Cesta do lesa

Česko, 2012, 110 min (Alternativní 105 min)

Honza Marák (Tomáš Hanák) dávno rezignoval na kariéru „ajťáka“ a koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svoji ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Honza pracuje v lese jako pomocný dělník, spravuje cesty, oplocenky, těží dřevo, pomáhá lesákům. Markéta se živí masážemi a alternativním léčením pacientů, kteří za ní dojíždí na chalupu. K tomu používá různé psychotropní rostliny a houby, což vede ke konfliktu se starousedlíky a poté s protidrogovou policií. Dcera Anyna navštěvuje přespolní ZDŠ, kde však stále propadá, protože se toulá po lesích a místo z učebnic se učí z přírody. Mezi starousedlíky patří zemědělná rodina Papošova. Ludva Papoš (Bolek Polívka) má svůj statek a polnosti, celý rok se stará o úrodu nebo chodí střílet divočáky nebo chlastá v hospodě. Jeho žena Vlasta (Eva Holubová) pracuje jako lesní dělnice. S dalšími ženami z vesnice sází stromky, žne buřeň, pálí dřevo, sbírá šišky. Jejich syn Ludva jr. (Tomáš Vorel jr.) na statku s rodiči nebydlí a s otcem sedlačit odmítá. Vystudoval vysokou lesnickou, takže pracuje jako adjunkt v revíru Josefa Cvrka (Jiří Schmitzer) a bydlí na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem. Po práci chodí střílet škodnou, když tu se jedné noci potká s divoženkou Anynou, vegetariánkou... (Česká televize)

hony23

Je to taková ekologická agitka s pomalu vlekoucím se dějem. Na druhou stranu se na to ale hezky kouká, krásná Anna Linhartová, ještě hezčí příroda a skvělé herecké obsazení. Oproti Cestě z města ubylo sklepáckého humoru, přesto mě film nezklamal a je důstojným pokračováním jedničky. ()

Karlitooo

Adolescentní výkyd, jen se trochu bojím, že to má napůl vykročeno k troškovině či slámovině... Chvilkama originální, taková nedělní podívaná, i překvapí... ()

SZYslak

Jak na začátku moudře pravil pan kočí: "Ta by potřebovala opíchat." Takže za tu přehnanou ochranu přírody a opakující se halucinogeny dva body dolů. ()

Ironhead

Zlata Cesta z mesta, tohle se opravdu moc nepovedlo a navic Anna Linhartova tu predvadi opravdu ochotnicke a toporne herectvi, ze i pak ten Vorel ml. vedle ni pusobi jak zaslouzily umelec... ()

zigy

Ještě tak ta lesní svatba na konci za něco stála a slzička i ukápla, ale jinak je to odfláklé až hrůza...prostě Vorel a spol. se rozhodli, že natočí pro prachy pokračování Cesty z města a tak bez pořádného scénáře učinili....příběh nulový, vtipy nulové, postavy protivné (zvláštní věc - ty samé postavy byly v prvním díle celkem roztomilé). Linhartová není vůbec hezká. ()

Kozlowski8

Režisér Tomáš Vorel si ani na několikátý pokus nezískal moji přízeň. Jeho zvláštní poetika, způsob vyprávění, filozofie a celková atmosféra - mi prostě nesedí. V tomto filmu se vše do puntíku potvrdilo. Viděl jsem hloupou, nudnou, nepřirozeně působící a naivní podívanou. Ani životní filozofie té rodiny mi nebyla blízká ani sympatická, takže jsem jim ani nefandil. Herecky, až na několik málo vyjímek ( Jiří Schmitzer, možná Anna Kameníková), to taly nebyla žádná hitparáda. Oproti Cestě z města pro mne přece jen trošku stravitelnější, ale stejně - velký palec dolů. 35 %. ()

allegria

Co teda nějak nevidím, kde je ta KOMEDIE. Jinak o stupínek lepší než první díl. I když detaily zabitých zvířat si neodpustili tvůrci filmu ani tady. Proč jako? Asi se to někomu líbí, co nadělám. Pro mě hnus na čtvrtou, bez ohledu na to, co jíme nebo nejíme. Jinak romantika dost dobrá. Jsem zvědavá na třetí díl. ()

ariari

parádne vykreslené  kruto realistické postavy, bez čiernobielej fasády,  ktoré svoj charakter dokonale dolaďujú cez vzťah k lesu :-). Neviem prečo označenie romantická komédia. V oblasti  pod lesmi kde žijem to vyzerá, že Tomáš Vorel si odskočil písať scenár ku nám  a v krčme pajcol pár vypečených Záhorákov. ()

