Bláznovství

The Wackness

Komedie / Drama

USA / Velká Británie, 2008, 110 min

Velice rozporuplný film - sám nevím, co si mám o něm myslet.. Zároveň nevím, jak s hodnocením - je to na hraně - 3,5*.. Rozhodně se mi do filmu nehodí Ben Kingsley - nejsem zvyklý u něj na takovouto roli.. Závěr filmu velice dojemný a taky díky tomu jsem se rozhodl udělit 4*.. Taky dobrá hudba, nejen na pozadí..(11.3.2012)

Malý nenápadný snímek, plný podivných outsiderů (hlavní hrdina prodává marihuanu a s dívkou se dostal maximálně na první metu a jeho psychiatr, který si čas od času koupí od svého pacienta nějaké to zelí) a jejich vývoje na poli dvou hodin. Hlavní originalita je ve formě nestandardních, ale naštěstí skvěle zahraných postav, ale jinak se film zbytečně vleče a režie je až zbytečně fádní a bez nápadu (a to samé vnímám u všech Levineových snímků).(9.8.2013)

Výborně. Kingsley k nepoznání. Ideální film pro dnešní třicátníky, co maturovali ve stejných letech jako hlavní hrdina. Souboj rapu devadesátých let se zlatými šedesátými vedený na poli mixovaných kazetových pásků (ano, CD ani mobily ještě nebyly) je skvělým pozadím. Kdyby se film vyhnul doslovné do kamery polopaticky nabrané katarzi (bohužel tak častý jev amerických nezávislých filmů), bylo by to na pět hvězdiček. Ale i tak - s jointíkem a dobrým drinkem je toto absolutní nedělní pohůdka.(2.4.2008)

Sice mi zezačátku přišla postava Luka rozporuplná a nevěrohodná, ale jak film plyne tak máme možnost nahlédnout přímo do jeho myšlení, ale poznat i tak trochu jiného psychiatra. The Wackness nemá žádnou ultra vyjímečnou zápletku, či herce, ale je obyčejný, pohodový a nenáročný. Prostě se jen dozvíme něco o životě newyorského mladého a citlivého dealera a o jeho problémech s první láskou. Ještě potěšila i dobrá hudba!(30.6.2014)

Další z filmových reflexí duchovní krize západní materiální společnosti a absurdity merita amerického snu... Jedna z možných variací Americké krásy, opět spojená s útěky do jiných realit umožněných halucinogeny, hlavní teenagerská mužská role je opět dealer marihuany, generace úspěšných ve středním věku je tu tentokráte zastoupena ex-hipíkem - psychiatrem, jehož generace čelí tomu nejzrádnějšímu, co člověka v běhu života čeká - pocitu pomalu přicházejícího stáří... Rodiny se rozpadají, autorita rodičů vzala dávno vniveč, materiální dostatek vrhl do životů nudu a ztrátu jejich smyslu... Analogie se současnou střední a východní Evropu je nasnadě - do tohoto stavu se přesně teď řítíme i my tady (viz třeba moje učitelská reflexe či pesimistické vize profesora Václava Cílka). Podobné filmy: Cvokař(24.6.2009)

• - Zlatá malina: Nominace - Nejhorší herec ve vedlejší roli (B. Kingsley). (Petr23)

• - Ve scéně, kdy si Lucas (Josh Peck) kupuje drogy od dealera (Method Man), hraje skladba od rapera „Notorious B.I.G“, ve které rapuje právě i Method man. (boul)

• - Klobouk, který Ben Kingsley nosí, je jeho vlastní. Koupil si ho v New Yorku a považoval ho za vhodnou rekvizitu. (Elisebah)