Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

eye candy

Není nad to pozvat si takhle pár kolegů na chatu, sednout si ke krbu, trochu se cinknout a prozradit na sebe pár neškodných skutečností. Tak například že jste hudbu Elvise vlastně ani nikdy nemuseli, ta dívka se kterou vás před týdnem viděli držet se za ruce byla žena vašeho nejlepšího kámoše.. a že jste pravěký muž, který se po světě potuluje už 14000 let. Měli byste se ale předem ujistit, že vaši kolegové jsou buď dostatečně "open minded" popřipadě dostatečně "stoned" jinak rovnou zapomeňte na to, že by vám to s tím Elvisem sežrali. Tak dobře, teď vážně - jste-li schopni / ochotni se dostat z vlastní čínské krabičky a příjmete-li možnost, že by se něco takového mohlo vážně stát (hahahaha),(ehm..pardon) můžete se svézt na pohodovém a (s trochou snahy a přimhouřenýma oběma koulema) i docela uvěřitelném tobogánu úvah, které by v takové situaci člověka napadaly. Já osobně považuji filosofování nad skleničkou lahodného moku za jednu z nejzábavnějších věcí v životě (hned po hraní si s JOJem), ale abych byl upřímný jaksi jsem se tentokrát z té své krabičky nedokázal úplně dostat, proto jsem si film tolik neužil a dost věcí v Johnově vyprávění mi přišlo celkem nelogických až absurdních. Jenom ta představa, že byste žili několik set životů a ani jednou by vás nepotkala tzv. zbloudilá kulka je dost těžko stravitelná. Plus ta pointa na závěr mi přišla malinko laciná. Ale jinak musím uznat, že celkově má filmek chvílemi slušnou atmosféru a sem tam se otře o zajímavé téma. S herci to taky není žádná katastrofa, hlavně Tony Todd byl super. Verdikt? Solidní filosofická party (milovníci akčních scifi not invited) ()

Idego

Mohl to být úžasný film. Je z toho něco, co promrhalo svůj potenciál. Zejména vinou prvoplánového scénáře a velice násilného zacházení se strojenými dialogy, kdy některé promluvy působily jako verbální Deus ex machina. Herecké výkony také nic moc. Námět je úžasný a film byl zajímavý, ale bohužel nic víc. ()

martycross

Různé výklady a hypotézy na primární otázky v dějinách lidstva mně vždy zajímaly, a v „The Man from Earth“ se mi jich dostalo požehnaně, a k tomu ještě působivou dramatickou formou! Co víc si můžu přát?! :o)) Po dlouhé době uvažuji dokonce o změně v mojí top ten, tak silně film působí. Hned za čerstva vám proto chci sdělit, „Tento film je pro mě absolutní B.O.M.B.A.!“ (2.3.2011) ..P.S.: dávno už ho v topce mám... "THE TRUE IS SO, SO, SIMPLE..." ..to by se mělo tesat do kamene.. (22.9.2013) ()

Estrellita

...aneb jak se dá za směšný rozpočet (200 000 USD) natočit film, který člověk ještě dlouho nemůže dostat z hlavy. K celému filmu stačilo mít pár slušných herců, jednu místnost, pohovku a vypůjčit si několik křesel (které se v průběhu filmu ze záběru stejně vytrácí, takže je možno je brzy vrátit). Dále potom je nutné napsat výborný scénář, skvělé dialogy a hlavně vymyslet příběh, který má hlavu a patu - a velkolepé finále. Mám jenom jednu výhradu - vše bylo až moc předvídatelné. Od začátku jsem jenom přemýšlela, který z přítomných to bude. 80% ()

Doudis19

Malinkaté sci-fátko, které je silou svých dialogů velice napínavé a ke konci až vynikající, ale nemůžu se zbavit pocitu, že mi tenhle film zkrátka nic nedal. Nemluvě o tom, že i přes krátkou délku bych s ním znovu nechtěl přijít do styku. A to především kvůli tomu, že absolutně nikam nevede a spousta zajímavých myšlenek vyzní do ztracena. ()

Vecko99

Komorní scifi drama se zajímavou zápletkou, kterou trochu trochu pokazí závěrečná scéna (tedy aspoň pro mě). Schenkman ve filmu zpochybňuje spoustu "pravd", až vás to nutí přemýšlet zda by to takhle nemohlo být.... ()

Khumbac

Když jsem se na ten film díval zhruba před třemi lety, čuměl jsem jak péro a hltal jsem atmošku. Potom následující den, jsem opět hlatal atmošku. Pocit blaženosti a nirvány mě ještě několik dní neopustil :) ()

chelseaman22

Výborný výukový materiál pro žáky základní školy. Jinak naprosto k ničemu! Chytrolínské dialogy, Johny Walker Green a jedna blbá zápletka. Rozpočet tipuji tak na 20,000 dolarů. Ale bylo to krátké, čímž si director Schenkman malinko spravil jinak bídné resumé. 40% ()