PTuranyi

Voľné pokračovanie Cesty z mesta posúva dej na ďalšiu generáciu a ponúka pohľad na vzťah civilizácia vs. príroda ako súboj Greenpeace proti lesníkom. Honza Marák je už integrovaný takže počítače si tu už neškrtnú. So svojou "lesnou žienkou" Markétou a dcérou, militantnou ochrankyňou lesa, zastupujú prírodnú časť. Lesníkov zastupuje rodina Papošových. Hlavne syn Ludva ako nádejný lesník. Príbeh opäť prináša rôzne konflikty a problémy ale houbičky zostávajú. Rovnako ako v predchádzajúcom filme všetko vyrieši láska a jeden drobný zázrak, ktorý prinúti starého Ludvu Papoša vytiahnuť Honzu Maráka z dlhov. Snaha vytvoriť milostný trojuholník je nemotorná a žiaľ aj produkcia a herecké výkony sú priemerné. ()

mocart

Veliké neštěstí!! Mizerný scénář, následkem čehož neměli ani jindy skvělí herci "co do huby" (proč na něco takového někdo po přečtení sénáře kývne???!!!), pitomá hudba á la "toto je má země a vzduch, který dýchám", nesmyslné záběry a celé scény, minimálně celé Léto a Podzim snůška hesel bez jakéhokoli posunu nebo vývoje příběhu ... Suma sumárum: Pokud si Vorel nedělá z celého národa bžundu, což nepředpokládám, vzhledem k ceně filmu, pak už mu asi úplně hráblo. Jak už zde někdo dříve napsal - omlouvám se Cameronovi za kritiku ekoAvataru, tohle je moooooc horší. P.S. David Vávra za necelou minutu přítomnosti na plátně = nezapomenutelný!!! ()

Djflash

Cesta z lesa je taková přírodní filmová exkurze vedena režisérem a kameramanem v jedné osobě Tomášem Vorlem starším. Jednu z hlavních postav tu ztvárnil i Tomáš Vorel junior), jak je vidno režisér opět nezapomněl na své potomky), co se týče ostatních postav, zůstalo vše víceméně při starém. Scénář tohoto volného pokračování už sice neoplývá takovou sílou, jako tomu bylo v případě prvního dílu, jenž pocházel z dílny Petra Jarchovského, přesto však má své povedené pasáže. Ze začátku mi přišlo jako by se film vůbec nechtěl nastartovat. Tempo bylo doslova hlemýždí, a tak v první půlhodině se dostávala hodně ke slovu kamera, která se to všechno snažila zachránit pár detailními a impozantními záběry přírody. Z těch bylo však dobře vidět, že režiséra velmi baví práce s kamerou. Možná částečně i kvůli tomu byl snímek rozdělen poeticky do čtyř ročních období, Jen škoda, že se během nich nijak zvlášť nerozvíjel příběh a nezískal tak o trochu svižnější spád. Během sledování jsem mě několikrát i pocit jakoby se mě film pokoušel sám od sebe uspat, k čemuž přispívala i celkem podmanivá hudba, která ovšem měla něco do sebe. Ještě, že nechal režisér takzvaně své herce hrát. Ti tak mohli kvalitu tohoto počinu pozvednout svými hereckými výkony (hlavně tedy Jiří Schmitzer). Ale ani projev mladé rusovlásky Anny Linhartové,(která zaujme většinu diváků pravě svými vlasy) nebyl vůbec špatný. Její ekologicko-aktivistické myšlení bylo vskutku přesvědčivé a někdy i vtipné, což se nedá konstatovat o jejím protějšku, jehož výkon lze charakterizovat slovy strojový a bez zápalu. Autor Tomáš Vorel se chtěl vrátit ke kdysi úspěšné komedií, a dalo se předpokládat, že to nebude nic převratného. A jak to u většiny pokračování bývá (těch českých nevyjímaje) předpoklady se naplnily. Přesto si myslím, s ohledem na naší domácí filmovou tvorbu, že i přes některé mouchy, které v sobě toto dílo bezpochyby má, tak může přeci jen pobavit docela slušné množství diváků ()

Tomiczekk

A nebylo to tak zlý :) Příroda - lesy, zvířata, pro mě kladné obsazení herců (všiml jsem si 3 herců z Gympl-u), bikeři - viz. v lese pojezd (to mě velice potěšilo), jediný co mi nesedlo byla rodina "zdravé výživy" alá Marákovi - nemám moc rád tenhle typ lidí, ale každej je nějakej, zasmál sem se takže 80% ()

robbez

Typický Vorlovský humor, poetika a fascinace přírodou a její spiritualitou. Na rozdíl od Cesty z města je to více realistický pohled, který vnímá i odvrácenou stranu života na venkově (vesnická malost, buranství, drby, není práce) a v přírodě (kácení stromů, zabíjení zvířat pro maso). ()

Mates Hradecky

Pro mě příjemné překvapení, volné pokračování lepší než Cesta z města. Nádherně nasnímané exteriéry, zvířata snad placená jako kompars, dobře volené herecké obsazení a závěrečný jednoduchý popěvek Matko Země, který ovšem nemohu dostat z lebky. Bravo Vorel, jen tak dál! ()

Majdulak odpad!

Ačkoli jsem Cestu z města viděla minimálně 20x a "docela" se těšila na pokračování, musím konstatovat že to bylo tak špatné, že horší to už ani být nemohlo. ()

ZekiZeki

Pan Vorel st. má svůj styl a to se mi líbí. Dokazuje, že nejsme jen národ plagiátorů, ale že umíme taky přijít s vlastní myšlenkou a tu přetavit do originálního filmu. ()

Jincom

Cesta z města i Cesta do lesa jsou prostě filmy, které mi sedí. Mám rád onu výstižnou psychologii typických českých povah, stejně jako prostředí venkova versus města a ona osvobozující atmosféra vesnice a lesa je pro mě příjemným únikem z prostředí velkoměsta, ve kterém žiju... ()