Drama z původní produkce HBO vychází ze stejnojmenného bestselleru, který zachytil zničující dopad dobytí Divokého západu na domorodou kulturu amerických indiánů v druhé polovině 19. století. Sledujeme jej na osudu tří pozoruhodných postav. Charles Eastman (Adam Beach), původním jménem Ohiyesa, je Sioux, ale vystudoval v Dartmouthu a přizpůsobil se světu bílých. Sedící býk (August Schellenberg) je proslulý náčelník indiánského kmene Lakotů, který se odmítá podřídit vládě a do posledního dechu hájí identitu svého lidu, jeho důstojnost i posvátné indiánské území - zlatonosné Black Hills. A senátor Henry Dawes (Aidan Quinn) je jedním z těch, kdo spoluvytvářejí vládní politiku týkající se indiánských záležitostí. Zatímco Eastman s učitelkou Elaine pracují na zlepšení životních podmínek v rezervaci Siouxů, senátor lobuje u prezidenta USA. Řešení též slibuje mesianistické hnutí proroka Wovoka, ale po té, co je Sedící býk zabit a 29. prosince 1890 sedmá kavalerie zmasakruje stovky lakotských mužů, žen a dětí u Wounded Knee, jsou všechny naděje ztraceny. Film natočil režisér Yves Simoneau. (Cinemax)

pouler

Doporučuji také knihu (ve skvělém překladu Dušana Zbavitele). Indiáni nejsou jedinými domorodci, které naše (řekněme západní) civilizace hladila, hladila až je vyhladila :(... Manitu to "bílému muži" jednou spočítá... ()

Ziggy Zagg

Nemastný - neslaný napůl dokument o pokoření indiánského lidu "Bílým otcem". Trochu mě zamrazilo, jen když pomyslím na současnou paralelu politky Spojených států. Zabrat si nepatřící uzemí, a když to nejde, tak alespoň získat nějaké suroviny. Ono to s tou jejich demokracií nikdy nebylo slavné. Co se týká samotného filmu, tak tam nenajdete žádnou výraznou postavu, potažmo s tím souvisí i slabé herecké výkony. Od půlky filmu, jedna velká nuda. ()

Shitonit

Nou fír, ač na první pohled se jedná o těžce nebavící slátaninu, jako celek to představuje suprácky podanou historyjy z doby velmi spravedlivého osídlení ÁAAaameriky. ()

nmarca

Film trpí roztříštěným scénářem, kdy se vlastně neví, kdo je hlavní hrdina. Snaha HBO zpracovat dané téma je však chvályhodná, i tento film představuje v televizní tvorbě vysoký nadprůměr a úspěšně konkuruje filmům určeným pro kina. ()

nula87

Film rámovaný dvěmi zásadními událostmi "souboje" bílých a indiánů, a totiž Little Big Horn, a Wounded Knee. Z indiánského pohledu vyprávěný příběh o konečném pokoření indiánů nově přišedší bílou většinou. Obsahově určitě potřebné, bohužel zpracování neodpovídá závažnosti tématu a ta televiznost je silně na obtíž. 60% ()

helrohir

Hoci ide "len" o film z TV produkcie, myslím si, že spracovanie je na veľmi vysokej úrovni. Hlavne herci si zaslúžia osobitnú pochvalu, pretože takmer všetci dali do tohto filmu srdce. Boj pôvodných obyvateľov amerického kontinentu za slobodu je jedným z najhrdinskejších, ale aj najsmutnejších príbehov ľudskej histórie. Trpký kalich horkosti si museli vypiť až do konca pri neslávne známej udalosti u Wounded Knee, kde boli zbytočne povraždené desiatky Indiánov. Emocionálne veľmi silný film, ktorý rozhodne stojí za to vidieť. 80%. ()

solisoli

Akési nepravdepodobné vysvetlenie snahy o náklonnosť prisťahovalcov voči domorodým indiánom, akože ich adaptovanie do civilizovaného sveta. Veľmi dobre vedeli, ako to dopadne, pretože indiáni iné ako kradnúť, mlátiť sa navzájom a loviť nepoznali. Rozvoj napredoval oveľa rýchlejšie, ako ich naučiť pracovať. Tento príbeh prezentoval viac menej utópiu, ako tu bolo dosť nezáživným jednoliatym dejom podané. ()

