• jakoby

Preskolena a uvedomela Maja Cerna prijede na nove misto, V bikinach si prohledne kravin a za sest tydnu ji cela vesnice zere z ruky. Kazdy chlap se s ni chce ozenit. Vzorna obec. Vzorny kravin. Vzorna materska skolka. Sklizeno s predstihem.Chce se mi zvracet. Socialisticka vesnice cista jako klicka. Brigadnici - mezi nima cernoska z autobusu rovnou do hospody. Brodsky, Rehor, Ruzickova, Sovak Chramostova Pan Tau ,Zazvorkova, Hajska, Janzurka co jste lidi delali v takove brecce. To chteli v tom byt nebo museli.? Chce se mi zvracet.Ale divat se na to da , obzvlast kdyz je to zadarmo na you ..tu...be..(20.6.2011)

Na první pohled urputně budovatelské, ale Jiří Sovák to celkem zvládá vybalancovávat a jeho hlášky nemají chybu. "Copak paní Beranová, ta má oči. Všude!" Taky mě trochu ovládla nostalgie, když jsem si vzpomněl, jak jsem chodil za babičkou do kravína: vápno před vchodem, nefunkční transportér hnoje... jako by to bylo včera. :-) Pravdou je, že z dnešního pohledu je to nekoukatelné, ale pro nadšence je tam opravdu několik míst k pobavení. "Já ji chytím za ruce a ty... Za zadek? Ne, ty chytíš motorku".(16.5.2016)

Podle mne nedoceněný film, možná proto, že hlavní myšlenku podává v jakémsi mysticko-crazy hávu (což jsem doposud netušil, že taková kombinace je možná, ale u Františka Daniela nic není nemožné). Do obyčejné vesnice, kde nikdo nedělá to, co umí a chlapi si nenechají poradit, takže nic nefunguje a nikde není nic uděláno (vybíleno, sklizeno, opraveno...), přijíždí zootechnička Mája. Nejenom, že vše vidí v každé chvíli optimisticky, ale dokáže si lidi dostat na svou stranu, protože dovede nejen vyhmátnout, co je v nich dobrého, ale také je pochválit. Působí tím skutečně jako mimozemšťan. A tak není divu, když se vrátí po šesti týdnech předseda JZD, že "svou" vesnici nepoznává, a hned zorganizuje proti Máje odboj, vedený hlavně přes žárlivost. Celý film je vlastně taková satira naruby - za "naše" hodnoty a "naši vesnici", k níž se chce předseda vrátit, je pokládán onen nefunkční stav, kdy je vše rozbité a nikdo nic neudělá, nebo to udělá špatně. Pravda, do onoho šíleného stylu, který začne hned úvodní scénou na motorce, se asi ne každý dostane, ale pokud ano, čeká ho necelá hodina a půl skvělých gagů, vtipů, parodií, satiry a dvojsmyslných dialogů v docela slušné kadenci. Navíc herci zde skvěle hrají své party, jsou uvěřitelní v každé scéně.(29.5.2018)

• GIK

Úroveň těch nejhorších budovatelských komedií ze začátku 50. let. A jako vrchol debilní hra o kobyle, která s radostí cválá od soukromníka do JZD. A jako třešnička křečovité neherectví Škrdlantové, prý nadějné herečky. Aby neběhala nahá po vesnici, tak jí bába půjčí průhlednou pláštěnku. Jezeďáci na šestitýdenních dovolených. Marxistická multikulturní brigáda na seno vysoce platných hospodských (dnes kavárenských) povalečů z Divadelní fakulty. V očích slavných herců Sováka a Brodského lze občas vyčíst zděšení - co tu vlastně děláme. To už je dno nebo klesneme ještě níže?(3.7.2016)

Brodsky, Sovak, Rehor. To jsou hlavni tahouni tehle lehke komedie z prostredi JZD. A do toho v hlavni zenske roli sympaticka (a mne zcela neznama) Heda Skrdlantova... Podskalsky umel tocit, takze koukat se na to da, ale jinak se obavam, ze film je zapomenuty opravnene. Neni tam totiz vlastne nic, co by si clovek mohl nejak zapamatovat... :) 3-(13.1.2015)

• - Filmovanie prebiehalo v Smetanovej Lhote a Zdimeřiciach. (dyfur)

• - Z vesnice Smetanová Lhota, kde se natáčelo, pochází slavný český fotbalista Jan Koller. (M.B)