Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Budovatelsky - komediální příběh vypráví o poprasku, způsobeném v jednom vesnickém JZD příchodem nové, mladé a na místní poměry až příliš energické zootechničky. Jmenuje se Mája Četná a jednoho večera se jako tornádo přiřítí na motorce na náves typicky české vísky. Předseda, odjíždějící druhý den na dlouhodobé školení, nemá čas se s dívkou řádně seznámit, a tak není divu, že se po návratu nestačí divit. Všechno je jinak. Ve vsi je nová školka, v družstvu všechno funguje, družstevníci odjeli na výlet, protože mají hotovo a Mája, poté co nabourala zaběhaný řád v JZD, začíná nabourávat rodinný život účetního Štědrého. Předseda se rozhodne rázně zakročit a se zootechničkou zatočit, jenže nakonec pozná, že se mýlil a s mladou ženou se usmíří... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

argenson 

všechny recenze uživatele

"Už jsem se rozhod, ještě jednou do toho praštím, budu se ženit." - "Lojzo, dyť já jsem ti svěřil živočišnou výrobu." Tenkrát to mohl být lehce nadprůměrný film, z dnešního pohledu právem zapomenutý a ve filmografii Zdeňka Podskalského nijak nevyčnívající. Málo legrace, příliš budovatelského nadšení a chyba, že v tom nehrála původně plánovaná Jana Hlaváčová. Ta Heda Škrdlantová je dost nudná. Ale Brodský se Sovákem dělají, co můžou. ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Na první pohled urputně budovatelské, ale Jiří Sovák to celkem zvládá vybalancovávat a jeho hlášky nemají chybu. "Copak paní Beranová, ta má oči. Všude!" Taky mě trochu ovládla nostalgie, když jsem si vzpomněl, jak jsem chodil za babičkou do kravína: vápno před vchodem, nefunkční transportér hnoje... jako by to bylo včera. :-) Pravdou je, že z dnešního pohledu je to nekoukatelné, ale pro nadšence je tam opravdu několik míst k pobavení. "Já ji chytím za ruce a ty... Za zadek? Ne, ty chytíš motorku". ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Podle mne nedoceněný film, možná proto, že hlavní myšlenku podává v jakémsi mysticko-crazy hávu (což jsem doposud netušil, že taková kombinace je možná, ale u Františka Daniela nic není nemožné). Do obyčejné vesnice, kde nikdo nedělá to, co umí a chlapi si nenechají poradit, takže nic nefunguje a nikde není nic uděláno (vybíleno, sklizeno, opraveno...), přijíždí zootechnička Mája. Nejenom, že vše vidí v každé chvíli optimisticky, ale dokáže si lidi dostat na svou stranu, protože dovede nejen vyhmátnout, co je v nich dobrého, ale také je pochválit. Působí tím skutečně jako mimozemšťan. A tak není divu, když se vrátí po šesti týdnech předseda JZD, že "svou" vesnici nepoznává, a hned zorganizuje proti Máje odboj, vedený hlavně přes žárlivost. Celý film je vlastně taková satira naruby - za "naše" hodnoty a "naši vesnici", k níž se chce předseda vrátit, je pokládán onen nefunkční stav, kdy je vše rozbité a nikdo nic neudělá, nebo to udělá špatně. Pravda, do onoho šíleného stylu, který začne hned úvodní scénou na motorce, se asi ne každý dostane, ale pokud ano, čeká ho necelá hodina a půl skvělých gagů, vtipů, parodií, satiry a dvojsmyslných dialogů v docela slušné kadenci. Navíc herci zde skvěle hrají své party, jsou uvěřitelní v každé scéně. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Radostně pracovat a radostně žít. Spousta dobrých herců, lehoučký humor, žádná extra velká agitace. Podskalský už zde oťukával dobové politické možnosti. Mája je ztělesněním nadšené a poctivé práce, dokáže realizovat své plány ve prospěch celé vesnice jako když bičem mrská. Jednoduchý scénář, nicméně pro milovníka československých filmu plně dostačující kvalita. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Když jsem nastupovala po škole v roce 1967 jako zootechnička do JZD, tak jsem si říkala, že to tam rozsvítím jako Mája. A skoro to vyšlo. Jednotka byla zpočátku 15 korun a před rokem 1989 už jezdili zemědělci na rekreace k Balatonu a k moři do Bulharska, tak jakápak agitka. Jen normální venkovská komedie. Pole se musí obdělat a dobytek poklidit a to za každého režimu. Herecký výkon Hedy Škrdlantové nebyl sice na Oscara, ale role naivky ji sedla a ostatní byli skvělí, jako by na vesnici vyrostli. Filmy z venkovského prostředí se nám vždy dařily, jako přirovnání vzpomenu známé dobové komedie Tři chlapi v chalupě nebo Vzbouření na vsi. Když se mi film nelíbí, napíšu to a nesvádím to na dobu. Ta za to nemůže a pokud ano, tak proč se dneska točí takové nesmysly, na které nikdo nechodí. Ty jsou agitkou čeho? ()

Galerie (4)

Zajímavosti (2)

  • Z vesnice Smetanová Lhota, kde se natáčelo, pochází slavný český fotbalista Jan Koller. (M.B)
  • Filmovanie prebiehalo v Smetanovej Lhote a Zdimeřiciach. (dyfur)

Reklama

Reklama