Reklama

Reklama

Snímek zasazený do kulis 1. světové války sleduje Michaela Dunneho (Paul Gross), který se s těžkým zraněním vrací z Francie domů do Calgary. V místní vojenské nemocnici pozná citově i fyzicky zubožený Michael krásnou a tajemnou ošetřovatelku Sarah (Caroline Dhavernas). Láska na sebe nenechá dlouho čekat. Krátce na to vstupuje mladší bratr jeho milenky David (Joe Dinicol) nečekaně do armády a odjíždí bojovat do Evropy. Michael cítí jako svoji povinnost vydat se za ním a chránit ho. Oba muži se tak spolu s mnohatisícovým zástupem svých krajanů ocitají na válečném poli u Ypres v bitvě známé jako bitva u Passchendaele. Filmový příběh vypráví o vášni, odvaze, odhodlání a hrdinství těch, kdo v ní tehdy bojovali, i těch, kdo milovali. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (66)

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

31.3.2010 ~ Kanadská romantika na bitevních polích První světové. Roku 1917 bojovalo v blátě první světové (Velké války) mj. i kanadské vojsko. Tenhle příběh je příběhem jednoho z kanadských vojáků, objevivším vše a strativším vše během jednoho hloupého dlouhého masakru. ~ V první řadě tu jde o romantiku, ve druhé řadě ještě o jednu romantiku a teprve zatím je válečný konflikt. I když se to kolem něj všechno motá. ~ Hlavně jsem rád, že někdo konečně také natočil První světovou. Druhou mám sice mnohem raději, lépe se orientuji, ale je fakt, že té je již vážně dost a dělá se, jako by snad jiný konflikt ani nebyl. A zrovna taková První světová byla neskutečný masakr. Ale zpět k filmu. ~ V roli ústřední postavy úplně všeho se představuje Paul Gross. Tohle jméno Vám možná nic neříká, ale vzpomeňte se na dobrosrdečného "zvláštního" kanadského vojenského policistu ze seriálu Směr jih a hned si vzpomenete, s kým máme tu čest. Tohohle chlapíka jsem od té doby snad nikde neviděl a hleďme, tady z něj máme režiséra, scénáristu a i představitele hlavní postavy Michaela Dunna (ve skutečnosti Paulova dědečka). Ten se vrací z jedné z bitev zpět do Kanady, do krátkého ošetřování jedné z pečovatelek. A tak trochu hrou osudu si jejich osudy propletou cestičku do těch nejméně hostinných míst planety té doby. ~ Vizuální kvality filmu jsou až překvapivě dobré. Vyobrazení První světové je sice umístěno tak na dvě místa, ale ta jsou vytvořena a zpracována tak, aby vzbudila ten správný pocit zmaru. Zákopová válka s tehdejšími "technologiemi". Takových mrtvých v jedné bitvě a úplně zbytečně. ~ Každopádně, Kanaďané v poli jsou vyobrazeni většinou tak chrabře, až to nevypadá reálně a Paulovi jsem Michaela nějak moc nevěřil a dalších pár drobností k vytknutí bych taky našel. Ve výsledku je to ale překvapivě zajímavý film a chopit se podobně tématu první světové páni Spielberg & Hanks namísto unylého Pacifiku, měli bychom tu další peckovní záležitost. ~ Další dvojice, které dohromady svedla nevlídná doba a další pár, kterému tato doba nepřála. Ale jako kniha by to bylo asi ještě lepší. ~ PS: Máte-li tu možnost, nekazte si film českým dabingem. Není vůbec špatný, ale mohl být i lepší. A hlas Paula Grosse je jedinečný. ()

Smok 

všechny recenze uživatele

Passchendaele ma zaujal realistickým zobrazením blatistých bojísk pri Ypres a priblížením témy 1. svetovej vojny divákovi. Predsa len dobrých filmov z tohto obdobia by človek zrátal na prstoch stolárovej ruky. Seriózny nekompromisný nástup hneď od začiatku síce čoskoro poľavil a prehupol sa do romantickejšej časti - už ani nepamätám, kedy som videl vojnový film bez vsuvky zaľúbenia sa do sestričky v nemocnici. Našťastie sa rejžo ku koncu trochu spamätal a zase si svoju reputáciu trošku poopravil nekompromisným zobrazením finálnej bitky o Passchendaele. Celkovo teda dobré. ()

Reklama

katasta 

všechny recenze uživatele

Bohužel, tohle se Grossovi nepovedlo zrovna tak jak asi chtěl. Z celého filmu mám takový dojem, že prvotní záměr byl ukázat válku, boje, bomby, střelbu, zákopy a pobíhající vojáky. S tímto záměrem měl ovšem natočit dokument, nebo druhého vojína Ryana, a ne se pokoušet z toho dělat druhý Pearl Harbor a motat tam lásku, jen aby na to přišlo víc lidí. Ty scény z boje jsou totiž na tom filmu to nejlepší, ale tím to v podstatě končí. Celá milostná zápletka a okolní záležitosti jsou do filmu jakoby násilně nastrkané až po té, co se zrodil nápad z bojišť. Bitvy jsou pak hezky udělané, ale zbytek je mělký a umělý. I tak to ale stojí za zhlédnutí. ()

sulimo 

všechny recenze uživatele

Když si pustíte posledních dvacet minut, máte to nejkvalitnější z jinak odpadové záležitosti, kde romance otravuje a kde mlčeti je zlato - ano, je to ona jediná v rámci možností obstojná válečná scéna (to kulisové zlo ve filmové podobě na začátku se raději nepočítá). Až obdivuhodně laciné, a tím ani nemyslím ten televizní look, ale všechny ty fráze, které jsou příliš silné na tak stupidní děj a špatné herecké výkony. Doporučuji jako příklad toho, jak lze úspěšně zmrvit docela zajímavou zápletku. A za tu děsnou popovou píseň (po obsahové stránce asi inspirace Celine Dion) na konci bych popravovala. Děsný. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Nehledě na režisérskou neobratnost, která stvořila tuhle dost nudnou vyprávěnku, naplňuje tento film takřka vše, co mne na takovýchto „válečných“ filmech prudí, neboť to není válečný film, ale sentimentální romance okořeněná válkou, která je zde jen pikantní přísadou v růžové limonádě. Ty válečné scény jsou (při vší své krutosti, krvi a blátu) tak atraktivní, že to není pokus o popsání války, ale jsou to spíše záběry z nějaké reality show, která by se mohla jmenovat Přežít!®. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (11)

  • Snímka otvorila 10-dňový Medzinárodný filmový festival v Toronte - 2008. (MikaelSVK)
  • Zbraně použité ve filmu byly pušky Lee-enfild, revolver Webley a kulemet Lewis. (K98)
  • Film Passchendaele bude poprvé uveden 11.11.2008, v den Kanadského díkůvzdání a jeho autor říká, že příběh je odrazem vášně, odvahy a obětavosti. (Elleanor)

Reklama

Reklama