Podle mne nedoceněný film, možná proto, že hlavní myšlenku podává v jakémsi mysticko-crazy hávu (což jsem doposud netušil, že taková kombinace je možná, ale u Františka Daniela nic není nemožné). Do obyčejné vesnice, kde nikdo nedělá to, co umí a chlapi si nenechají poradit, takže nic nefunguje a nikde není nic uděláno (vybíleno, sklizeno, opraveno...), přijíždí zootechnička Mája. Nejenom, že vše vidí v každé chvíli optimisticky, ale dokáže si lidi dostat na svou stranu, protože dovede nejen vyhmátnout, co je v nich dobrého, ale také je pochválit. Působí tím skutečně jako mimozemšťan. A tak není divu, když se vrátí po šesti týdnech předseda JZD, že "svou" vesnici nepoznává, a hned zorganizuje proti Máje odboj, vedený hlavně přes žárlivost. Celý film je vlastně taková satira naruby - za "naše" hodnoty a "naši vesnici", k níž se chce předseda vrátit, je pokládán onen nefunkční stav, kdy je vše rozbité a nikdo nic neudělá, nebo to udělá špatně. Pravda, do onoho šíleného stylu, který začne hned úvodní scénou na motorce, se asi ne každý dostane, ale pokud ano, čeká ho necelá hodina a půl skvělých gagů, vtipů, parodií, satiry a dvojsmyslných dialogů v docela slušné kadenci. Navíc herci zde skvěle hrají své party, jsou uvěřitelní v každé scéně.(29.5.2018)

• jakoby

Preskolena a uvedomela Maja Cerna prijede na nove misto, V bikinach si prohledne kravin a za sest tydnu ji cela vesnice zere z ruky. Kazdy chlap se s ni chce ozenit. Vzorna obec. Vzorny kravin. Vzorna materska skolka. Sklizeno s predstihem.Chce se mi zvracet. Socialisticka vesnice cista jako klicka. Brigadnici - mezi nima cernoska z autobusu rovnou do hospody. Brodsky, Rehor, Ruzickova, Sovak Chramostova Pan Tau ,Zazvorkova, Hajska, Janzurka co jste lidi delali v takove brecce. To chteli v tom byt nebo museli.? Chce se mi zvracet.Ale divat se na to da , obzvlast kdyz je to zadarmo na you ..tu...be..(20.6.2011)

Dobrá dobová satira z počátku šedesátých let, kdy se politická atmosféra uvolňovala a umožnila kritizovat různé negativní jevy kolem nás. Zdeněk Podskalský natočil o něco později ještě údernější satiru - Bílou paní, kde se odhodlal kritizovat i vyšší orgány. Zde zatím plul ve vodách funkcionářů JZD, kteří ve své sedlácké zaslepenosti netuší, že vedou družstvo od desíti k pěti, protože se nechtějí znát k novátorským metodám, jakými byly pořádek a mechanizace kravína, dobrá organizace práce, která nastoupila, jen co předseda družstva na dva měsíce odjel na školení, a umožnila pracujícím družstevnicím odjet na výlet. Soudruhování dnes trošku tahá za vlasy, takhle se mezi lidmi nemluvilo, ale možná chtěl Podskalský právě i toto bezduché klišé zkarikovat, třeba i přednesem zdravice předsedovy dcery na zahájení schůze. Zajímavá role pro nadějnou Hedu Škrdlantovou, klasické komické role sehráli V. Brodský a J. Sovák. S odstupem let to na pět hvězdiček není, ačkoliv ve své době to byl film nesmírně populární, protože se v jeho postavách u nás na vesnici lidé takřka poznávali. - Snad jenom škoda, že satira z dnešního filmu vymizela. A je toho tolik co ke karikování...(4.3.2016)

Když jsem nastupovala po škole v roce 1967 jako zootechnička do JZD, tak jsem si říkala, že to tam rozsvítím jako Mája. A skoro to vyšlo. Jednotka byla zpočátku 15 korun a před rokem 1989 už jezdili zemědělci na rekreace k Balatonu a k moři do Bulharska, tak jakápak agitka. Jen normální venkovská komedie. Pole se musí obdělat a dobytek poklidit a to za každého režimu. Herecký výkon Hedy Škrdlantové nebyl sice na Oscara, ale role naivky ji sedla a ostatní byli skvělí, jako by na vesnici vyrostli. Filmy z venkovského prostředí se nám vždy dařily, jako přirovnání vzpomenu známé dobové komedie Tři chlapi v chalupě nebo Vzbouření na vsi. Když se mi film nelíbí, napíšu to a nesvádím to na dobu. Ta za to nemůže a pokud ano, tak proč se dneska točí takové nesmysly, na které nikdo nechodí. Ty jsou agitkou čeho?(12.6.2016)

Radostně pracovat a radostně žít. Spousta dobrých herců, lehoučký humor, žádná extra velká agitace. Podskalský už zde oťukával dobové politické možnosti. Mája je ztělesněním nadšené a poctivé práce, dokáže realizovat své plány ve prospěch celé vesnice jako když bičem mrská. Jednoduchý scénář, nicméně pro milovníka československých filmu plně dostačující kvalita.(28.9.2012)

• - Filmovanie prebiehalo v Smetanovej Lhote a Zdimeřiciach. (dyfur)

• - Z vesnice Smetanová Lhota, kde se natáčelo, pochází slavný český fotbalista Jan Koller. (M.B)