poster

Podzimní tance

 • Estonsko

  Sügisball

 • Slovensko

  Jesenný bál

  (festivalový název)
 • Nizozemsko

  Autumn Ball

Drama

Estonsko, 2007, 123 min

Komentáře uživatelů k filmu (24)

 • Lyncha
  ***

  V katalogu stálo v popisu tohoto filmu: "...Na odpudivém sídlišti ze sovětské éry..." Řekla bych, že u nás se taky pár těch odpudivých sídlišť najde, ale ztracenci na nich žijící zpravidla nejsou vykořenění, nešťastní a osamělí, a už vůbec kvůli tomu bezdůvodně nevraždí. Že by byl film "vizuálně úchvatný", jsem si taky nevšimla. Režisér řekl, že když se všechno hatí a už není žádná naděje na zlepšení, nezbývá, než začít věřit na zázraky. Zázraky se ale nedostavily, a tak jsou celé dvě hodiny naplněny čirou depresí, která se mě však vůbec nedotkla a necítila jsem ani náznak soucítění s jakoukoli z hlavních postav. Naštěstí se ve filmu mihne pár opravdu povedených scén, kdy se člověk musí smát. Kvůli nim stojí za to, se na film jednou podívat.(14.7.2008)

 • Bluntman
  ****

  Venice Horizons Award - cena, ktera se udeluje nadejnym filmarum, na ktere je nutne si do budoucna davat pozor. Co je pro debutove, na festivalech podobnou vyse zminenou cenou ocenene filmy davat pozor, je jejich nepuvodnost, tvurcova-debutantova snaha narvat do sve prvotiny vse, co ma rad... nejlepe na jinych filmech. Podzimni bal je tohoto udelu otrokem jenom z poloviny, presto by mu ale vyrazne prokraceni prospelo, kdo vi - treba by potom jednotlive linie nevyznivaly tak vykonstruovane a mozna ze by se nasla silnejsi spojnice mezi postavami, nez je jedno misto, kde se vsichni setkavaji a fakt, ze jsou to vsichni do jednoho, nehele na socialni postaveni, odporne snobsti zoufalci. Svedske [bergmanovske] postavy, norska beznadej a celkovy chlad i odtazitost, dansky smysl pro cerny humor a i sklon k soft-pornu, z US zase snaha podat portret psychicky vysinutuch osob ruznych socialnich vrstev ala zakladatel nezavislych Cassavates a bohuzel americkymi vzory ovlivnena formalni struktura se snahou prohudbit se az na konec a uzivat digitalni kameru k dosazeni hrubosti obrazu na jedne strane a silnych filtru zavanejicich pozerstvim na druhe. Zabavna, na debut nadprumerna depka, ktera ale mela na vic..(5.12.2007)

 • Tuxedo
  ****

  Pod rouškou černého humoru se ukrývá trefná a neotřelá studie vztahů s pár skutečně silnými momenty. Škoda těch několika nesouvisejících "humorných" pasáží a celkové roztříštěnosti, na slabší 4* to však především díky silnému závěru přesto stačí. (43. MFF KV - 11.7.08)(15.7.2008)

 • Jhershaw
  **

  Očekával jsem bizarní komedii ze sídliště, možná něco jako Lynche v postkomunistickém světe. Ale ne, je to nezábavné, skoro až hloupé, s otravnými charaktery. Celkově čtvrthodinka zábavy to zachránit nemůže.(11.7.2008)

 • mchnk
  ****

  O lidech, jejich touhách a snech. Lehce bizarní mozaika mezilidských vztahů v panelákovém marasmu, kde se jakákoli naděje zdánlivě ztrácí v nedohlednu pouličního osvětlení. Přesto se jí obyvatelé sídliště nevzdávají, vždyť, jak je známo, tahle mrška umírá poslední, do té doby lze stále plánovat či dokonce jednat, ulevit sobě i druhým...umlátit pěstmi režiséra vztahových komedií. Absurdní výjevy, vynikající kamera i režie, silné lidské drama odhalující duševní prázdnotu jedince...styl, který Veiko Õunpuu dotáhl do dokonalosti ve svém dalším filmu Püha Tõnu kiusamine.(28.11.2017)

