• honajz
  ****

  Podle mne nedoceněný film, možná proto, že hlavní myšlenku podává v jakémsi mysticko-crazy hávu (což jsem doposud netušil, že taková kombinace je možná, ale u Františka Daniela nic není nemožné). Do obyčejné vesnice, kde nikdo nedělá to, co umí a chlapi si nenechají poradit, takže nic nefunguje a nikde není nic uděláno (vybíleno, sklizeno, opraveno...), přijíždí zootechnička Mája. Nejenom, že vše vidí v každé chvíli optimisticky, ale dokáže si lidi dostat na svou stranu, protože dovede nejen vyhmátnout, co je v nich dobrého, ale také je pochválit. Působí tím skutečně jako mimozemšťan. A tak není divu, když se vrátí po šesti týdnech předseda JZD, že "svou" vesnici nepoznává, a hned zorganizuje proti Máje odboj, vedený hlavně přes žárlivost. Celý film je vlastně taková satira naruby - za "naše" hodnoty a "naši vesnici", k níž se chce předseda vrátit, je pokládán onen nefunkční stav, kdy je vše rozbité a nikdo nic neudělá, nebo to udělá špatně. Pravda, do onoho šíleného stylu, který začne hned úvodní scénou na motorce, se asi ne každý dostane, ale pokud ano, čeká ho necelá hodina a půl skvělých gagů, vtipů, parodií, satiry a dvojsmyslných dialogů v docela slušné kadenci. Navíc herci zde skvěle hrají své party, jsou uvěřitelní v každé scéně.(29.5.2018)

 • Vesecký
  ****

  Dobrá dobová satira z počátku šedesátých let, kdy se politická atmosféra uvolňovala a umožnila kritizovat různé negativní jevy kolem nás. Zdeněk Podskalský natočil o něco později ještě údernější satiru - Bílou paní, kde se odhodlal kritizovat i vyšší orgány. Zde zatím plul ve vodách funkcionářů JZD, kteří ve své sedlácké zaslepenosti netuší, že vedou družstvo od desíti k pěti, protože se nechtějí znát k novátorským metodám, jakými byly pořádek a mechanizace kravína, dobrá organizace práce, která nastoupila, jen co předseda družstva na dva měsíce odjel na školení, a umožnila pracujícím družstevnicím odjet na výlet. Soudruhování dnes trošku tahá za vlasy, takhle se mezi lidmi nemluvilo, ale možná chtěl Podskalský právě i toto bezduché klišé zkarikovat, třeba i přednesem zdravice předsedovy dcery na zahájení schůze. Zajímavá role pro nadějnou Hedu Škrdlantovou, klasické komické role sehráli V. Brodský a J. Sovák. S odstupem let to na pět hvězdiček není, ačkoliv ve své době to byl film nesmírně populární, protože se v jeho postavách u nás na vesnici lidé takřka poznávali. - Snad jenom škoda, že satira z dnešního filmu vymizela. A je toho tolik co ke karikování...(4.3.2016)

 • jakoby
  **

  Preskolena a uvedomela Maja Cerna prijede na nove misto, V bikinach si prohledne kravin a za sest tydnu ji cela vesnice zere z ruky. Kazdy chlap se s ni chce ozenit. Vzorna obec. Vzorny kravin. Vzorna materska skolka. Sklizeno s predstihem.Chce se mi zvracet. Socialisticka vesnice cista jako klicka. Brigadnici - mezi nima cernoska z autobusu rovnou do hospody. Brodsky, Rehor, Ruzickova, Sovak Chramostova Pan Tau ,Zazvorkova, Hajska, Janzurka co jste lidi delali v takove brecce. To chteli v tom byt nebo museli.? Chce se mi zvracet.Ale divat se na to da , obzvlast kdyz je to zadarmo na you ..tu...be..(20.6.2011)

 • vitekpe
  ***

  Brodsky, Sovak, Rehor. To jsou hlavni tahouni tehle lehke komedie z prostredi JZD. A do toho v hlavni zenske roli sympaticka (a mne zcela neznama) Heda Skrdlantova... Podskalsky umel tocit, takze koukat se na to da, ale jinak se obavam, ze film je zapomenuty opravnene. Neni tam totiz vlastne nic, co by si clovek mohl nejak zapamatovat... :) 3-(13.1.2015)

 • Master19
  ***

  Na první pohled urputně budovatelské, ale Jiří Sovák to celkem zvládá vybalancovávat a jeho hlášky nemají chybu. "Copak paní Beranová, ta má oči. Všude!" Taky mě trochu ovládla nostalgie, když jsem si vzpomněl, jak jsem chodil za babičkou do kravína: vápno před vchodem, nefunkční transportér hnoje... jako by to bylo včera. :-) Pravdou je, že z dnešního pohledu je to nekoukatelné, ale pro nadšence je tam opravdu několik míst k pobavení. "Já ji chytím za ruce a ty... Za zadek? Ne, ty chytíš motorku".(16.5.2016)

 • - Filmovanie prebiehalo v Smetanovej Lhote a Zdimeřiciach. (dyfur)

 • - Z vesnice Smetanová Lhota, kde se natáčelo, pochází slavný český fotbalista Jan Koller. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace