Opravdu dokonalá satira na komunistický režim, snad nejlepší co znám. Takhle otevřeně do toho šal málokdo a následky byly nevyhnutelné. Systém v celé své kráse, pro běžného občana shrnutý v poslední větě filmu.(17.10.2005)

DRŽ HUBU A PLAV! nebo máte radši „Nepotřebujeme strašidla, když máme národní vejbor“? Či snad „Ale to musíte opatrně, aby nám lidé nezačali moc přemejšlet“? Geniální protirežimní satira, nebezpečně vtipná komedie a doslova Macocha víceznačných hlášek, tím vším je nesmrtelná Bílá paní. Smekám nad odvahou Zdeňka Podskalského i všech herců, natočit tak trefný políček všem zabedněným soudruhům. 90% Zajímavé komentáře: Frankie, Zakk(24.3.2008)

"Ať žije soudruh předseda" – "Ale dyť to neni pravda." – "No dyť von to taky ví, ale copak to může říct? ... Ať žije soudruh předseda!" Komunistická morálka v kostce a s nekřečovitým nadhledem. Moc jich skutečně nevzniklo.(16.9.2003)

Znásilnění společnosti totalitní komunistickou mocí je snad nejlépe vidět právě na téhle politicko-sociální alegorické satiře... Všechno to relativizování a překrucování skutečnosti, pravdy, slov, jejich významu... Osobně jsem překvapen, že Zdeněk Podskalský mohl tenhle film natočit již v roce 1965. Postupné uvolňování a tání v éře 60. let bylo zjevné, ale takhle otevřený film bych skutečně čekal až za nějaké dva tři roky. Scénárista Karel Michal se zaměřil na frázovité vyprázdnění obsahu sdělení komunistického newspeaku a všechna ta klišé o budování a pravdě zanesl do kontextu reálného života jednoho typizovaného maloměsta...nestává se často, že vznikne filmové díle, kde doslova co obraz, co replika, to trefné pojmenování skutečnosti. V Bílé paní se tahle premisa naplnila...když si s tím spojíte obsazení téměř celé herecké dobové špičky (casting jak v Majoru Zemanovi:-) ), vyjde vám jeden z úhelných filmů naší filmové historie... a jak typické pro ni - (tragi)komedie... Podobné filmy: Farářův konec(16.11.2006)

Podskalský natočil řadu vynikajících i řadu aušusových komedií. Bílá paní nejenže patří k těm nejlepším, ale navíc si určitým způsobem zasluhuje jedno z nejpřednějších míst v síni slávy českého kina (nejen) 60. let. Tak dokonalé a tak silné spojení sice chytré, ale přece jen lidové komedičnosti s pronikavou a miořádně ostrou až odsuzující satirou prázdné totality (přenesené do malých rozměrů) těžko hledá konkurenci. Jestliže se ale po celou dobu přece jen spíš smějeme než bychom upadali do vážných úvah, tak závěrečný "přechod" neexistujícího mostu nám dá takovou ťafku, že nás smích okamžitě přejde (aspoň mne přešel). Musím přiznat, že u Podskalského, přes řadu jeho děl, které hodnotím superlativně, bych takovou sílu nečekal. Podobně jako Radka99 (jehož komentář doporučuji) i mne zaráží, že něco takového vzniklo už v pětašedesém, tím výše Bílou paní hodnotím. Jedním z pilířů, na nichž tento film stojí, je ovšem herecké trio Brodský - Hrušínský - Kopecký, což jsou jednotlivě prvořadé veličiny (zvláště oba prvně jmenovaní), ale nevybavuji si, že bych je někdy zažil v této konstelaci, rozhodně ne v takové síle. Brodský a Hrušínský tady mají roli přímo na tělo. A Kopecký, sice vynikající herec, ale u mne přece jen trochu jinak zaškatulkovaný, k nim nečekaně skvěle zapadá. Ale abych nebyl netaktní - paní Kačírková je jako Bílá paní okouzlující.(25.2.2011)

• - Film se promítal do roku 1970, načež zmizel na téměř dvacet let v trezorech tehdejších politických představitelů. V obnovené premiéře zazářil v roce 1989. (sator)

• - Katelán (Vlastimil Brodský) si bere v 16. minutě filmu při noční procházce zámkem halapartnu s plnou čepelí, o chvíli později drží ale v ruce halapartnu s čepelí proděravělou vzorem. (rakovnik)

• - Na svoju dobu dostali komparzisti celkom slušne zaplatené. Za jeden deň nakrúcania zhrabli 120, za deň, kedy sa netočilo 70 a za zmočenie vlastných nohavíc dostali 180 korún. (Raccoon.city)