Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film nazvaný Boží duha je inspirován stejnojmenným románem Jaroslava Durycha. Jde o příběh stárnoucího muže – nemocný, utahaný a životem pokroucený přijíždí těsně po skončení války do pohraničí a hledá člověka, který za války udal a zlikvidoval jeho rodinu. Setká se s mladou německou ženou, kterou revoluční gardy připravily o poslední zbytek lidské cti. Je sama, bez rodiny, bez dítěte, schovává se před lidmi, kteří přicházejí do pohraničí rabovat a prosazovat samozvaný pořádek. Ti dva se sblíží, ale než si vůbec stačí říci svoje jméno, všechno se tragicky skončí. Příběh obnažuje vlastnosti, které vyburcovala atmosféra bezprostředně po osvobození, zpracovává téma poválečného vyhnání Němců a naznačuje možný společný počátek soužití obou národů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

ArthasKarfa 

všechny recenze uživatele

Válečných filmů jsem viděl opravdu celou řadu, ale tenhle byl opravdu velmi drsný, praktický celý je ze vzpomínek na ukrutnosti RG, které operovaly po válce na území nově obnovené republiky. Myslím, že románová předloha měla v ději úplně jinou niť a tenhle film je jen ukrutný, nelítostný snímek, který má člověka tak šokovat, že nedokáže z filmu vnímat nic jiného. ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Řada věcí mi tu neseděla. Rabovací gardisté byli příliš ochotnicky zahraní, špatně hrála dle mého i Hrubešová, závěr mi rovněž nějak nesedl. Celkově jsem měl někdy pochyby, jestli se to takto mohlo odehrát, zejména co se týká toho rychlého vzplanutí Němky k neznámému Čechovi po tom všem, co se jí přihodilo. To mi přišlo trochu nevěrohodné, trochu hr. Mně je jasné, že tohle všechno jsou velmi subjektivní dojmy, nicméně právě ty rozhodují o tom, jestli se mi film líbil, nebo ne. Tento film bohužel nesplnil mé naděje. Čekal jsem víc. ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Milan Kňažko jako chlapík, kterému zabili rodinu v koncentráku přijíždí těsně po válce do pohraničí odkud právě vyhnali všechny Němce a ubytuje se v domě, kde ale stále tajně bydlí německá majitelka. Syrový tv film, kterému záměrně nadsadím čtyři hvězdy, protože: 1) námět ( podobný jako Sedm dní hříchu s Vetchým ) 2) herecký koncert Kňažka a Hrubešové ( ta nehrála špatně ale první polovinu to bylo dost nepřirozené divadelní herectví , ale pak paráda ) 3) jako příznivec filmové nahoty musím ocenit Markétu, která tady šla do full frontal nude , asi naposledy v kariéře.Bravo!!! Překvapivě to je většinou komorní film o dvou lidech, který sráží příliš psychologie, surovosti na efekt, a opakující se flashbacky ( šestkrát upadající dcerka ) a na pěst je čtyřka z revolučních gard ( v celém kraji čtyři rabovači ) Dalo se z toho vytřískat víc, ale oceňuji snahu PS: to jako doopravdy ta alegorie na Adama a Evu byli Kňažko s Hrubešovou nahatý? Zbytečně přestřelené. ()

matynka 

všechny recenze uživatele

Povedený film s výbornou Markétou Hrubešovou i Milanem Kňažkem, kterému jsem, pravda, ze začátku, jeho hraní trochu nevěřila. Hlavně konec mě ale dosral, je dobré si na něj počkat... O kvalitě filmu jistě vypovídá i mezinárodní cena Circomu za nejlepší drama a zároveň nejvyšší cena Grand Prix Regional, kterou dostal režisér na mezinárodní konferenci v Holandsku. Za zmínku stojí i to, že přestože film zaujal mezinárodní osazenstvo, u nás dostal od Rady pro televizní a rozhlasové vysílání pokutu 50 tisíc korun za erotické scény, kterých je však ve filmu docela poskrovnu... ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Je určitě sympatické, že se Svoboda nebojí velkých témat. V roce 2007 se o poválečných událostech týkajících se sudetských Němců teprve začínalo mluvit, takže vlastně odvážný příspěvek do diskuze. Přesto pan režisér dost tlačí na pilu co se týče dramatu, teatrálně zobrazuje násilí, na můj vkus až zbytečně. V jádru ale hodnotím jako přínos. 60% ()

Galerie (24)

Zajímavosti (1)

  • Filmovalo se v okolí Chebu, Františkových lázní, Rokycan, v Kostelní Bříze, ve skanzenu Doubrava (okres Cheb), obci Hazlov. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama