Česká RAPublika

Česká RAPublika bude první dokument o české hiphopové scéně. Jako hlavní protagonisty zde uvidíme kapely Indy a Wich, PSH a Supercroo. Producent Martin Pošta prozrazuje, že "filmaři se snaží dostat na dřeň lidem co hiphop dělají". (salazar)

F.W.Colqhoun

Pracuju v NZDM a dývko jsem koupil vícero-méněro kliošům, aby si mohli svý modly prohlídnout pěkně zblízka. Dokument ale v klubu nějak nezabral, a tak jsem si dopřál hezké sváteční dopolčo s přítelkyní. V hip hopu moc nejedu, ale jako jedna ze složek tvorby ikon jako Cypress Hill, Beck, Rage Against The Machine, Dub Pistols a třebas ještě Massive Attack mi vůůůbec nevadí. Československý umělce občas někde zaslechnu a nesměju se jim, protože občas pobaví (ha ha ha ha ha). Přesto jsem zastával spíš skeptickej názor, protože klipy, kde se týpci s příjmem na úrovni mýho ve společnosti buchet v tágu ovívají tisícovkama, jsou fakt poněkud mimo. Snad i proto, že jsem kluky jedny mluvící znal jen povrchně, mě příjemně překvapili svým nadhledem, kterým ve své stylizaci moc nehýří, jenž je podle mě v současných menších poměrech (ale i jinde) nezbytný, a kterého mají jistě více, než ignoranti v hávu virtuózů, s nimiž se sešli k zachycené session. Přestože ve všech situacích na mě dojem neudělali (fotoateliér), jinde mě dostali, např. když si v pobavením a kreativně pohrávali s Jungmannovými slovníky, když James Cole vykládá bestii na matrice své pohnutky pro změnu jména (to se mě jako cinefila dotknout muselo, zvlášť když jeho výklad kožená tvář označí za "smyšlenku"), jsou-li vlastně nejistí a nesví tváří-v-tvář profesorce lingvistiky, nebo když (možná jen na pokyn z režie) vyráží do Karvinské "Šestky", aby vytáhli na koncík Ferka (který je, přiznejme si to, vlastně převálcoval). Díky dokumente, že jsi mě nenásilně vzdělal! Respekt. ()

Misi90

Dokument o české rapové scéně. Velice rozporuplné hodnocení jak vidím na procentech(58%). Lidi co nesnáší hip hop automaticky dávají "odpad" a při tom film možná ani neviděli. Tento dokument mě pobavil v dobrém slova smyslu. Podává dobré info o českém hip hopu, snad jen bych vytknul, že Indy & Wich mohli být ve filmu více viděni. Dobré komentáře: Zeck; Premiere_*; Tonička ()

CjKukis

Na repu si vážně neulítávám, ale jako dokument to na mě celkem zapůsobilo, pořád sou to pro mě sice debílci ale aspoň trocha srandy se tam ukázala, především pasáže kde si cikáni hrajou na gangstry, k popukání a závěřečná songa s hankou hegerovou je fakt úlet. ()

decay

Asi by som si mal viac prečítať niečo o tom, čo je dokument. Tento je v podstate asi dobrý, pretože naozaj ukazuje skutočnosť a tá je, že chlapci sú fakt kreténi. Zopár existencií, ktoré sú strašne "nad vecou" a umelo vyvolaná pointa resp. diskusia o premene spisovnej češtiny vs. rap v českom jazyku. Neviem, neviem. Osobne poznám aj dvoch zúčastnených, presnejšie poznal a nedá mi, ale musím povedať, že to čo raperi predvádzajú je len veľká póza, ktorú schovávajú za tzv. iróniu. Nasrane nadávajú na všetko, na súčasnú situáciu vo všetkom, ale sami sa v tom pohodlne vezú. ()

