Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

Marrty3

fajnová povídavá oddechovka,která zaujme...celkem mi ale vadí přemrštěnost...John mluví jako by byl vším a všude byl, všechno znal a kde nebyl od toho měl klíče....ale na to že se film odehrává v jedné místnosti,bez nějaké akce,je to strhující snímek...ale osobně je pro mě K-Pax (Svět podle Prota) o dost lepší film... ()

Ixbalanke

Myšlenky - to je to, co očekávám od scifi. Ne obrazy, krkolomné akce, příšery... Od scifi očekávám, že mi předá myšlenku, která mě předtím samotnou nenapadla. A o toto se pokouší u diváka tento film. Chvílemi je to hodně vyvratitelné a trochu slabší, ale film má velmi příjemnou atmosféru. Získal si mě také kritikou náboženství a především křesťanstvím, a dělá to stylem, který mě u amerického filmu překvapuje. Škoda že o mýtech okolo setkání Ježíše a Buddhy jsem už slyšela, protože jinak by se mi to líbilo ještě víc. Ale zajímavé...zajímavé pokoukání... ()

Dzonysek

Hlavní myšlenka filmu je prostě geniální a určitě donutí k zamyšlení. To by bylo na jasných 100%, ale bohužel celkové zpracování i herecké výkony trošku kazí výsledný dojem. Závěrečná pointa se sice dala předvídat, celkově však lze snímek hodnotit jako hodně zdařilý. ()

Prochy38

Velmi zajímavý počin. Přiznám se, že jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu. Hodně zvláštní. Určitě ne špatné, bohužel ale pro mě na až tak dechberoucí. Nápad hodně kvalitní, ztvárnění ještě lepší. Ale když se člověk jako já zamyslí, jde jen o hromadu keců, i když na úrovni. Proto u mě ně tak velké nadšení. Hodně mě překbapila zdejší oblíbenost. Na mě to teda tolik nepůsobilo, ale zlé to nebylo. ()

Lionheart

Je to vlastně jen vyprávění mezi profesory během jednoho odpoledne na chatě. Myšlenka je zajímavá, některé detaily geniální a zábavné, některé rozhovory jsou na oplátku takové trochu trapnější a šustí neoriginalitou a papírem - ale zas na druhou stranu, jinak než takhle směšně některé faktické body prostě vyprávět nelze. Co mě trochu zklamalo, byl ten úplný závěr, který je jednoduše přímočarý a jednoznačný... kdyby ten film skončil při tom "uklidnění" ostatních, tak by to spletlo i diváka a film by byl rázem mnohem "postmodernější" a každý by si mohl interpretovat svou pravdu - vlastně v mnoha bodech mi to evokovalo Ecovo Foucaultovo kyvadlo (samozřejmě to bylo mnohem propracovanější). Nicméně příjemné překvapení. ()

Schuldiner

Určitě k zamyšlení, určitě jsem se nenudil a určitě mi to něco dalo, určitě to stojí za vidění a určitě je to víceméně pro intelektuály. Ano, vím, slova určitě a víceméně nejdou moc dohromady, ale to nevadí. ()

peetriss

Inu i mistr packal (Richard Schenkman) se někdy utne, a natočí skvělé minimalistické konverzační dílko s perfektními dialogy nesoucími v sobě zajímavé myšlenky. Jedná se především o zásluhu scénáristy Jerome Bixbyho a méně známých, přesto dobře hrajících, herců. Zajímavé inteligentní dílko v komorním balení. ()

Drirr

Minimalistické, provokativní a k zamyšlení. Ortodoxní křesťané to zřejmě skousnou jen těžce (to říkám ze zkušenosti z několika diskusí), ale to nic nemění na tom, že jde o vynikající konverzační drama s dialogy nad kterými se dá přemýšlet opravdu do hloubky. Objektivní kvality jako je kamera, hudba a režie jsou v tomto případě vedlejší...velmi chytré, velmi intelektuální, nikoliv pro každého... 90,5 % ()

TAMEHEMP odpad!

