Opus pro Smrtihlava

(neoficiální název)

Dokumentární / Životopisný / Historický

Československo, 1984, 99 min

Josef Pešek

Richard Honzovič (vyp.), Luděk Munzar (vyp.)

Jan Petras

Zvuk:

Jan Kacián

Bez komentáře, známá i málo známá znepokojující fakta a události, která děsí i po více jak šedesáti letech. Když opomenu a přehlédnu, pár jistých nesrovnalostí, trochu lepší chronologickou schématičnost a samozřejmě i jistou dobovou poplatnost, tak zcela určitě jde o velmi zdařilý dokument hodný shlédnutí.(2.9.2009)

Ačkoliv je dokument OPUS plně poplatný době svého vzniku, nestírá to jeho viditelné klady. Paradoxně jsou dány z větší části právě okolností, konstatovanou v předchozí větě. Autoři dokumentu mají jasno o Heydrichově a vůbec o nacistické zločinnosti. Klišé o domnělé hegemonii komunistického odboje, jehož váha je značně nadhodnocena, je prolomeno převážně věcným pohledem na Edvarda Beneše - tím dokument převyšuje značnou část i polistopadové produkce - ,přiznáním významného příspěvku PVVZ i vzniku prvního zárodku domácího integrujícího orgánu domácího odboje (Ústřední národní revoluční výbor) a důrazným připomenutím evropského rozměru tohoto rezistentního aktu (ideologické zábrany režimu v té době postupně začaly odtávat a prosazovaly se vyváženější, podstatně více o fakta opřené pohledy). Neadekvátní německá reakce svět rozhořčila natolik, že vznikl prostor pro poválečný transfer rozhodující většiny německočeského obyvatelstva z českého území. Další předností dokumentu je postižení protektorátního všedního dne a důkladně věcné vylíčení předcházejícího Heydrichova života. Interpretace dobového aktu, která nepomíjí ani jeho odvrácenou tvář spolu s plným postižením obav domácího odboje, zůstává i po letech nadčasovým poselstvím OPUSu. I dnes by se - pomineme-li vady, zmíněné v úvodu komentáře - jednalo o dílo nadprůměrné, zralé a divácky vemi zajímavé.(15.8.2009)

O Heydrichovi se dozvíte hodně, bohužel komouši se nazpřeli, takže místy je tendenčnost evidentní, no není to v poměru ke korektním informacem zas až tak hrozné, takže kdo si chce prolítnout život Heydricha, s chutí do toho. 75%(23.4.2014)

V roce 1984 možná z těch lepších dokumentů, přesto se tam tvůrci nevyhnuli tendenčním zvyklostem své doby... Dokument se snaží být objektivní a tak sice uznává atentát na Heydricha jako nutný a povedený akt, na stranu druhou výsadky z Anglie napadá za špatnou koordinovanost a neposlouchání místních buněk KSČ odboje... Arcilotrem je Beneš a prchlá vláda v Londýně zatímco u nás v Protentokrátu to měli komunističtí odbojáři těžké. Samozřejmě tam lecos padlo o Lidicích, Ležácích i závěrečném statečném nerovném souboji v kryptě kostela... Já hlavně kvílel když autoři dokumentu napadli nepřesné shozy výsadků... jsem si naprosto jist, že Sovětské paravýsadky byly v noci vysazovány na metr přesně... Tohle dokument, který možná doplní zájemci o historii nějakou tu menší informaci, pokud se však o toto období zajímáte spíše se párkrát ošklíbnete tendenčnímu podání... * * *(23.4.2014)

Nic nového, nic starého. To je špatně. // 38. LFŠ UH 2012(30.7.2012)

5/10 Vecne ale poplatne dobe vzniku, takze kapku pokrivene - ostatne jako vsechno je sepjate s dobou vzniku.(16.1.2012)

Nijak překvapující pohled na Heydricha, který obecně mapuje jeho život a působení a pochopitelně se zaměřuje na okolnosti atentátu. Co zaujme v negativním smyslu je tradiční poplatnost době, takže je tu pochopitelně kladen důraz na výraznou činost komunistického odboje. Ale není to tak hrozné. Naopak pozitivně vidím vykreslení pragmatika Beneše a také to, že tvůrci se nesnaží dehonestovat západní odboj. 70%(30.10.2012)