 • sochoking
  *****

  Milujem jeseň, milijem i Jesenný bál, ten zhluk príbehov, ktoré sa niekde na konci stretnú, alebo obídu. Postava a charakter vrátnika nemali chybu a špeciálne teda jeho štangla salámy ! Človek sa normálne pristihne, ako premýšľa nad triviálnymi chujovinami, ked' tu vidí zopár ľudí, ktorí sú v sračkách, ibaže o tom nikomu nerozprávajú. A takýchto príbehov míjam stovky po ceste domov z roboty.(22.5.2012)

 • bassator

  43rd KVIFF 2008 - HORIZONS - Horizonty, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 2.21/282(23.8.2009)

 • Slarque
  **

  Ubíjející mozaika mnoha postav, o nichž se nic nedozvíme, a proto nás nezajímají. Sbírka různých magorů chlastá, kouří a občas souloží. Většina scén postrádá smysl sama o sobě a celek je dobrý maximálně pro lidi, kteří chtějí vidět, že na tom ještě nejsou úplně nejhůř (a už se jim přejedly filmy o nevyléčitelně nemocných). Pár humorných scén z toho spíš trčí, než že by se film dal brát jako černá komedie. Celkově zase nějaké umění, které mě totálně minulo.(22.9.2016)

 • HenryS.
  ****

  No i když teda odteď asi budu přemýšlet nad tím nápadem toho portýra... Jak dostát psychického klidu? Ubít k smrti režiséra romantických komedií!(10.1.2012)

 • Tommassi3
  ****

  "Zvláštní tam venku !! Takové jakoby nedodělané.." - "Je to nedodělané.." ;)(20.9.2016)

 • Davson
  **

  Další splasklá bublina a film z mnoha, jehož zásadním problémem je nedostatek emocí a nemožnost empatie s postavami, protože (1) charaktery nejsou dostatečně propracovány (pokud vůbec nějak) a (2) jednotliví aktéři se vesměs chovají jako idioti. V důsledku toho film, který se pokouší být realistické drama, působící děsně vyumělkovaně, koženě a vykonstruovaně a hlavně z velké části nudí. A pár absurdně vtipných chvilek a relativně dobrá hudba už to bohužel nevytrhne.(5.7.2008)

 • Agoran
  **

  Občasné vtipné momenty nezachrání rozvleklost díla. 43. KVIFF(15.7.2008)

 • Jim_Beam
  **

  Myšlenka lidí, kteří žijí životy, které je nebaví a neví, jak z toho, je celkem dobrá, bohužel však způsob, jakým je podána, je nešťastný. Dlouhé záběry, kterými je celý film prošpikován, bývají v některých jiných snímcích fajn. Jejich úskalí však spočívá v tom, že se to s nimi musí umět. A mně nepřijde, že by to autoři tohoto díla uměli. 2* za pár scén, které mezi vší tou nudou aspoň trochu pobavily a za pěkných posledních 20 minut. Bohužel 20 minut nedělá film...(5.7.2008)

 • charge
  odpad!

  O žádný paneláky a životních úskalí v nich nastražených tu fakt nejde, zdejší postavy i kdyby bydlely v palácích, by se chovaly pořád stejně - jako idioti. Jinak jde o malý epizodky tragédů, jejichž osudy se navzájem přímo či nepřímo proplétaj. Nesnáze zoufalýho alkoholika, dostávajícího kopačky od svojí ženy a poté jako otrapa opíjejícího se po barech, kterej má v závěru filmu naprosto ucházející žvásty, škaredýho zrzavýho intelektuála, kterej se nudí a hází vlastní ubohost na svojí starou, ženy s dítětem, která je pronásledována dalším alkoholikem - otcem její dcery a nakonec nespokojenýho vrátnýho ojíždějícího všechno co i vzdáleně připomíná femme fatale, ale ve skutečnosti neschopnýho si cokoliv po svým boku udržet dýl jak den. Skoro všechny story pojí restaurace, ve který je zaměstnán vrátný a další dva v ní zapíjí svojí zoufalost. Možná to vyzní zajímavě, ale celý je to natočený tak nudně a hlavně zdlouhavě spolu s kecama zcela o ničem těchto opruzujících postav s přičtením bezvýznamnosti mnohých scén, že je to téměř nesledovatelný.(26.10.2016)

 • Moviemaker
  ****

  3. MFF Cinema Mundi Brno(3.3.2012)

 • Disease
  ***

  Nevtipná "černá komedie", ale ta syrovost v obraze měla něco do sebe. Soudím, že mimo festivaly se na to asi moc lidí nepodívá.(3.10.2016)