peetriss

Je naprosto zřejmé, že ti kteří rap milují dají 5*, ti kteří jej nenávidí budou na hvězdičky skoupí. Já nejsem zanícený žrout rapu, ale i přesto, že mi je už přes třicet, mile rád si skladby tohoto žánru poslechnu, třeba i od Hugo Toxxxe, Jamese Colea, Oriona či Vladimíra518, kteří jsou v dokumentu přítomni. Tvůrci se pokouší neotřelou a zábavnou formou přiblížit českému divákovi, co je to rap, jaká má pravidla a poslání, jsme svědky konfrontace rapperů s jazykovědkyní, hudebními kritiky, s hudebníky vážné hudby či s úřednicí matriky. Dokument je rozdělen do deseti částí, některých slabších, některých zábavných, což ve výsledku vychází zhruba na tři hvězdičky. Vyvrcholením je skvělý song Česká rapublika s hostující Hanou Hegerovou. ()

PetkaW.

Nevím, nějak jsem tomu nemohla přijít na chuť. I když jsem se snažila pohlížet na to jako na dokument, nešlo mi to. Prostě jsem v tom viděla jen další snahu o to, jak se víc zviditelnit. Neholduju rapu ani jiným podobným stylům a hlavní představitele tohoto filmu už vůbec nemusím. Přezpívaná hymna, byť velkou hudebnicí Hanou Hegerovou, byla pro mě poslední kapka. Hvězdičky dávám za snahu přiblížit tuhle kulturu z jiného úhlu a za to, že se vůbec do českého dokumentu někdo pustil. ()

Granade odpad!

Před dokumentem jsem rapery nemusel, ignoroval, nemyslel si o nich nic pěkného, ale teď když sem přetrpěl 90 minut toho děsu, mám chuť každýmu hopíkovy kterýho potkám na ulici vzít ten jeho rovnej kšiltík, zlámat mu ho a zahodit do popelnice...Nevim co chtěli timto dokumentem dokázat, jestli chtěli přesvědčit lidi, aby si občas poslechli rap nebo začali uznávat tento špatný americký styl, tak se jim to hrubě nepovedlo, ba naopak udělali excelentní negativní propagandu vyhulenejch debílků.. Ještě si o sobě dovolí tvrdit, že hýčkají češtinu a následně na to navlečou na sochu Jungmana hoperský hadry. Abslolutní výsměch. Toto se mělo cenzurovat.... ()

Ricky_CZ

Asi ty lidi nikdy nepochopím. Hvězdička za styl, kterým je dokument natočen. To, co si myslím o samotné "kultuře" hip-hopu a spol., tady nebudu rozebírat. ()

Marys

LFŠ 2009: Zaujalo. Ale nie z dôvodu, že by mi to priblížilo rapovú kultúru. Skôr ide o to, že konečne vidím, že mám pravdu v tom, že tí chalani nemajú žiadny cieľ, žiadny zmysel v textoch, nevedia, čo vlastne robia, majú len frajerský "ohoz", silácke kecy, pijú, húlia a ťahajú slabomyseľné davy. Keby aspoň ten freestyle stál za to, ale to, čím tam zo seba robili hovadá bola úplná žumpa, ktorú vyprodukuje akákoľvek ukecaná škôlkárka. ()

Phorbo

Mě se HH líbí. Orion, indy či wich je klasika na které jsem začínal... Supercroo už pro mě nejak nejsou moc poslouchatelní ale řekněme dá se. Beru že to je dokument o naší rapové scéně a tam ta vulgarita musi byt... ale i tak se mohli (a to hlavně Hugo) hamovat... ale neřešíme... mě se to líbilo a paní Hegerová na konci je skvělá... "No to byla ale páááárty" ()

Spacecore

Jsem vyznavačem hip hopové subkultury a rapové hudby. Sleduji českou scénu a tento dokument byl velmi překvapivý a příjemný. Něco takového přesně chybělo a na poli dokumentů a rapu jde o zajímavý přírustek. Chybí mi však nějaké tažné téma filmu a nějaký chytlavý soundtrack filmovaných interpretů by určitě byl pozdvižením. ()