Myslim, ze se jedna o velmi kvalitni dokument o risskem protektorovi. Zaujmou i jeho informace z detsvi. Libi se mi i jak je film namluven. Lidi, co opet upozornuji na prehnanou poplatnost dobe, ve ktere byl natocen neberu v potaz. Vice takovych dokumentu.(4.7.2011)

Obvyklá lehce nudná směs faktů, komentářů, vybledlých fotografií a většinou nic neříkajících filmových záběrů se po příjezdu Heydricha do Prahy chvílemi transformovala v politickou agitku.(28.5.2017)

Velmi povedený objektivní dokument, ale jen první třetinu pak už se rozjede bolšanská propaganda.(9.6.2010)

Jediné co lze tomuto dokumentu vyčítat, je jeho občasné pohrávání s fakty. Tím myslím vyzdvihování komunistického odboje a mlčení kolem jeho problematických akcí-třeba o nečinnosti v prvních dvou letech války, apod..(24.6.2009)

Slušně koncipovaný dokument mapující život a zrůdnou činnost Heydricha, atentát na něj, hrdinský odboj a následné represe. Záběry postrádají punc unikátnosti, ale i tak se jedná o působivý dokument, s několika zajímavými skutečnostmi (Canarisův vztah k atentátu) a lehkou poplatností době.(1.1.2014)

Dobré, vlastně dost dobré! Podrobně popisující dokument o Heydrichovi, který je natočen velmi zajímavě. Spousta málo známých faktů a dobrých záběrů ve 100 minutách překvapuje datem svého vzniku. Jistě, je to poplatné době, komunistický odboj, exilová vláda,kolaborantská domácí vláda, západ, SSSR, ale při braní ohledů na toto pohrávání s fakty a hraní se slovy vychází skvělý dokument natočený v Československu.(1.8.2011)

I přes jistou tendečnost a poplatnost době (týkající se samozřejmě komunistického odboje), jde o hodně nadprůměrný dokument. Ta poplatnost naštěstí není přehnaná. Životopis Heydricha je nastíněn v opravdu zajímavých souvislostech.(3.6.2015)

Dokument zajímavý spíše dobou svého vzniku - jako názorná ukázka toho, jak vypadala dokumentární tvorba za minulého režimu..záměrné překrucování či vynechávání určitých událostí a zdůrazňování jiných (podávané nejednou za pomocí komunistické terminologie hemžící se představiteli monopolního kapitálu, reakcionisty či buržoazií) je více než očividné.(12.8.2009)

Docela to ušlo. Faktograficky dobré, filmové záběry vynikající, jen se divím, že ti komunisti to vlastně nevzali celé do rukou sami. Tyto partie dokumentu jsou opravdu k pozvracení.(21.9.2010)

• Ozzy2

Nuda, kdo se hlouběji zajímá o okolnosti atentátu, nepřineslo mu to nic .Navíc tam byla spousta nepřesností, o glorifikaci komoušského odboje nemluvě.(26.1.2016)

Cena dokumentu je poplatná době,ve které byl natočen. Měl by se doplnit a prostříhat a znovu namluvit.(13.8.2009)

• wocicko

Dramatický komentář a názvy jednotlivých kapitol by se daly svést na dobu vzniku a má to svůj půvab. Co je ovšem neomluvitelné je chabá informativní hodnota dokumentu: jen notoricky známé fotografie, videí ještě méně, zveličování komunistického odboje, což vede ke zkreslování informací a konečně vyloženě chybné informace - datace a tak. A co se týče osobních informací o "Smrtihlavovi", daly se vybrat mnohem zajímavější...(24.1.2011)

Pamatuju si jen matně, viděl jsem koncem osmdesátých let a dodnes mám před očima záběr na Gabčíkovu hlavu naloženou v lihu někde v nacistickém ústavu. Kam až ty Němci tehdá klesli....(27.9.2013)

<< předchozí 1 2