Všichni napjatě s nadšením poslouchají. Stále poslouchají. Stále. Ale víš ty co? Vždyť to jsou všechno učebnicový znalosti, pověz nám něco prokazatelnějšího. Pokračuje učebnicový výklad a všichni se zase nechají unést a zaposlouchají se. Poslouchají. Stále poslouchají. Míří pistolí, všichni strnou hrůzou. Proč se všichni vylekají, když vážnost situace není emocionálně nijak vygradována? Vypráví dál a všichni zase poslouchají. Teď trochu z jinýho soudku. Jak zareagujete na člověka, který se vám bude snažit tvrdit, že žije 14 000 let? Začnete ho se zcela vážným zájmem poslouchat a ani na vteřinu během jeho vyprávění to nebrat s nadsázkou, ba naopak byli byste napjatí, unešení? Ne, já se přes tuhle neskutečně lacině působící berličku ve smyslu vyzvídání s naprosto nepřirozeným zájmem, aby bylo vůbec o čem povídat, nemohl přenést. A neskutečně na nervy mi lezl ten hudební podkres. Taky špatně zahraný. Ani tu hvězdičku tam nenajdu. ()

Sufferer

Hltal som každé slovo, a to doslova! Ak by si to vzal pod krídla, strelím, Darren Aronofsky, mohla byť z toho nádherná a nadčasová filozofická úvaha a nie “iba“ vložený chrobák do hlavy. Ale aj tak, nájsť v dnešných dňoch kvapku myšlienky, hoc aj dreveným prútikom, je priam nemožné, tu sa však prelievajú cez okraj. ()

Milodar

Výborná konverzačka. Spíš drama, než sci-fi. Enormní nadbytek otázek a odpovědí. Celkově mi však film přišel chudý. Prvek hry se postupně vytratí a dál se neděje nic, než hypotetické rozebírání života a pocitů nesmrtelného člověka. K jednotlivým tématům však bylo přistoupeno konvenčně, takže obohatí jen ty, kteří neznají Buddhu, Ježíše a Vincenta van Gogha. ()

Jespi

Že se bude sci-fi odehrávat v jednom domu, v jednom pokoji a nebude ho následovat žádná digitální směska, šílené kostýmy nebo paranormální věci, byste v dnešní době asi už nečekali. I přes to, je tohle nejinteligentnější sci-fi film jaký jsem kdy viděl. A i když je zde akce prakticky nulová a vše je založeno na dialozích, je to neskutečně originální, chytrý film, který vám nedovolí od něj odtrhnout oči. Trošku škoda, že finální scéna vám prozradí, že vše co hlavní hrdina říkal je pravda a nenechá vám, jako například Svět podle Prota, prostor pro vlastní ukončení filmu. Viděl jsem jej dvakrát a dojem z něj mám stejný, naprosto skvělý film s originálním nápadem, možná by neuškodilo zvýšit rozpočet filmu trošičku a přidat nějaké záblesky minulosti. 90% ()

Perverz

O čem film je, to máte v popisku, a všude kolem v komentářích. Co tedy hodnotit? Filmařinu? Néé, jak? Tady žádné filmařiny "není". To co zaujalo lidi kterým se to líbí, je scénář, alfa a omega. Je to dobře napsané, a tím dobře napsané myslím, že to diváka upoutá. I když, pravda, na tom má i režisér svůj díl, ale nepřeceňoval bych ho, spíše naopak. Ale jinak je to o hovně. Rozumějte, jsou to je žvásty. A nemůžu dát dobré hodnocení žvástům. Škoda, že film nevynesl na světlo pravdu, to by potom byla jiná... Ta jedna hvězda je za humor (místy fakt dobrý). ()

cmenda

Totální píčovina... aneb Perfektní myšlenka... vyberte si sami. Tenhle snímek ve mě zanechal něco zvlášního ()

orkadimenza

Jelikož jsem již předtím viděl podobně stavěný film Encounter (2010), tak jsem od začátku tušil, že tohle drama bude nabývat komorního rázu založeného na dialozích. Ale abyste mě nepochopili špatně, podobnost s Encounterem je v hlavní filosofické otázce: Pokud člověk říká, že je tím co říká, máme mu věřit nebo ne? V Encounteru to byl Ježíš, v Pozemšťanovi to byl 14 000 let starý člověk (nakonec to sklouzlo, poměrně nečekaně, do stejných kolejí), obojí velmi zajímavé a poutavé (hlavní síla filmu), ovšem v Pozemšťanovi mě trochu naštval konec (v Encounteru byl víc pochopitelný a k zamyšlení, kdežto zde byl víc diskutabilní, a pro mě velmi nepravděpodobný), takže proto jsem přemýšlel i o 3*. Ale když uvážím, že jsem od titulků po celou dobu neodpoutal zrak, a je zde zaznamenáno spousta zajímavých otázek a poznatků řečených v případě "co by kdyby", tak nakonec se to víc jeví jako doporučitelná záležitost, pro ty, kterým nevadí teoretizování a otázky o životě. Slabší 4*. Edit: V porovnání s Encounterem vychází závislost na době přemýšlení o filmu po jeho zhlédnutí jednoznačně (v poměru zhruba 1 týden: 3 hodiny), a jelikož je fáze "po" u takovýchto filmů důležitá, tak nakonec snižuji na 3*. ()

