Zeitgeist: The Movie

Zeitgeist byl vytvořen se záměrem navést lidi k tomu, aby na svět začali nahlížet více kritickým pohledem a aby se zamysleli nad skutečným významem některých věcí, které jsou dnes širokou veřejností považovány za neotřesitelnou pravdu.

Tvůrce tohoto dokumentu si vzal na paškál křesťanství, útok na budovy WTC z 11. září 2001 a velké finanční korporace, které se údajně snaží převzít vládu nad světem. (havLord)

Luk Skywalker

Je to velmi dobře natočené, je to jednostranné a vyjadřuje to názor autorů na danou problematiku. Ale je to velmi zajímavé, co tento film předkládá k zamyšlení a pak je na vás jestli si dohledáte k daným tématům další dokumenty nebo jiné zdroje informací. ()

Eluin odpad!

Typický produkt postmodernismu... I když přiznávám, že dál než za křesťanství jsem se nedostal, ale tato kapitola byla vysloveně hloupá. ()

Gismo.kv

Na dokument mi tu hodně chyběly fakta, byly tu pouze samé spekulace, teorie a plno otázek. Kromě toho dokument je dělán formou, aby doslova člověk uvěřil tomu, co nám řiká, objektivita mu asi příliš neříká. U hodně věcí pak stačilo brouzdat na internetu, aby se dalo zjistit, že spousty údajů interpretovali lživě, aby jim to zapadalo do jejich koncepce. Přesto se mi snímek líbil. ()

Relli

Občas se divím, jak těžké je pro některé lidi uvěřit tomu, co se děje za oponou, přestože nám například politická situace v Čechách dává tak krásný obrázek, kam spěje naše civilizace. A my jsme kapka v louži ()

JirkaLexa

Perfektní konspirační teorie, přesně tak, jak si ji představuji. Dokument mě naprosto odstavil. A ač se možná někdo směje, dosti věcem věřím a také jsem ateista, a trpím nepochopením k náboženské víře. Jednoho dne, až nastane čas, možná pochopím, nyní tomu tak není, a tudíž zastávám většinu názorů vystupujících ve filmu. Cením odvahu vystoupit vůči korporacím a vládám, snahu ukázat světu a lidem žijícím na něm to, co by se mohlo dít a nebo děje, zatím co se baví a žijí si své životy. Dále pak prozřívavost a znalosti autorů, kteří se rozhodli otevřít lidém oči i přes to, že je pravděpodobný neúspěch a nepochopení či naprosto arogantní odsouzení těchto koncesních teorií. Většina diskutovaných věcí mi přijde podložená a to mimo jiné i tím, že věřím, že lidé jsou za peníze schopni všeho. Lidem dává tento snímek možnost nahlédnout pod pokličku událostí a seznámit se s názory lidí, avšak nebere jim možnost vidět vše naprosto jinak. Závěrem bych napsal, že by nikdo neměl měnit názor na základě dokumentu, ale na základě vlastního úsudku a přemýšlený, protože je velmi důležité přemýšlet, což je dalším kladem tohoto dokumentu - vede lidi k zamyšlení se, k diskuzi a rozprávkám, argumentaci a to vše rozvíjí lidské osobnosti, ať je to pravda či ne... 100% ()

Nerd4Dreaming

Pár myšlenek je fakt kulervoucích ale pro mě, jako pro člověka co se vyzná v historii trochu víc než běžnej divák tam jsou některý detaily do oči bijící. Hlavně první pasáž s křesťanstvím je... hrozná. Sám jsem proticírkevní ale to, co tady předvádějí je trochu moc. Spousta dat i jmen je viditelně vycucacná z prstu, pletou si (nebo záměrně slučují a míchají) jména různých bohů, nesedí data a působí to dojmem pošpinit církev za každou cenu. Špatnej přístup :) Nejvěrohodnější je prostřední část o WTC. O velkých korporacích vím úplný prd, ale to co říkají smysl dává. Nebejt první části, tak je to super věc! ()

cuneus

Zeitgeist je stejně vykonstruovaný jako témata, která nám předhazuje. Rozhodně není jedinečný. Filmů a knih se světovou konspirační tématikou se zde vyrojilo již desítky. Mají tedy šanci se stát stejným mýtem jako např. křesťanství, na které film útočí. Nicméně doporučuji film shlédnout, protože třeba donutí se zamyslet lidem, kteří nikdy nepřemýšleli. O věcech jako třeba stavba amerického radaru, či něčem zcela prostém jako je půjčka v bance. Koho těmito kroky vlastně podporujeme? ()

Kublai

Cením si odvahy tvůrců a grandiózního lechtivě manipulativního zpracování. Pokud je pětina z předložených úvah a faktografie pravdou, každý by měl přehodnotit svůj civilizační postoj. Bohužel jsem tak zaslepen a zahlcen médii a rouškou historické zkreslenosti, dezinterpretace a slepé dogmatičnosti, že na pravdu přes všechny nánosy nevidím... a velmi mne to mrzí. Jedno však vím jistě. Čip nepřijmu. Snad mne někdo v roce 2034 ošetří i bez něj... ()

Knight12 odpad!