Ssova

Tenhle film je pro mě hrozně těžké hodnotit. Nemůžu ho posuzovat jako jiné filmy, protože takový není. Nemá klasický děj se zápletkou a rozuzlením, protože vychází z naprosto kruté skutečnosti, která žádné rozuzlení nemá. Pravdou je, že mi uniká smysl názvu. Četla jsem stejnojmenou knihu, ale film nebyl na její motivy. Snad jen v tom, že byl o válkách Indiánů a jejich utrpení v rezervacích. Název knihy je totiž víceméně citací posledních slov Šíleného koně, která údajně pronesl. Jenže ve filmu je o něm jen několik zmínek, což mě docela mrzí, protože jsem čekala, že děj bude hlavě o něm. Takže bych ubrala několik málo procent jen za tenhle fakt. Nicméně na pět hvězd to stačí, protože film byl velice autentický, herecké obsazení bylo zvoleno dobře a i z té změti neštěstí a zla se podařilo "vycucnout" jakýsi příběh. Bohužel musím dodat, že kdybych měla hodnotit to, co se dělo, musela bych použít o moc horší slovo, než odpad, takže dojem z filmu byl velice smutný, ačkoliv jsem přesně tenhle dojem čekala. :-( P.S. : Představitel Sedícího Býka byl velmi přesvědčivý, ale stejně jsem poznala, že je míšenec! ;-) ()

Radek273

Smutný western s indiánskými prvky o postupném vytlačování a poté i "vyhlazování" nepřizpůsobivých indiánu, kteří si pouze chtěli udržet svou zem, své zvyky a svůj život. Bohužel, ani v jednom případě nakonec nemohli uspět. Bez nadsázky druhý (po Tanci s vlky) nejlepší snímek, ve kterém lze pozorovat tradiční indiánský život a již od pohledu se na jeho produkci nešetřilo! Krása! ()

gizi

Film mi přišel spíš jako dokument, ovšem neuvěřitelně roztáhlý, kdy se většinou ani nic nedělo. Jako dokument zkrácený minimálně na polovinu by měl mnohem větší informační hodnotu, kvůli čemuž jsem se na snímek také díval. Je to neslané nemastné - 55% je skoro moc. ()

Henk

Tenhle film jsem si stáhl asi před 14ti dny a očekával jsem víceméně suché,dokumentární zpracování Brownovy předlohy. Naštěstí se tak nestalo a já bez problému zvládl celou stopáž filmu. Tolik smutku a beznaděje jsem už dlouho, pokud vůbec někdy v nějakém snímku neviděl. Ač tu proběhly výhrady k výkonům herců, dovolil bych si polemizovat. Za všechny další si vybavuji scénu,kdy voják vybízí jednoho ze soukmenovců Sedícího býka, aby si ulovil býka v ohradě. Náčelníkův pohled podtrhuje celou atmosféru tohohle pro mne velmi zdařilého dílka. Na závěr bych se chtěl ztotožnit s názorem kolegy 666teena, že když naši američtí "bratři" začnou udílet světu rady ohledně etnik, měli by si nejdříve pustit tento film. Howgh ()

Agnostik

HBO se opět vytáhla.Tentokrát se zajímavým snímkem o tématu postupném odsouvání Indiánu z jejich rezervací a o hamižnosti bílého muže.Film začíná zlomovou a tragickou bitvou u Little Big Hornu a následném osudném masakru kavalerie generála Custera,až po další události,které následovali potom,vše se točíce okolo půdy díky které snad nejvíce byla prolita krev Divokého západu.Napínavý a poučný film se skvělou výpravou. ()

Trescha

Poslední klapka divokého západu... Simoneau natočil víc než solidní indiánský piedestal. Tv zpracování opět na vysoké úrovni,jak jsme u produkce HBO zvyklý ()

Dr.dogous

scénář 4, režie 4, herci 3, výprava 5, celkem 80%. Uhájit nezávislost lze jen s dostatkem zbraní a munice, Kus americké historie. ()

Pythonator

Nadprůměrná televizní práce, ale pořád je to bohužel jen znatelně televizní. Překrásná literární předloha si zaslouží pořádný velkofilm. A to téma je nadmíru silné, tak proč se ho Hollywood bojí? Zjevně proto, že slavná USA se nerada chlubí těmi zvěrstvy, co mají na svědomí. ()

arianrhod

Perfektní film... Sice bytostně nesnáším protivný obličej Anny Paquin, ale v tomto úžasném filmu jsem se přes to přenesla. Sice jsem už stará, ale filmy o Indiánech mě bavit nepřestanou, zvlášť když se opírají o skutečnou historii a jsou tak skvěle natočené. ()