Reklama

Reklama

Snímek zasazený do kulis 1. světové války sleduje Michaela Dunneho (Paul Gross), který se s těžkým zraněním vrací z Francie domů do Calgary. V místní vojenské nemocnici pozná citově i fyzicky zubožený Michael krásnou a tajemnou ošetřovatelku Sarah (Caroline Dhavernas). Láska na sebe nenechá dlouho čekat. Krátce na to vstupuje mladší bratr jeho milenky David (Joe Dinicol) nečekaně do armády a odjíždí bojovat do Evropy. Michael cítí jako svoji povinnost vydat se za ním a chránit ho. Oba muži se tak spolu s mnohatisícovým zástupem svých krajanů ocitají na válečném poli u Ypres v bitvě známé jako bitva u Passchendaele. Filmový příběh vypráví o vášni, odvaze, odhodlání a hrdinství těch, kdo v ní tehdy bojovali, i těch, kdo milovali. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (66)

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Pro Kanadu je tahle bitva něco jako pro Australany Gallipoli. Tzn. každý druhý tu měl (pra-) dědečka a vzhledem k tomu, že jinak se s nikým moc neřežou, je to pro ně důležitý důkaz vlastní válečnické historie. Údajně jde o nejdražší kanadský film všech dob, takže by měl stát za to. Podle celkem dlouhého videa na youtube to vypadá víc než dobře - ostatně posuďte sami ZDE. Pozn: já jsem to neviděl, protože to nikde není k sehnání. Jediný člověk široko daleko, kdo to má, je zřejmě kolega hidden666, který má snad všechno... :-))) UPDATE 6. LEDNA 2009 - TAK JSEM TO NAKONEC VIDĚL...... a musím říct, že pro mne převažujícím pocitem je zklamání. Čekal jsem toho přece jenom o něco víc. Chyba 1 - málo se tu válčí - spolu s tou scénou z youtube je tam už jen jedna podobná. Chyba 2 - část mimo válku je dosti plochá, charakterově i dějově, hlavní hrdina navíc moc nevypadal jako chlap z roku 1917. Jinak to je celkem fajn film, bez potíží dokoukatelný, jenom jsem měl pocit, že jsem to všechno už někde viděl a lepší. ()

Herr_Flick 

všechny recenze uživatele

Počáteční válečné intro se bohužel záhy změní v romantický paskvil a než se někam posune, uplyne hodina. A je to vlastně úplně jedno. Bitevní vřava je na dnešek jen mírně nadprůměrná a kanadský "Rambo" jen stěží uvěřitelný. A když už "Rambo", pak kanadský "Ježíš" teda vůbec. Prostě něco dobře něco špatně. Respekt patří zůčastněným. ()

Reklama

fragre 

všechny recenze uživatele

Nehledě na režisérskou neobratnost, která stvořila tuhle dost nudnou vyprávěnku, naplňuje tento film takřka vše, co mne na takovýchto „válečných“ filmech prudí, neboť to není válečný film, ale sentimentální romance okořeněná válkou, která je zde jen pikantní přísadou v růžové limonádě. Ty válečné scény jsou (při vší své krutosti, krvi a blátu) tak atraktivní, že to není pokus o popsání války, ale jsou to spíše záběry z nějaké reality show, která by se mohla jmenovat Přežít!®. ()

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Paul Gross a jeho one man show v roli režisérá, scénáristy a ještě hlavního herce. Snímek je kromě krátkého válečného úvodu a finálního půlhodinového bitevního tažení v zabláceném prostředí se zákopy přetékající vodou, jinak celkem civilním dramatem říznutým dvojitou love story. Boj na domácí půdě probíhá spíše formou slepé nenávisti, pohrdáním k jistým spoluobčanům a dále náborem nových vojáků, kterým je pověřen právě náš navrátivší se hrdina z války jménem Michael Dunne. Karty osudu se trochu zamíchají a než se naděje, Michael je zas zpět na bojišti, tentokrát však nejde jen o něj samotného, ale především o život bratra jeho lásky Sarah. Finální střet se blíží a bitevní vřava o vesničku Passchendaele rozhodne o životě a smrti všech zúčastněných vojáků na obou frontách. Film je naplněn vlastenectvím, hrdinstvím, láskou, zbytečné scény sexu za doprovodu dělostřelectva - když miluješ, není co řešit a v neposlední řadě symboliky - pasáž, při níž Michael na svých bedrech vláčí kříž s dalším raněným. Alespoň jedno malé překvapení nastane, když uslyšíte hlášku "storm troopers", kterou si Kanaďané vysloužili od svých německých protivníků, tu byste zde asi opravdu nečekali. Passchendaele je dalším z řady (anti)válečných filmů, který má však do epického vyobrazení historických události dost daleko a na rozdíl od Miracle at St. Anna, je na IMDB zas nadhodnocený… (6/10) ()

katasta 

všechny recenze uživatele

Bohužel, tohle se Grossovi nepovedlo zrovna tak jak asi chtěl. Z celého filmu mám takový dojem, že prvotní záměr byl ukázat válku, boje, bomby, střelbu, zákopy a pobíhající vojáky. S tímto záměrem měl ovšem natočit dokument, nebo druhého vojína Ryana, a ne se pokoušet z toho dělat druhý Pearl Harbor a motat tam lásku, jen aby na to přišlo víc lidí. Ty scény z boje jsou totiž na tom filmu to nejlepší, ale tím to v podstatě končí. Celá milostná zápletka a okolní záležitosti jsou do filmu jakoby násilně nastrkané až po té, co se zrodil nápad z bojišť. Bitvy jsou pak hezky udělané, ale zbytek je mělký a umělý. I tak to ale stojí za zhlédnutí. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (11)

  • V západo-belgickej dedine Passchendaele (súčasný názov Passendale), ktorá je dnes súčasťou mestečka Zonnebeke, sa nachádza Múzeum 1. svetovej vojny, ktorého názov a vznik je spojený s bitkou o Passchendaele. (MikaelSVK)
  • Natáčení probíhalo 45 dní, a to v Calgary, Albertě a v Belgii. (Terva)
  • Zbraně použité ve filmu byly pušky Lee-enfild, revolver Webley a kulemet Lewis. (K98)

Reklama

Reklama