Zeitgeist - dokument zabívající se otazkami a záhadami, na které stejně nikdo nikdy nebude moci odpovědět jasně. Snaha tvůrců právě o pokus vysvětlit, ne-li vnutit, díváků jejich domělý názor na pár skutečností byl místy až trapný. Snaha o vyvrácení takřka všech možých náboženství hlavně křesťaství přirovnáním k hvezdičkám na obloze, ekonomickou situaci v americe, válku v Iráku nebo připomínka na teroristické útoky na WTC v NY, při kterých zamřelo bezmála 3000 lidí. Ve srovnání se situací v Africe či Asii, kde každý týden umírají statísíce lidí na hladomor či genocidu se mi již zdá trapné se tímto problémem zaobírat pořát a pořát dokola. Pro američany, kteří žijí své zatrpklé životy a o zbytek světa se nezajímají je toto téma možná aktuální, pro zbytek však NE. Kvůli těmto důvodů byl pro mě dokument nezáživný a takřka bezvýznamný a bezcený. Moje hodnocení - odpad! ()

sumperacek

Prvních 15 minut a ty hypnotický obrazy mě fakt vytáčely. Zbytek těžko říct, ale pár zábavnejch míst by se našlo. Přiznámm se že neznám tolik pozadí abych dokázal fundovaně hodnotit pravdivost předkládaných hypotéz. Věřím tomu tak z 30 %. ()

salamandrr

Brát film jako celek, tak se zhnusím,. Ano kolem 11/9 je mnoho otázek a možná, že dvojčata i byla odstřelena TNT, ale to ukáže až čas. Část o náboženství je geniální a skvěle vše shrnuje. Poslední část je vcelku silně přitažená za vlasy, jsem i ochoten připustit, že nejbohatší lidé sponzorovali nacisty kvůli výdělku z války, ale že by někdo chtěl očipovat svět? no asi ne. vysoce doporučuji část o Křesťanství: http://www.youtube.com/watch?v=LvzoJskUBfU&feature=related ()

Drom

Já netvrdím, že v tomhle trochu amatérsky a stereotypně zpracovaném dokumentu není ani zbla k zamyšlení. Nicméně obratný manipulátor dokáže zprostředkovat souvislost čehokoliv s čímkoliv a to, že to zrovna sedí, není důkaz pravdivosti. První část, pojednávající o slunci, je asi nejzajímavější, ale z každeho kousku stopáže všech částí je cítit snaha primárně o ohromení diváka a jeho následné zatažení na pole konspiračních teorií. Takhle se dokumenty nedělají, tak je dělá jenom Michael Moore a i od toho se autoři ještě mají co učit. Nechápu vysoké hodnocení zde na CSFD, jediný přínos tohoto zprofanovaného díla vidím v jeho kontroverzní formě, která můze zapnout mozek i těm pomalejším. O důvěryhodnosti mám však pochyby. ()

Stíba

Pokud nic jiného tak minimálně myšlenka, že kritické myšlení je žádoucí vždy a za každé situace stojí za zapamatování a lidem by se měla opakovat pořád dokola. Všechna tři vybraná témata jsou pak určitě zajímavá a je na každém, co si z toho chce vzít. Nechci tu vynášet nějaké velké soudy, jen bych ale podotkl, že na každém drbu většinou bývá alespoň trochu pravdy :-) ()

FeriusParfax

Zcela jistě si to budu muset pustit znovu. Naprosto odzbrojující množství informací, které na vás za 116 minut nasypou se nedá na jedno zhlédnutí plně vstřebat. To, co jsem ale stihla vstřebat mě naprosto pohltilo. Sedíte a jen kroutíte hlavou. Jakožto zarytý ateista jsem měla choutky toto video poslat svojí pobožné kamarádce. Nakonec mi andílek na pravém rameni tuto škodolibost rozmluvil. Dokumentu jsem naprosto věřila. Potvrdil pár mých myšlenek. Ale spoustu nových myšlenek mi přinesl. Rozhodně stojí za zhlédnutí. Určitě potom budete mít celý den o čem přemýšlet. ()

