To vánoční šturmování aneb Pokoj lidem dobré vůle (TV film)

Pohádka

Česko, 2004, 62 min

• MickeyStuma

Studiová pohádka, natočená mezi papundeklovými kulisami. Celé to vyznívá jako divadelní hra a toto vypadá jako její záznam. Děti to však asi nijak moc neupoutá. Těžko říci jak v divadle, kde by museli sedět na sedačce, ale doma u televize přeci jen mohou odbíhat a jelikož tu jsou velmi dlouhé a dětem nic neříkající dialogy, jejich pozornost moc dlouho nevydrží. Tato televizní pohádka je pro ně velmi náročná a krkolomná.(26.12.2014)

• naxicka

Myslela jsem, že už nic horšího, nebo alespoň stejně "kvalitního", jako "Čerte, drž se svého kopyta" neuvidim, ale to jsem ještě neznala tuto "televizní báchorku" z brněnské produkce...Opravdu celé to sledovat bylo pro mě utrpením, nicméně jsem jako správný flagelant a masochista vydržela, abych mohla objektivně hodnotit. Můžu vám tedy poctivě říct, že se mi TOTO vepsalo černým písmem mezi nejhorší filmové počiny vůbec a ani snad největšímu nepříteli bych to nepřála...Celou dobu jsem si říkala, jestli něco může klesnout ještě níž...Myslím, že po dnešku už nemůže...:-)(27.12.2009)

• otík

Taková řekněme ... rozporuplná pohádka. Dětem se určitě bude líbit anděl, čert, vánoční písničky i sněhuláci, dospělý si ale na téhle vánoční báchorce kromě pár podařených hlášek nemá co vzít. Příběh je děravý jak řešeto, ba spíše žádný, herecké výkony zbytečné komentování, kulisy kulisové jak to nejvíc šlo. Peca v roli jednoho generála jen řve, druhý generál je tu jen do party, Pardusův čert má málo prostoru, anděl je nevýrazný, ostatní postavy spíše pro zmatení malých dětí. Přesto v určitých okamžicích to má své kouzlo. Tohle se musí vidět a pak posoudit. Za mě lehký podprůměr, dětem se to ale líbilo. Hudba: Karel Cón(15.1.2017)

• Matematicka

Mí oblíbení uživatelé se diametrálně rozcházejí v hodnocení tohoto pohádkového počinu. Chápu obě strany, ale i přes dílčí dobré nápady a motivy a solidní herecké výkony méně známých (brněnských) herců nemohu za sebe dát více než dvě hvězdičky. Nějak mi to připadá celé překombinované, počínaje názvem, přes jména postav, překombinovaný děj. Potěšily vánoční písně, ale ani těch jsme si příliš neužili, ti dva vojáčci se pořád nemohli odhodlat, aby nám píseň zahráli :-)(29.12.2013)

Jedna z lepších českých pohádek, která má dobrou ideu, navazující v podstatě na tradici barokní a klasickou.. Líbilo se mi, že se tu mluvilo o štědrovečerním postu nebo že např. čerta, byť "vymydleného" a polidštěného, jako kmotra pro novorozeně nevzali (to u Troškových a jiných postmoderních pohádek se svět dobra a zla míchá v duchu relativismu). Zde navíc vtipné dialogy s krásnou archaickou češtinou a pěkné výtvarné kulisy. Velmi silné čytři hvězdičky. Byl jsem příjemně překvapen, už jsem myslel, že Češi nejsou schopni něco, co má pevné body, vyprodukovat.(27.12.2009)