• Španělsko

• Španělsko

Drama / Romantický

Španělsko / USA, 2008, 97 min

Vicky. Zodpovědná. Ambiciózní. Opatrná. Zásadová. Plánuje. Ví, co chce. / Cristina. Nespolehlivá. Spontánní. Bojácná. Střeštěná. Hledá. Ví, co nechce. / Maria Elena. Impulzivní. Divoká. Nezvladatelná. Vášnivá. Žárlivá. Šílí. Neví, co chce. / Juan Antonio. Otevřený. Šarmantní. Žádostivý. Nerozhodný. Milovník. Neví, co nechce. / Barcelona. Kouzelná. Svůdná. Romantická. Nespoutaná. Podmanivá. / Woody Allen. Citlivý. Vnímavý. Lidský. Ví, jak natočit film. // (zatím) poslední film Woodyho Allena jsem očekávala v napětí, ale zklamání se rozhodně nekonalo - spíš naopak. Opět ve skvělé formě, opět stylový rukopis. Už mi bylo smutno po jeho komentářích mimo obraz, tak suchých a vtipných. Už mi bylo smutno po jeho vztahových záležitostech, tak křehkých a tragikomických. Už mi bylo smutno po jeho dialozích, tak lehkých a skutečných. Vicky Cristina Barcelona, další Allenův "evropský" filmek, mě naplnil příjemnou atmosférou, skvělou hudbou, rozmanitou charakteristikou postav, pestrou paletou barev a kvalitními hereckými výkony. Scarlett Johansson úžasná, Penélope Cruz perfektní, Rebeca Hall výborná, Javier Bardem skvělý. Těším se, až se Woody Allenů navrátí do New Yorku, ale myslím, že nemá kam pospíchat... ještě má několik pulzujících metropolí před sebou.(22.11.2008)

Bohuzial, nic nove, ale zachranuju to herecke vykony a nadherne prostredie Spanielska...(22.12.2008)

Co se vztahů týče, nikdy nebudete mít všechno, co si přejete. To ovšem neznamená, že se o to nemáte pokoušet, nebo o tom snažení nemůžete natáčet celý život filmy. Vicky Cristina Barcelona je Allen zpátky ve výtečné formě a jeden z jeho nejvášnivějších filmů. Může za to jednak Španělsko, jednak skvělá čtyřka Bardem, Johansson, Hall a Cruz (obzvlášť Penélope byla k sežrání, ač jsem jinak členem fanklubu sličné Scarlett) a jednak náhled starého muže, který ví, jak to na světě chodí, a má pořád chuť zajímavě vyprávět. Udělals mi velkou radost, Woody. P.S. Dva vzkazy: Brandone, nechlastej před kinem. KarleR: věř, že takové ženy, jakou hraje Penélope Cruz, opravdu existují. :)(26.10.2008)

Španělská atmosféra vlastně film jednoznačně zachránila. Scénář je sice docela zajímavý, ale na druhou stranu "italský vztah" také není žádná novinka. O mnoho originálnější je, že se jim do toho zamotá krásná blondýna. A namísto, aby se jejich vztah rozpadl, vyváží ho to. Ta krásná blondýnka je mimochodem skvělá herečka! No a aby tomu nebylo málo, máme tu obyčejnou Vicky, která po celou dobu filmu vlastně neudělá nic. Film, který stačí vidět jednou. 3,5 *(28.6.2011)

Woody se po krimi Match Point a veskrze průměrnému Sólokapru vrací pomalu ale jistě do starých kolejí (i když New York vystřídalo opět jiné město, tentokrát Barcelona), teď už jen zbývá obsadit se do jedné z hlavních rolí. Zde je však jeho absence jen ku prospěchu věci, nevím jak by roli Javiera zvládnul :P Ten samotný potvrzuje status jednoho z nejnadanějších evropských herců a když na plátně vybalí tu svou španělštinu, je radost jej poslouchat. Jeho roli jsem mu záviděl jako v poslední době nikomu jinému, být na plátně s trojicí tak nádherných žen, jakože Scarlett Jonahsson, Rebecca Hall a Penélope Cruz určitě jsou, je snem snad každého milovníka dobrého filmu a krásných žen, kór když jde o film tak naplněný romantikou a erotickým dusnem. Nevím zda šlo přímo o komedii, protože jsem se při sledování mnoho nenasmál, ale pokud to Woody myslel jako satiru na pohled člověka na život v katalánsku jako na bezproblémové relaxování v teple, jízdě v kabrioletu a každodennímu konzumování vína, dobrého jídla, společnosti krásných žen a free stylu života, tak se mu to povedlo na výbornou. PS: Nevím jak jiným, ale mě Penélope přišla příšerně hysterická a její výkon tentokrát zaváněl přehráváním, ale proti gustu...(9.2.2009)

• - Javier Bardem, který ve filmu ztvárňuje malíře, má vystudované umění a původně chtěl být profesionálním malířem. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Woody Allen psal postavy Christiny a Juana Antonio na tělo hercům, kteří je nakonec ve skutečnosti ztvárnili, tedy Scarlett Johansson a Javier Bardem. (don corleone)

• - Po filmech Match Point – Hra osudu (2005) a Sólokapr (2006) se jedná jíž o třetí spolupráci Scarlett Johansson a Woodyho Allena. (R´Hell)