Sosak

Může to být jenom snůška výmyslů hipíků z nějaký university, ale i tak se nedá popřít, že snímek přináší řadu nových svěžích náhledů a někdo se u něj musel setsakra zamyslet nad řadou věcí. A v tom vidím největší klady. Natočeno je to poměrně svižně a moc se mi to líbilo. ()

Smejki

Aneb jak lamentováním o slepých ovcích dělat z lidí slepé ovce. Gratuluji tvůrcům. Jedna hvězda je za již kultovní věhlas této báchorky o zlém židovi, muži za oponou a plošném čipování lidí ještěřími lidmi (ála Vesmírní lidé) a dalších konin jež netřeba zmiňovat. ()

Trias odpad!

Zeitgeist aneb návrat moderny? Paranoia je možná stará, jak lidstvo samo. Případy demagogů jsou již doloženy v antických Athénách. V každé době tedy méně inteligentní a méně vzdělaní lidé hledají jednoduché pravdy opepřené koherentním výkladem. Moderna těchto zjednodušujících výkladů byla plná, a proto není ani divu, že větších konfliktů lidstvo nikdy předtím nezažilo. Lidé zasáhnutí postmodernou však vědí, že smysluplný výklad je pod tíhou dekonstruktivismu stále větší problém. Metanaracím odzvonilo, nastupují pouze pravdy malé, nespojité. Opačným směrem, zdá se, míří populární Zeitgeist. Kromě výše uvedeného odhaluje onu Pravdu, která nám ubohým a prostým zůstává skryta. Člověk jakoby měl dokonce pocit, jako kdyby se odhalovaly nové Protokoly sionských mudrců či se snad Svobodní zednáři opět snaží získat nadvládu nad světem. A vše souvislým způsobem, fakt za faktem. Ti uvědomělejší zjistí, že v jádru pudla je tu něco umělého. Oblíbená lidová fráze „vše je nějak ve všem“ se tu spojuje s Lyotardovým „anything goes“, což je ostatně v důsledku to samé. Faktografický eintopf možná láká svou vůní, ale to jen proto, že je důkladně zamíchán, takže nepoznáme ingredience. Možná, že dokonce stačí sledovat světové dění, poznávat vývojové trendy a životní perspektivy a Zeitgeistu se budeme smát. Přenechejme tedy velké pravdy malým a vydejme se za opravdovým poznáním, které nenajdeme za prvním rohem, ale tam kdesi v nedohledné dáli. Jak nebezpečná je lineární pravda po komunistickém a fašistickém experimentu víme. Bohužel nás to nezastaví v tom, abychom ji ve věku nejasností opět hledali. ()

Primavera

Výborný dokument. Nejde o to, či mu uveríte a odrazu nebudete vedieť, či máte veriť aj vlastnej tvári v zrkadle alebo si poviete, že veru nie, cez váš zdravý rozum vám nikto neprejde a odsúdite to ako konšpiračný odpad, je to rozhodne INÝ POHĽAD NA SVET a jeho udalosti než ako sa vám bežne ponúka a to je dôležité. Svet je farebný aj vo svojich názoroch. (Aj keď je možno biely a len my ho vidíme farebne ...:-))))) ()

joeko13

Nechcem tu riešiť časť o náboženstve, keďže je jasné, že každý kto chce veriť, vždy veriť bude a je jedno, či to bude racionálne alebo nie. Čo sa týka WTC, tak v tej časti to boli len špekulácie aj keď nehovorím, že to tak nemohlo byť. Ale časť o finančných inštitúciách sa mi páčila a myslím si, že sa najviac približuje k pravde. Nehovorím to len tak že som videl tento film, ale kvôli tomu, že som čítal niekoľko článkov od renomovaných ekonómom a analytikov ako sú napríklad ruský ekonóm Mikhail CHAZIN a americký analytik Gerald Celente. A to, čo som čítal v ich článkoch ohľadom Fedu a celej ekonomiky, tak to bolo odprezentované v tomto dokumente. Čiže tí čo majú záujem sa ďalej „vzdelávať“ odporúčam prečítať niekoľko článkov od týchto dvoch pánov a uvidíte, že ich články sa veľmi nelíšia od toho čo bolo v tomto dokumente povedané. ()