kwoky

Velmi zajímavé "mikroscifi", kde nejsou vůbec žádné efekty, žádné planety, vesmír, mimozemšťani, nic. A nevadí to, je to dokonce možná lepší. Škoda, že film není delší. Než jsem pochopil, na co se to vlastně dívám, nestihl jsem všechny myšlenky zpracovat. Beethoven potěšil. ()

Landauer

Miluju minimalistický filmy. Je to skutečná výzva natočit snímek, co se odehrává v jedný místnosti tak, aby udržel divákovu pozornost. A tady se to naprosto podařilo. Nápad není sice originální (vzpomeňme už jen na Čapkovu Věc Makropulos), ale rozhodně neokoukaný a zde velmi dobře zpracovaný. Vadila mi jen občasná přehnanost a nerealistické reakce postav. Jako třeba když psychiatr náhle z ničeho nic namíří na hrdinu domnělou zbraň přes kapsu svého kabátu. Když pak místo revolveru vytáhne dýmku, všichni si úlevně oddechnou. To si jako vážně mysleli, že tam má skutečnou zbraň? To snad ne. Leda by u něj bylo běžné, že nosí a tasí zbraň poměrně často, ale je to pak psychiatr a nebo spíše pacient? A podobných situací je ve filmu víc. Někdy zkrátka Pozemšťan půsbí příliš strojeně a mám pocit, že z tématu se dalo vytěžit daleko víc. Chtěl bych třeba podobně dialogový film, který by měl aspoň tři hodiny, ale dostali bychom se do všech podrobností a k zajímavostem, ne jen k prostému konstatování, že všechno je v knihách. Jsem ovšem mimořádně rád za závěr, který celý děj sice hází do polohy krátké povídky, nicméně jasně se dovíme, zda je hlavní hrdina podvodník či ne a tvůrci nás nenechají trapně a zbaběle na dohadách a v nejistotě. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Dá sa spraviť sci-fi film bez jediného špeciálneho efektu, prebiehajúci celý čas v jednej miestnosti, v ktorej skupina ľudí iba debatuje? Nielenže áno, ale ešte je to aj zábavné! Veľmi príjemná konverzačka so zaujímavou zápletkou, ktorú divák strávi v príjemnom očakávaní, aké bude rozuzlenie. ()

janesX

Film, ktorý vlastne ani nepotreboval obraz. Až si myslím, že bez obrazu by to bolo lepšie. Alebo inakšie - ak by som túto konverzačku ôsmych ľudí počúval ako rozhlasovú hru, neváhal by som dať jej päť bodov aj s hviezdičkou. Od týchto dialógov sa nedalo odbehnúť ani na cigáro a chvíľami som tou pútavosťou akoby prežíval jemný závan minulosti, keď som pred dvadsiatimideviatimi rokmi čítal knihu Čo mi povedal mimozemšťan. To bola premňa najpútavejšia a najzaujímavejšia knižka akú som držal v ruke, aj keď obsahovo sú si s týmto filmom ďaleko.. Hypotetický zájazd, film na množstvo zamyslení sa. 86%. ()

Macik

Wow!!! Myšlenkově nejnabitější film jakej jsem kdy viděl.. Každá věta co prof. John Oldman pronese mě nutila přemýšlet, že jsem nestíhal sledovat další scény a vždy mi trvalo tak minutu než jsem se vrátil zpátky do reality.. Proto po každé vyrčené myšlence měla naběhnout 5 minutová tmavá obrazovka, abyste měli čas si to v hlavně srovnat.. A ač jsem byl zezačátku pro remake (100mil. dolarů rozpočet, režie S. Spielberg) tak nakonci jsem si uvědomil, že monstróznost a ztvárnění minulosti, by tomuhle snímku jen uškodili.. Film by pak ztratil to kouzlo, kvůli kterému jsem byl ještě hodinu po skončení úplně v tranzu.. Takhle celou dobu nevíte na čem jste a jen si donekonečna omýláte otázku : "Vymyšlí si anebo je to skutečně pravda??"Verdikt: Jeden z nejlepších filmů jaký jsem kdy viděl, určen pro lidi, co rádi přemýšlí a vědí, že existují i věci mimo naše chápání .. ()