Bláznovství

The Wackness

Bláznovstvo

Komedie / Drama

USA / Velká Británie, 2008, 110 min

Výborně. Kingsley k nepoznání. Ideální film pro dnešní třicátníky, co maturovali ve stejných letech jako hlavní hrdina. Souboj rapu devadesátých let se zlatými šedesátými vedený na poli mixovaných kazetových pásků (ano, CD ani mobily ještě nebyly) je skvělým pozadím. Kdyby se film vyhnul doslovné do kamery polopaticky nabrané katarzi (bohužel tak častý jev amerických nezávislých filmů), bylo by to na pět hvězdiček. Ale i tak - s jointíkem a dobrým drinkem je toto absolutní nedělní pohůdka.(2.4.2008)

Malý nenápadný snímek, plný podivných outsiderů (hlavní hrdina prodává marihuanu a s dívkou se dostal maximálně na první metu a jeho psychiatr, který si čas od času koupí od svého pacienta nějaké to zelí) a jejich vývoje na poli dvou hodin. Hlavní originalita je ve formě nestandardních, ale naštěstí skvěle zahraných postav, ale jinak se film zbytečně vleče a režie je až zbytečně fádní a bez nápadu (a to samé vnímám u všech Levineových snímků).(9.8.2013)

Ne že bych až tak moc vyhledával filmy s drogovou problematikou, ale upoutalo mne jméno Bena Kingsleyho. A musím říci, že jsem ani na chvilku nelitoval. Ben byl ve své roli psychiatra, který má svých starostí také až nad hlavu, ale ač utrápený svým životem, neztrácí svůj svérázný optimismus, naprosto úžasný. Své "marjánkové role" se zhostil naprosto věrohodně a i když té marjánky a všeho kolem ní bylo ve filmu habaděj, nebyla vlastně tou nejdůležitější a v povedeném snímku šlo vlastně úplně o něco jiného. A to jiné bylo díky výborným hereckým výkonům (nejenom Bena Kingsleyho) znázorněno poutavou a velice originální formou, takže se divák ani na chvíli nenudil. A občas ho napadaly i zvláštní myšlenky, kdo vlastně komu pomáhá resp. kdo je tady terapeut a kdo pacient ? To všechno díky famóznímu Benu Kingsleymu fungovalo naprosto perfektně, hip hop do filmu taktéž seknul perfektně (i když preferuji jiné styly) a "terapeutické" metody krásné Olivie Thirlby také nebyly k zahození. Ono na tom, že i když v tom reálném životě to mockrát stojí za prd, člověk by se měl zaměřit na ty pozitivní věci a naplno si je užívat, ten dopad těch průšvihů se alespoń sníží. V opačném případě to "negativní myšlení" situace jen dále stupňuje a zhoršuje a to opravdu není to správné ořechové ...(18.7.2019)

Teraz musím byť úprimný a povedať pravdu. Prvý raz v mojom živote hodnotím nie až tak úplne podľa toho čo si myslím a ako sa mi film páčil. Odôvodním neskôr. Od začiatku: Film má velmi kolísavý dej a tým pádom aj nevyrovnané pasáže. tým sa dostáva nuda na miestach kde keby sa nachádzal nejaký prvok ako ..hocičo iné ako zbytočné scény so sexom...tak by to bolo super. tým film vážne utrpel na celkovom vzhľade. Ale zároveň sa dostávame k tým lepším častiam. rozhovorom cvokára a dílera sú super. Naozaj som niekedy čumel. Čo teda znamená super scenár. Miestami. Inokedy znova pochabuje. Ale záver všetko vytáča do nových rovín a ja som znova spokojný. Herecké výkony sú .. no.. zase raz kolísavé. Ben je tak z 90% nehorázne geniálny. Svojej roli sa zmocnil super a nechápem malinu v tomto prípade. Ostatné postavy kolíšu. Niekedy som nadšený a potom zhrozený ako v prípade rozhovorov medzi "zaľúbencami". Celý film je taký kolísavý. Ale ak fakt pretrpíte prvých 30 minút, kde bohužiaľ je vela vecí zbytočných (fakt by sa kratšia stopáž hodila), tak sa vám dostane ten správny výsledok. Dokonca mňa niektoré pasáže aj rozosmiali. Nie spôsobom "vtip - smiech". Ale napr. predávanie trávy so psychiatrom bol krásny umelecký prvok. Klobúk dotvára imidž psychiatra a ulízane vlasy a taška na chrbte zas dotvárajú postavu feťáka - dílera. Teraz sa cez toto všetko pozerá,m a vravím si, že ale aj tak to nestačilo. Veď nič super to nebolo a fakt to neni "pamätný" snímok. tak prečo také hodnotenie? Dôvody sú tri: 1) Scény ...predávanie trávy s Benom... plávanie na konci v oceáne... večerný výlet do baru a následná basa..sú neskutočne silné. Nevime prečo ale mňa dostali. 2) Celková ladnosť príbehu. Nič sa nedeje urputne rýchlo ani silno. Proste dej plynie a to naozaj ladne! 3) Hlášky psychiatra a aj celkový výkon Bena. Pre mňa bol Ben super!!! 87%(11.8.2009)

• folťas

asi tak celé dvě scény měly jistý náběh k neotřelé atmosféře.. zbytek byl nudnej až na půdu.. nemluvě o příběhu, na který mi přišli protagonisté, ale i chraktery, trochu moc staří resp. nedozrálí.. ben kingsley byl pro mne ve finále tažnou silou filmu, pánem v letech, co by si přál trochu jinej život..(5.7.2010)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v meste New York. (MikaelSVK)

• - Klobouk, který Ben Kingsley nosí, je jeho vlastní. Koupil si ho v New Yorku a považoval ho za vhodnou rekvizitu. (Elisebah)

• - Zlatá malina: Nominace - Nejhorší herec ve vedlejší roli (B. Kingsley). (Petr23)