Sličná strašidla v podobě nejrůznějších Percht a Bílých paní mají u nás předlouhou tradici. Vždyť hodná Bílá paní mohla nasytit chudé lidi a ztrestat naduté pány či dráby. V polovině šedesátých let se k těmto legendám vrátil spisovatel Karel Michal ve sbírce Bubáci pro všední den. Bílá paní – Perchta z Borštejna – v jeho pojetí pokračovala ve svém bohulibém poslání i v době socialismu. Perchta musela suplovat arogantní netečnost těch, kdož měli pečovat o blaho lidu a zatím pečovali jen o své vyhřáté pelíšky. Její trestuhodná aktivita vzbudila pozornost orgánů všech stupňů a byla velmi, velmi nežádoucí. Stejně nežádoucím se posléze stal i film, natočený podle této povídky režisérem Zdeňkem Podskalským v roce 1965. Aby snímek neprovokoval k nepříjemným otázkám, odpočíval přes dvacet let v trezoru. V satirické – tak trochu duchařské – komedii se setkáte s Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Vlastimilem Brodským, Irenou Kačírkovou a Rudolfem Hrušínským. (Česká televize)

V@lecCZ

Druhý nejlepší film pana Podskalského (těsně za filmem Světáci). "pravém" zařazen mezi trezorové filmy. I dnes se divím, že v té době se takový film povedlo natočit. Trefná satira socialistického zřízení. Velmi krásná hra se slovy (nepotřebujeme strašidla, když máme národní vejbor, atd.). Famózní herecké výkony. 5* ()

PORTER44

Herecký obsazení hvězdný a jak jinak ,bylo naco koukat, vtipných scén dostatek,zázrak s vodovodem se povedl,hlášky povedený na tu dobu. ()

godal

"Ale tady žádný most není"! Ty pořád s tou tvojí pravdou-drž hubu a plav"! legendární hlášky,dokonalé herecké obsazení i výkony-skvělá režie.Pak vznikne poklad,který by si už zasloužil renovaci a bylo by dobré tohle skvělé dílo uchovat-zvláště kvůli tomu,jak moc se do dnešní doby hodí. ()

milos.bradik

Zajímavý námět a vynikající herecké obsazení. Ovšem nejlepší je to zobrazení tehdejší ideologie a skvělý humor. Výroky typu "musíme se stlemit" nebo "ty s tou tvojí pravdou" jsou nezapomenutelné. Navíc to papalášství a chování politiků je pořád stejné. ()

OtokPag

Jeden z nejlepších československých filmů. Zdroj hlášek, nadčasově politický:” ta tvoje pravda, drž hubu a plav!” 😂😂😂😂😂 ()

Sofius

Jak překvapivě aktuální příběh, kdy dnes se opět pravda označuje za lež (respektive dnes se říka dezinformace) a lež za pravdu. "Lojzíku, ty přece už dneska víš, ze nejde o to, co je a co není. Jde o to, jak to správně vidět, jak to správně pochopit a jak to správně vysvětlit." ()

Trucker odpad!

Vrcholné herecké obsazení bohužel nemůže změnit nic na tom, že tenhle kinematografický výtvor je naprostá hovadina. Tenhle film ani nemusel odpočívat v trezoru, nejlépe by bylo, kdyby nebyl vůbec natočen. ()

