Vicky Cristina Barcelona

• Španělsko Vicky Cristina Barcelona (více)

Horkým sluncem provoněné letní dny, zbavené všech starostí a spěchu chtějí v Barceloně společně prožít dvě mladé Američanky. Jsou to poněkud volnomyšlenkářská Cristina a její na první pohled příkrá, zásadová kamarádka Vicky, která má před svatbou. Jejich plány se „lehce zkomplikují“, na cestě potkávají spontánního malíře Juana Antonia, s jeho krásnou a nepříčetně žárlivou bývalou manželkou, Marií Elenou. Je pochopitelné, že srážka tak temperamentních charakterů na malém prostoru nemůže skončit jinak než žhavým dobrodružstvím… Známý americký režisér Woody Allen se rozhodl natočit především oddechový romantický příběh točící se kolem lásky a citů, a nutno říci, že se mu to úspěšně podařilo. V hereckém obsazení se také spolehl na „hereckou chemii“ představitelek Scarlett Johanssonové, Penélope Cruzové, Rebeccy Hallové a jejich mužského protějšku, Javiera Bardema (známého z filmů Goya, Tahle země není pro starý). (Česká televize)

hatatitla

Už vlastné mená v názve filmu nás zavádzajú do temperamentného sveta nádherného a slnečného Španielska, kde sa Woddy A. ako režisér obratne obracia a berie to z každej strany od preslávenej architektúry cez nočné reštaurácie, altánky , španielsku gitaru až po dedinské prostredie plné zelene a vone vína. Letná milostná zápletka (trojuholník, či dokonca čiastoč. prerušovaný štvoruholník) medzi turistkami a bohémskym Španielom s ešte temperamentnejšou niekoľkými jazykmi hovoriacou Penelope Cruz milo pobaví, no proste záhadné, dýchajúce Španielsko a Woddy može byť na seba zase hrdý... ()

Quak

Asi za to částečně může i špatný dabing, ale mě se ten film vůbec nelíbil. Přitom všechny 3 hlavní herce mám ráda...no nic, třeba příští zkouknutí napoví. ()

Alister

Existencionalistický Allenův snímek prozážený spalujícně-žhavým Barcelonským sluncem je odkazem na kulturu města v Allenově mysli, který inspirativního ducha Barcelony nejspíše spatřuje v postavě uhrančivého malíře konzumujícího život s pravou spontání grácií. Allen tuto přitažlivou postavu v průběhu filmu uvrhne do propasti stále se vracející minulosti = tvůrčí síla umělce, jež si svou více či méně dobrovolnou útrapou, respektive tím, že jí trpý, ačkoliv by nemusel, nicméně pro své umění, pro svou spokojenost ji trpět musí , "onanuje" své múzy,které dosahují klasicky nejvyšší inspirace právě, když umělec trpí. Allenovým konstatováním je příměra, kterou definuje mezilidský vztah určitého typu často umělecky zaměřených lidí, kteří ve svém umění hledají chtěnou stabilitu, hladají přístav ; právě proto potřebují jazyk umění, jako prostředek dialogu se svou těkavou osobností; vyjadření se uměním je jim zrcadlem, v němž na kratičký okamžik spatřují sebe. Cristina, která věčným experimentováním připomíná neposedného slepce, je nejtragičtější Allenovou postavou pravě proto, že není schopná nalézt vymezující mantinely smyslu své existence a stejně tak není schopna nalézt klidu ve fotografování, které jí má být sedativem stejně jako u Bardema malování, na kterého sice jeho sedativa narozdíl od Cristiny účinkují ( je spokojen sám se sebou, se svými plátny, svou tvorbou), nicméně jen tehdy podáva-li mu je jeho bývalá žena, s níž evidentně trvale žít nemůže, není-li přítomen třetí element, Cristina, která pochopitelně se svou těkavostí dokáže nalézat harmonii jen na krátký čas, neboť ji brzy přepadne nejistota. Naproti tomu Vicky je protipólem Cristiny - její naturel mantinely vidí, což ovšem nutně neznamená, že její osobnost postrádá vášnivost, kterou v ní dokáže Bardem narozdíl od jejího snoubence rozdmíchat, jelikož poněkud suché vystupování je u ní zastíracím manévrem, útěkem před sebou, před svými potřebami, jenž se jeví jako podružné z důvodu jejich iracionality a především zkutečnosti, že jsou schopné způsobit bolest.--- Konec filmu je tak poněkud pochmurný, jelikož žádná z postav nenalézá klidu. Jedině snad Vicky může být s určitými rozpaky Allenovou odpovědí či snad řešením, které bohužel bylo příznačně zbaveno veškeré poezie a které by jistě ani on sám nevolil.---- Zkutečná láska bolí, útěk před ní svou marností snad ještě víc, a pasivně stát před úpatím své potřeby žít smyslově si nemůže dovolit nikdo, protože Bardemem vyřčené " Life is short and full of pain " bohužel platí. Náročný, scénářem excelentní snímek, jehož tragika je zmírněna pouze a jen prosluněnou Barcelonou. ()