Ollie235

Třeba mě kamenujte, ale tohle je prostě paráda! Nejzábavnější, nejsvižnější a možná nejlepší český dokument, který jsem kdy viděl. Nejsem fanouškem českého hiphopu, rapu apod., ale tohle prostě sedlo. Hana Hegerová rulez a rapující týpci a "Kde domov můj?". Kdo by to byl čekal? ()

Santino7

Takéto niečo sa pomerne ťažko hodnotí. Na jednej strane sa mi RAPublika páčila svojím humorom. Vážne som sa pritom občas zasmial, napríklad snaha zmeniť si meno na matričnom úrade naozaj pobavila ("Vaši rodiče sa taky tak jmenujou? - Ne nejmenujou, máma se volá -ová, že jo." alebo "Nelíbí se vám Hugo? - To je pro psa, ne?"). A podobných vydarených by sa tam našlo viac. Je to síce svojský humor, nie pre všetkých prijateľný ale mne nevadil. Trošku mi vadilo to, ako je to celkovo poskladané, ako celok to príliš nefunguje, chýba tam nejaká koncepcia. Čo je celkom škoda, pretože to dosť uberá na kvalite. Ale chápem aj tomu, že hlavným cieľom bolo priblížiť kultúru ako takú širšiemu publiku z viacerých uhlov pohľadu, čo sa podľa môjho názoru viacmenej podarilo, podobné snímky si preto cením. 3/5 ()

kluk z Na

Sračkoidní freestyle, stupidní chování, ani ty záběry jakoby z koncertu mě moc nebrali, nicméně dokument byl vystaven vtipnou a koukatelnou formou, zjišťujeme, že hlavní protagonisté jsou vlastně poměrně normální cápci se zajímavými nápady, ikdyž navléknout na bustu Jungmana dres a kastrol bylo i na mně docela dost. ()

JM87

Ačkoliv nejsem žádnej příznivec hip hopu, tak mám fakt moc rád, když ze sebe někdo umí udělat vola:) ()

Furmi odpad!

..........POZOR CELY MOJ KOMENT JE SPOILER!................Na začiatok toho napíšem asi toľko že som zastánca HipHopu, i keď to v mojom komentáre tak vyzerať nebude. Odpad!, prečo akože odpad? Stále mi vŕtalo v hlave ako môžu byť ľudia odporcovia hiphop-u, veď je to štýl patriaci černochom ktorý si vytvorili na boj proti situácii akú v tej dobe mali, vsúvanie černochov na predmestia, do tzv. Ghett a neskutočný útlak a rasizmus (hudba pre mladých černochov ktorých už nebavilo počúvať blues a jazz ktorý bol síce krásny ale neriešil nič, tak si vytvorili svoj vlastný štýl - HipHop). Po zhliadnutí českej rapubliky som to konečne pochopil, po väčšine ani ľudia nevedia o čom rap pôvodne mal byť, keď tu všade majú takýchto primitívov čo sa snažia vyzerať neviem ako vzdelano a hudobnícky ale opak je pravdou. Nevedia hrať na žiaden nástroj, ale tvoria "hudbu", nevedia spisovne po česky, ale tvária sa ako keby vedeli. Niečo otrasné čo som videl, nespočet odporných scén ako napr. sfajčenie špeka na ulici a hneď potom šli na nejaký úrad prosiť o zmenu mena a zo ženy ktorá videla že niesu asi kompletný si ešte zrobili srandu, alebo ako v rádiu dostali kritiku na ich oblečenie a oni hneď reagovali asi tak že "vypni ho, rýchlo ho vypni" pretože nevedeli čo odpovedať, alebo ako povedali že klasická hudba nejde do duše ale ich mixovanie platničiek ide (akurát tak zničia sluch a neprinesú žiaden pôžitok), alebo ako vyčítali konzumnú spoločnosť a supermarketi a neviem čo ešte, hlavne že tieto znački a obchodíky ich obliekajú a živia, že vraj chcel žiť v džungli ako maugli bez ľudskej reči a v inom zábere ma v ruke PSP a handry dokopy za min. 10 000sk, alebo ako šli do štvrte podobnej nášmu Košickému Luníku 9 hahahaha že HľADAť TALENTY. S ľudí ktorých oslovili a ich počuli boli tak hotový že nemali slov a malé deti (8 - 9 rokov) ich umelecky a hudobne tak položili že im nejaký Hugo Toxxx a James Cole (áno ten s 12 opíc) nesiahajú ani po kotníky ale hlavne že oni išli hľadať talenty, ľudia bez hudobného vzdelania, textami s kopou bezvýznamných hrešení, textov čo nemajú hlavu ani pätu a nejakým lacným beatom. Niečo príšerné, každá scéna šla proti nim ani si to neuvedomovali, a najviac ma mrzí to že takymíto "Rappermi" sú ovplyvnení skoro všetci mladí ľudia ktorý už ani nevedia pravý význam hiphop a načo vôbec vznikol. V dokumente sme videli a hlavne počuli veľa hudobne nadaných ľudí s talentom a zmyslom pre umenie, škoda len že to neboli tý naší slávny hlavný protagonisti ktorý si každým premudreným slovom akurát tak samy sebe srali do huby. Dokument ani neoznačím príšernosťou pretože je skôr na zaplakanie ako niečim otrasným. ()