Triple H

Námet fajn, ale scenár a spracovanie ťažká slabota. Dialógy šuštia papierom, herci predvádzajú ochotnícke výkony a réžia v podstate zlyháva. Skrátka amatérska úroveň. Asi nebudem jediný komu dej pripomenul IMO omnoho podarenejší K-Pax. V tom dvojznačnosť fungovala, pretože Spacey z rukáva vyťahoval informácie, ktoré človeku dali dôvod pochybovať či naozaj nie je z inej planéty. Tu ale profesor všetkých ohuruje mimoriadne banálnymi faktami, ktoré jeho story vonkoncom nepreukazujú a ťažko lacnou zaintegrovanosťou jeho osoby do histórie (Budha, Ježiš, Van Gogh a Kolumbus?? Ehm, OK). Dialógy, ktoré postavy medzi sebou vedú sú z informačného a filozofického hľadiska na úrovni diskusie gymnazistov, ktorí si predtým pľúca naplnili nejakou tou veselou zeleninkou. Je preto pre mňa veľké mystérium jednak, že postavám profesorov (!!!) stačilo tak málo, aby uverili, ako aj, že tento žblebt má na csfd neuveriteľných 82%. ()

Motinski

Nie každému bude tento minimalistický koncept po chuti. Pozemšťan je atmosferický, po celý čas obalený rúškom tajomna a všetko je postavené na rozhovoroch medzi pár postavami. Priznávam že ide o dosť originálny námet, chýbalo ale trochu vybrúsiť dialógy a vylepšiť záver. Ten mi už prišiel že chce len na silu spôsobiť Woow efekt. ()

VaHo

Velice originální nápad, který je vytěžen asi na maximum. Po celou dobu jsem napětím nedýchal, a do konce jsem byl na tom stejně jako ti posluchači (vědci). Říká pravdu, lže, je to blázen a nebo jak to vlastně je? Formát rozhovoru inteligentních lidí v jedné místnosti tomu neskutečně sedne. ()

fantassia

Neuvěřitelně jsem se nudila, ze začátku jsem očekávala nějaký rozjezd, ale ten se nekonal, jen nekonečná slátanina, Nemůžu si pomoct, jen jednu za ten začátek, kdy se něco očekávalo.... ()

Mrkvič

Scifi bez efektů, známých herců a odehrávající se v jednom domku a občas kolem něj. Bezvadná myšlenka, ale o ní vůbec nejde. Jde o ty dialogy a hlavně hraní si s absurdní představou. Moc příjemný film, ikdyž asi ne pro každého. ()

baruss

O tomto filme by som povedal, že má parametre ako veľmi slušný TV film. Nebudem však hodnotiť technickú stránku, ale vrhnem sa hneď na obsahovú. Problémom tohto filmu je fakt, že akoby všetky postavy bojovali spoločne proti divákovi. Postavy sa podporujú, potvrdzujú si fakty, iné hundrú a neveria - všetko vytvára v divákovi polemiku. Problém je v tom, že ja ako divák, nechcem byť presviedčaný. Ja ako divák chcem aby tá-ktorá strana (v závislosti na tom s ktorou viac sympatizujem) to natrela tej druhej. Čiže chcem vidieť boj dvoch strán o to kto má pravdu a nie aby ma niekto presviedčal, že tá ktorá strana má pravdu. ()

Sonnik

Pokud by se to v určitém bodě nesvvrhnulo na antikřesťanskou "agitku", tak bych hodnotil plným počtem. Každopádně je to hodně originální konverzační sci-fi, kterého si každý bude považovat jinak na základě svých vazeb k danému tématu. V Johnově příběhu se samozřejmě dají najít nějaké díry, ale proč by měly být brány v potaz, když cokoliv co řekne ať už on nebo jeho oponenti dává smysl a ještě člověka donutí k pochybnostem. ()

Honzíno

Film v podstatě v jednom pokoji, o několika málo postavách, postavený jen na monologu a sem tam nějakém dialogu, občas podkreslený instrumentální hudbou, bez jediného triku. Když vás zaujme, už na něm musí něco být, ne? Minimalistická sci-fi je natolik bravurně zrežírovaná a zahraná (samozřejmostí je skvělý námět), že žádné další prostředky nejsou potřeba. Navíc napsat k takovému snímku scénář, aby jste se necítili okradeni či unuzeni k smrti, muselo být skutečně náročné. Kdo rád mystifikuje a nechává sebe mystifikovat, rád si hraje s různými teoriemi, co, jak a kdy mohlo být, měl by Pozemšťana určitě vidět._Dokonalá konverzačka, je to umění a jako takové se musí cenit. Jdu na plnou palbu. ()

PeterNet

Brilantní, vybroušený scénář a nic dalšího není potřeba. Ten bezmála devadesátiminutový "heptalog" uběhl jako voda. ()

Gothar

Musím povedať, že konverzačné filmy nemám veľmi v láske, ALE tu mi to vôbec nevadilo. 87 minút ubehne ako voda a to sa celý film odohráva v jedinej miestnosti, plus občas v exteriéri. Dialógy ponúkajú mnoho myšlienok na zamyslenie a aj keď mi občas reakcie oponentov pripadali prehnané, tak to dojem nenarušilo a všetko som dokázal prijať bez nejakého odmietania alebo averzie, čo sa mi pri filozoficických zamysleniach nestáva často. ()

Belbo

Komorní drama které by lépe viniklo na prknech divadelního jeviště než na plátně kina. Nic jsem nečekal a dostalo se mi pěkného, dobře zpracovaného a zajímavého tématu. Není to žádná echt filozofická bomba, ale příjemné dílko ponoukající k zamyšlení (možná :)). ()