Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

Andrew07

Nejdůležitější na tomto filmu je ta myšlenka. Někteří lidé mohou tvrdit, že se ve filmu celou dobu jenom mluví o ničem. Mně ale donutil přemýšlet a přemýšlel jsem docela dlouho. Pozemšťan podle mě ukazuje, že skvělý film nemusí být prošpikován zvláštními efekty, automobilovými honičkami, vraždícími magory ani sexem. Stačí pouze zajímavá myšlenka a mluvit o ní. Pak bohatě na celý film vystačí pouze jedna místnost. ()

zdenka99

Myšlienka tohto filmu je skvelá a celý čas mi bolo jedno, či a ako je možné, aby bol tak starý. Jednoducho som to prijala a "užívala" si jeho slová:-) Scenár si zaslúži aj desať hviezdičiek! Celý čas som ani nedýchala, aby mi neunikla ani jedna veta :-) Niektoré herecké výkony mi nesadli, ale aj tak nedokážem dať menej ako päť hviezdičiek. Veľmi sa mi páčilo aj vtipné odľahčovanie mrazivej atmosféry. Je to asi prvýkrát, čo by som sa potešila dlhšej stopáži. Toľko nezodpovedaných otázok.... ()

bedsore

Možná zajímavý námět, ale zpracování dost pokulhává. Celá konverzace je docela nudná, ikdyž se snaží být asi šokující. Vše působí ovšem hodně nepřesvědčivě. Doporučuji si raději přečíst nějakou knížku třeba od Ericha von Danikena. ()

Lvegas

Chvíli jsem si přál být jako hlavní vypravěč, ale nakonec musím říct a určitě se mnou souhlasíte, že nesmrtelnost má v sobě hodně nepříjemného prachu...Snad jen podotknout, že někdy i žít je statečným činem, ale žít věčně "asi" zázrakem, jenže v tomhle snímku tomu přes 80 minut budete s nadšením věřit... ()

JerryPilsen

Perfektní práce!Jen pouhým rozhovorem vygradovaný film s výbornými narážkami na historické aspekty.Žádné faktické chyby,dokonalé. ()

Figuto

Nutno na začátek říct, že to není film, který si pustíte pro pobavení. Jde o nastolení atmosféry k filozofickým myšlenkám a děje se tak na poli jednoho pokoje během večera u plamenů krbového ohně mezi vzdělanými lidmi a přáteli, prostřednictvím vyprávění o jednom těžko uvěřitelném životě. Pro ty z nás, kteří mají zálibu ve filozofii a religionistice, tento film sice nepřináší nic, s čím by se ještě nesetkali při četbě, studiu, nebo přemítání, ale dokáže navodit tu pravou myšlenkovou vlnu, a na ní se nechat unášet i několik hodin. Těžko hodnotit takový film, který nestojí na filmovém umu. 6/10 ()

J.Bonnie

Líbí se mi tento druh filmů, kde si celou dobu říkáte, jestli to mohlo být tak nebo je to jen velká dávka fantazie. Tento film byl navíc postaven jen na pouhém vyprávění, aniž by divák měl možnost (retrospektivně) vidět něco z onoho vyprávění. Příběh se tak smrskává na skupinku lidí takřka uzavřenou v jedné místnosti a středobodem filmu by tak měly být především výkony herců, jejich reakce apod. Dejme tomu. Klidně bych zde odpustila tvůrcům přesvědčenou katoličku, která mi lezla na nervy pro svoji neschopnost třeba jen vyslyšet jiný názor. To, co jim však neodpustím a odpustit nechci, byla postava psychiatra - především závěrečná scéna. Co je moc, to je moc a pakliže se někdo rozhodne vyprávět tento příběh, ať už pravdivý či ne, pak mi přijde jako obrovská náhoda, že se mezi jeho posluchači nachází i jeho syn, jen tak mimochodem pán ve věku na infarkt. Jinými slovy, kdyby poslední klapka padla o 5 minut dřív, byly by to možná 4* ()

ghostwo

To bylo něco...... Jinak skládám Johnovi poklonu, že dokázal 14000 let vůbec přežít, musel čelit stovkám nebo tisícům nástrah a zvládnul to (teď jsem trochu jízlivý, ale ten film si to nezaslouží, takže to beru zpět a klobouk dolu-zajímavé to bylo). ()

ChIiBo

Naprosto nekriticky mě to pohltilo do takové míry, že jsem film shlédl čtyřikrát ve 3 dnech. Taky máte takové filmy na které můžete koukat stále dokola, bez omrzeni ? :) ()

