Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ve filmové adaptaci slavné hry Clifforda Odetse spojily síly tři hvězdy na samém vrcholu svých kariér: Bing Crosby (Bílé vánoce) jako Frank Elgin, opilecká muzikálová ex-hvězda, stíhaná pocity viny, která se zoufale pokouší o comeback, William Holden (Sunset Boulevard) v roli hvězdného broadwayského režiséra Bernieho Dodda, hledajícího pro své nové představení hvězdu, která má "jméno" a Grace Kelly (Okno do dvora) jako Country Girl, Frankova utrápená manželka, unavená manželovou slabostí a ostražitá vůči Doddovým pohnutkám. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (30)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Můj první film s Bingem Crosbym a hned naprostý šok. Podle jeho jména jsem čekala příjemnou vyprávěnku, podle názvu snímku zase, že se to bude odehrávat někde na venkově uprostřed zlatavých rodných lánů (nepřečetla jsem si obsah, no) a místo toho takováhle pecka na solar plexus. Tak předně hlavní trojka hraje jako by na tom závisel jejich život. I ten vzhledově fotrovitý Crosby se umí z minuty na minutu měnit v sebejistého suveréna, aby se vzápětí hroutil pod tíhou odpovědnosti a pak úplně zlomil, když zaslechl v rádiu píseň připomínající mu dávnou tragédii – tahle scéna byla mimořádná, Crosby si nepomáhá slovy a dokonce ani gesty, je to jen proměna jeho obličeje, zoufalost v očích, malinko pokleslé koutky a máme tu muže před pádem do psychických běsů. Ledová Kelly si tady může oči vyplakat a nepřestane udivovat, jak se její povaha pro diváka mění, podle toho, jak se dozvídá další střípky z jejího života. Holden, který zprvu vsadil na špatného koně a uvěřil sebestředným bludům nanicovatého zbabělce, pomalinku odlupuje svoji krustu chlapáka, který všechno zvládne a všemu rozumí. ____ Příběh je jednoduchý, ale zahraný a napsaný zcela výjimečně. Surové, věrně prokreslené, psychologické drama bez slibné naděje na útěchu. /7. 7. 15./ ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Děvče z venkova je esencí Hollywoodu 50. let, téma je ještě klasické (bývalá pěvecká hvězda má poslední šanci v divadelní muzikálu, ale vyrovnává se závislostí na alkoholu), herectví už nové (afektovanější, naturalističtější, agresivnější), zobrazení manželství je někde na půl cesty (několikrát se mění úhel pohledu). No a Grace za to dostala Oscara. Přesto jsem si mnohem víc užila Binga Crosbyho, skutečnou předválečnou hvězdu, která okouzlovala celé generace už od počátku zvukového filmu. ()

Reklama

mikulem 

všechny recenze uživatele

Stává se už pravidlem, že mě nejvíce zasáhnou filmy, jejichž věhlas neprávem stojí ve stínu jiných, všeobecně adorovaných filmů určité éry. Takže ani SUNSET BLVD, ani ALL ABOUT EVE, ale právě COUNTRY GIRL je pro mě vrcholným existenciálním filmem o lidech před a za oponou. Především díky hereckým výkonům jedno z vrcholných děl 50. let. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Skvostné drama z divadelního zákulisí s překvapivě "ošklivou" (a výbornou!) Grace Kelly a fantasticky přesvědčivým Bingem Crosbym v roli jejího na alkoholu závislého manžela. Divadelnost textu se sice nezapře, ale v nejmenším mi to nevadilo. Opravdu silný příběh se naštěstí neuchyluje k jednoduchým řešením á la Hollywood. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Když vám schází slova, která by dokázala vyjádřit, co jste právě viděli, je to znamení, že se jednalo o něco mimořádného. Nechci tu psát žádné fráze o "starých dobrých časech" a "staré škole", ale tohle je přesně ten film, kde nic nedokáže lépe vystihnout, co teď cítím. Proč sakra neznám film natočený v posledních pěti letech, který by ve mně zanechal stejný pocit jako toto půl-století-staré dílo? Nevím. Když jsem ale s Bingem za posledního půl roku shlédla asi 25 filmů, myslela jsem, že už mám vývoj jeho postav prokouknutý. Nejdříve osamělost, pak zpěv a nakonec získání ženy svého srdce. Country Girl může mít podobnou stavbu, ale sakra! Vždyť Bing i zpívá tak, že ho v té roli nepoznávám! Žádný romantický nádech, vtipkování, tanec, vypravěčský talent; jen chlap na dně, který se vším snaží nějak prokousat. Barová píseň byla jedna z nejlepších, které jsem od něj ve filmu kdy slyšela, ne kvůli vybranému kousku nebo pojetí, ale prostě jen kvůli tomu dokonalému hereckému podání a způsobu, jakým zapadla do děje, aniž by na sebe poutala pozornost (nic proti Irvingu Berlinovi a jeho skladbám). V Country Girl na sebe nic nepoutá pozornost více než by se slušelo. Grace Kelly je příjemně obyčejná a usedlá, William Holden je i přes svou nálepku slavného režiséra vlastně docela normální chlap, který se chce jen vyvarovat problémů. Ale právě v té běžnosti, logickém nezvratovém vývoji a koloběhu příčin a důsledků, ze kterého nelze utéct, tkví síla tohoto filmu. Jednoho z nejlepších filmů Binga Crosbyho. A jednoho z nejlepších dramat všech dob. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (6)

  • Dle společenských časopisů se Grace Kelly v průběhu natáčení zapletla s oběma herci, mezi kterými si ve filmu vybírala její postava; Bingem Crosbym a Williamem Holdenem. (StarsFan)
  • Bing Crosby málem odmítl nabídku zahrát si ve filmu, protože si připadal starý a něvěřil, že by roli zvládl. Nakonec byl nominován na Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli. (StarsFan)
  • George Seaton získal za snímek Country Girl Oskara Za nejlepší scénář roku 1954. (Terva)

Reklama

Reklama