Sólista

Le Soliste

Sólista

Drama / Životopisný / Hudební

USA / Velká Británie / Francie, 2009, 112 min

Joe Wright zklamal. Po jeho předchozích dvou filmech narazil na látku, se kterou mu to nevyšlo. Hvězdné duo v podobě herců Roberta Downey Jr. a Jamieho Foxxe se snaží film utáhnout. Ale na takový příběh je to příliš. To pouto, které vzniklo mezi skutečnými postavami nebylo zachyceno správným způsobem a ke mně jako k divákovi přistupuje hodně pasivně. Během celého filmu se nedostaneme do nitra příběhu a to začne diváka nudit, když se jedná dvou hodinový film. Kupodivu to občas zachraňuje právě hudba, která tomu dodává kapku citů (krásná vizuální vykrádačka Kubrickovy Oddysey).(25.7.2009)

Na tenhle film jsem se hrozně dlouho těšil, ale bohužel zdaleka nenaplnil má očekávání. Hlavní hrdinové sice hrajou hodně dobře, ale ten příběh mě nijak moc neuchvátil ani nevtáhl, nevím proč, ale prostě jsem to jenom tak viděl. Žádné extra emoce ani nic podobného. Což je škoda, protože tenhle film potenciál určitě měl. Postava Jamieho Foxxe byla určitě dosti složitá, možná až trošku moc.(11.11.2009)

Scéna, ve které se Catherine Keener rozplývá nad političností a lidskostí celého Nathanielova příběhu neskutečně podkopává celý film, protože zrovna v té chvíli si uvědomíte, že ten film takový vlastně není. Je pěkně nasnímaný, pěkně zrežírovaný, ale už o něco méně zručně napsaný. A ani padesát záběrů na americkou vlajku neudělá z normálního filmu film politický. Slumy, herecká esa, dojímavý příběh. Kalkul, který nevyšel, ale díky RDJ a JSB to vydržíte. Potěšíl mě psychedelicky barevný poslech konzertu, který ukázal, že to jde vzít i jinou, zajímavější cestou.PS_ Film, který nechá po prvních pěti minutách hlavního hrdinu sedět a zoufale hledět do prázdna, a před konečnými titulky ho nechá tancovat, by se měl zamyslet sám nad sebou.(16.11.2009)

Sólista není žádná hollywoodská limonáda, jak jsem se obával. Přesto jsem si jistý, že už se na Wrightův film znova nepodívám. Vlastně možná ne proto, že by byl špatný, možná proto, že je až moc dobrou sondou do života člověka, kterého nemůžeme pochopit. Mysl Foxxova hrdiny je tak narušená, že se vzpírá našemu (diváckému) přijetí. A tak mě film přes všechny klady (za všechny výkon Jamieho Foxxe a Downeyho Jr.) nedokázal vtáhnout a dát mi nějakou možnost katarze.(9.8.2009)

Rozpočet $60miliónovTržby USA $31,720,158Tržby Celosvetovo $38,454,152Tržby za predaj DVD v USA $10,901,725 //počet predaných kusov 646,883║ len planá hra na umenie, film bez patričného náboju, dosť chladné k divákovi, ten slušný rozpočet na daný film je tak troška záhadou /40%/(14.3.2010)

• - Jamie Foxx (Nathaniel Ayers) si nechal vytrhať vlastné zuby kvôli úlohe Ayersa, tvrdil: „Moje zuby sú príliš veľké a biele, bezdomovec by také nikdy nemal.“ (Zaara)

• - Skutočný Nathaniel Ayers je vo filme na konci filmu v scéne s koncertom. (Skleni)

• - Po snímke Zodiac (2007) sa jedná o druhý film, kde Robert Downey Jr. stvárnil úlohu reportéra. (Zaara)