vnitřní boj mezi etikou a vlastní erotikou. Svou homosexualitu se snaží neventilovat, až jednou podlehne, a zneužije opilého spícího syna ženy, která mu poskytla domov. Ačkoli je chybovat lidské, jde o sexuální zneužití, a to by se omluvit nemělo.. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008