Turtle

Jeden z nejlepších filmů jaké jsem kdy viděl. Ukazuje že výborný film lze natočit s minimálním rozpočtem v jediné místnosti pokud má člověk dobrý némět a dialogy. Myslím si že bych se nenudil ani kdyby stopáž měla přes dvě hodiny. Člověka film vtáhne skoro stejně jako samotné postavy ve filmu a kolikrát napětím ani nedýcháte jak je dialog pečlivě napsaný a celá Johnova psotava velmi uvěřitelná. ()

myst3ry

Málokdy se stane, že mi během filmu naskakuje husí kůže. Pozemšťan je jedním z těch nemnoho případů. Je to zvláštní, protože celý film se de facto odehrává v jedné místnosti a herecké výkony také nejsou zrovna Oscarové. Čím však rozhodně Pozemšťan zaujme? Dialogy, které mnohdy směřují až do filozofické roviny. Každá z postav přináší svůj pohled na věc, který úzce souvisí s její profesí či přesvědčením (křesťanka nepřipouští, že Ježíš mohl ukřižování jednoduše přežít a tudíž jeho vzkříšení není až zas takový zázrak apod…). U Pozemšťana nemůžu jinak, než hodnotit za 5 hvězdiček ()

Fraktální

zvládnutý originální film. opravdu dobře komorně natočený. vezměte si jak by to šlo zvrzat... bál jsem se by film nevyšuměl, ale tvurci přece jen dokázali snímek vygradovat. ()

in flames

Mám veľmi rád filozofické diskusie, a presne toto film ponúka, čo by keby. nemá zmysel dielo hodnotiť z filmového hľadiska pretože sa tvorcovia ani nepokúšali o nič takého, ale myšlienky ktoré načrtne Vám budú dlho vrtať v hlave. Neuškodilby veľkolepejší záver, ale rozhodne neurazil. ()

Shadowrat

Mám rád tento typ filmů, jak u tu někdo zmiňoval hodně se podobá filmu Svět podle Prota. Jedinec, který se vymyká normálu je při konfrontaci s ostatními lidmi považován za blázna. Líbí se mi příjemně volné vyprávění příběhu i jednotlivé postavy. Spousta zajímavých myšlenek a spojitostí tu dostává trochu jiný rozměr a přeci je možné je při troše dobré vůle a fantazie skutečně zasadit do současného náhledu na svět. Trochu na škodu vidím to, že se v polovině filmu mluvilo jen o náboženství, ale je jasné, že je to jedno z nejdiskutovanějších témat a tím spíše v Americe. Co je na tom ještě vtipnější je i jiné "náboženství" - psychologie. Přesně výstup psychologa: "Teď řekni, že jsi si to všechno vymyslel, nebo tě budu muset nechat odvézt na pozorování." je krásně korespondující s inkvizicí. I přátelé, kterým se John přizná ke svému tajemství mají zajímavé reakce všichni pochybují, ale většina z nich tomu alespoň trošku věří i když by nechtěli. Zkrátka příjemný film a pokud jste přemýšliví lidé, kteří pro kvalitní zážitek nepotřebují spoustu akce a strhující hudbu mohu vám tento film jedině doporučit. ()

BenNat

Mám nutkavou touhu přemýšlet o nesmrtelnosti v podobě Johna Oldmana a hlavně o důvěře k člověku, kterého dobře znáte. Potřebovali byste důkaz jeho trvzení, pokud by říkal, že je člověk kromaňonský, přítel Buddhy, Ježíš Kristus? Kde vlastně končí lidské poznání a začíná nevědomost, která může mít mnoho podob? Čemu jsme schopni uvěřit a v co věřit chceme? Diskuze na toto téma rozvíjí zajímavou sci-fi, která má možná o něco hlubší kořeny než jen otázku nesmrtelnosti jednoho člověka. A možná také nekvete ve všech možných barvách, ale o to větší je to podívaná. A zbytek je už jen na vašem osobním uvážení. ()

pecouldek

Nakonec jsem dal 80 %. 60 % za film a 100 % za tu krásně rozvedenou myšlenku... Ten konec s úmrtím syna si mohli odpustit... ()

Lazy87

Filmy odehrávající se v jedné místnosti (i když v tomto případě to úplně pravda není) dokážou člověka strhnout. Tento snímek ale drží hlavně příběh, který je propravovaný, jinak konec mě trochu sklamal, čekal jsem něco záživnějšího. ()

CHIPOSS

Ze začátku jsem na to koukal dost skepticky až z odporem. Divný lidi, hlasy, nějak mi na tom všem něco nesedělo. Ale čím víc jsem se tímhle zaobíral, tím víc jsem pomalu, ale jistě upadal do děje a stával se jeho součástí. No a když John odhalil svojí spojitost s jednou z biblických postav, tak jsem na místo výsměchu (což by se jistě stalo na začátku filmu), uronil slzu s myšlenkou na to čím si musel projít a jakým zázrakem se vlastně pro všechny v místnosti stává. Velice luxusní záležitost pro ty co rádi sci-fi a mystéria. Obzvlášť závěr slabší povahy opravdu odrovná. Já bulel jak mimino. ()

Ejbi

Určite zaujímavá myšlienka, o ktorej môže každý z nás premýšlať, lenže samotný film ju nevyužil tak ako by mohol. Tak ako poznamenali pár krát samotné postavy, častokrát ide o výklad učiva základnej a strednej školy a ku skutočnému vtiahnutiu počas 90 minút takmer nedochádza. Napriek tomu hodnotím 3*, vzhľadom na to že dokážem ocenit podobné filmy a vytvorenie takejto komornej a zaujímavej atmosféry. ()