Radostně pracovat a radostně žít. Spousta dobrých herců, lehoučký humor, žádná extra velká agitace. Podskalský už zde oťukával dobové politické možnosti. Mája je ztělesněním nadšené a poctivé práce, dokáže realizovat své plány ve prospěch celé vesnice jako když bičem mrská. Jednoduchý scénář, nicméně pro milovníka československých filmu plně dostačující kvalita.(28.9.2012)

Dobrá dobová satira z počátku šedesátých let, kdy se politická atmosféra uvolňovala a umožnila kritizovat různé negativní jevy kolem nás. Zdeněk Podskalský natočil o něco později ještě údernější satiru - Bílou paní, kde se odhodlal kritizovat i vyšší orgány. Zde zatím plul ve vodách funkcionářů JZD, kteří ve své sedlácké zaslepenosti netuší, že vedou družstvo od desíti k pěti, protože se nechtějí znát k novátorským metodám, jakými byly pořádek a mechanizace kravína, dobrá organizace práce, která nastoupila, jen co předseda družstva na dva měsíce odjel na školení, a umožnila pracujícím družstevnicím odjet na výlet. Soudruhování dnes trošku tahá za vlasy, takhle se mezi lidmi nemluvilo, ale možná chtěl Podskalský právě i toto bezduché klišé zkarikovat, třeba i přednesem zdravice předsedovy dcery na zahájení schůze. Zajímavá role pro nadějnou Hedu Škrdlantovou, klasické komické role sehráli V. Brodský a J. Sovák. S odstupem let to na pět hvězdiček není, ačkoliv ve své době to byl film nesmírně populární, protože se v jeho postavách u nás na vesnici lidé takřka poznávali. - Snad jenom škoda, že satira z dnešního filmu vymizela. A je toho tolik co ke karikování...(4.3.2016)

Brodsky, Sovak, Rehor. To jsou hlavni tahouni tehle lehke komedie z prostredi JZD. A do toho v hlavni zenske roli sympaticka (a mne zcela neznama) Heda Skrdlantova... Podskalsky umel tocit, takze koukat se na to da, ale jinak se obavam, ze film je zapomenuty opravnene. Neni tam totiz vlastne nic, co by si clovek mohl nejak zapamatovat... :) 3-(13.1.2015)

• GIK

Úroveň těch nejhorších budovatelských komedií ze začátku 50. let. A jako vrchol debilní hra o kobyle, která s radostí cválá od soukromníka do JZD. A jako třešnička křečovité neherectví Škrdlantové, prý nadějné herečky. Aby neběhala nahá po vesnici, tak jí bába půjčí průhlednou pláštěnku. Jezeďáci na šestitýdenních dovolených. Marxistická multikulturní brigáda na seno vysoce platných hospodských (dnes kavárenských) povalečů z Divadelní fakulty. V očích slavných herců Sováka a Brodského lze občas vyčíst zděšení - co tu vlastně děláme. To už je dno nebo klesneme ještě níže?(3.7.2016)

Když jsem nastupovala po škole v roce 1967 jako zootechnička do JZD, tak jsem si říkala, že to tam rozsvítím jako Mája. A skoro to vyšlo. Jednotka byla zpočátku 15 korun a před rokem 1989 už jezdili zemědělci na rekreace k Balatonu a k moři do Bulharska, tak jakápak agitka. Jen normální venkovská komedie. Pole se musí obdělat a dobytek poklidit a to za každého režimu. Herecký výkon Hedy Škrdlantové nebyl sice na Oscara, ale role naivky ji sedla a ostatní byli skvělí, jako by na vesnici vyrostli. Filmy z venkovského prostředí se nám vždy dařily, jako přirovnání vzpomenu známé dobové komedie Tři chlapi v chalupě nebo Vzbouření na vsi. Když se mi film nelíbí, napíšu to a nesvádím to na dobu. Ta za to nemůže a pokud ano, tak proč se dneska točí takové nesmysly, na které nikdo nechodí. Ty jsou agitkou čeho?(12.6.2016)

• - Filmovanie prebiehalo v Smetanovej Lhote a Zdimeřiciach. (dyfur)

• - Z vesnice Smetanová Lhota, kde se natáčelo, pochází slavný český fotbalista Jan Koller. (M.B)