panmroz

Já teda nechci slovíčkařit, ale totok není vůbec žádnej dokument. To by v tom případě měl bejt dokument i takovej Spice World nebo Perný den. To, že to časem dokument bude, není pochyb, ovšem dokument o době, kdy bylo in bejt rapper. Jinak je to něco mezi jakousy bizardní reality show ( cool scéna v parku s hulícími dětmi,..., "napadlo vás zrepovat Máj?") a takovým tím, jak v Amélii cestoval ten trpaslík - tu v bývalé škole, onde zas na parníku s Hegerovou,... . Nechci se pouštět do hodnocení filmu s tím, že bych přijal jako hodnotitelská kritéria sympatičnost vystupujících, hudebního žánru či životního postoje, kterým se dotyční prezentují ("můj sen je dělat jako to co mě baví"). Kladné body za relativní zábavnost snímku a nápadu s jeho "roz-trackováním". ()

cinci

Bohužel většina hodnocení se odehrávala stylem: Mám rád Hip-Hop 4 nebo 5*, nemám rád Hip-Hop 1* nebo odpad ()

Strike

Tři poměrně zajímavé ,,tracky" (lingvistka a Jungmann, Hegerová), jeden potencionálně zajímavý (s Českým triem - kde, si teda Djs svoji ,,hudbu" úplně nedokázali uhájit a byli dosti za blbce) a jeden supertrapný (změna jména). Jinak zde nebylo nic výrazného. Každopádně jsem celý dokument bez problémů dokoukal. Hlavní chybou celého projektu pro mě je to, že opravdu nevím ,co nám vlastně chtěli tvůrci tímto filmem říci. Já jako rapem (speciálně českým) moc nepolíben, o hlavních představitelích jsem už slyšel a slyšel jsem i nějaké jejich (Orionovy a PSH)songy a něco s mi i dosti líbilo, jsem se z toho filmu teda o českým hip-hopu v podstatě nic nedozvěděl...V podstatě vše vyjadřuje dialog Hany Hegerové s Orionem na konci - Hegerová: "Kluci, dyť to nemá hlavu ani patu!" Orion: "No... nemá!" P.S. Kdybych nosil čepici s rovným parapetem, tak bych minimálně hvězdu přidal, ale bohužel... ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Vítejte v KLDR! Zdarma!