JamesRyan

Tenhle film je úžasný a celá jeho krása spočívá v tom že těžko říct co je na něm zrovna to okouzlující. Jo Scarlett je skvělá stejně jako Penelope ale to není to hlavní. Mistr Allen natočil přesně to, co jsem od něho čekal. Každý si musí vytvořit sám svůj názor a pravda, doporučuji k tomu sklenku vína protože v průběhu první poloviny filmu hlavní protagonisti vypili tolik vína že mi to prostě nedalo a musel jsem si dát s nimi. ()

carnacv

"Kdo to byl? Eee..., to byl učitel z jazykovky. Zve nás zítra na společný rozlučkový oběd." :) Zaujal mě hodně scénář, velmi neobvyklá linka a upřímně, musel jsem se několikrát přesvědčit, že tohle doopravdy napsal Woody. Jinak Woody opět nezklamal a s radostí opět ukazuje, že ve vztazích nefunguje naprosto nic, a to vlastně nikdy. Proč, ale nezkusit něco nového, když je to tolik vzrušující a okouzlující..... a ...... ehm ......dopadne to zase stejně :). "Pane bože, pořád nechápu, co tam ten tvůj učitel španělštiny dělal s tou střelnou zbraní!" ()

lisbethsally

Tři ženy chtějí jednoho chlapa, co z toho může být? :-) Typický Allenovský styl rozebírající vztahy mezi mužem a ženou. Skvělé výkony všech tří dam, avšak P. Cruz exceluje svými výbušnými dialogy, které mají ve španělštině ty správné grády. Navíc v této roli snad nejvíce vynikla její přitažlivost. Výborný Bardem, který se s ničím nemaže a vše řekne na rovinu. Jediná výtka - někdy až příliš mnoho vypravěčského stylu v situacích, kdy by bylo lepší děj nechat přirozeně plynout. ()

Peedzey

Jsem obrovsky zklamaná. Uznávám, že to není taková tragédie, když se vám nelíbí film, ale.. Woody? Mě se všechno od něj líbí (i když s tím někdy nesouhlasím). Mám jeho styl ráda, ale tohle! Úplně jiny Woody, než jakého znám. Styl vyprávění, vůbec i to, co bylo vyprávěno. Ne, ne. Nudila jsem se a už jsem chtěla aby byl konec. Woody v Barceloně ne! ()

MJI

Sice pod slupkou populárního bezstarostného snobství střední třídy, ale v podstatě s lehkostí vyprávěný vhled do obyčejného života kohokoliv, kdo chce skutečně žít. Příjemné. Velmi příjemné. ()

Ivuska71

Woody Allen je pro mě vždy nevypočitatelný. Jeho filmy mi většinou něčím nesedí. Tenhle byl pro mě naprostým překvapením, podotýkám, že příjemným. Člověk má chuť, ale strašnou chuť být okamžitě v Barceloně, chodit po městě, fotit, a potom sednout do úžasného kabrioletu s Bardemem... Ježkovy voči, to není chuť, ale touha, veliká touha tam být. Takový film je s velkým F, protože vás nutí vidět svět úplně jinýma očima. ()

leto.sk

Skvelé, sladké a divoké ako najlepšia sangria! Keď už sa Woody Allen rozhodne vytiahnuť päty z domu(rozumej manhattan) nemôže si vybrať lepšie miesto ako centrum andalúzie. Barcelona je čarovná, a réžia to vedela. Vizuálne móc príjemné, navyše vložené do prostredia umelcov, bohémov, dobrého vína(doporučujem podávať k filmu) a skvelej hudby. Ozaj, Bardem je fakt macho, a výkon podal famózny, ale je to nič oproti prekvapeniu že ona vie hrať. A ako! Penélope, bravoooooo!!! ()

KraLuban

Navzdory klasickému Allenovskému tématu, sympatickým hlavním hrdinům, velmi příjemné hudbě a krásnému prostředí mé oblíbené Barcelony jen šedivý průměr. Na rozdíl od ostatních filmů Woodyho film určený k jednomu podívání a zapomenutí. Neustálé vysvětlování děje a emocí postav vypravěčem k filmu vůbec nesedí. Sakra Woody, tohle jsi vždycky dokázal vystihnout bez řečí...!! ()

ragtime

No, čo dodať? Cestovanie po Európe má pre Woodyho neobyčajne blahodárne účinky. Hispánsky temperament skrížený s jeho americkým (rozumej neurotickým) zmyslom pre humor. A dokonalá Penelope. ()

KuceraJohny

Hodně dlouho jsem přemýšlel jestli tři hvězdy nebo čtyři, nakonec je to 3,5 i když tady to samozřejmě nejde. Snímek je ohromně zajímavý, lokace jsou snad nejlepší na celém filmu a herecké obsazení také není špatné. Ovšem mi přijde že se mohl děj lépe rozvést. Vše bylo takové hodně na rychlo že se do toho člověk ani pořádně nevžil. Myšlenka jako taková je velmi zajímavá, ale trochu mě mrzelo jak to skončilo. Nechci to tu moc rozebírat abych nespoiloval, ale pokud to skončí takhle chci tam mít víc pocitů. Já na konci neměl skoro žádné. Akorát že se to stalo tot vše, takhle to ten film bere. Javier Bardem mi je od jakživa nesympatický i když tady to bylo trochu lepší. Líbila se mi Johansson ve své roli, a i penelope cruz zahrála skvěle. Závěrem jen řeknu že na snímek určitě doporučuji se podívat je to velmi zajímavý námět, ale po shlédnutí nebudete tak oslněný jak by jste čekali ()

Bogrant

Je to sexi, je to hravé, je to vtipné, je to Woody. Pomerne jednoduchá dráma odohrávajúca sa v pomerne zložitom milostnom, no, povedzme v štvoruholníku? Pekne napísané, pekne zinscenované, chvíľu sa tu rozbieha, potom to už ubehne ako voda. A skvelí herci, od Javiera až po Rebeccu. ()

Pythonator

Woody si chtěl asi proplatit dovču ve španělsku. A jako správný chlap si k tomu přibalil na cestu tři pěkné baby. Scénář asi nepotřeboval, protože čas na plátně lze vyplnit i nudným jakože intelektuálním žvaněním o smyslu života a jinými kecy. Jako Woodyho dovolená to je vcelku podařené a jako pocta volnomyšlenkářskému životu taktéž. Jinak je to jen nudná pičovina o promiskuitní rajdě. ()

Yamatosan

Film od Allena, který mě nikdy moc nechytl - ale tento mě mocně dostal. A přitom tam tolik věcí sralo, hlavně voiceover byl neskutečně otravný, jindy výborní herci vlastně často působí divně (Hall jsem nevěřil vůbec nic, Cruz hrozně přehrává - Oscar, WTF?), scénář je jedna velká zmatenina... a přesto, něco v tom je, taková opravdovost a nadhled, a asi něco, co jsem nikdy nezažil... prostě jsem se od toho neodtrhl a hrozně si to užil. Doprdele, chtěl bych být znovu mladý... ()

Kerwin

Romantika a sranda.Přesně to co jsem čekal, jsem také dostal. Můj oblíbený herec Javier Bardem, možno říci charismatický, ve spojení s tak krásnými slečnami, tvoří velmi příjemně ubíhající celek. **** Hvězdičky navíc za Penelope :). V tomto filmu je zobrazena překrásný obraz Španělské kultury a hlavně romantické pohody. P.S. Více takových svobodomyslných žen :) ()

Kurňa

Tak jsem po dlouhé době, zhlédnul opravdu příjemný film. Penelope byla fantastická a ta scéna se Scarlett v temné komoře, to bylo no... mňam! Moje dvě nejoblíbenější herečky a představa společného sexu je za 4 a půl hvězdičky. Díky Woody!!! ()

Woody vyměnil krásu za... zkušenosti

Woody vyměnil krásu za... zkušenosti