 • andrii
  ****

  "Abyssus abyssum invocat." Padá listí, padá motivace bytí. Havárie existence. Vítr do duší slyšitelně fičí. Záhuba opěrných bodů, v druhém, prvním patře, v suterénu. Vztahoví Robinsoni, na všech podlažích zanechali bezcílné, bezútěšné šlápoty. Nechoďte sami do té tmy. Je pošmourno, je namáhavé prodrat se alespoň k jednomu paprsku slunce. Hořká vůně zničenosti. Denní hosté melancholie. Lidské postavy v šedém oděvu mizivé naděje. Proudy odstínů soužení proudí. Odnikud nikam. Žádný utišující lék, jen dýka ukrytá v držadle stereotypních ztrát. Neklidné figury procházejí kolem, až příliš zaklesnuty do klína prázdnoty. Stanou se menšími a ještě menšími, až budou těmi nejmenšími, jen nepatrnými světýlky v černobílém poli. Klimbají existenciální námluvy. Zmůžeme se jen na jediný výkřik, který je možný, který je povinný. Pokusný kus pozůstalých. Napni své síly. Jsme stále živí. Běda poraženým.(21.9.2016)

 • hero_bk
  ****

  Jak se žije v zemi s jednou z nejhorších fotbalových lig v Evropě? Podobně jako tady. Jsou lidi, co jsou ve sračkách, jsou nehostinná sídliště s obrovským nevzhlednými freiplatzy kolem, stejně jako třeba v Blansku na Písečné, v Brně v Komíně apod., jsou osudy těch lidí, které se prolínají. Co bych vyzdvihl je úžasná scéna průjezdu kloubového autobusu, natáčená statickou kamerou z jeho úplného konce. Nikdy bych neřekl, že něco takového může mít až takovou atmosféru.(16.10.2012)

 • tidwell
  *****

  Estonští "Samotáři". Film kultovních parametrů, který se o to maličko snaží, ale ve výsledku to vůbec nevadí. Dokonalé zachycení esence podzimu, lyrické klipové pasáže z ulic nočního Tallinnu s výborným hudebním podkresem a mozaiková tříšť osudů několika ztracených duší ve ztěsnaném prostoru panelákových bytů na sídlištní periferii velkoměsta. Osamělost a bezvýchodnost ze složitých životních situací, ztroskotávajících vztahů a izolovanosti ve vlastním prostoru tady nejsou samoúčelem, který má prohlubovat už tak depresivní atmosféru, ale naopak vede nás k tomu hledat v tom temnu záblesky naděje a katarze - a to i kvůli černému (a jemně absurdnímu) humoru, který trochu připomíná severskou kinematografii (Kaurismäki). I ty nedokonalosti a nedotažené scény sem prostě patří. Je to film, který dokáže pohltit a z hlavy jen tak nezmizí a co víc - mám pocit, že se k němu člověk bude mít chuť vracet (nejen na podzim :)...(20.4.2015)

 • Vesecký
  ***

  Zvláštní film, jehož děj nelze vlastně vůbec vyprávět. Několik navzájem nezávislých příběhů lidí, kteří bloudí v nových časech pseudosvobody a nemohou se dopátrat svého místa v životě, často pohlceni existenciální beznadějí. Vlastně se na jednom místě filmu setkávají. Muž obklopený knihami, snad filozof, který znásilnil svou ženu, která mu zahýbala a pak od něho takřka definitivně utekla, jako mnozí jiní utápí žal v alkoholu a hledání náhodných známostí. Mladý architekt, který se snaží žít takříkajíc "postaru", ačkoliv i jeho kolegové žijí už jinak, což mu je nakonec také vyčítáno jeho ženou - další nešťastná dvojice. A žena, zřejmě rozvedená od muže alkoholika, s milou dcerkou; milý děda přišel opravit televizi a pak se snažil přes dcerušku získat maminku, ale místo toho je obviněn z úchylky... A pak ten vrátný, který užuž chce praštit povoláním, kde je šikanován svým šéfem, nakonec ale zmlátí zřejmě k smrti významného režiséra... Větší propojení příběhů by nebylo na škodu. Čekal jsem víc.(20.9.2016)

 • tomas_j
  ****

  Tak si ani nejsem jistý, zda tento film svojí depresivní atmosférou nepřinese do reálného života diváka spíše pozitivní náladu při zjištění, že tak vymeteno anebo takové srágory snad v hlavě ještě nemá :-)(21.9.2016)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace