Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ve filmové adaptaci slavné hry Clifforda Odetse spojily síly tři hvězdy na samém vrcholu svých kariér: Bing Crosby (Bílé vánoce) jako Frank Elgin, opilecká muzikálová ex-hvězda, stíhaná pocity viny, která se zoufale pokouší o comeback, William Holden (Sunset Boulevard) v roli hvězdného broadwayského režiséra Bernieho Dodda, hledajícího pro své nové představení hvězdu, která má "jméno" a Grace Kelly (Okno do dvora) jako Country Girl, Frankova utrápená manželka, unavená manželovou slabostí a ostražitá vůči Doddovým pohnutkám. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (30)

lesumir 

všechny recenze uživatele

Country Girl je stále neobjeveným filmovým pokladem! Ona Grace Kelly měla v roce 1954 úspěšnej rok a Oscar za tři výborné filmy (Vražda na objednávku, Country Girl a Okno do dvora) je naprosto zasloužený. __ Výborné drama z prken, které znamenají svět. William Holden je jeden z nejprirozenějších herců, které jsem měl možnost poznat, takže co role, to klenot! __ Film má sám o sobe obrovské charizma. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Skvostné drama z divadelního zákulisí s překvapivě "ošklivou" (a výbornou!) Grace Kelly a fantasticky přesvědčivým Bingem Crosbym v roli jejího na alkoholu závislého manžela. Divadelnost textu se sice nezapře, ale v nejmenším mi to nevadilo. Opravdu silný příběh se naštěstí neuchyluje k jednoduchým řešením á la Hollywood. ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Děvče z venkova je esencí Hollywoodu 50. let, téma je ještě klasické (bývalá pěvecká hvězda má poslední šanci v divadelní muzikálu, ale vyrovnává se závislostí na alkoholu), herectví už nové (afektovanější, naturalističtější, agresivnější), zobrazení manželství je někde na půl cesty (několikrát se mění úhel pohledu). No a Grace za to dostala Oscara. Přesto jsem si mnohem víc užila Binga Crosbyho, skutečnou předválečnou hvězdu, která okouzlovala celé generace už od počátku zvukového filmu. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Když vám schází slova, která by dokázala vyjádřit, co jste právě viděli, je to znamení, že se jednalo o něco mimořádného. Nechci tu psát žádné fráze o "starých dobrých časech" a "staré škole", ale tohle je přesně ten film, kde nic nedokáže lépe vystihnout, co teď cítím. Proč sakra neznám film natočený v posledních pěti letech, který by ve mně zanechal stejný pocit jako toto půl-století-staré dílo? Nevím. Když jsem ale s Bingem za posledního půl roku shlédla asi 25 filmů, myslela jsem, že už mám vývoj jeho postav prokouknutý. Nejdříve osamělost, pak zpěv a nakonec získání ženy svého srdce. Country Girl může mít podobnou stavbu, ale sakra! Vždyť Bing i zpívá tak, že ho v té roli nepoznávám! Žádný romantický nádech, vtipkování, tanec, vypravěčský talent; jen chlap na dně, který se vším snaží nějak prokousat. Barová píseň byla jedna z nejlepších, které jsem od něj ve filmu kdy slyšela, ne kvůli vybranému kousku nebo pojetí, ale prostě jen kvůli tomu dokonalému hereckému podání a způsobu, jakým zapadla do děje, aniž by na sebe poutala pozornost (nic proti Irvingu Berlinovi a jeho skladbám). V Country Girl na sebe nic nepoutá pozornost více než by se slušelo. Grace Kelly je příjemně obyčejná a usedlá, William Holden je i přes svou nálepku slavného režiséra vlastně docela normální chlap, který se chce jen vyvarovat problémů. Ale právě v té běžnosti, logickém nezvratovém vývoji a koloběhu příčin a důsledků, ze kterého nelze utéct, tkví síla tohoto filmu. Jednoho z nejlepších filmů Binga Crosbyho. A jednoho z nejlepších dramat všech dob. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelně povedené drama, ke kterému po filmařské stránce od námětu až po statisty nelze nic dodat, zejména ne vytknout. Problém druhotného alkoholismu, kterému člověk propadá, protože si jím omlouvá neschonost unést odpovědnost, je podán dokonale věrohodně - protože pravdivě. Zajímavé je sledovat i zákulisí amerického divadla, v němž platí "divná logika", podle níž jestli na nás lidé nepřijdou, znamená to, že nemáme právo hrát divadlo, a nikoliv, že máme právo na dotace. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (5)

  • Bing Crosby málem odmítl nabídku zahrát si ve filmu, protože si připadal starý a něvěřil, že by roli zvládl. Nakonec byl nominován na Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli. (StarsFan)
  • George Seaton získal za snímek Country Girl Oskara Za nejlepší scénář roku 1954. (Terva)
  • Když film vyšel v 80. letech na videu v Kanadě, bylo mu uděleno hodnocení R, což znamenalo, že nemohl být prodán nikomu mladšímu 18 let. Důvody k tomuto ohodnocení nejsou známé, ale předpokládá se, že mohlo dojít k záměně s porno titulem stejného názvu. Hodnocení bylo později změněno. (StarsFan)

Reklama

Reklama