RedWolf

Nadčasová česká klasika, která má co říct i dnes. Dnes se politické plány splňují dále fiktivně. Důležitá je prezentace než samotný záměr. Schůzujeme stále, akorát to nazýváme briefing, meeting a nebo zasedání... kde se asi zasedíme na smrt. Dnes jsme pokrokovější než kdy jindy a věříme každému vpisu na cvrlikači tvoříc urban legendy rychleji než průměrná pracovní doba. Nejmodnější je rozumovat o věcech, které neznáme ani neprověřujeme. VĚŘ, ALE KOMU VĚŘÍŠ MĚŘ dále zůstává spíše jen zápisem na obrazu Bílé Paní, která podle pověšti konala Dobro.... kde stále funguje replika Brodského : „ano, to je široký pojem...“ Dneska si už lidé také nemusí stěžovat, neboť přeci mají svobodu slova... ikdyž je to celé blbost. Inteligenci také dnes potřebujeme, tedy  hlavně tu „naší“ a takovou bez které bychom si nevěděli vůbec rady. I dnes si člověk s plnou dávkou humoru může zanotovat... co ti lidi všechno neukradnou. I dnes platí to cynické, nikomu to neříkej a bude jako by to neexistovalo. Dnes už sice nejsou pravdy na 20 let kriminálu, ale rovnou na doživotní společenské odsouzení. I dnes se lidé hezky chválí na základě cizích úspěchů a ještě se při tom tváří svatěji než sám papež. Politické bourání tajemníka Kopeckého je dnes mnohem promyšlenější, neboť je důležité aby nám lidé nezačali přemýšlet jak pěkně upozorňuje předseda Hrušínský, jehož skvělý výkon na balkóně, kdy promlouvá k občanům je tak univerzální, že si ho můžeme vesele užívat dále na mnohých místech po celém světě. Perlou filmu je jistě psychiatrická léčebna, kde psychológ vysvětluje, že vetšina lidí není zdráva, zejména psychicky, což je pecka, která nikdy nezklame a jsem rád, že stále funguje, že i dnes se tohle ve veřejných službách bez problému ztratí... ono nakonec vidění je subjektivním vjemem, jak trefně Voska repostuje a nutno dodat, že toho psychologa zahrál opravdu skvěle...včetně jeho parádní analýzy snu...i jeho atavistických zábran:) ...krom toho dnes si také mnoho lidí jasně myslí, že jsou normální jako J. Bek, který tu asi zahrál svou životní roli.... posouzení historika Řandy, který vysvětluje jak pracuje moderní věda připomíná současnou rétoriku, kdy stačí příjmout, že primární je hmotná skutečnost a rovnou ze stolu shodit cokoliv, co nepasuje do nějakého módního proudu, ...strašit se může až po smrti, a kdo nebyl nemohl umřít, a kdo neumřel nemůže strašit... jasné...:) I dnes hledáme za vším konspiraci, a nejen ve Vatikánu. Ano techniku to oni maj, to se jim musí nechat... takže jsme zaplaveni tolika konspiraceni, že to vypadá, že i v nové ledničce je něco, co řídí náš život... No neměl bych se tříštit asi na detajlech a nepropadat nějakým náladám... takže zásadově a takticky to konečně ocením... ježíši kriste já chci mezi normální blázny :D abych nemusel denně poslouchat to nadčasové klišé dohnat a předehnat, ale dobře, asi bych neměl ztrácet důvěru v lidi... ale důvěru ve strašidla rozhodné neztrácím...Bílá Paní existuje a mezi sebou si můžeme přiznat i takové skutečnosti, které by lidi zmátly, jestli by se dostaly ven... V případě tohoto filmového kousku je velká škoda, že tak dlouho film musel čekat, než se dostal z trezoru... Z druhé strany dneska už dobře víme, že nejde o to, co je a co není, co bylo nebo nebylo, důležité je přeci jak to správně vidět, jak to správně zhodnotit a jak na to správně reagovat, ...a film už asi nemusíme oceňovat, neboť je to jeden z mála filmů, který se ocenil velmi dobře sám...a rozhodně bez nás... bez problému překročil období ve kterém se natáčel a dokáže se za pomocí svého kouzla a skvělého scénáře, režie, herců ubránit sám i dnes... konec filmu je neskutečnou humornou ironií... obraz Bilé Paní sice zamknou do sklepa na tři klíče, aby se nedostala znovu mezi lidi, ale stejně jim z toho sklepa uteče... stejně jako tento film...:) () (méně) (více)

Hugho

Keďže už všetko podstatné napísali spolu-recenzenti, obmedzím sa len na toto - u mňa prvé miesto v súťaži o zlatú mrežu! Neuveriteľne odvážna a trefná satira vtedajšieho režimu, bravo! ()