Sólista

Le Soliste

Sólista

Drama / Životopisný / Hudební

USA / Velká Británie / Francie, 2009, 112 min

Hezké, ale takové... impotentní. Navíc "hezké" přesně tím nešťastným způsobem, který mi spolehlivě otevírá kudlu v kapse: ukážeme ti, diváku, postiženého černého bezdomovce se skrytým, promrhaným talentem a ty se teď, milý diváku, dojmi. Vzhledem k hereckému obsazení jsem se moc těšil a Downeyho nezaměnitelnou, frackovitě ležérní body language si nakonec užil i tady, ale to je málo. Škoda, že si Robert Jr. nevzpomněl na Kirka Lazaruse a Foxxovi neporadil "Never go full retard". Tesklivé tóny violoncella jaksi nedolehly až do mého obýváku.(21.8.2009)

• Aknah

Film jsem plánovala už dlouhou dobu a hlavně kvůli režisérovi, kterému jsem vkládala naděje, že točí skvěle a tohle určitě nebude výjimkou. A už vím, proč jsem tak otálela s puštěním. Nudné, líné, odfláklý jinak zajímavý příběh, který ale má absolutně nevyužitý potenciál. Jamie Foxx tu sice hraje dobře, hudba to celkem doplňuje, ale i tak dlouhé a nic neříkající. Když měl Downey slzy v očích, já taky. Ale to bylo jediná moje emoce za celý film. Slabé, opravdu...(5.10.2012)

Zatim bez debat nejslabsi film Joe Wrighta, ktery ma ale stale pomerne dost co nabidnout. Primarne hledani hudebniho genia v labyrintu schizofrenni mysli a v prostredi LA ghetta. Herecky me to nevzalo, protoze Downeyho i Foxxe nezeru, co ale rozhodne zeru je Ludwig Van v podani Daria Marianelliho, na ktereho se muzete kdykoliv spolehnout, coz Joe Wright moc dobre vi, zatim kvality kazdeho Wrightova filmu tvorila z vice, nez 50% hudba a doufam, ze to bude pokracovat. 5/10(6.7.2011)

Ta hudba, ta božská hudba! Tak by se mi chtělo komentovat většinu mých nejoblíbenějších filmů (v čele s Amadeem, samozřejmě). Ale tady už ten začátek, jak jede Lopez/Downey na kole. Pak jak nejede na kole - a už ho vezou. Pak to vyšetření, jak zaklepe nohama (v ponožkách, bačkorama naštěstí ne). A všechny ty dojemně směšný momentky i z dalšího děje. Chlapče, Downey Jr., ty jsi nám ale vyrostl. Ta nádherná skladba na konci filmu, podbarvující pak i závěrečné titulky. A ten motivek, tu obtížnou houslovou figuru, kterou Ayers/Foxx donekonečna fidlá na svoje skřipky - si pak broukám několik dní, v duchu i nahlas. A ani na vteřinu mi nejde na nervy.(28.10.2010)

Tak tohle jsem teda nečekal. Ukázka mě navnadila na svižný film. Dostal jsem rozvleklý příběh, který skončí tak, jak začal a člověk má díky tomu pocit, že se vlastně díval skoro zbytečně. Herci velmi dobří, ale humor který naznačoval trailer, chybí úplně. Situaci zachranuje Wrightova zručná režie a opravdu mistrovská kamera. Ale opravdu nepochopím, proč nádherná hudba, která je v traileru, ve filmu nezazněla ani jednou?! WTF? Wright mě svým Pokáním naprosto dostal, hodnotil jsem pěti hvězdami, ale tohle bylo šlápnutí vedle. Škoda, tolik jsem si od toho sliboval. Holt trailery jsou svině.(29.7.2009)

• - Jamie Foxx (Nathaniel Ayers) nehrál muzikanta poprvé. Ztvárnil již jazzového génia Raye Charlese ve filmu Ray (2004). (Aknah)

• - Jamie Foxx (Nathaniel Ayers) si nechal vytrhať vlastné zuby kvôli úlohe Ayersa, tvrdil: „Moje zuby sú príliš veľké a biele, bezdomovec by také nikdy nemal.“ (Zaara)

• - Väčšina bezdomovcov vo filme sú aj v skutočnosti bezdomovci. (Skleni)